ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Zaterdag 3 Mei 1919 Nummer 2417 De Toestand. fBtfïfcLEYeN. Het Geheim. Het Zeeuwsehe Geschenk aan Prinses Juliana. Binnenland. u;i BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Telegram BRESKENS ™e,0°n BooinBliek No. 21 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. oorlogstoeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur De eerste Duitsche vredesgedele- geerden zijn te Versailles aangekomen. Hun aankomst is zonder incident verloopen. Er heerscht ook absoluut geen spanning wegens de komst der Duitschers. Men is te Parijs thans in afwachting van het verloop der Italiaansche crisis. In kringen van de vredesconferentie wa» men eenigszins beducht voor een volledige zitting, waarop, naar men vreesde, de opgekropte verbittering van de laatste weken tot uiting zou komen. Nog steeds is men van mee ning dat de houding van Italië het vredestractaat met Duitschland niet zal vertragen om dat ook geen her ziening van den tekst noodzakelijk zal zijn omdat het vraagstuk van Fiume geen direct verband houdt met den vrede met Duitschland. De Italianen geven nog geen kamp: de betoogingen duren voort. Maan dag zijn Sonnino en Salandra, leden van de vredesconferentie uit Parijs te Rome teruggekeerd. De eerste verklaarde dat de regeering voor de onmiskenbare rechten en de nood zakelijke veiligheid voor Italië moet opkomen". Hij vertrouwde op de eensgezindheid des volks, dat hij aanspoorde achter de regeering te staan; die het land vertegenwoordigt. Indien wij één blijven, zullen wij overwinnen". Volgens de „Westm. Gazette" ge- looit men in sommige kringen te Pa rijs dat het Orlando's plan is de im perialistische strooming te gebruiken tot verhooging van zijn eigen popu lariteit en ten slotte tot een gematigde politiek zal terugkeeren, door., een compromes inzake Fiume te aanvaar den. Orlando heeft dit plan in zijn zak en zal na een tentoonspreiding van zijn patriottisme tot gematigdheid terugkeeren. Maar voorloopig is van een matigheid der Italiaansche ge voelens weinig te bemerken. De vredesconferentie legt thans de laatste hand aan het groote werk. De voltooiing van het voorloopig vredes verdrag zal heden Vrijdag of Zater dag aan de Duitsche delegatie wor den meegedeeld. Daags te voren zul len alle geallieerde Staten in kennis XXXII. Somwijlen trof ik hen te zamen, in het licht der avondzon mij tegemoet wandelend op het boschpad, of zat hij tegenover haar in het vertrek, wanneer buiten de wolken zich samen pakten aan den horizon boven de bergen. Dan zat hij zwijgend naar haar ijverige handen te kijken, wan neer zij spon. Maar nooit heb ik haar weder hooren lachen, zooals op den bewusten avond, toen zij speelde met den witten valk en prins Christiaan was teruggekeerd na zijn lange reis in den vreemde. Ook was zij weder bleek geworden, nóg bleeker bijna dan voorheen, en stiller. Maar een zenuwachtige, on rustige gejaagdheid scheen zich van haar te hebben meester gemaakt soms, maar dan ook slechts voor één enkel oogenblik, werden haar wangen met een lichten blos geverfd. worden gesteld met den officieelen tekst van het vredestractaat, die tot dusver voor de buitenwereld een ge heim bleef Een uittreksel uit den tekst zal daags na de mededeeling ervan aan de Duitschers, aan de pers worden verstrekt Het eenige wat men er behalve de officieuse meedee- lingen van weet is, dat men het vredesverdrag bij de el kan uitmeten en het langste verdrag is dat ooit gesloten werd. Inzake de verantwoordelijkheid voor den oorlog is de commissie van onder zoek tot de slotsom gekomen dat de ex-keizer en allen die schuldig zijn aan schending van de oorlogswetten vervolgd zullen worden. De ex-keizer, wiens uitlevering zal worden gevraagd, komt voor een internationaal gerechts hof, de andere overtreders van de ,wetten der menschelijkheid" komen voor militaire rechtbanken. Woensdag werd aan Prinses Juliana, ter gelegenheid van haar lOen jaar dag, het geschenk van de Zeeuwsehe vrouwen en meisjes aangeboden. Over het album, dat bij de ver schillende gouden en andere voor werpen is gevoegd, kunnen wij de volgende bijzonderheden mededeelen: Het album is gebonden in hoorn perkament, van buiten versierd met het wapen van Zeeland, de in het album voorkomende teekeningen zijn gemaakt op Hollandsch waardepapier, waarvan de geschepte kant is behou den, terwijl de bovenkant van het boek is verguld, en daarin het motief van een Zeeuwsehe boerenknoop is gesiceleerd. De schutbladen zijn van crêpe de Chine. Óp het eerste blad is de volgende opdracht geplaatst: Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana bij gelegenheid van Hoogstderzelver Tweede Zeeuwsehe Kroonjaar door de Zeeuwsehe Vrou wen en Zeeland's jeugd uit liefde aan geboden. Middelburg, 30 April 1919. Deze opdracht is geplaatst in een rand van wapens. Boven het wapen van Zeeland, onder aan dat van de Op zekeren avond, toen ik later dan gewoonlijk huiswaarts was ge keerd, daar het heldere maanlicht mij in staat had gesteld de sporen te volgen van een paar onbeschaamde wildstroopers, die reeds geruimen tijd het domein hadden onveilig gemaakt, en op de teenen mijn kamer binnen sloop. ten einde mijn geliefde vrouw niet in haar eerste sluimering te storen, trad zij na eenige oogenblikken bij mij binnen. Ik keek verwonderd op en toen ik haar goedenavond wilde zeggen, viel het mij op, dat haar oogen gezwollen waren, als had zij geweend. Zij wendde het hoofd al, blijkbaar trachtte zij haar gemoedstoestand voor mij te verbergen. Ik deed dan ook, alsof ik niets had opgemerkt. Zoo térloops, om de aanleiding te kunnen vinden tot esn onderhoud, waardoor zij misschien ongemerkt tot eon verklaring zou worden gebracht, vroeg ik Heeft prins Christiaan je gezelschap gthouden hedenavond, Frederike Prinses, terwijl de overige wapens zijn die der voornaamste gemeenten van Zeeland, waarbij ook rekening gehou den is met die, welke uit aesthetisch oogpunt d» mooiste zijn. Op het tweede blad treffen wij een voorrede aan, die wij hier laten volgen: ,De gewestelijke zede getrouw heb ben Zeeland's vrouwen en kinderen, op aanstichting van mevrouw E. C. Dijckmeester Wintgens en mevrouw W. A. Dumon TackVan Trigt, zich met algemeene blijdschap vereenigd, teneinde het Tweede kroonjaar van Hare Koninklijke Hoogheid Juliana, Prinses der Nederlanden, naar Zeeuw sehe wijze bijzonderlijk te gedenken. Het feit, dat H. K. H. voor de tweede maal in Haar leven aan het eind eener vijf jaarlijksche periode staat en een nieuwe intreedt, stemt ken tot groote dankbaarheid. Aan dat gevoel op een tastbare wijzing uiting te geven, blijkens de algemeene deelname, de uitdrukking van den algemeenen wensch. Het stoffelijk blijk van hartelijke toegenegenheid, dat hierbij aan de Koninklijke werd aangeboden, bestaat in twee zakdoekjes van Sluische kant, een Goudeo Armband van Zeeuwsehe knoopjes, een Gouden Halskettinkje versierd met Zeeuwsehe knoopjes, «en Gouden Broche met het Zeeuwsehe wapen, Zeeuwsehe Blouseknoopjes in Goud, een Gouden knipje en een zilveren Bonbonnière. Dit alles is ver vat in een antiek kinderlatafeltje en wordt vergezeld van dit Zeeuwsehe Prentenboek. De waterverfteekenin- gen daarin voorkomende, zijn van de hand van de navolgende kunstschil ders Max Cremer, Denis Calloway, Jan Heijse, Jac. Hollestelle, Maarten Morel, terwijl voorrede en berijmde tekst door J. Vreeken werden ver zorgd. Het ontwerp tot den band, alsmede de vervaardiging van blad- en snee versiering en van de opdracht zijn het werk van Frans D'huij. De samenstelling en verzorging van het geheel vonden plaats onder per soonlijke leiding van C. W. D'huij. De gezamenlijke vrouwen en kin deren van Zeeland aan H. K. H. Prinses Juliana Heil en Voorspoed. Middelburg, 30 April 1919. Eensklaps onderging haar gelaat een groote verandering en een hoog roode blos verscheen op haar wangen. Hij is juist huiswaarts gereden, ant woordde zij. Daar ik, wien deze gebeurtenis te fewoon vond om er op in te gaan, leef zwijgen, ging zij na eenige aar zeling voort Het zou mij niets verwonderen, als jij hem zoosven op den weg waart tegengekomen. Ik ben door de Neindorfer bosschen gekomen om het spoor van een paar stroopers te achtervolgen, dis mij reeds sinds een paar maanden het leven zoo zuur zou maken. Maar nu zullen de schoeljes mij niet ontkomen. Mij dunkt, dat jij in den laatsten tijd je vriend dikwijls te vergeefs laat wachten. Haar stem klonk onzeker, toen zij dit zeide en het scheen wel, alsof zij naar adem hijgde. Ik werd ongerust en vreesde, dat zij zich onwel gevoelde en dit voor mij wilde verzwijgen, teneinde mij niet angstig te maken. De in het album achtereenvolgens voorkomende teekeningen zijn Wal- chersche meisjesSchipbreuk van de .Woestduin" (Frans Naerebout), Ier- seksche Oesterputten Westkapelschen Zeedijk, Graftombe van Gebr. Evert- sen te Middelburg, Ringsteken op het ijs, Zuid-Bevelandsche meisjes, Axel- sche meisjes, het raam te Biervliet, aangebracht ter herinnering aan Wil lem Beukelszoon, het Koninklijk be zoek aan Zeeland in 1894, gaaisteken, monument P. Louwerse te Oost-Sou burg, kantwerkster te Sluis, storm vloed te Bruinisse in 1911, bezoek van Prins Willem V aan Vlissingen in 1786, gedenknaald voor St. Alde- gonde te West-Souburg, ringrijdsrij te paard, Zeeuwsehe kleederdrachten, standbeeld van Jacob Cats te Brou wershaven, Kon. bezoek aan Zeeland in 1907, Willebrordus put, Stadhuis, Botermarkt en Abdij te Middelburg, Standbeeld Michiel Adr. de Ruijter, Arnemuidsche meisjes. Voor ieder blad met een teekening komt een ander met een er bij pas send vers, waarboven dan een toe passelijk wapen is geteekend. Ten slotte zijn de namen van de leidsters ter inzamelingen vermeld. De gouden geschenken werden door verschillénde winkeliers geleverd. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Naar de N. R. Crt. verneemt heeft de Koningin een aanschrijving doen richten tot de hoofden der departe menten van de hofhouding, waarin mededeeling wordt gedaan van Hr. Ms. uitdrukkelijk verlangen om bij het aanschaffen van alle artikelen, werktuigen en benoodigdheden op elk gebied, waar zulks nog niet is geschied, buitenlandsch fabricaat te vervangen door Nederlandsch fabri kaat, overal waar zulks maar eenigs zins mogelijk is. H. M. verzoekt daarbij om op den eersten Maart 1920 van de hoofden der hof-departementen, een opgave te ontvangen van alle sedert einde April 1919 aangeschafte artikelen, die niet te verkrijgen waren als Nederlandsch fabrikaat. Om haar wat op te beuren beproefde ik te schetsen en sloeg ik mijn armen om haar slanke leest. Welnu, des te beter voor hem. Want dan vindt hij toch een bekoorlijke plaatsvervangster in mijn allerliefste vrouw Of meen je niet, Frederike, dat hem zoo'n ruil aangenaam zou zijn Hij is een te groot bewonde raar van de deugden der schoone sekse om niet in de wolken te zijn over zijn gastvrouw. Maar haar bekoorlijk gelaat bleef even bleek. Zij bevrijdde zich uit mijn onarming, en verliet de kamer, zonder dat ik een verklaring had kunnen vinden voor haar raadselachtig gedrag. Langer dan dien eenen nacht dacht ik er echter niet over nade be slommeringen van mijn druk en ver antwoordelijk leven lieten mij geen tijd. En bovendien had ik altijd te veel gehoord van de grillen en wis pelturigheid der vrouwen, vooral van de adellijke jongedames als mijn Frederike was geweest, dan dat ik er een groote beteekenis aan kon toeschrijven. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1