Het oudste reglement van den polder Groede. v. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Dagboek van Rechtzaken. Gemengd Nieuws Neef Snuffel. VERKORTE BERICHTEN Gemeente BRESKENS. vail den grond door de sterke bemes ting de groei der boomen bevorderd wordt. Het is nu voor 't plantsoen veel beter, dan wanneer alles met gras bezaaid zou zijn, hetwelk de heer Martens niet toegeeft. Op een vraag van den heer Reep maker, wat de heer Martens het erg ste vindt, het niet uitvoeren van het naar zijne meening genomen besluit, of de schade, welke hij meent dat aan de boompjes toegebracht wordt, antwoordt de laatstehet niet uit voeren van het raadsbesluit, waarna de discussie geëindigd was en de zitting overging in eene met gesloten deuren ter behandeling van den hoof- delijken omslag. 21. Niemand wie hij zij en zal hem vervoorderen (vermeten) te gaan in de sluis om mosselen ofte visch ofte eenigerhande zaken zonder ex presse last van den dijkgraaf en ge zworens op de boete, te verdeelen als boven, van 6 ponden Par. (3 gld.); mitsgaders en zal niemand in eenige watergangen noch bij de sluis buiten of binnendijks ofte omtrent eenige heulen eenige hilten (fuiken) mogen leggen, op de boete als boven voor de eerste reize met verbeurte van de hilte, voor de tweede reize dubbel en de derde reize op arbitraire correctie te straffen bij de Edele heeren van den Vrije als voren. En dan zullen ook geen varkens mogen loopen aan zeedijk hetzij geringeld ofte ongerin- geld, op de boete voor de eerste reize van 20 scheliingen Par. (50 ets) van elk varken, de tweede reize op de boete van 2 ponden Par. (1 gld.) en de derde reize op de boete van 3 ponden Par. (1,50 gulden), alles tot profijte van den schutter (veldwachter). 22. Stem en zal niemand ten ware hij dezelve in pachte hadde vermogen eenige beestialen, hetzij paarden, koeien, schapen ofte varken, langs eenige wegen te houden loopen het zij met ofte zonder wachter, op de boete van 3 ponden Par. (1,50 gld.) te diverteeren als boven, boven het recht van den schutter (boven het aan den veldwachter toekomende recht voor het schutten of het in de schudde- bocht drijven en opsluiten van dat vee). 23. Stem dat niemand eenige paar den, koeien ofte schapen zal vermogen te houden om die in het gemeen te laten loopen, die niet en zal kunnen bewijzen te hebben behoorlijke breed te van lande om dezelve te weiden, op de boete van elke beeste van 30 schellingen Parisis (75 cents) voor de eerste reize, voor de tweede 3 pond Parisis (1,50), en voor derde reize op verbeurte van de beeste, dezelve boe ten te appliceeren als voren. 24. Niemand en zal vermogen oeni- gen darink te delven ten ware dat hij bleve 50 roeden van den zeedijk, op de boete van 30 ponden Par. (15 gld.) en verbeurde van den darink, gedeeld in drieën ten profijte als boven. Slot volgt. DE GROOTE NATIONALE Z A NG WEDSTRIJ DEN IN DEN HAAG. Zaterdagavond zijn de groote zang wedstrijden van het Haagsche koor „Onder Ons" in het Kurhaus te Scheveningen geopend in tegenwoor digheid van de beide Koninginnen en den Prins. Burgemeester Patijn hield daarbij een rede. In verband hiermede was een an- nexionistische betooging op touw ge zet, naar aanleiding van het feit dat een groot aantal zangvereenigingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en uit Lim burg aan de wedstrijden kwamen deelnemen. Burgemeester Patijn, vergezeld van eenige comitéleden, heette de zan gers welkom, die met groot gejuich werden begroet, vooral toen de Zeeuwsche boerinnetjes verschenen. Er vormde zich een lange optocht, ieder deelnemer droeg een kaart met het opschrift„Geen annexatie van Nederlandsch grondgebied". Telkens zag men opschriften als: „Zeeuwsch-Vlaanderen in Nederland één „Wij willen blijven wat wij zijn: Nederlandersenz. Na de ovatie, waarvoor de Konin gin-Moeder vriendelijk dankte, ging de optocht naar het Huis ten Bosch. De Koningin, de Prins en Prinses Ju liana verschenen met gevolg op de trappen van het huis. Naast de Konin gin stonden de voorzitter van de Twee de Kamer en minister Ruys de Beeren- brouck. De leden van het comité voeg den zich bij het hooge gezelschap. Nu begon het défilé der vereenigin- gen over het voorplein. De Zeeuwen en de Limburgers kregen de eereplaatsen en bij hun optreden begon er een hartelijke ovatie, waarna de vereeni- gingen uit het Zuiden hare liederen zongen. De kapel der jagers speelde „Limburg mijn vaderland 1" en „Wij willen Holland houden", liederen wel ke door allen, ook door de Koninklijke Familie, werden meegezongen. De Koningin dankte het bestuur zoo veel te hebben gedaan om de Zeeuw sche en Limburgsche jongens welkom te heeten. Het défilé werd herhaald. De Zeeu wen en Limburgers hielden daarbij halt en juichten de Koninklijke Famile toe. Daarop trok de geheele stoet naar de Maliebaan waar hij uiteenging. De vereenigingen uit het Zuiden waren aan een feestmaal de gasten van „Onder Ons". Zondagmiddag zijn de Limburgsche en Zeeuwsche zangers door H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch ont vangen. Cadzand. Vrijdagavond had al hier een vergadering plaats van de Varkens-Verzekering Mij „Helpt Elk ander", in verband met het vertrek van den secretaris penningmeester, de heer A. I. Tavenier, welke de op richter der Veresniging was. In 1873 werden door hem hiertoe de eerste stappen gedaan, en door zijn ijverig werken, is de Vereeniging tot bloei gekomen. Als blijk van waardeering werd hem een ruststoel aangeboden, welke door hem in dank aanvaard werd. In zijn plaats werd benoemd de heer M. Rosier. Ooatburg. De Sergeant-Majoor Instructeur J. van Keulen van het 39ste Bataljon Landweer Infanterie op 24 Mei bevorderd tot Adjudant Onder-officier wordt van zijn deta cheering bij het Demobilisatiepark al hier ontheven en werkzaam gesteld bij de Grenswacht-controle. Sohool- en kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwvliet de heer J. Ossewaarde, cand. te LTtrecht. SPORT. Duivenwedvlucht Deventer, 25 Mei. Duiven losgelaten 8 uur. Breekens. 1ste prijs en 1ste poele, Jan Pleijte, 2e pr. en 2e poe le, F. Monjé, 3e en 4e pr. en 3e en 4e poele, P. van de Sande, 5e pr. Joz. Pleijte, 6e J. Jacobs, 7e A. van Gijs. Eerste overduif van A. van Gijs, 2e van Jan Pleijte. De eerste duif arriveerde 11,26,18, de laatste 11,28,36. Prsdikbeurtsn. Ned. Herv. Kerk. Donderdag 29 Mei. Hemelvaartsdag. Breskens v 91/s u ds J. A. Raams. Groede v 9l/, u ds de Zwaan. Ev. Luth. Gem. Groede. Geen dienst. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 28 Mei Donderdag 29 Vrijdag 30 12.59 1.17 2.06 1.23 1.41 2.30 Nieuwe Maan Donderdag 29 Mei nam. 1.31. 23 Mei 1919. Flink zoo, Groede ook een afdeeling van de Burger wacht. Wie volgt nu Is er nog geen aansluiting met Sluis 1 24 M e i 1919. En? Hoe liep 't in Oostburg met de Gemeenteraadsver kiezing GoedEr stonden verschillende Jantjes als candidaat, maarze wouën ze niet. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 27 Mei. Veroordeeld wegens poging tot uitvoeren en vervoer C. v. P., 20 j., en P. F. G., 29 j., bei den IJzendijke, ieder 2 mnd. gev str., J. B., 31 j., Biervliet, ƒ25 of 25 d. hecht., E. S. C., 23 j., Biervliet, 20 of 20 d. hecht., C. M Waterland kerkje, 3 of 3 d. Vrijgesproken V. d. R., 29 j. en P. A. S., 26 j., beiden Hoofdplaat. BOSCHBRAND OP DE VELUWE. Omtrent den bosch- en heidebrand, die op de Veluwe is uitgebroken, meldt men De brand is begonnen met een heidebrand langs het fietspad Ton gerenGortel. Snel plantte het vuur zich voort in Noordelijke en Weste lijke richting, om over te slaan op de landgoederen „HetSoerel"enWeins". De bosschen van het landgoed Tongeren bleven gespaard. Daarvan verbrandde slechts acht Heet. heide. Daar het vuur steeds in hevigheid toenam en er te weinig hulp kwam opdagen, werden tegen 12 uur te Eepe de brandklokken geluid. Om éen uur dacht men het vuur meester te zijn, doch om twee uur laaide het met vernieuwde kracht op, veel hef tiger dan te voren, terwijl ook de bosschen van het kroondomein van den Prins in gevaar kwamen. Om twee uur werden ookteNuns- peet de brandklokken geluid. In den loop van den middag ver trokken 200 militairen uit Oldenbroek om den brand te helpen blusschen. Tegen acht uur was het vuur ech ter nog niet gedoofd en plantte het zich, hoewel minder heftig gestadig voort in ile richting Vierhouten. Het meest heeft geleden het land goed Weina, toebehoorend aan mr. B. ten Cate, te Almelo. DE EVENREDIGE VERTEGEN WOORDIGING. Het pas gekozen gemeenteraadslid K. Smit te Finsterwolde zag zich zijn verkiezing beteekend in het huis van bewaring te Winschoten, waar hij we gens smokkelen in voorarrest zit, ter wijl het eveneens dezer dagen geko zen gemeenteraadlid G. Rösken te Beerta één dag na zijn verkiezing ge rechtelijk uit zijn woning werd gezet. Eerstgenoemde heeft voor de benoe ming bedankt. Het kwam waarschijn lijk niet met zijn waardigheid overeen. NU DE GRENZEN NOG GESLO TEN ZIJN. Verleden week deelden voor de rechtbank te Middelburg twee in Bel gië wonende getuigen op vraag van den rechtercommissaris, hoeveel getui- gen-geld zij moesten, hebben, mede dat zij aan de Belgische grenswacht f 2.50 moesten en aan de Nederland- sche ieder f 2.50 moesten betalen om de grens te kunnen passeeren. DE MOORD OP DIRK VAN LEEUWEN. Maandag zijn de beide verdachten van den moord op den 13jarigen D. van Leeuwen, de stoffeerder V. en de kantoorbediende S. te Amsterdam ter beschikking van de justitie ge steld. Bij zijn eerste verhoor door den rechtercommissaris heeft V. thans niet alleen bekend, in het roeibootje te hebben gezeten, maar ook den tocht tot dicht bij de plaats des misdrijfs, in het doodloopende kanaal bij het Oostzanergat, te hebben meegemaakt. Hier zoude S. hem zijn misdadig 25 Mei 1919. Waar blijft Moei Tannetje met haar stuk? Durft ze haar werkelijke naam niet op te geven? Waar blijft het lekkere vlaagje regen waar we allemaal op wachten Waar blijft het goedkoopere tarief op de boot des Donderdags? Waar blijft de actie der Gezond- heids-Commi sie inzake het opruimen van verschillende stankgelegenheden? voornemen, om den kleinen jongen te verdrinken, hebben kenbaar gemaakt, waarop hij verontwaardigd aan wal zoude zijn gestapt. Daarna zoude hij uit de verte S. de misdaad heb ben zien plegen. Onmiddelijk wees men hem erop dat hij zijn colbert aan, en zijn hoed op had, terwijl dengeen, die op den wal is gezien, blootshoofds en in zijn over hemd was, gelijk gebleken is, dat in derdaad met S het geval was, toen hij bij den schuitjesverhuurder weg- roeide. Bij zijn laatste verhoor voor den politie-commesaris heeft hij trou wens nog opgegeven, het bootje reeds aan den Westerdolksdijk verlaten te hebben. We kunnen nog melden, dat hem bij dit laatste verhoor een electri'sch toestelletje aan de polsen was aan gelegd, waarmede de pols-frequentie werd geregistreerd. Gebleken is, dat hij telkens als over den eigenlijken moord sprake was, en ook wanneer omstandigheden aan gewend werden, die voor hem be zwarend waren, in zeer hevige ge moedsbeweging geraakte, hoezeer hij ook erin slaagde, deze door zijn uiterlijke houding van de meest vol komen kalmte en zelfbeheersching verborgen te houden. Bij het einde van dit verhoor heeft hij met een dramatisch gebaar de handen opgeheven en uitgeroepen „Neen, heeren, aan deze handen kleeft geen bloed." DIERENBEUL. Tegen den koopman A. v. V., te Westmaas is door de politie te Wa- geningen procesverbaal opgemaakt, omdat hij 20 schapen, ter markt aan gevoerd, bij wijze van herkennings- teeken een stuk van het oor had ge sneden, als gevolg waarvan de dieren hevig bloedden. DE UITBARSTING VAN DE „KLOET". Blijkens uit Indië ontvangen tele- f rammen heeft op 20 dezer een uit- arsting van de vulkaan „De Kloet" plaats gehad. In het district Srengat zijn daardoor 20 lessa's geheel en 6 gedeeltelijk verdwenen, in het district Blitar 11 dessa's gedeeltelijk verwoest, Het aantal dooden en vermisten wordt geschat op 16000 doch velen moeten gevlucht zijn. In Blitar zijn tot dusver 157 lijken gevonden. Als omgekomen Europeanen worden opgegeven de heer de Man, de heer en mevr. Arriëns en kind, de heer en mevr. Boekhout en 2 kinderen, de heer de Boer, chemist, mevr. Bruggeman Haak, de heer van Leeuwen en kind de heeren Rouwenhorst en Fischer en een kind van Hamacher terwijt mevr. Hamacher zwaar gewond is. Een overstrooming van de Kali Kon- to heeft geen doorbraak, doch wel schade aan irrigatiewerken veroor zaakt, waardoor Je bevloeiïng ge stoord is. De stand van de Brantasri- vier is niet verontrustend. In een groot deel van Kediri en Malang, waar de aschregen aanzienlijk was, wordt mislukking van den rijpenden padiaan- plant gevreesd, als de regen uitblijft. De in omloop zijnde reparatiebons voor schoenwerk, moeten vóór 15 Juni a.s. worden verbruikt daar ze na dien datum niet meer geldig zul len zijn. Koffie zal van heden af zonder in name van bons mogen worden ver kocht. Hemelvaartsdag is het Distributie kantoor voor het publiek gesloten.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2