binnenland. Plaatselijk Nieuws. Burgerl. stand. Gemengd Nieuws VERKORTE BERICHTEN "Gemeente BRESKEKS. HET VROUWENKIESRECHT. Aan den Minister van Binnenland- che zaken is door het hoofdbestuur an de Algemeene Nederlandsche /rouwen-Organisatie een adres ge- •icht, waarin Z Exc. verzocht wordt, im, als het wetsontwerp Marchant ^.s. wet zal zijn geworden, H.M. de rConingin te willen adviseeren tot ka merontbinding en reeds nu die maat regelen te willen treffen, waardoor het mogelijk zal worden om bij een kamerontbinding de bestaande kiezers lijsten aangevuld te krijgen met de na- ,men der vrouwelijke kiezers. DE UITBARSTING VAN DEN KLOET. Blijkens een Woensdag bij het departement van koloniën van den gouverneur-generaal uit Kedirl ont vangen telegram, is het aantal slacht- offers gelukkig geringer dan oorspron kelijk geraamd was, thans wordt het aantal geschat op 5100. De heer de Man is niet omgekomen, wel echter het kind van den heer de Mijs. DE MAATSCHAPPIJ ZEELAND. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zich inzake de plannen tot verplaatsing van de maatschappij Zeeland schriftelijk gewend tot den minister van binnenlandsche zaken, teneinde te trachten, die verplaatsing te voorkomen. NEDERLAND EN BELGIE. De raad van 5 Ministers van Bui- tenlandsche Zaken heeft de Neder- landsch-Belgische kwestie behandeld. Het is waarschijnlijk, dat het Belgisch gezichtspunt betreffende de te volgen wijze van behandeling wordt aanvaard, daar dit Nederland voldoende waar- borgen geeft. i Breskens. De heer De Muralt heeft de volgende vragen gericht tot den mininster van waterstaat le. Is de overeenkomst, waarbij de betrokken concessionaris (Maat schappij Stoomtram Breskens-Malde- ghem) zich verplicht tot aanleg en exploitatie van den spoorweg van Breskens over Cadzand en Retran- chement naar Sluis met zijlijnen, waar voor bij de wet van 29 Mei 1916 uit 's rijks schatkist een renteloos voor schot beschikbaar werd gesteld, reeds tot stand gekomen 2e. Zoo ja, welke zijn de oorza ken, dat nog niet met den aanleg is begonnen en wanneer zal met den aanleg een aanvang worden gemaakt? 3e. Indien het renteloos voorschot in verband met de tijdsomstandig heden moet worden verhoogd, is de minister dan bereid te bevorderen, dat ten spoedigste een voorstel daar toe bij de Staten-Generaal aanhangig wordt gemaakt Zuidzande. Zooals uit eene ad vertentie in dit blad opgenomen blijkt, zal op 10 Juni e.k. alhier een Kring tentoonstelling worden georganiseerd van Geiten, Geitenboter en Geitenkaas. Afgaande op het groote aantal nu reeds ingeschreven inzendingen, be loofd het voor „Onderlinge Samen werking" van wien deze Tentoonstel ling uitgaat, een waar succes te worden. Reeds nu al zijn 173 Geiten, benevens eenige inzendingen van Boter en Kaas opgegeven, om aan den wedstrijd deel te nemen. Dat bij gunstig wêer, den 3den Pinksterdag Zuidzande een ongewoon bezoek zal ten deel vallen is wel niet twijfelachtig. Cadzand. Omtrent den diefstal bij den landbouwer de Ceuninck al hier kunnen we mededeelen, dat deze diefstal is gepleegd door de 17-jarige H. uit Middelburg. De jongen gaf zich uit als de zoon van den eigenaar van de hofstede en zeide, dat hij voor zijn vader opmetingen kwam doen, om dat er veranderingen moes ten plaats hebben. Hem werd een zit- en slaapvertrek aangeboden. Toen hij des avonds zeide even naar Oostburg te moeten om een boodschap te doen, keerde hij niet terug en ook den volgenden morgen verscheen hij niet. Het bleek, dat de gast 6000 uit een kast had mede genomen. Hiervan had het jongmensch te Oostburg o a. zich een motor-rij wiel gekocht, voorgevende te Nijme gen te wonen en naar België te moeten voor zaken. Werkelijk schijnt hij zonder rijbewijs of document de grens overgegaan te zijn. Maar toch is hij dan weer spoedig naar Nederland teruggekeerd, want Zondag werd hij te Moerdijk aangehouden en thans is hij gedetineerd in het huis van be waring te Middelburg. Philippine. Dinsdagnacht heeft zich op de hofstede van den oud burgemeester Cuelenaere alhier een treurig tooneel afgespeeld. Om kwart voor twee drongen twee personen, door verbreking van het raam zijn woning binnen. Daar dit raam in de onmiddellijke nabijheid der slaapkamer was, zijn de bewoners wakker geworden. De oude man sprong uit het bed, maar werd ge lijkertijd door een revolverkogel ge troffen, welke hem door het hoofd ging. Terwijl een der individuen bij den getroffene en bij de hevig ont stelde vrouw bleef waken, drong de ander de woning verder binnen om zich van het aanwezige geld meester te maken. Het schijnt, dat zij goed met den toestand op de hoogte zijn geweest als men bedenkt, dat dit al les zich binnen een kwartier tijds heeft afgespeeld, en de hofstede geen kwartier zonder bewaking is geweest. Alle aanwijzigingen zijn er, dat de daders Belgen zijn geweest, en naar daar gevlucht zijn. Geruchten van aanhouding doen de ronde, doch officieel is hiervan niets bekend. De toestand van den getroffene is, naar ons heden telefonisch werd mede gedeeld, naar omstandigheden, vrij goed. Zoodra de toestand het toelaat zal hij naar Terneuzen worden over gebracht teneinde een operatie te ondergaan men hoopt hem hierdoor in het leven te houden. Het parket uit Middelburg bevond zich gisteren (Donderdag) alhier in verband met bovengenoemden aanslag. DAMMEN. No. 27. Auteur: J. Luteijn. STAND: Zwart: 7/10, 12, 14/16, 18, 25. Wit: 20, 21, 23, 24, 27, 28, 31, 33, 45, 47, 48. Opl. no. 25: 22-18, 40:29, 23-18, 42-38,31-26,26:10,25:1. Goede opl. ontvangen van J. K. te B. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 8 Juni. Breskens v 91/2 u ds J. A. Raams. Geen Zondagschool. n 51/2 u ds J. A. Raams. Beide Pinksterdagen coll. Zending. Groede v 91/a u ds de Zwaan. Beide Pinksterdagen coll. Zending. IJzendijke n 2 u ds J. A. Raams. Ev. Luth. Gem. Groede. nam. 2 u. ds de Puy, van Cadzand. Tweede Pinksterdag. Breskens v 9.30 u ds J. A. Raams. Groede v 9.30 u ds Hofker. Ev. Luth. Gem. Groede. Geen dienst. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 4 Juni. Op de heden in het Veilingslokaal Baan 40 gehouden veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 11.00f 12.80. id. (klein) f 9.75—f 10.70. Eendeieren f 11.30f 12.15. Ganseieren f21. Middenprijs f 11.47 Aangevoerd 91000 stuks. Sohool- an kerknieuws. IJzendijke. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, is beroe pen ds W. K. C. Hage, te 's Graven- hage. WISSELKOERSEN. 5 Juni. Londen 11,87, Parijs 9,75, Berlijn ƒ17,45, Weenen 9,25. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGEN. voorm. Zaterdag 7 Juni Zondag 8 Maandag 9 Dinsdag 10 Woensdag 1 1 Juni Donderdag 12 Vrijdag 13 9.24 10.31 11.33 12.24 1.07 1.21 1.56 9.48 10.35 11.57 12.48 1.21 1 45 2.10 Volle Maan Vrijdag 13 Juni, nam. 5.48. NIEUWVLIET. Huw.-Voltrekkingen. 8 Mei. Jacob Verduijn, 29 j., jm. en Tannetje Fran- cina Burgel, jd. Geboorten. 10 Mei. Adriana, d. v. J. C. Voogdt en F. Rosier. CADZAND. Huw.-Voltrrekkingen. 15 Mei. Pie- ter Samuel de Keuninck, 24 j., jm. en Jerina Faro, 22 j., jd. Daniël Schrier, 23 j., jm. en Catharina Faro, 24 j., jd. 22, Adriaan Hamers, 29 j., jm. en Adriana de Visser, 27 j-, jd. Overlijden. 2 Mei. Jakob van de Gezelle, 31 j., ongeh., 3, Elizabeth Anna, 13 mnd., d. van A. de Smidt en E. Cappon. 6, Daniël Eversdijk, 26 j., echtg. van F. M. Notebaart. OPLICHTSTER. De politie te Leiden heeft een jonge dame aangehouden, die in een hotel aldaar had gelogeerd en verscheidene rekeningen niet had voldaan. Ook bij eenige winkeliers betaalde zij de kwi tanties, tot een bedrag van ongeveer ƒ500, niet. Zij stond in relatie met een Indisch officier en leefde nog al op grooten voet. Ook te Haarlem heeft zij goede sier gemaakt en liet een onbetaalde rekening van 600 achter. WAARSCHUWING VOOR WIEL RIJDERS. Moet gij links afslaan of om de eene of andere reden links houden, duidt dit dan voor andere weggebrui kers aan door het uitsteken van uw linkerhand. Moet gij rechts afslaan, duidt dit dan aan door het uitsteken van uw rechterhand. Doet het niet anders, want dan kunt gij aanrijding veroorzaken, welke gij juist door het hand uitsteken wildet voorkomen. GOED VOORBEELD. In Rijnland en Westfalen is door overeenkomst tusschen de bonden van hotel- en restaurantpersoneel en der werkgevers met ingang van 1 dezer het fooienstelsel afgeschaft. Het perso neel ontvangt behalfve vast loon een aandeel in den omzet, met een gewaar borgd minimum, en mag op straffe van ontslag geen fooion meer aannemen. NIET BANG. Er heeft zich een vrouwelijke can- didaat voor den vliegtocht over den Oceaan aangemeld, n.l. een 19-jarig meisje, uit Erdenheim in Pennsylvanië. Zij heeft daartoe een brief aan kapi tein Alcock, die de reis nog moet aan vaarden, geschreven, waarin zij ver zoekt mede naar Engeland te mogen vliegen. In dit schrijven zegt zijIk weet, dat men dergelijke dingen niet van vrouwen verwacht, maar kan ik niet de uitzondering zijn, die den re gel bevestigd Ik heb 3 broers in het leger en ik had gaarne met hen in Frankrijk gediend, maar omdat ik een meisje was, kon ik niet gaan. Zij voeg de er nog aan toe, dat zij de gevaren kende, maar er op vertrouwde, dat met Gods hulp en een goede machi ne de tocht volbracht kon worden. SCHEEPSRAMP. De logger Alma IJM. 249 heeft Dondermiddag te IJmuiden aange bracht den schipbreukeling Harm Wijnholt van Delfzijl, eenig overge blevene van de geheel equipage van den motorschoener August Marie, op reis met een lading kolen van Blyth in Engeland. Door onbekend gebleven oorzaak is de schoener Dinsdagmor gen j.l. lek gesprongen; de machine kamer stroomde vol water; terwijl de bemanning bezig was de scheepsboot uit te zetten, kapsijsde de schoener en gingen twee der opvarenden mede in zee en verdronken. De zes overigen onder kapt.CHR. Boer van Groningen wisten zich in de scheepsboot te red den. Te kwart voor zes zonk de schoener. Kort daarna sloeg door de ruwe zee de scheepsboot met de zes mannen om en verdwenen vijf van hen in de diepte. Harm Wijnholt al leen kon zich redden op de omgesla- boot en werd na enkele uren drijvens opgenomen door den logger Alma. De schoener voer metHollandsche bemanning uit de provincie Groningen. De August Marie was in 1918 gebouwd en had nog slechts drie reizen gedaan. DE VALSCHE MUNTERS. Omtrent de arrestatie van de val- sche bankmunters te Apeldoorn ver neemt men, dat reeds in 1918 de Deventer politie een onderzoek in stelde. Een onbekende dame had zich, onder verschillende valsche na men, bij een aantal bankinstellingen te Deventer vervoegd tot inwisseling van valsche Engelsche bankbiljetten. Bij het verhoor van de bedienden, die haar hielpen, verklaarde zekere J. W. van de Ballandsche Bank, haar bij confronteering te zullen herkennen. Eenigen tijd later bewerkte de poli tie in een hotel te Apeldoorn een ontmoeting tusschen dezen bediende en de dame, die verdacht werd de daderes te zijn. J. W. zei echter haar niet te herkennen. Op deze verkla ring stuitte het politieonderzoek af. WILSON NAAR BELGIË. President Wilson hoopt 14 Juni a.s. een bezoek aan België te brengen. De ontvangst zal een historische gebeurtenis worden. BOTSING. Te Antwerpen heeft een bloedige botsing plaats gehad tusschen politie agenten en Amerikaansche soldaten. Er zijn zeven gewonden. HERKEND. Het lijk van Rosa Luxemburg is als zoodanig herkend. MINISTERRAAD. Donderdagmiddag ten 5 ure is in het departement van Binnenlandsche Zaken, in verband met den terugkeer van minister van Karnebeek uit Pa rijs, een buitengewone ministerraad gehouden. WEER EEN ONTPLOFFING IN BELGIË. De Soir meldt, dat te Cortemarck een opslagplaats, waarin een groot aantal granaten was geborgen, in de lucht is gevlogen. Bizonderheden ont breken nog, daar het onmogelijk was de plaats des onheils te naderen. Het gerucht loopt dat er tal van dooden en gewonden zijn. BONNEN welke geldig zijn vanaf 7 Jnni tot en met 21 Juni e.k. Uit het bonboekje: no. 114 voor 250 gr. rijst no. 115 voor 700 gr. suiker. Roode kindermeelkaart: Bon 17 v. 700 gr. suiker. Dinsdag 10 Juni a.s. zal het distributiekantoor voor het pu bliek GESLOTEN zijn.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2