ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVEHTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het Duitsche tegen-vooistel, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 28e jaargang Woensdag 4 Juni 1919 Nummer 2426 Sombere vooruitzichten. Het Geheim. BRESXENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend Franco per post f 1.— B O O VI—B LIE K met 20 pCt. toeslag ;-; Advertentieprijs van 1-5 regels 50 cent HRESKENS Te.efoon Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief BoomBiiek ÖK"K1:NS No. 21 Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Hoe ook het verdere verloop der verhouding tusschen Duitschland er zijn overwinnaars zijn mag, wat ook de eerstvolgende weken ons mogen brengen, vast staat, dat de wereld een tijdperk van de grootste moei lijkheden en zorg tegemoet gaat. Voor een geheele menschenleeftijd ligt het Duitsche volk geknecht en gebonden aan de smadelijke gevolgen van den rampzaligsten aller oorlogen, een oor log, die geen enkel volk ongeschon den liet, die een chaos schiep, zoo groot, dat geen menschelijk brein in staat is, den omvang en de uitkomst daarvan te bevatten, wat oorzaak is, dat er een groote onzekerheid op allerlei gebied van het maatschappe lijk en staatkundig leven heerscht, en een groote onrust en onzekerheid zich van de volken heeft meester gemaakt, die in haar boezem de gevaarlijke dreigementen -oor de wereldordr draagt De rampspoed van bijna vijf volle jaren over de volken uitgestort, heeft deze tot in hun diepste lagen beroerd en elementen naar boven gebracht, die thans dreigen zich te doen gelden, op een wijze, waarvan het tot diepe ellende gebrachte en in een poel van leed gestorte Rusland een leerzaam en waarschuwend voorbeeld is. Te gen zulke elementen behooren allen z!ch te verzetten, die het wel meenen met hun land en landgenooten. Dan, doch ook dan alleen kan aan net communistisch gevaar het hoofd wor den geboden. Daarvoor echter is het een eerste eisch, dat de welgezinde kringen der samenleving eendrachtig zijn en blijven, ondanks al hetgeen wat hen op ander gebied mogelijk schijdt. En dan treft het te meer te ontwaren, hoe onder de breede lagen der arbeiders en werknemers in de nog niet door het bolsjenisme aan getaste landen, een geest is opgekomen van zulk een ver gedreven begeerte naar lotsverbetering, als ten eenen- male in strijd is met de wezenlijke economische draagkracht der maat schappij. Duitschland geeft daarvan een bedroevend blijk, daar reeds tal van bedrijven ten ondergang dreigen te gaan, omdat de eischen der werk nemers maar voortdurend steigen, en zonder grens schijnen te zijn, ondanks de wetenschap, dat de grootere on- XXXXI. En weder na lange jaren een menschenleven was voorbijgegaan sinds de noodlottige gebeurtenis, die ons gescheiden had werd hij door een ongeneeslijke kwaal op het ziek bed geworpen. Men zeide mij, dat zijn dagen geteld waren en dat hij zijn verplegers ge beden had, mij tot hem te roepen. Toen ging ik heen en stond aan zijn bed niet liefdevol en met een woord van vergiffenis op de lippen, maar ais een strenge rechter. En ik hoorde de bekentenis van zijn stervende lippen. Hij stamelde, ter wijl reeds het klamme doodzweet parelde op zijn voorhoofd, dat hij haar in stilte reeds had liefgehad vóórdat ik haar had gekend, maar dat zij nooit een woord daarvan had vernomen. kosten onmogelijk uit het bedrijf kun nen worden opgebracht. liet schijnt of de leiders dezer groote groepen van werknemers hetzij met blindheid zijn geslagen hetzij moed willig op een toestand aansturen, die behalve de bedrijven en ondernemin gen ten oTidergang voert, ook nood wendig de loontrekkenden broodeloos moet maken Die onredelijkheid komt niet alleen in Duitschland mee> en meer aan den dag, doch ook vooral in Engeland en Frankrijk, gelijl. ock in de neutrale landen, waaronder niet in het minst het onze. De Fransche en Eugelsche censuur is thans nog in krachtige werking en het buitenland komt derhalve slechts zeer gedeeltelijk te weten wat er broeit en groeit in die landen. Doch zooveel komt men toch te weten, dat de gisting in vollen gang is. De zorgen der tijden nemen dientengevolge ineer en meer toe. En zoo deze grensloozen eischen niet spoedig tot - taan worden gebracht zal het maatschappelijk welzijn ten ondergang gedoemd zijn. De prijzen van levensmiddelen en andere producten blijven steeds duur. Maar kan dit ook anders, daar steeds aan de eischen der werknemers om meer loon moet worden toegegeven. De producent moet meer en meer betalen. Deze lasten moeten worden verhaalt op de producten, zoodat van vermindering in prijs geen sprake kan zijn. Laat ons hopen, dat de oogen der leiders der groote gioepen van werk nemers open zullen gaan vóór het te laat is. Dat deze sombere vooruit zichten voor ons maatschappelijk welzijn mogen worden. En reikhalzend turen wij uit naar den verren horizon, of wij daar niet een licht zien gloren, een licht, het welk deze sombere vooruitzichten zal overschijnen. Om een overzicht te krijgen van de practische concessies, waartoe Duitsch land zich voor 1 et tot stand komen van een vrede bereid verklaart, kun nen we uit de inhoud van de verschil lende documenten waaruit het Duitsche Daar zag hij haar weder voor zich, thans als mijn vrouw, de gade van zijn boezemvriend. Hij kwam tot de ontdekking, dat zij niet gelukkig was toen brak de hartstocht zich vol woede baan in zijn onvlambaar gemoed, zoodat hij niets anders zag dan haar en haar door kommer verteerd gelaat. En toen hij haar op zekeren dag gevonden had in tranen en wee, toen had hij, die geen meester meer over zijn hartstochten was, haar zijn liefde bekend. Zijn kleurloos gelaat werd nog bleeker, toen hij er bijvoegde Zij wees mi] echter af met hare woorden en zeide dat zij slechts één man liefhad jou, Heinz, jou, Heinz! Hij richtte zich op uit de kussens en vatte mij bij de hand. Jou alleen Heinz I herhaalde hij, terwijl de adem hem reeds begaf. haar verdriet, haar kommer zij meende, dat jij haar niet liefhadt Arme Heinz... gij beiden had elkaar tegen-voorstel bestaat, het volgende mededeelen „Duitschland berust in een vermin dering van zijn leger,, tot 100,000 man, behalve voor het overgangs tijdperk. Het wil ook afstand doen van de oorlogsschepen, die het nog gelaten worden. Maar daartegenover wil Duitschland dadelijk worden toegelaten tot een volkerenbond op een eerlijken grond slag opgebouwd. Duitschland doet afstand van Elzas- Lotharingen, maar vraagt daar een vrije stemming. Het doet afstand van de zuiver Poolsche gedeelten van Posen (met de hoofdstad.) Polen wordt een zee-weg toegestaan door open stelling van de vrij-havens Dantzig, Koningsbergen en Memel en het vcr- leenen van voorrechten voor een vrije verbinding. Het doet afstand van de gebieden in Sleeswijk, die bij stem ming in meerderheid Deensch blijken Daartegenovei wordt 't beschikkings recht geëischt ook voor de Duitschers in Oostenrijk en Bohemen. De moge lijkheid van een aansluiting van Duitsch-Oostenrijk wordt verlangd. Frankrijk wordt een aanzienlijke levering van kolen, vooral uit het Saar-gebied, toegezegd voor België, Italië, Luxemburg zal verdere ver strekking van kolen mogelijk worden gemaakt. Ook tot levering var groote hoeveelheden van andere artikelen als benzol, koolteer, zwavelzuren, enz. verklaart Duitschland zich bereid. Duitschland berust, dat zijn kolonies onder het bestuur van den volkeren bond komen, wanneer het als man dataris kan optreden. Van alle rech ten en privileges op Shantoeng en Kiau Tsjau wordt afgezien. Duitschland is bereid tot het betalen van de schadeloosstellingen, waartoe het zich verplichtte (niet de oorlogs kosten van de geallieerden dus) hon derd milliard Mark in goud te betalen in vastgestelde termijnen. Duitschland wil zijn handelsvloot in een wereld-monopolie brengen, een deel van zijn tonnage afstaan aan de tegenpartij ter verrekening van de vergoeding en een aantal jaren sche pen bouwen tot herstel van de aan gerichte schade. De vernietigde rivierschepen van België en Frankrijk zullen worden vervangen. Duitschland treedt toe tot de in ternationale organisatie ter bescher ming van de arbeiders. nooit begrepen, nooit begrepen Dat is hard. Toen zonk zij in de kussens terug, en na een poos fluisterde hij nogmaals: Schenk mij vergiffenis, Heinz, ter wille van de herinnering aan haar. Zij heeft jou alleen liefgehad, jou alleen. Ik zat aan zijn doodssponde en hield de verstijvende handen in de mijnen, totdat de eeuwige slaap op zijn moede oogen nederzonk en een einde maakte aan een leven, dat evenals het mijne, en het hare, helaas, getroffen was en verwoest door een onmeedoogend Noodlot. Ik echter werd niet verlost door den genezing brengenden Dood ik leef nog steeds, maar hoe Van zijn sterfbed ijlde ik naar het graf daarginds Johannes, weet je wat berouw is Moge God je daar over sparen Met de laatste Kerstmis ging ik ter kerke, en weder trof het Evangelie der verzoening mijn oor. Een jong geestelijke had den kansel betreden. Het stelt voor een neutraal onder zoek naar de verantwoordelijkheid van den oorlog". Aan twee beginselen hebben de Duitschers willen vasthoudende souvereiniteit van het Duitsche rijk in het binnenland blijft onaangetasten: het zelfbeschikkingsrecht geldt ook voor Duitschers. Voor het overige hebben zij ernaar gestreefd, zoo ver mogelijk aan de eischen van de geallieerden tegemoet te komen. Het resultaat van dit streven is, dat Duitschland, als zijn eigen voor waarden worden aanvaard, uitgestrekte landstreken verliest (die in meerder heid door niet-Duitschers worden bewoond) dat het voorgaat met de algeheele ontwapening, en dat het een fabelachtig hooge schadeloos stelling betaalt. In deze ver gaande practische tegemoetkomingen schuilt naar men meent de voornaamste kracht van het Duitsche stuk, want daardoor komt des te meer uit, dat de delegatie in zake de beginselen op haar stuk blijft staan. Zij zegt als het ware tot de entente: ziet eens hier, als ge de. beginselen van Wilson in toepassing brengt, dan kunt ge nog een vrede krijgen, die voor u zelf uiterst voordeelig, en voor ons zeer nadeelig is. Wij zijn bereid den allerslechtsten vrede te teekenen, die met de beginselen van Wiison in overeenstemming te brengen is, wij hebben hem hier al voor u geformu leerd maar wij zijn niet bereid onze handteekeningen te plaatsen onder bepalingen, die met die beginselen in lijnrechten strijd zijn. Evenmin willen wij een verdrag teekenen, waarvan sommige bepalingen de uitvoering van andere bepalingen voor ons on mogelijk maken. Zoo zijn ongeveer de richtsnoeren van het Duitsche stuk. Het komt ons voor, dat het gelukkig is uitgevallen. Wel zegt Lloyd Georgeals de Duitschers onze voorwaarden niet teekenen, dan laat de Raad/van Vier zich door onze legers naar Berlijn voeren, en dan zullen de Duitschers te Berlijn moeten doen, wat zij te ersailles hebben geweigerd. Dit kan de Raad van Vier gaan, maar daar mee zal alleen bewezen worden, dat het recht van de sterkste nog van kracht is, de argumenten van de Duitsche memorie zullen er niet door worden weerlegd. Ik luisterde naar de woorden van den prediker in mijn ziel hoopte zich het bedreven onrecht bitter op. Vrede op aarde! zoo liet zich de diepe, welluidende stem van den jon gen leeraar hooren, en onwillekeurig keerden mijne gedachten naar het verleden terug. Een vredefeest voor de aarde moet de dag van heden zijn, geliefden in Christus, zoo ging hij voort, vrede- klanken zijn het geweest, die heden te middernacht van dezen toren over de donkere stad zweefden als een wiegelied voor het goddelijk Kind. Vredeklanken zijn het geweest, die in den vroegen morgenstond in dui zendvoudig koor door alle Christen landen weergalmden. Vrede hebben zij verkondigd, zij spraken van den vrede tusschen God en menschen, vrede tusschen men- schen en menschen. Ja, vrede tus schen menschen en. menschen onder ling Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1