ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Als de gienzen open gaan. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 28e Jaargang Woensdag 7 Mei 1919 Nummer 2418 Het Geheim. De Burgerwachten. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend Franco per post f 1.— BOO MB LIE K met pCt. toeslag Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Teiegram Telefoon Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief BoomBiiek B R E S K E N S No. Ti" Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Langzaam keert de wereld tot meer normale verhoudingen terug, de eco nomische verhoudingen tusschen de verschillende landen beginnen gelei delijk te verbeteren. Zoo ook in ons land. De economischen muur, door den oorlog rondom onze landsgrenzen opgetrokken, begint te brokkelen, en zal binnen afzienbaren tijd geheel verdwijnen. De vaderlandsche han del zal zich weder vrij voelen van de klemmende banden door de En tente aan de neutrale staten opgelegd. Reeds zijn een aantal beperkende bepalingen opgeheven. En voor onze Oostelijke naburen is het van het grootste belang, dat een aantal goe deren van Duitschen en Oostenrijk- schen oorsprong reeds naar buiten- landsche havens verscheept mogen worden. De opheffing van alle rant soenen van den overzeeschen aanvoer naar ons land, maakt dat wij in e'en eerstvolgenden tijd op een omvang rijke hervatting van 't scheepvaart verkeer naar de Nederlandsche havens mogen staat maken. En binnen en kele weken zal ook de Nederlandsch- Belgische grens voor het vrije han delsverkeer worden openj esteld. Een geheele omkeer zal dan plaats vinden in onze handelsverhoudingen tot het buitenland. Welke resultaten deze heropening der grenzen op den stand der prijzen van goederen en levensmiddelen zal hebben, laat zich nog niet voorspel len. Prijzen, gelijk wij voor tal van artikelen en goederen voor ons dage- lijks gebruik hebben zien tot stand komen, zullen voor goed tot het ver leden gaan behooren. Verschillende dezer benoodigdheden zijn reeds aan merkelijk in prijs gedaald en zullen zeer waarschijnlijk nog dalen. Dit zal evenwel niet met alle waren geschie den. Na het sluiten der vrede zul len verschillende landen, en in hoofd zaak Duitschland, ontzaglijk behoeften hebben aan aanvulling der wegge slonken voorraden. Deze zullen tegen eiken prijs moeten worden aangevuld. Daardoor dreigt van die landen, welke nog een betrckkelijken welvaart ge nieten, althans het minst van den oorlog XXXIII. Domkop, die ik was. Ook trof het mij eenige malen, dat zij zich in haar kamer had opgeslo ten. Toen ik mijn verwondering daarover te kennen gaf en ik haar plaagde, of zij soms bang was voor dieven of inbrekers, en haar vroeg, of ik haar een goede buks zou ach terlaten tot troost in de eenzaamheid, lachte zij en antwoordde, met een raadselachtigen blik Inderdaad, mijn angst is al heel dwaas. Wat is hier ook eigenlijk te vinden, wat de moeite loont om te stelen 1 Ik vatte deze woorden op als een uiting van een vroolijke luim en ver heugde mij er over, dat zij weder geneigd was tot scherts. Hoe had ik ook kunnen vermoeden, welk een beteekenis in die woorden verscholen lag. Ik daclp slechts aan stoffelijk bezit, waarop dieven konden hebben te lijden gehad, een groot en in zijn gevolgen niet te onderschatten gevaar, en wel dit, dat zij als het ware door de andere landen zullen worden leeggehaald. En voor dit gevaar zal men voor ons land ter dege op zijn hoede moeten zijn. Een ontzaggelijke economische zuiging en verschuiving zal, indien daartegen geen maatregelen genomen worden, ontstaan, zoodra alle hinderpalen, wel ke nu nog de Centrale landen om sluiten, worden weggenomen. Een rechtstreeks gevolg van het onttrekken der voor onze voeding noodzakelijke hoeveelheden, moet een stijging der prijzen met zich lirengen. Daarenboven komt ook het gevaar voor het, door de uitvoeren, snel af nemen van de voor onze industrie benoodigde grondstoffen. En wat een toenemende werkeloosheid, die daar uit voortkomen zal, voor ons land beteekent, behoeven wij niet nader uiteen te zetten. De mogelijkheid, ja de waarschijn lijkheid bestaat, dat ter bevoegder plaatse deze gebeurlijkheden voorzien worden, en maarregelen dienaangaan de in voorbereiding zijn, maar in ruimereren kring is daarvan niets bekend en waar 't zulk een groot landsbelang geldt, is het toch wen- schelijk, dat althans eenige openbaar heid aan de voorgenomen, en zoo wij hopen, doeltreffende, maatregelen zal worden gegeven. Na de opgedane droevige ervarin gen kunnen wij evenwel niet heel erg gerust zijn. De veelal averechts ge nomen en meestal veel te laat uit gevoerde maatregelen en besluiten, dienende om ons volk tijdens den oorlogsduur van onnoodige ontberin gen en finantieele aderlatingen te beschermen, zijn er niet naar geweest, om veel vertrouwen in de van regee- ringswege te nemen voorzorgsmaat regelen te stellen De nadeelige ge volgen van het uitblijven van zulke, van overheidswege getroffen beschik kingen, als noodig waren om, wat een ieder kon voorzien, dat komen kon, zoo min mogelijk tot nadeel onzer volkskracht te doen zijn, heb ben wij maar al te vaak aan den lijve gevoeld. Zoodra de vrede is onderteekend, zal een gansch nieuwe toestand op loeren. En daarvan was inderdaad in het ,Roode Huis" al zeer weinig aanwezig. Ik, onbehouwen prozaïsch mensch, die, als rondborstig jagers man, slechts de taal verstond die al les bij zijn waren naam noemde Donker was het in mijn brein, nog donkerder dan in de dichtste bos- schen, welke ik dagelijks doorkruiste. Spoedig echter zou het licht wor den, niet door verkwikkende zonne stralen, maar door een bliksemstraal, die alles in één oogenblik verzengt en het geluk des menschen vernietigt als de rijpe korenaren door den hagel- slag. Spoedig ook zou ik den zin harer woorden leerenbegrijpen, zeerspoedig, en toch te laat! En op dien noodlottigen dag Ja, in alle bizonderheden zou ik dien afgrijselijken dag niet meer kun nen schilderen. Wat doet ook de omlijsting ter zake van een schril tafereel, dat in zijn ijzingwekkende bizonderheden het hart van den toe schouwer met schrik en ontzetting vervult internationaal politiek en economisch gebied worden geopend, en wel een overwogen economisch beleid van dien hoogst moeilijken tijd zal der halve noodig zijn. Het spreekt van zelf, dat wel dege lijk een onbeperkte uitvoer zal kunnen worden toegestaan voor die goederen, waarvan een redelijke vermindering geen gevaar voor te groote leemten in ons eigen land medebrengt. Want voor wat, hoort wat, zegt men in het buitenland, en ten opzichte van ver schillende grondstoffen zijn en blijven wij afhankelijk van buitenlandschen uitvoer. Maar wij dienen nauwkeurig vast te stellen, wat wij wel en wat wij niet kunnen missen, en wat wij daarvoor in ruil, als voor ons nood zakelijk, bekomen kunnen. Bij een zoo uitgebreid mogelijken in- en uitvoerhandel heeft ons geheele volk groot belang. Het komt er derhal ve op aan, om bij de aanstaande openstelling onzer grenzen, die om zichtigheid en dat wijs beleid te be trachten, zonder welke geen enkele regeering, die waarlijk den naam van te kunnen regeeren verdient, mag missen. De omstandigheden dwingen, het is nog tijd om te voorkomen, dat ons volk voor groote nadeelen blijft be spaard, die bij het opengaan onzer grenzen zich zullen opwerpen. Omtrent het wetsontwerp tot wij ziging van Hoofdstuk V der Staats- begrooting, konden verschillende leden zich hiermede niet vereenigen en vroegen wat de regeering aanleiding had gegeven de oprichting van bur gerwachten te bevorderen en aan te moedigen. Zijn de regeering feiten bekend, die daartoe aanleiding hebben gege ven of gaat zij slechts af op indruk ken Dit laatste achtte men beden kelijk. Door de maatregelen der regeering wordt de burgerij in opgewonden toestand gebracht. Als een toestand was ingetreden, die handhaving van de orde noodig En ik ik was geen toeschouwer; ik was beul en slachtoffer tegelijkertijd! Ik moest mij vroegtijdig op weg begeven, daar Zijne Hoogheid ter gelegenheid van de verloving zijner jongste zuster een aantal voorname gasten, waaronder zijn aanstaanden zwager, had uitgenoodigd tot een klopjacht op wilde zwijnen, waarvan het in de wouden aan de hellingen der bergen wemelde, zoodat ik te zorgen had voor een behoorlijke af bakening van het terrein en het plaat sen der drijvers op de meest geschikte punten, waar men kon verwachten, dat het wild in zijn vlucht binnen het bereik der buksen zou komen. Ditmaal moesten die voorbereidende maatregelen met bizonderen zorg worden getroffen, vooral met het oog op de veiligheid der doorluchtige gasten, daar ook de jonge prinses met haar jonkvrouwen de jacht wilde bij wonen om van de koenheid van haar toekomstigen gemaal, die als een echte Nimrod bekend stond, getuige te zijn. Wanneer ik niet door andere ge dachten ware bezig gehouden, zou ik maakt, dan kon men zich begrijpen, dat de regeering niet op haar nor male machtsmiddelen durft vertrouwen om deze te keeren. De hier aan het woord zijnde leden meenden, dat waar de tegenwoordige toestand in geen enkel opzicht de oprichting van burgerwachten recht vaardigt, het bevorderen van de op richting en de aanmoediging tot toetreding als een provocatie van de arbeidersklasse moet worden be schouwd. De S. D. A. P. zoo werd door de aanhangers dier partij op gemerkt, wil wel een revolutie, maar niet met oproer en straatgevechten en die partij is zoo goed georgani seerd, dat de verstoring der openbare orde er ook niet komt, als zij het niet wil. Bovengenoemde leden achtten de revolutie daarenboven „een aangele genheid van internationalen aard", die niet door burgerwachten kan worden gekeerd. Bovenstaande opmerkingen werden door vele leden weersproken. Men was van meening, dat de maatregelen der regeering toejuiching verdienen, omdat zij blijk geven van zorg en waakzaamheid voor de beveiliging van de grondwettig gewaarborgde vrijheden van alle burgers tegen de genen, die ze in strijd met het demo cratisch beginsel op gewelddadige wijze zouden willen aantasten. Werd de poging van November van het vorige jaar herhaald, dan zou dit niet zonder bloedvergieten afloopen, waar van de verantwoordelijkheid zou neerkomen op het hoofd van hen, die de revolutionnaire actie hebben ont ketend. Ook de arbeidersklasse kan in de landen, waar zij tot de heer schappij is gekomen zonder hand having der orde niet regeeren. De gebeurtenissen in November toonen aan, dat een poging tot ge welddadige overrompeling van de meerderheid der bevolking door een terroriseerende minderheid niet tot de onmogelijkheden behoort. Men zou het misdadig achten, indien de regee ring niet de noodige maatregelen nam om een herhaling daarvan te voor komen. De houding en het optreden der S. D. A. Pgeeft niet den waar borg dat zij zich tegen een geweld dadig optreden eener revolutionnaire minderheid zal verzetten en dat zij zonder twijfel de afwezigheid van prins Christiaan, die anders nooit verzuimde bij deze vorstelijke ver maken, hebben opgelet. Ik was echter dien dag was 't voorbeschikking of toeval ver strooid, en kwijtte mij van mijn ambts plichten niet met dien ijver, waardoor ik mij steeds had onderscheiden. Mijn gedachten toefden, terwijl ik mijn taak werktuigelijk verrichtte, zoodat mijn hooge gebieder eenige malen het voorhoofd fronste en mij zelfs, toen bleek dat een drijver ver keerd was geplaatst, vroeg of ik mij ongesteld gevoelde, in het Roode Huis. Eindelijk werd een oude zeug, nadat zij verscheidene honden den buik had opengereten, neergeschoten. De hertog liet zijn aanstaanden zwager de eer, het beest den genade- stoot toe te brengen, waarop het hooge gezelschap spoedig wegreed om in het jachtslot Elcksburg de jachtpartij met een feestmaal te be sluiten. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1