Dagboek van De Burgerwacht. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws VERKORTE BERICHTEN Neef Snuffel. Gemeente GR0EDE. Gemeente BRESKENS, regeering tegen het z.g. bolsjewistisch gevaar zal steunen. Mocht de sociale revolutie, die men zegt na te streven, zoodanige vormen aannemen, dat het leven of de ge zondheid der bevolking ernstig gevaar loopt, bijv. door stakingen bij den toevoer van water, gas en electriciteit, den afvoer van vuil enz., dan zal de regeering ook daartegen moeten op treden. De personen, die zich als leden der burgerwacht in dienst stellen van recht en orde, zijn, naar men meende, te beschouwen als vrijwillige politie. Er is daarom alle reden aan degenen, die bij een eventueele vervulling van hun taak getroffen worden, een tegemoet koming te verleenen. Andere leden, die zich met de strekking van het wetsontwerp wel konden vereenigen, zouden toch gaar ne nadere inlichtingen ontvangen over de staatsrechterlijke positie van de burgerwachten. Gevraagd werd nog, welke waar borgen de regeering heeft, dat dege nen, die zich vrijwillig of belangeloos aanmelden, ook werkelijk, wanneer het er op aankomt, de regeering zullen dienen en van de verkregen wapenen en de verworven geoefendheid geen gebruik tegen haar zullen maken. Hoe zal de regeering er tegen waken, dat z.g. verkeerde elementen ook in de burgerwacht kunnen sluipen Rusland t erst, en Duitschland volgde. Is men hier geen democraat Troelstra wou het eens probeeren, Om te weten waar 't op staat. In November, ;t zou wel lukken, Hield hij dan zijn oproerspeech. 't Ging als van een leien dakje. Meer aan d'hand gehad, zooiets Maar 't goêvolk, dat werd nu wakker, Liep te wapen, als één man, Toonde aan de roode heeren. Wat saamhoorigheid nog kan. Troelstra beefde, 't was verschrik'lijk. „Of hij dat vooruit niet wist", Werd hem nijdig toegebeten, 't Kwam er uit: „'k Heb me vergist". Troelstra leed aan angsttoe vallen, Zocht zijn troost bij vriendje Duys. Schaper moest hem nog beschermen. O, die Burgerwacht van Ruys Broedermoord, het is onmensch'lijk, 't Volk door eigen volk gewond. Wilt ge nu geen revolutie Weg dan, Burgerwacht, terstond. Wie een kuil graaft voor een ander, Troelstra valt er zelve in. Schrapt g'uw revolutieplannen, Heeft de Burgerwacht geen zin. Burgerwacht, gij staat in eere, Uitgezonderd, bij 't gespuis. Burgers, laat het dan weerklinken, Leev' de Burgerwacht van Ruys. HULDIGING VAN MULTATULI'S NAGEDACHTENIS IN 1920. Het uitvoerend comtié verzoekt ons mede te deelen, dat voor het stichten van plaatselijke comité's thans eene regeling is getroffen. Het bestuur zal binnen eenige dagen tot de stichting daarvan overgaan. Multatuli-vereer- ders die zich geroepen gevoelen door zitting te nemen in zoo'n plaatselijk comité of op andere, nader te overleg gen, wijze mede te werken om de voorgenomen hulde zoo grootsch en luisterrijkmogelijk te doen zijn, worden verzocht hun naam en adres op te geven aan den secretaris, den heer J. G. Götrete Amsterdam, Veerstraat 36. VERHOOGING VAN DEN BROODPRIJS. Met ingang van 16 Mei zal de meel- distributie van rijkswege vervallen, en uitsluitend grondstoffen voor de brood bereiding aan de bakkers worden ge- distibueerd. De rantsoenen en hoeveel heden blijven echter gedurende af- zienbaren tijd gehandhaafd. De prijzen van meel voor de bakkers worden duurder en de broodprijs zal naar boven gaan. Het wittebrood wordt van 36 cent gebracht op 43'/i cent en het bruine- brood van !2'/2 cent op 161/2. Het roggebrood wordt van 14'/2 cent op 16'/2 cent gebracht. De maximumprijzen worden afge schaft. BROODKAART. De broodkaart van het 95ste tijd vak loopt van 7 tot en met 15 dezer. Breskens. Door Gedeputeerde Staten zijn met ingang van 1 Mei jl. benoemd tot leden der commissie van aanslag voor de inkomstenbelasting ter standplaats Oostburg de heeren W. P. Verplanke te Biervliet, R. J. Versluijs te Oostburg en A. 1. I.een- houts te Retranchement. Cadzand. De schipper van de reddingsboot alhier, C. van den Heu vel, en de bemanning, ontvingen van den Engelschen consul uit Vlissingen de zilveren medaille, hun geschonken door den Koning van Engeland, voor de redding op 18 Augustus 1918 van een Engelsch vlieger uit het mijnveld in de Wielingen. Van den Heuvel ontving bovendien namens den Engel schen vliegdienst een gouden crono- meter. Oostburg. De in de Ambachts school alhier gehouden jaarlijksche tentoonstelling werd, evenals elk jaar, druk bezocht. Het loont dan ook de moeite waard er eens een kijkje te nemen. Onze aandacht werd dan ook niet alleen getrokken door het groote aantal en de verscheidenheid der ten toon ge stelde voorwerpen, maar bovendien door de wijze waarop en de kunstzin waarmede die voorwerpen zijn be werkt. Oostburg. Het drukke motorver- keer en vooral de razende vaart welke sommige berijders van motorrijwielen, ook binnen de bebouwde kom der ge meente, ontwikkelen, heeft aanleiding gegeven om te trachten eene politie- verordering in het leven te roepen, waardoor die razernij wel eenigzins getemperd zal worden. Oostburg. In vakkringen heerscht eene onjuiste meening omtrent het inhouden der onlangs te koop gestelde barakken aan de Brouwerijstraat. Ter bevoegder plaatse werd ons mede gedeeld. dat de verkoop daarvan niet kon doorgaan omdat die barakken nog geheel gevuld zijn met allerlei militaire goederen, welke vooraf moe ten worden verkocht. De verkoop dezer goederen, benevens van een aantal wagens, kookfornuizen, kook- ketels en kachels zal omstreeks einde Mei, begin Juni a.s. plaats hebben. De barakken worden daarna geveild. School, en kerknieuws. Schoonrïïjke Bevestiging 11 Mei des voormiddags 10 uur door ds A. Scholte van Scherpenzeel (Fr.); 's namiddags 2 uur hoopt de beroepen leeraar ds J. P. Scholte zijn intree te houden. SPORT. Duivenwedvlucht 's Hertogenbosch 4 Mei. Breskens. Ie prijs, 1ste poule, 6e pr. Jan Pleijte, 2e pr., 2e poule, 4e pr., 4e poule, P. van de Sande, 3e pr., 3e poule, 5e pr., A. van Gijs, 7e pr. P. Risseeuw. Overduif van Jan Jacobs en D. Klaassen. De eerste duif arriveerde 11-48-2, de laatste 11-50-9. Over de munitie-ontploffingen te Ant werpen worden nog de volgende bij. zonderheden gemeld: In een toegangsgalerij der vestingen van de Eekerschestraat tusschen de Breda- en Eekersche poorten, was, in den vooravond, brand ontstaan. De pompiers, die spoedig ter plaatse waren konden er weinig verrichten, want al spoedig deelde zich de brand mee aan de zich daar bevindede opslagplaats van door de Duitschers achtergelaten, lichte projectielen. Gelukkig was dit deel der vestine zeer goed afgezonderd 2 M e i 1 9 l 9. 't Maakt toch een prettigen indruk nu ons muziekgezel schap uitkwam met de nieuwe uni formpetten. Dit belangrijk geschenk, uiterlijk kenteeken van saamhoorigheid kan niet anders dan een gunstige uit werking hebben op de vereeniging. 3 Mei 19 19. Wel! Geachte lezer Wat zegt ge er nu van Wie durft nu nog te beweren, dat er geen vooruitstrevendheid zit in de Bressi- anen Hier wordt dan toch weer 't eerst eene afdeeling der Burger wacht opgericht. Meerdere plaatsen in ons district zullen nu volgen. Kom, jongelui, sluit U aan. 15 leden is nog te weinig voor Breskens. Of een Burgerwacht hier noodig is Och voor ons Zeeuwsch-Vlamingen niet. Wij doen aan geen revolutie of bolsjewiki, maar we moeten ons ver zekeren tegen komende dingen. Het draait zoo raar in de wereld. Als er in ons vaderland propaganda wordt gemaakt voor revolutie of wat geleu ter, dan ook, dan valt het niet te ont kennen dat, mocht die propaganda overwaaien naar onze streek, Breskens 't eerst aan de beurt komt. Maar reken nu niet buiten de waard, want we hebben nu een Burgerwacht en die versmoort onmiddellijk elke revo lutionaire neiging welke met de boot meekomt. Hallo, Sluis kunnen we jullie niet eens even opbellen Kom, nu is 't Uwe beurt om de oprichting eener afdeeling der Burgerwacht ter hand te nemen, 't Kan ook van den anderen kant komen. Eene afdeeling te Bres kens, nu nog eene te Sluis, dan hebben we twee flankdekkingen. Deze beide afdeelingen zouden tevens eene symbolische voorstelling geven dat er van onze inwoners geen gevaar te duchten is, en dat we ons alleen ver sterken op de flanken om daar revo lutionaire aanvallen te weren. 4 Mei 1919. Zoel weder, droge het vormt een uitsprong naar de bui tenzijde der vesting, in de richting van den spoorweg op Esschen en is omringd door logge aardwallen. De rechtervleugel der galerij werd totaal vernietigd, maar de linker bleef onbeschadigd. In den omtrek staan maar weinig woningen, en dan nog op meer dan 50 meter afstand. Door de zware wallen, die rond het gebouw lig gen, deden de ontploffingen zich in hoogte voor. Hierdoor kwam het groo- tendeels, dat niets in den omtrek werd beschadigd. Gelukkig waren er ook geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De treindienst op Nederland moest stopgezet worden, maar kon omstreeks 10 uur worden hernomen. Ook het ver keer met de Roode Tram werd ge stoord evenals dat van de stoomtram door den Eekrschen Polder. Omstreeks 9 uur hadden de ontploffingen hun hoogtepunt bereikt en te 11 uur was alles uitgewoed. Men heeft nog gevreesd voor een kruitopslagplaats, die een weinig meer naar 't Westen toe was gelegen, als ook voor 600 wagons munitie,die zich in het vormingsstation te Eekeren be vonden. Die vrees was gelukkig on gegrond. De rechercheboot Albatros te Hansweert heeft op de Westerschelde een roeiboot aangehouden, beladen met gedroogde visch, kaas en choco lade. bestemd voor frauduleuzen uit voer naar België. Het hoofd der smok kelaars is gevankelijk naar Middelburg gebracht. In Engeland is de distributie van levensmiddelen op bons opgeheven. De rantsoeneering van suiker, vleesch en boter zal echter nog eenigen tijd duren. Woensdagmiddag 3 uur zullen aan de Duitsche afgevaardigden de vredes voorwaarden worden aangeboden. De raad van Drie heeft een uitnoodi- ging aan Italië gezonden, om zijn plaats in de conferentie weder in te nemen. wegen, aangename wandeling, vooral buiten onze gemeente Breskens, de boomen ontluiken, de bloesem komt uit, de vogelen zingen met lieflijk ge luid, maar op de Boulevard mist men dat, doch krijgt daarvoor in de plaats de geuren van een daar ge regeld verblijf houdende Berenwagen. Deze staat niet verborgen achter ge bouwen, zoodat men enkel van de geur kan genieten, neen, men krijgt er het gezicht ook van, hij staat ge woon aan den openbaren weg. En als het 's avonds niet was, dat je 'm ruikte, zou je dikwijls nog onaangenamer met hem in kennis komen. Sies zou beter doen, dat eau de cologne-vaatje wat meer uit het zicht en uit den reuk te zetten. 5 Mei 1919 Ik herinner me, eenige tijd geleden, een onaangename indruk te hebben opgedaan bij het lezen van „De reis van moeie Tan- neke" in de Middelburger. Ik vroeg me afHoeveel lezers dier courant zullen ons dialect kunnen lezen. Het speet me toen, voor de schrijfster, dat haar stuk voor 't grootste deel dier lezers verloren ging, om dat haar stuk niet thuis behoorde in die courant, evenmin als artikelen over fruit-export en fruitboomen thuis behooren in een advertentieblad. Enfin, sommige men- schen schrijven alleen om te schrijven of. voor eigen reclame. Nü hebben we een stuk van de hand van den schrijver B. „Op versite" in ons dialect en in onze courant. Wie die schrijver B. is weet ik al evenmin als dat hij weet wie Neef Snuffel is. En al laat hij ook tusschen de regels doorlezen dat mijn geschrijf „al flauwe kul" is, toch wil ik hem van harte een woord van hulde toe brengen omdat hij door zijn stuk be wijs geeft onze courant op waarde te schatten. Wij houden ons dan ook gaarne aanbevolen voor meer dergelijke stuk ken. De uitnoodiging is zoodanig, dat Italië er, naar men gelooft, wel ge volg aan zal geven. De Belgische Kroonraad heeft be sloten, het vredesverdrag te onder teekenen. Zij, die in het bezit zijn van mar- garinekaart kunnen op Vrijdag 9 de zer van 7-8 uur tegen inlevering van het lichaam der kaart een nieuwe ont vangen. Vanaf 5 Mei kan op iederen sui kerbon der gemeente 7 ons suiker worden gekocht. Op gortbon no. 3 is verkrijgbaar pond rijst. De Brandstoffencommissie maakt bekend dat op Donderdag den 8 Mei des namiddags van 1.30 tot 4 uur (nieuwe tijd) de brandstoff'enkaarten zullen worden uitgereikt op het Ge meentehuis. Dat er op Vrijdag zonder bon beste turf te bekomen is aan het pak huis van Aarnoutse van des voormid dags 7-30 tot des namiddags 5.30 (nieuwe tijd). De Brandstoffencommissie. Vrijdag a.s. wordt gelegenheid ge geven tot het opgeven verandering in de broodsoort. SCHOUW WEGEN. Schouw op Woensdag 14 Mei a.s. HERIJK. Herijk in het Gemeentehuis voor hen wier familienaam begint met de letters A tot en met H Maandag 19 Mei I P Dinsdag 20 Q Z Woensdag 21 des voormiddags van 912 en dss namiddags van 13 uur. Maten en gewichten moeten schoon, droog en roestvrij worden aangebo den. Voor het einde van 1919 moe ten maten en gewichten gestempeld zijn met de letter Y.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2