ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEÜWSCHVLAANDEREN HEREENIGD. mmhhmew. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Zaterdag 5 Juli 1919 Nummer 2434 l)e Volkshuisvesting. 5) Provinciale Staten van Zeeland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever TNo,(2? BRESKENS Pïï%ll° Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur (Bouw van definitieve woningen in den tegenwoordig en tijd.) Aan het slot van mijn opstel in het nummer van 25 Juni j 1. heb ik den wensch geuit het opstel was reeds in het begin van dit jaar geschreven dat de economische toestand zich weldra in die mate zou mogen verbeteren, dat ook de bouw nijverheid weder tot bloei zou kunnen komen. Het laat zich echter nog niet aanzien, dat van een bloei van de bouwnijverheid spoedig spra ke zal kunnen zijn. Daarnaast doet het tekort aan woningen zich over het algemeen in ern stige mate gevoelen. Hoe kan men nu onder de tegenwoordige omstandigheden het Woningvraagstuk helpen oplossen en komen tot den bouw van blijvende woningen Aan deze vraag zij thans nog eenige aandacht geschonken. Van particulieren bouw kan in den tegenwoordigen tijd we gens de hooge kosten slechts bij uitzondering sprake zijn. Alleen beter gesitueerden zijn tot dien bouw in staat. Daardoor zijn echter de kleine middenstand en de arbeiders niet geholpen en ook deze categorieën hebben op behoorlijke huisvesting we zijn het daar allen over eens een volkomen recht. Om tot den bouw van arbei derswoningen hieronder wor den nog begrepen woningen met niet meer dan 5 kamers en een keuken, dus ook geschikt voor den kleinen middenstand te kunnen overgaan zal bij gebreke van gemeentelijken bouw het moeten komen tot het oprichten van vereenigin- gen, die uitsluitend in het belang der verbetering van de Volks huisvesting werkzaam zijn en als zoodanig door de Kroon zijn toegelaten. Aan deze vereenigingen kun nen bouwvoorschotten worden verleend. De aanvrage daartoe moet ingediend worden bij den Welke oneerlijke daad hij ook op zijn geweten had, in zijn kleine collegewereld was ze niet bekend, dat was zeker. Met een luchtiger hart vroeg mijnheer Garland, het adres van een hotel daar hij een paar dagen te Cambridge wilde blijven om zijn vrienden op te zoeken. Waarom neemt mijnheer de kamers van zijn zoon niet in gebruik vroeg de portier. Zal ik om de sleutels vragen, dan kunnen wij de kamers in een paar uur op orde maken. Na even nagedacht te hebben stemde de dominee toe. Hij was zoo moe en hulpeloos en een zaam. Kon hij rusten en slapen, dan zou hij den volgenden morgen Gemeenteraad. Acht de Gemeenteraad termen aanwezig om een bouwvoorschot onder bepaalde voorwaarden te verleenen, dan neemt hij daartoe een besluit en vraagt het voor schot aan uit 's Rijks kas. Heeft ook deze aanvrage een gunstig onthaal, dan is de gang van zaken, dat het voorschot door het Rijk in de Gemeentekas gestort wordt en het uit de Gemeentekas in handen der vereeniging komt. Het voorschot moet door de vereeniging aan de Gemeente en door de Gemeente weder aan het Rijk worden terugbetaald. Deze terugbetaling geschiedt als regel bij wijze van annuïteit. (Rentevoet 5 Tot 1914 waren de vereeni gingen veelal in staat om uit eigen inijdelen deze annuïteiten te betalen, doch aangezien onder de tegenwoordige omstandig heden de materiaalprijzen en als gevolg daarvan ook de aflos singen meer dan verdubbeld zijn, kunnen de exploitatierekeningen niet sluitende worden gemaakt zonder een huurprijs te bepalen, die door arbeiders en kleine middenstanders niet te betalen zou zijn. Nu heeft echter de Minister van Arbeid bij circulaire van 25 Juni 1919 een opfrisscher door de Gemeentebesturenbe paald, dat een bijdrage zal ver leend worden gelijk aan het verschil tusschen de huur, die op grond van de werkelijke bouwkosten, alles inbegrepen, noodig wezen zou om een slui tende exploitatie-rekening te verkrijgen en de huur, die door de huurders moet opgebracht worden. Van deze bijdrage komt 75 °/o voor rekening van het Rijk en 25 °/0 voor rekening van de Gemeentevoor noodlijdende Gemeenten en in bijzondere gevallen kan hiervan worden afgeweken. De huren moeten zooveel mogelijk gebracht of gesteld worden op een peil, dat in over eenstemming is met de gewij zigde omstandigheden. Het be- beter kunnen oordeelen en beslis sen hoe te handelen, Met zeker welgevallen bekeek hij de kamers van Keitch wier beschrijving hij vaak had gehoord Ze waren nog kleiner en eenvoudiger dan hij had vermoed. Geen weelde artikelen, geen gravures, geen portretten van balletdansers of iets dergelijks waren te vinden, niets van die vele kleinigheden waarmee een student zijn kamer versiert. De jongen had het geld, dat zijn vader moeielijk kon missen, niet nutteloos uit gegeven. „Arme, arme jongen", prevelde mijnheer Garland in de armstoel van zijn zoon plaats nemend. Den volgenden morgen besloot hij op de terugkomst van zijn zoon te wachten. Nu hopend en kalm, dan vreezend en onrustig bracht de oude man die veertien dagan door. Eindelijk was die laatste dag gekomen en zou hij zijn zoon zien. Hij kon eten drag der bijdrage wordt jaarlijks vastgesteld. De ruimte laat niet toe over een en ander uitvoeriger te schrijven. Wie meer en nadere inlichtingen wil hebben ga die te bevoegder plaats inwinnen. Den Minister van Arbeid dit zij nog medegedeeld is het met het bouwen van defini tieve woningen ernst. In zijn laatste circulaire aan de Gemeen te-besturen, betreffende de be handeling van bouwvoorschotten komt dit tot uitdrukking. Z.Ex. schrijft o.m. „De voorziening in den woning nood is urgentde gezondheid en de moraliteit van de gezinnen eischt, dat overwegingen en be langen, die van bijkomstigen aard zijn, thans ter zijde worden gesteld, indien zij tot oponthoud aanleiding geven. Alle kracht moet ivorden gericht op snellen aanbouw van woningen Wordt alle onnoodige vertra ging vermeden, dan kan het doel worden bereikt. Zou blijken, dat bij voortduring groote hindernis en vertraging moet worden over wonnen, dan zou de Regeering maatregelen moeten overwegen, die veel dieper ingrijpen". De bouw op boven omschre ven wijze zal dus ook aan de Gemeenten financieele offers kos ten, doch door het brengen daar van zullen groote belangen worden gediend. Zonder steun van Rijk en Gemeente is tegen woordig woningbouw van eenige beteekenis niet mogelijk. Dit moge tot nadenken stem men. A. du Bots. Dinsdagavond te half acht werd de zomerzitting der Pro vinciale Staten door den Com missaris der Koningin, den heer Mr H. J. Dijkmeester, in naam der Koningin geopend. Aanwezig waren 41 leden. Afwezig de heer R. G. van Nieuwkuvk met kennisgeving. noch slapen, keek aanhoudend op de klok en luisterde angstig naar iederen voetstap, maar nie mand kwam. Laat op den avond, toen hij bijna de hoop op Keith's terugkomst had opgegeven, ver scheen zijn zoon. De een of ander moest den jongen man op de hoogte van het gebeurde hebben gesteld want zonder eenige verrassing te toonen kwam hij binnen. Zonder aarzelen ging hij naar zijn vader toe die opstond en hem eenige passen tegemoet kwam. Zwijgend stonden ze tegenover elkaar. Beiden voelden dat het beslissend oogenblik was aangebroken, misleiden nog uitstellen of verbergen was meer mogelijk, alles moest opgehel derd worden. Beiden zwegen totdat Keith iets prevelde over ,het onver wacht bezoek". „Ik weet dat het onverwacht en ongewenscht is. In je afwe- Door den voorzitter werden twee commissies benoemd tot onderzoekvan de geloofsbrieven, ieder van 21 leden. In de eene commissie hadden zitting de heeren van der Weijde, van Waesberghe en Lindeijer; in de tweede de heeren de Veer, Van Niftrik en W. van Oeveren. Te 8 uur keerden beide com missies in de gedurende het onderzoek geschorschte verga dering terug en werd bij monde van de heeren van der Weijde en de Veer tot toelating van alle heeren geadviseerd, waartoe besloten werd. Hierna legden de leden in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden ol belof ten af, waarna de voorzitter hen welkom heette bij den aanvang van deze zitting en zijn geluk- wenschen aanbood met de aan vaarding van hun mandaat. Daarop werd mededeeling ge daan van de ingekomen stukken, zijnde een groot aantal Konink lijke besluiten, waarbij besluiten der Staten worden goedgekeurd en een dankbetuiging van den hoofdingenieur en de ingenieurs bij den Provincialen Waterstaat, voor de verhooging hunner jaar wedde. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Verder werd overgelegd het verslag van den toestand der provincie over 1918, hetwelk wordt gedrukt. Mededeeling werd gedaan van den post onvoorziene uitgaven voor 1918 en 1919, van de onderhandsche aanbestedingen, van de samenstelling der af- deelingen van Ged. Staten en van de presentielijsten hunner vergaderingen, van de staten van de provinciale ambtenaren en bedienden en van de pro vinciale eigendommen en be zittingen en van die, welke verhuurd en verpacht zijn. Tenslotte de reeds gepubli ceerde mededeelingen over de electriciteitsvoorziening en de vernieuwing van den steigerdam te Walzoorden. Zonder discussies of hoofde lijke stemming werden aange- zigheid nam ik de vrijheid je kamers te betrekken en je terug komst af te wachten". „De vrijheid o! Vader!" „Zwijg", zeide mijnheer Gar land. „Je moet me eerst eenige vragen beantwoorden. Waar ben je geweest „Te Ely". „Niet verder „Neen. Ik had geen geld om te reizen". „Ben je al den tijd te Ely geweest Keith knikte toestemmend. „Tot heden heb je nog nooit tegen mij gelogen, mijn zoon, zeg me nu de waarheid, de eenvoudige waarheid, zeide hij op smeekenden toon. Was je daar alleen „Neen, niet alleen". De dominee deinsde terug en hard en bitter klonken de vol gende woorden. „Wees niet lafhartig maar antwoord mij eerlijk en onmid- nomen de voorstellen van Ged. Staten tot aanhouding van het verzoek om een renteloos voor schot voor een tramlijn Breskens- Hoofdplaat; idem voor een spoor lijn op Tholen, voor verlenging van den termijn voor het ver leenen van een voorschot voor de spoorlijn op Zuid-Beveland; voor subsidie aan de vereeniging 't Nederlandsche kankerinstituut en voor steun bij da bestrijding der tuberculose. Het voorstel van Ged. Staten tot aanhouding van dit en eenige andere verzoeken werd aange nomen. Op voorstel van den voorzit ter werd bepaald, dat de vol gende zitting, die ter benoeming van leden van Ged Staten, zal plaats hebben Woensdagmorgen te 10 uur, waarna deze zitting werd gesloten. Op de publieke tribune was het vol belangstellenden, onder wie ook zeer vele vrouwen. In de Woensdagmorgen ge houden zitting waren alle leden aanwezig. Na resumtie der notulen der vorige vergadering legde de heer Van Nieukuyck in handen van den voorzitter de voor geschreven eeden af. Hierna was aan de orde de verkiezing, van leden der Ged. Staten. In de vacature-Fruijtier werd gekozen de heer P. F. Fruijtier met 34 stemmen tegen 4 op den heer Lindeijer, 3 op den heer Van Niftrik en 1 blanco. In de vacature-Blum werd gekozen de heer J. H. Blum met 33 stemmen, tegen 4 op den heer Lindeijer, 3 op den heer Van Niftrik, 1 op den heer Dieleman en 1 blanco. In de vacature-van Rompu werd gekozen de heer J. A. van Rompu met 32 st., tegen 4 op den heer Lindeijer, 3 op den heer Van Niftrik en 3 blanco. In de vacature-Sprenger werd gekozen de heer mr F. J. Spren- ger met 33 st., tegen 4 op den heer Lindeijer, 3 op den heer Van Niftrik en 2 blanco. In de vacature-de Casembroot dellijk. Ben je getrouwd De jonge man boog het hoofd op de borst maar zeide zonder aarzelen, ,ja Vader". Zonder te spreken of zijn zoon aan te zien stapte de vader ernstig en vastberaden naar de deur. Toen nam hij zijn hoed, jas en stok. „Vader! Waar gaat U heen?" „Volg me niet, je hebt het recht daartoe verloren", klonk het gestreng. „Geen recht meer daarop „Neen". Mijnheer Garland keerde zich om en zag zijn zoon aan. Angst, schrik, droefheid, woede wat niet al was op zijn gezicht te lezen. „Neen geen enkel recht. Ik heb geen zoon meer Zonder iets meer te zeggen, trok de oude man de deur ach ter zich toe en ging in den kou den donkeren avond naar buiten. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1