ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Zaterdag 10 Mei 1919 Nummer 2419 Het Geheim. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post t 1. Advertentieprijs van 1—5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Telegram BRESKENS ™e,0°n BoomBliek No. 21 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. toeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Immigratieverbod in de Vereenigde Staten van Amerika. Zooals vrijwel algemeen bekend zal zijn, is de oppositie tegen de immi gratie in de Vereenigde Staten niet nieuw. Reeds sedert jaren werd tel kens weer aangedrongen op steeds strengere bepalingen en voorschriften om bet binnenkomen van vreemde lingen zooveel mogelijk te bemoeilij ken, vooral van de zijde der werk nemers werd feitelijk stelselmatig stelling genomen tegen de massa-im migratie de arbeiders vreesden door liet toestroomen van steeds nieuwe werkkrachten een daling van den levensstandaard. Gedurende de oorlogsjaren en vooral sedert Amerika zich onder de oor logvoerende landen schaarde, is de emigratie uit Europa steeds in grootte afgenomen en hebben de Vereenigde Staten van Amerika bovendien lal- looze vreemdelingen zien wegtrekken om hun 'dienstplicht te vervullen in de legers van verschillende Europee- sche mogendheden. Amerika heeft dus sedert Augustus 1914 heel wat arbeidskrachten moeten missen c.q. derven. Men heeft in de Vereenigde Staten Van Amerika echter terecht voorzien, dat hierin, na het staken der vijan delijkheden, spoedig een verandering zou kunnen komen, dat met andere woorden de oude emigratielust in Europa weer zou opleven. Het valt dan ook niet te ontkennen, dat sedert het sluiten van den wapen stilstand een zeer belangrijke emigra tie-lust merkbaar is geworden, ook in Nederland, hetgeen, gezien de droevi- fe toestanden, die er tegenwoordig in luropa heerschen, geen verwondering zal wekken. Het landverhuizersverkeer naar de Vereenigde Staten van Amerika zou zeker zeer belangrijke afmetingen hebben aangenomen, in dien gebrek aan plaatsruimte op de passagiersschepen, die voorloopig voor het troepenvervoer bestemd zijn, en strenge pasvoorschriften niet belem merend werkten. Afgezien van een mogelijk immigratieverbod zal er vol gens de laatste berichten voor Sept. a.s. geen sprake kunnen zijn van een meer geregeld landverhuizersverkeer. 9B&Ï&LBT6K. XXXIV. Mijn taak was afgeloopen. De lof- tuiging, die anders na een dergelijke jacht mij steeds werd toegebracht door mijn Doorluchtigen meester, bleef ditmaal achterwege ik had haar trouwens ook niet verdiend. Op andere tijden zou mij dit blijk van ontevredenheid zeer ter neder hebben geslagen, thans echter dacht ik er ternauwernood aan. Want een onverklaarbare angst had zich plotseling van mij meester ge maakt, zoodat ik dwars door het het denneboschje mij een weg baande, ten einde spoediger thuis te zijn. De scherpe takken zwiepten mij ln het gelaat en brachten mij menig pijnlijk plekje toe ik lette er niet op. Hoe kwam het, dat ik aan zulk een opwinding ter prooi was Was het dat onbestemd voorgevoel, de schaduw door groote gebeurtenis zijn, hebben inmiddels niet stilgezeten en den stoot gegeven tot het in het Zij, die tegen een massa-immigratie leven roepen van wetsontwerpen, houdende bepalingen tegen het bin nenkomen van vreemdelingen. Feitelijk hebben drie wetsontwer pen met betrekking tot de immigratie een onderwerp van bespreking uitge maakt in de commissie voor het im migratiewezen uit het Huis van Af gevaardigden. Een wetsvoorstel, de zoogenaamde „Burnett Bill", houdt een immigratie verbod in voor vier jaar, een tweede wetsvoorstel beoogt de immigratie gedurende twee jaar ie verbieden, terwijl een derde voorstel niet alleen een degelijk 4-jarig verbod inhoudt, doch bovendien aan het goedvinden van den Amerikaanschen Minister van Arbeid overlaat ook na dien tijd de landverhuizing te beperken van 10 ii 30 pCt. van het aantal geneutraliseerde burgers eener bepaalde nationaliteit, dat reeds in de Vereenigde Staten van Amerika gevestigd is. Frederic C. Howe, Immigration Commissionair op Ellis Island (New- York), is volgens de „Chicago Daily News" van 15 Febr. 1.1. van meening, dat de „Burnett immigration Bill" wel door de volksvertegenwoordiging zal worden aangenomen, daar hel wets voorstel door invloedrijke belangheb benden krachtig wordt gesteund de heer Howe echter is er persoonlijk tegen en overtuigd, dat de bestaande voorschriften voldoende waarborgen voor beperking opleveren. Wij hebben er reeds op gewezen, dat in de eerste plaats de werknemers in de 'Unie op nog strengere immi gratie-beperkingen aandringen in dit verband is het niet van belang ont bloot, dat de commissie voor de In ternationale arbeidsbeweging te Parijs de volgende bepaling betreffende de landverhuizing heeft goedgekeurd. Emigratie zal niet worden verboden, evenmin als in het algemeen immigra tie. Deze bepaling heeft geen invloed: a. op het recht van eiken Staat om de immigratie tijdelijk te beperken in tijden van economische depressie, teneinde de eigen zoowel als de vreemde arbeiders te beschermen. b. op het recht van eiken Staat om de immigratie te controleeren en tij- sen vooruitgeworpen, waarover ik, de ruwe kwant van de daad, steeds min achtend de schouders had opgehaald? Eindelijk stond ik, hijgend van vermoeienis, bij de bron onder den lindeboom. Een sombere, vaalgele schemering lag over de oude verweerde muren en de door den herfstwind reeds ont bladerde kruinen der boomen, maar toen ik alles zoo kalm en stil voor mij zag, kwam ook weder de rust over mij en werd ik zelfs tot over moedige scherts meegesleept. Ik sloop met onhoorbaren tred door het tuinpoortje, klom tegen den win gerd, die om het venster groeide, en wilde naar binnen turen om te zien, wat mijn vrouw, mijn kostbaarste schat, wel deed om zich in de een zaamheid den tijd te dooden. Die scherts, mij zonder twijfel in gegeven door den duivel, werd mij noodlottig en mij niet alleen. Zij verwoestte het geluk van drie menschenlevens. In 't eerst kon ik niets onderschei den, daar mijn oogen nog niet gewend delijk te verbieden ter beveiliging van de volksgezondheid. c. op het recht van eiken Staat om te eischen, dat de immigrant een zekeren graad van ontwikkeling heeft bereikt. De uitzonderingsbepalingen meenen wij wel in hoofdzaak aan de Ameri- kaansche vertegenwoordigers ter con ferentie te mogen toeschrijven. Volgens de „Chicago Daily News" van 1 Maart 1.1. heeft de heer S. Gompers, de eerste Amerikaansche afgevaardigde en president van de American Federation of Labor er op gewezen, dat het immigratievraagstuk in de Vereenigde Staten verschillend is van dat in andere landen. De heer Gompers bracht in herin nering, dat er vóór den oorlog ieder jaar 1.250.000 immigranten zich in Amerika vestigden en dat men in de Unie als het ware bloot stond aan een binnenstroomen van twee kanten, zoowel uit Europa als uit Azië. Wij willen met alle landen in vrede en vriendschap leven, aldus de heer Gompers, maar wij hebben beginselen en idealen waar wij geen afstand van wenschen te doen, en wij willen daarom het immigratievraagstuk zelf leveren. De vraag, of de „Burnett Immigra tion Bill" zal worden aangenomen, is moeilijk met zekerheid te beantwoor den de meerderheid van de immi gratie-commissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft zich er mee vereenigdhet Congres is echter uiteengegaan zonder het voorstel in behandeling te hebben kunnen nemen. Aanneming van een tijdelijk verbod, zij het dan ook niet voor vier jaar, schijnt ons echter niet onwaarschijnlijk toe, gezien de in Amerika toenemende werkloosheid, waarvan o.a in de New- York Times" herhaaldelijk gewag gemaakt is. Niet alleen economische oorzaken echter doen aan velen een immigratie-verbod wenschelijk voor komen, een van de redenen is ook de vrees voor het binnankomen van bepaalde politieke elementendit blijkt o.a. uit een artikel uit de „New- York Times" van 10 Januari 1.1. ge titeld „Plan Laws to keep out the Bolshewiki". De „Burnett Bill" beoogt, zooals wij reeds hebben gezien, in hoofdzaak de immigratie gedurende vier jaar stop waren aan de duisternis, die in het vertrek heerschte. Maar toen Johannes Hoe ben ik naar beneden gekomen van het venster, hoe kon ik het bankje bereiken aan den voet van den linde boom, waar ik mijzelf vond, toen ik besef kreeg van het stoffelijke om mij heen Mijn vrouw en mijn vriend Hij lag neergeknield aan haar voe ten, zij zat in een leunstoel, en hij had haar bij de handen gevat en hield het hoofd in haar schoot ver borgen. Geen geluid, geen ademtocht zelfs, die hen stoorde in de eenzame woning. De eenige, die het recht had hen te storen, was immers ver weg, in 't diepst van het woud. Dit meenden zij althans, die ellen delingen 1 Toen maakte zich blinde woede van mij meester. Ik zag niets dan een rooden gloed voor mijn oogen, hoorde niets dan het ontstuimig klop pen van mijn hart, dacht slechts aan dood en verderf, aan wraak. Als ik te zetten, uitgezonderd zijn vreemde lingen, die in de Vereenigde Staten hun wettig domicilie hebben en verder regeeringsvertegenwoordigers en hun ne gezinnen, bedienden en ander personeelgeestelijken en godsdienst onderwijzers, zendelingen, advocaten, onderwijzers, studenten, schrijvers, chemici, ingenieurs, kunstenaars, doc toren, touristen en zakenreizigers en hunne wettige echtgenooten en kin deren, mits deze laatsten niet ouder dan 16 jaar zijn. Voorts mag iedere vreemdeling, die volgens de vroeger bestaande voorschriften reeds werd toegelaten en ieder burger van de Vereenigde Staten zijn vader of groot vader boven de 55 jaar oud, zijn vrouw, zijn moed^j, zijn grootmoe der, zijn ongehuwde of weduwe doch ter, zijn zoon, mits niet boven de 18 jaar, of zijn neven en nichten, mits deze weezen zijn en niet ouder dan 14 jaar, met zich mede brengen of laten overkomen en tot bedoelde cate gorieën behoorende zullen worden toegehjten, indien zij overigens aan de bepalingen van de immigratie- wetten voldoen. Verder zullen niet worden uitge sloten zij, die ten genoegen van de betrokken immigratieautoriteiten of den minister van Arbeid kunnen be wijzen, dat zij naar de Vereenigde Staten komen om te ontkomen aan geloofsvervolgingen in het land, waar zij het laatste blijvend gevestigd wa ren, als zij overigens voldoen aan de bepalingen van de landverhuizings- wetten. Verder zullen weer worden toegelaten vreemdelingen, die in het Amerikaansche leger of op de Ame rikaansche vloot hebben gediend of bij de strijdkrachten van de bondge- nooten van Amerika. Ook worden gunstige uitzonderingen gemaakt voor een tijdelijk verblijf van ten hoogste 6 maanden voor vreemdelingen, die gedurende ten minste 1 jaar achter een in Canada, New-foundland, Cuba of Mexico hebben gewoond en die overigens niet vallen onder de klassen, die buitengesloten zijn. Het wetsontwerp houdt verder siraf- bepalingên in en voorschriften met be trekking tot zeelieden. de kracht had bezeten zou ik het menschdom hebben gemaakt tot één slachtoffer, het heelal tot éen bloedbad. Ik rukte het geweer los van mijn schouder en legde aan op het venster. Lang echter duurt e die vlaag van waanzin niet. Ik wierp de buks ver van mij af en zonk weder terug op de bank. Daar verborg ik het hoofd in de handen en de rampzaligste uren van mijn rampzalig leven kropen voort in den stikdonkeren nacht, die was neergedaald over de aarde en in mijn ziel, waaruit het licht van liefde en geluk, dat er slechts zoo kort in had gestraald, was uitgebluscht, voor altijd. Reeds grauwde de dageraad boven de toppen van de bergen aan den horizon, toen ik, met moeite voort strompelende, als verlamd, mijn kamer opzocht. Ik luisterde naar haar schreden, ten einde Ja, wat ik met haar moest aanvan gen was mijzelf niet duidelijk. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1