ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Kan Pascta naai Pinksteren, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK Nummer 2415 Het Geheim. Binnenland. RESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent A l-»n» 4-r% Drukker-Uitgever Telegram BRESKENS T«l*,0°n Abonnenients-Advertenties worden tijdelijk bereken d met 20 pCt. oorlogstoeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Nu de hoop dat met Paschen de vrede zou zijn gesloten, vervlogen is, richten wij ons oog op Pinksteren. Dat toch deze hoop moge ver vuld worden. Omtrent de onderhandelingen ont- leenen we aan de „Maasbode" het volgende De spannende pauze tusschen het zoo langdurige voorstel van de Pa- rijsche vredesconferentie en het eerste bedrijf zal minstens met een paar dagen nog verlengd worden. Volgens de Parijsche bladen zullen de Duitsche vredes-afgevaardigden eerst Maandag a.s. tegen den avond te Versailles aankomen en zal hun den volgenden dag, 29 April dus, het vredes-verdrag als een echte doos van Pandora wor den overhandigd. Welke rampen zul len zich bij de opening over Duitsch- land uitstorten en zal zelfs de hoop nog wel op den bodem van de doos achterblijven Voor de Fransche autoriteiten, die zulk een fraai „ceremonieel" reeds opstelden voor de ontvangst van de deputatie, zal het late uur van aan komst een ontgoocheling wezen. Welk een indruk zal de auto met de gesloten gordijntjes, waarin, vol gens het program, de Duitschers naar het hotel gereden zullen moeten wor den, in de avonduren maken Zal men nu misschien de gordijntjes niet liever omhoog laten en de auto ver lichten De mogelijkheid bestaat echter, dat de afgevaardigden Maandagavond nog niet te Versailles zullen arriveeren. Volgens de Berlijnsche bladen im mers, zou met de zending van de deputatie gewacht worden, tot men antwoord ontvangen zou hebben op de voorwaarden, die men voor het zenden gesteld heeftvrijheid van beweging en vrijheid van overleg met de regeering. Indien een bevredigend antwoord ontvangen werd, dan zou, naar men verwachtte, de deputatie toch niet vóór 1 Mei te Versailles kunnen wezen. Men zou echter ook dan nog niet de geheele deputatie zenden, maar eerst wanneer inderdaad gebleken was, dat er onderhandeld XXXI. Ik koesterde een smachtend verlan gen naar een glimlach op haar volle, maar helaas steeds ernstig geplooide lippen. Thans wist ik immers, dat zij glim lachen kon! Verrast sloeg zij de oogen op. In mijn vaders huis bezat ik een dergelijken vogel, antwoordde zij zacht. Toen stond zij haastig op. Middernacht is reeds lang voorbij, en morgenochtend moet je reeds zeer vroeg in het woud zijn, naar je mij hedenmiddag hebt gezegd. Raadselachtig wezen! Onbewust had ik op dat oogenblik mijn lot in handen. Wanneer ik had gevolg gegeven aan den innerlijken drang, die mij het hart op de tong legde, dan was alles anders gewor den, was mijn leven heengevlogen zou kunnen worden, zou het grootste deel van de vredes-afgevaardigden volgen. Volgens deze voorstelling van feiten hangt dus de heele regie van het eerste bedrijf nog in de lucht en is het in het minst niet te voorzien, wanneer het scherm zal opgaan. En vermoedelijk zal deze voorstel ling wel de juiste zijn en zullen de berichten in de Parijsche bladen, de komst der deputatie op Maandag meldend, een uitvloeisel zijn van het Duitsche bericht, dat BrockdorfF-Rant- zau niet voor den 28sten dezer zou kunnen komen en niet van een nade ren stap, door de geallieerden gedaan tot tegemoetkoming aan de voorwaar den, door Duitschland gesteld. Want in dit laatste is tot dusver niets bekend geworden. Onvermoeid blijven de raad van vier en dr andere autoriteiten, die geroepen zijn om hun licht over de kwestie te verspreiden, zich nog met het Dalmatische vraagstuk bezig houden. Ook Dinsdag is men er weer mede bezig geweest, zender een oplossing te kunnen vinden. Men zal dan ook nog wel weken aan den politieken Gordiaanschen knoop kunnen pluizen) wanneer men niet besluit om hem door te hakken. Maar een van de twee partijen moet dan in het ongelijk worden gesteld. Terwijl deze kwestie nog steeds hangende is, zijn Wilson, Lloyd George en Clemenceau, als een raad-van-drie, met de behandeling van een Fiume- kwestie voor het Verre Oosten be gonnen, de kwestie Shantoeng, waar- ovtr het bekende geschil tusschen China en Japan bestaat, dat reeds vroeger aanleiding heeft gegeven tot een dreigement met de publicatie van alle geheime verdragen van den kant van China. Shantoeng met Kiau Tsjau is het gebied, dat de Japanners aan Duitsch land ontnomen hebben met de toe- zegging het aan China te zullen teruggeven, maar dat Japan vóorloopig nog in handen wil houden, terwijl China de onmiddellijke teruggave vordert. Deze kwestie brengt niet minder moeilijkheden met zich, als de Adria- tische kwestie. Maar China zal in als een droom van zoet geluk. En haar leven Maar daaraan te denken is mij erger dan een giftige dolksteek. Dan wil ik mij, als thans, nu ik mij kramp achtig aan de tafel moest vastklem men om dit schrijven te voltooien, met de vuist voor het voorhoofd slaan, mij kastijden voor mijn verregaande domheid, die meer verwoestte dan mijn levensgeluk alleen. Maar laat ik de droeve gebeurte nissen niet vooruitloopen. Ik had in dat oogenblik zoo gaarne haar teere handjes in de mijne ge nomen en haar op liefdevollen toon toegevoegd Waarom ben je zoo koel jegens mij Waarom speelt niet een enkel maal een glimlach om je lippen, wanneer ik bij je ben En nu weet ik toch, hoe liefelijk je oogen glimlachen, je oogen stralen kunnen, hoe bekoorlijk de blos is, die je wangen purpert Zeg mij, wat er aan je geluk ont breekt, voor welk gemis je hart naar bevrediging haakt. Alles, zelfs het onmogelijke, zal ik trachten te berei- zijn aanspraken wel niet zoo halsstarrig zijn als de Slaven ten opzichte van Fiume. En een „regeling" zal daardoor voor de opperste wereldrechters ge makkelijker zijn. Het geschenk der Zeeuwsche vrouwen en meisjes aan Prinses Juliana. Het geschenk aan Prinses Juliana op haar tienden verjaardag door de Zeeuwsche vrouwen en kinderen aan te bieden, zal bestaan uitTwee zakdoekjes van Sluische kanteen gouden armband van Zeeuwsche knoopjes; een gouden broche met het Zeeuwsche. wapenZeeuwsche blouseknoopjes in goudeen gouden knipje, een zilveren bonbonnière, dit alles vervat in een antiek kinder- latafeltje, waarvan de laadjes bekleed zijn met roodbruin fluweel. De namen en wapens van alle gemeenten, even als de namen van de leidsters der inzamelingen zullen worden opgeno men in een fijn leeren album, dat versierd zal worden met afbeeldsels in kleuren der Zeeuwsche kleeder drachten en met verschillende aqua rellen van momenten, historische gebeurtenissen en landschappen uit Zeeland. Ook komen in het album aardige kinderlijke gedichtjes voor. STEENKOLEN UIT BELGIE. Het kwantum van 100.000 ton kolen voor uitvoer naar Nederland zonder tegenprestatie is voorloopig verhoogd tot 250.000 ton. De mogelijkheid is echter zeer groot, dat dit kwantum ook nogmaals belangrijk zal worden verhoogd. De kolen moeten door de Neder landers zelf worden afgehaald. De verscheping is thans in vollen gang. De organisatie hiervan vei- eischte nogal eenigen arbeid, doch heeft bij de Belgische mijndirecties een zeer gunstigen indruk gemaakt. Op het oogenblik liggen in de ver schillende bekkens 1'0 schepen te laden terwijl er reeds een 50-tal de Nederlandsche grens passeerden. Het geheele kwantum moet voor einde Juni zijn afgenomen, hetgeen zeer zeker zal geschieden. ken om je tevreden te stellen maar zie mij slechts eenmaal aan met den blik van een vrouw, die haar gade liefheeft. Maar ik bleef sprakeloos. Ik ver stond nog steeds niet de kunst, om te juister tijd het juiste woord te vinden. En zelfs wanneer ik het zou gevonden hebben, zou het mrj uit aangeboren bedeesdheid welken naam zou ik het anders kunnen geven, als het niet de lompheid was van den zonderlingen „heremiet", die de we reld nooit gekend had op de lippen zip bestorven. O, als ik op dat beslissend oogen blik niet gezwegen had, misschien was alles dan nog ten goede gekeerd. Maar is het starre Noodlot te kee- ren met een „misschien"...? Haar lachen vervolgde mij in waken en droomen. Steeds meende ik die zilverklanken te hooren en de zoete woordjes kom dan, lief vogeltje, kom dan, stijfkopje 1 Sinds dien dag kon ik den witten valk niet meer voor oogen zien. Johannes, de pen valt mij uit STROO. De minister van landbouw heeft met ingang van 23 April: le. ingetrokken zijne beschikking van 23 Januari 1919, voor zoover deze betrekking heelt op stroo, als mede zijne beschikking van 29 Maart 1919; 2e bepaald, dat het vervoer van graanstroo naar en de. aflevering van dit stroo aan strokartonfabrieken verboden zijn. Van dit verbod kan ontheffing ver leend worden door het Provinciaal Plooibureau te Groningen. Ingezonden. Naar aanleiding van mijn laatste aanteekeningen in- mijn dagboek wor den mij de volgende vragen (opmer kingen) gesteld Waarom de a.s. vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer in onze streek reeds vóór de tot 8tandkoming becritiseeren Waarom met die critiek combinee ren het negeeren van ons nieuwsblad? De welwillendheid der Redactie, om nog wat meer plaatsruimte dan gewoonlijk af te staan, wil ik gaarne benutten om ten deze van antwoord te dienen. Vooraf evenwel de opmerking, dat ik niet zoozeer de vereeniging zel- v e becritiseerde, dan wel de wijze waarop pogingen in 't werk werden gesteld om tot oprichting te komen. De wijze, waarop belanghebbenden werden verzocht tot medewerking, werd reeds dadelijk door de alge- meene opinie veroordeeld, weshalve ik meen daarover niet verder te moeten uitwijden. Ik wil in 't geheel niet tegenspre ken, dat eene vereeniging ter bevor dering van het vreemdelingenverkeer in de plaatsen waar dergelijke ver- eenigingen bestaan, veel nut afwer pen. Maar laten we daarbij de plaat selijke toestanden niet over 't hoofd zien. De actie welke uitgaat van het Comité ter verkrijging van een ver bindingsweg van Oost- naar West.- Z, Vlaanderen, in vereeniging met de niet te onderschatten steun daarbij verkregen door samenwerking met handen, als verzet zij zich er tegen, datgene neer te schrijven, wat toen gebeurde. Ik zal het droevig relaas zoo spoedig mogelijk teneinde brengen, als een zieke, die een walgingwekkende drank in éen teug naar binnen slikt. Maar mij, rampzalige, zal het zoo vaak beproefde middel, het hart uit te storten voor een trouw vriend, geen genezing brengen. De kwaal is doo- delijk, ook al ben ik een oud man geworden. Hoogstens zal het mij lafenis bieden en de kans, dat een verkondiger van het woord des Heeren bidt voor mijn vergiffenis Prins Christiaan werd een dage- lijksche gast in het „Roode Huis". Baart het je verwondering, dit te vernemen, Johannes Mij in geenen deele, want vóór zijn reis was er evenmin een dag voorbijgegaan, dat wij elkaar niet spraken. En daar ik, na mijn huwe lijk, minder gelegenheid vond mij naar het hertogelijk slot te begeven, dan alleen wanneer dienstzaken mij riepen tot mijn vorstelijken meester, zocht hij mij op. Wordt vervolgd,

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1