Hiniienland. Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Gemengd Nieuws VERKORTE BKR1CKTEN Gemeente BRESKENS PROTESTVERGADERING DER ONDERWIJZERS. Te 's Gravenhage is Zondag een protestvergadering gehouden van on derwijzers tegen het wetsontwerp-de Visser. Verschillende sprekers voerden het woord en werd ten slotte de volgende motie voorgesteld „De vergadering, kennis genomen hebbende van het ontwerp van wet tot regeling van de salarissen van openbare en bizondere onderwijzers gehoord de inleidingen van oordeel, dat het wetsontwerp, wat zijn beginselen betreft in zake classificatie der gemeenten, ongelijke salarieering van gehuwden en onge- huwden, het vastleggen van de sala rissen in de wet, volkomen onaanne melijk is dat verder de bedragen, in de wet genoemd, zoowel wat aanvangsalaris en eindwedde als periodieke verhoo gingen betreft, beslist onvoldoende zijn dat bovendien het ontnemen van eenmaal verkregen rechten een daad is, welke zedelijk ongeoorloofd moet worden geacht doet een ernstig beroep op de volksvertegenwoordiging, om het ont werp zoodanig te wijzigen, dat aan gerechtvaardigde wenschen der on derwijzers wordt voldaan". Nadat door een langdurig applaus instemming met deze motie werd be tuigd en enkele aanwezigen hadden medegedeeld, dat zij een veel scher pere uitspraak van de vergadering hadden verwacht, werd de bijeen komst gesloten. Aan de uitgangen werd gecollec teerd voor de stakende trammannen te Rotterdam en de landarbeiders in het Noorden. De raad van vijl heeft besloten gedelegeerden van Nederland en België spoedeischend op te roepen teneinde de kwestie der herziening van het verdrag van 1851 te regelen. Breskens. Zondagmiddag werd in het café van den heer Adriaansen alhier, eene afdeeling opgericht van den bond van havenarbeiders, met aanvankelijk 28 leden. In het voorloopig bestuur werden gekozen A. Manhave, I. Notebaart en I. Buijze. Breskens. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend dat, met ingang van 21 dezer het post- en telegraafkantoor alhier op werkdagen zal zijn opengesteld van 8 uren voormiddag tot 9 uren namid dag, met dien verstande, dat de in de Staatscourant van 14 September 1917, no. 215, en van 27 September 1917, no. 226, aangekondigde sluiting van de kantoren te 7-30 namiddag ook voor dit kantoor van toepassing blijft. Hoofdplaat, 12 Mei. In de heden gehouden raadsvergadering is met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzeres aan school No. 2 Mej. II. R. Wijtenburg te Bergen op Zoom. Met haar stonden op de voordracht de dames M. C. Stroo te Vlissingen, J. M. Bosdijk en D. N. Leenhouts, beiden te Schoondijke en A. Risseeuw te Zuidzande. School- en kerknieuws. Mej. S. R. du Burck te Zuid Schar- woude (vroeger te IJzendijke) is te Haarlem geslaagd voor de acte voor onderwijzeres. Ned. Herv. Kerk. Schoondijke. Zondag had de bevestiging en intrede plaats van ds J. P. Scholte, overgekomen van Wei- dum. De bevestiger ds W. II. Scholte van Scherpenzeel koos tot tekst Han delingen 17 20b, terwijl de nieuwe leeraar tot uitgang zijner rede koos Joh. 1 46 en 47. Na het eindigen der preek werd ds Scholte toege sproken namens den kerkeraad en door de predikanten van Ruijtenberg en de Zwaan. Beide keeren was er veel belang stelling voornamelijk des namiddags. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 13 Mei. Veroordeeld wegens: verboden vervoer en poging uit voerP. J. G., 16 j., Schoondijke, 10 of 3 weken tuchtschool, C. d. C.. 30 j., IJzendijke, dagvaarding nietig verklaard, A. v. H., 28 j., land bouwer, Retranchnment, ƒ20 of 20 d., F. C., 58 j., Brugge en A. J. v d. W., 36 j., Waterlandkerkje, 10 of 10 d., S. M., 58 j., Maldeghem en B., 53 j., Eede, leder ƒ25 of25 d., II. v. d. W., 25 j. en M. M. M., 25 j., beiden Eede, ieder 20 of 20 d., M. L. J. de C., 18 jBiervliet, 3 of 3 d., E. V., 45 j., IJzendijke, 15 of 15 d. Rechtsingang is verleend met last tot gevangenhouding tegen P. J. d. M., 45 j., caféhouder te IJzendij ke, ter zake van verboden vervoer. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGE N. voorm. nam. Woensdag 14 Mei 1.46 1.10 Donderdag 15 2.19 2 42 Vrijdag 16 2.52 3.16 Volle Maan Donderdag 15 Mei, voorm. 1.21. EEN RUSSISCH HUWELIJK. Bij Iwan Iwanowitsch in Moskou dient een keukenmeid. Ze heetSonja en ontvangt, zooals dat tegenwoordig in Rusland de gewoonte is, een maand loon van driehonderd en vijftig roebel. Sonja kookt miserabel en heeft ook altijd het hoofd vol grillen. Haar den dienst opzeggen mag Iwan Iwanowitsch niet, of beter gezegd, hij mag wel, maar dan moet hij haar nog twee maanden loon ten volle uitbetalen en bovendien vergoeding voor kost en logies. Zoo schrijft het de bolsjewis tische wet voor. Volgens diezelfde wet kost tegenwoordig in Rusland een echtscheiding vijf roebel en een echt verbintenis evenveel. Toen Iwan Iwan owitsch het onder de nukken en pla gerijen van zijn keukenfee niet langer kon uithouden, zegt hij haar den dienst op, waarop zij dadelijk een rekening ten bedrage van 2000 roebel indiende. Wat doet nu Iwan Iwanowitsch Hij laat zich voor vijf roebel van zijn vrouw scheiden, trouwt voor vijl roe bel Sonja, geeft haar den eersten keer dat zij het eten weer verknoeit een duchtig pak slaag en smijt haar ver volgens de deur uit. En zoo is hij dan voor tien roebel van haar af. STAKING. Aan de melkfabriek van de Ko ninklijke Confederatie is Maandag morgen een staking uitgebroken onder het bezorgers-personeel. Ongeveer 55 man hebben het werk neergelegd en eischen hooger loon en korter arbeids duur. Eenige werkwilligen brengen onder politiegeleide de melk rond. VERDRONKEN. Maandagmiddag omstreeks 5 uur is op een der grachten van de Ei landen te Amsterdam een roeiboot omgeslagen, waarin zeven opgescho ten jongens zaten. Allen geraakten te water, een hunner is verdronken. DE VLIEGTOCHT OVER DEN OCEAAN. Het Amerikaansche zeevliegtuig N. C. 3 is Zaterdagavond om 8 uur te Trepassy aangekomen, na den tocht met een gemiddelde snelheid van 80 mijl per uur te hebben afgelegd. De Amerikaansche vliegers hopen de vlucht naar de Azoren tegen 't einde van de volgende week te ondernemen. De Amerikanen hebben besloten een klein luchtschip naar New Foundland te zenden om de Amerikaansche vlieg tuigen over den Atlantischen Oceaan te vergezellen. Het luchtschip wordt midden dezer week op New Foundland verwacht. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Zaterdagavond werden te 's Ileer- Arendskerke drie gebroeders door den bliksem getroffen. Allen vielen neer en bij een hunner waren de kleeren gedeeltelijk verbrand. De dadelijk ontboden geneesheer kon gelukkig alle hoop op geheel herstel geven. Te Werkendam en Sleeuwijk wa ren en zijn nog in den laatsten tijd in braken en diefstallen aan de orde van den nacht. De bende moet bestaan uit ongeveer 20 personen, die ook hand langers te Gorinchem hebben, 0111 ge deeltelijk de gestolen goederen aan den main te brengen; de levende have, als geiten, kippen en konijnen wordt ver moedelijk ter plaatse geslacht en het vleesch onderling verdeel. Niet minder dan 12 personen werden in 't begin van Maart gearresteerd, doch wegens ge brek aan overtuigend bewijs weder op vrije voeten gesteld. Onverschrokken gaat men steeds voort met de rooverij- en. De enkele veldwachters aldaar en de marechaussees te Woudrihem zijn niet bij machte de wandaden te ver hinderen. Nu ook aanrandingen op landwegen plaats hebben heeft de bur gerwacht van Werkendam, bestaande uit 80 man, gewapend met revolvers, zich beschikbaar gesteld en is reeds aangevangen met nachtdienst te ver richten. EEN BOLSJEWISTISCH GRAPJE? Vrijdag werden aan het station Enk huizen in een uit Duitschland, aan een bloembollenhandelaar gezonden ledige kist, negen handgranaten gevonden van een gebruiksaanwijzing voorzien. De politie nam de zoo gevaarlijk uitziende zending in beslag. Na demonteering bleken de projec delen met zaagsel gevuld te zijn. DE MODERNE BLAUWBAARD. De getuigen-verklaringen en de nieuw aan het licht gekomen feiten zijn voor Landru uiterst bezwarend. Zoo heeft een goudsmid, Lahire, ver klaard, dat Landru hem bij een toe vallige ontmoeting in het begin van het vorig jaar een hand vol sieraden had laten zien, die zwart waren en er uit zagen alsof ze in het vuur gelegen hadden. Hij vroeg wat die waard zou den zijn. Daar Lahire niet koopen wilde, kwam Blauwbaard later nog eens bij hem terug met blijkbaar zelf gegoten gouden staven, vervaardigd natuurlijk uit de overblijfselen van zijn, laten we maar zeggen „verdwe nen" verloofden. Een onderzoek in Landru's villa heeft uitgemaakt, dat hoogstwaar schijnlijk de in stukken gesneden lij ken der vrouwen in het keukenfornuis en in drie kachels verbrand zijn. Op de tegels van den schoorsteen zijn nog bloedvlekken te zien. Een afschu» welijke bijzonderheid is nog, dat Lan dru aau één zijner vriendinnen, mejuf frouw Marchadier, die even naar Pa- rijs ging, gevraagd had of zij wat brandhout in de auto naar Gambais wilde meebrengen. Drie dagen later gebruikte het monster dat om het lijk van zijn nieuwe slachtoffer te ver branden. Men is nu bezig om den vijver van Bruyères droog te leggen en zal daarmede spoedig gereed zijn. Wel licht dat ook hierdoo weer afschuwe lijke dingen aan het licht komen. DE VERJAARDAG VAN DEN EX-KROONPRINS. Ter gelegenheid van den verjaar dag van den ex kroonprins kwamen vele Wieringers en ook enkele heeren uit Holland hem feliciteeren, terwijl er massa's brieven, kaartjes en tele grammen aan de pastorie werden afgegeven. Behalve de gift voor de armen, schonk hij aan verschillende Wieringers op dien dag herinnerings- cadeaux bestaande uit lederen porre- monnaies, sigarenkokers, gouden das spelden enz., alle van een gekroonde W. voorzien, terwijl in enkele nog een biljet van 10 gesloten was. Aan de jeugd werd snoepgoed en lekkers geschonken. OVERTREDING. Te Gestel is Zondag tegen pastoor Bressers en kapelaan van Heeswijk proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het processieverbod. Zondagavond 9 uur heeft de rij wielhersteller I'. van Wijngaarden op den Reeweg onder Dubbeldam den 11-jarigen Gerrit Smits, wonende al daar, aangereden, ten gevolge waar van de knaap een oogenblik later overleed. Een 22-jarig Rotterdammer, die ook op het motorrijwiel zat, werd 50 M. weggeslingerd en ernstig verwond. De politie nam het rijwiel in beslag en onderzoekt de zaak. Uit een barak op het kazerne terrein te Ede, zijn een zestal werk pakken en het geweer van een ser geant ontvreemd. BOSCHBRAND. Te Borne is gisteren ongeveer één hectare dennenbosch van J. Lammer- tink afgebrand. HET VREDESVERDRAG. Het rijkskabinet hield ook Zondag een zitting, waarin de vredesonder handelingen besproken werden. Het kabinet zal in het vervolg iederen dag bijeenkomen ter bespreking van de vraagstukken, die zich voor doen bij den gemeenschappelijken arbeid tusschen Berlijn en Versailles. DE TERUGKEER VAN WILSON. Amerikaansche bladen vernemen uit goede bron, dat Wilsori niet terug zal keeren, voordat het vredes verdrag is geteekend. FOCH NAAR*HET FRONT. Foch is Maandag naar het front teruggekeerd. STEMMING RAAD. Stemming voor verkiezing van den Raad op Donderdag 22 Mei 85 uur. LICHTING 1920. Vrijgesteld wegens broederdienst Johs. ;Quaars, Jobs. van de Sande, Jac. Is. van de Velde, en Iz. P. van van de Velde. Vrijstelling geweigerd; P. C. de Smit. Beslissing aangehouden: W. J. Jacobs. Vrijgesteld wegens vrijw. dienst: G. J. de Thouars. Voor 1 jaar vrijgesteld wegens kostw. schap Jacob van de Velde. In verband met de steeds voort schrijdende demobilisatie deel ik U mede, dat het niet meer mogelijk is aangespoelde mijnen door militaire de tachementen te doen bewaken tot dat zij worden gedemonteerd. Ik verzoek U dan ook door de plaat selijke bladen of anderzins bekend te maken dat het een ieder in zijn eigen belang geraden is geen aan gespoelde mijnen aan te raken, en mij ten spoedigste te berichten wanneer en waar mijnen mochten zijn aange spoeld, ten einde deze te kunnen doen demonteeren. De Vice - Admiraal. Winter- en Zomertarwe, rogge, wintergerst, en vierrijige zoinergerst, 2 rijige zomergerst, boekweit, koolzaad (raapzaad, boterzaad en dederzaad) en aardappelen voor tafelgebruik van den oogst 1919 zullen, aan de daar voor vastgestelde garantieprijzen, aan de Regeering kunnen worden afge leverd. Landbouwers die hiervan gebruik wenschen te maken moeten hiertoe een inventarisatiebiljet afhalen op het Distributiekantoor, waar verdere in lichtingen worden verstrekt. Deze bil jetten moeten vóór I Juni op boven genoemd kantoor zijn ingeleverd, is hieraan niet voldaan, dan is het on mogelijk aan de Regeering te kunnen leveren. Landbouwers worden aangeraden een biljet in te vullen, daar levering niet verplicht is. Boter- en melangekaarten, vleesch- bonboekjes en aardappel- en peul- vruchtenkaarten kunnen worden ver nietigd, daar op deze bons geen ar tikelen meer zullen worden verstrekt. Suikerbons waarop door winkeliers 7 ons suiker is afgeleverd moeten door hen apart worden verantwoord.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2