ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 28e Jaargang Zaterdag 19 April 1919 Nummer 2414 De Toestand. Het Geheim. Binnenland. BRESKENSCKE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend Franco per post f 1.— BOO MB LIER met 20 oorlogstoeslag Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Telefoon Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief BoornBHek BRESKENS no.Ti" Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Uit hoofde van het Paaschfeest verschijnt a.s. Dinsdag geen nummer van dit blad. De Uitgever. De Duitache vredesgedelegeerden zullen, naar uit Parijs wordt gemeld, op 25 April te Versailles ontboden worden om de vredesvoorwaarden, die de geassocieerden Duitschland opleggen, in ontvangst te nemen. President Wilson heeft Maandag een verklaring namens den Raad van Vier afgelegd, dat de kwesties met Duitsch land thans geregeld zijn. De vrede kan dus gesloten worden. Van den loop der zaken te Versailles is reeds gtmeld, dat van een algemeene vredes- ccnferentie feitelijk geen sprake zal zijn, daar de Duitsche gedelegeerden ovsr de voorwaarden geen debat mo gen openen. Ondersteld wordt, dat zij de voorwaarden mee naar huis zullen nemen en dat te Weimar, den zetel van de Duitsche Nationale Ver gadering en van de Regeering, beslist zal vorden of Duitschland zich al dan liet naar het noodlot zal schikken. De laatste dagen heeft de Raad van Ver te Parijs het bijzonder druk gehad, zoodat zelfs op Zondag j.l. werd wrgaderd. Het vraagstuk van de miliaire bezetting van den linker- Rijnoevr werd behandeld. Vroeger was reels besloten dat Duitschland geen tropen ot versterkingen zou mogen ribben op den linker-Rijn- oever. Ie militaire bezetting van de geallieerd» heeft nu tweefirlei doel. Ten eerstthet doen eerbiedigen dezer bepaling erten tweede het waarborgen van de uitkering der verplichtingen, die de Duhche regeering moet ver vullen. Volgens ht „Petit Journal" zou een nieuwe neutrle strook van 50 K.M. op den rechtr-Rijnoever overwogen worden. Ditzou, evenals het bezet ten der bruggeoofden, slechts tijdelijk zijn, en wel vor 15 jaren. Al naar mate de betaligen binnenkomen, zou den de troepei terugtrekken. Bij de bezethg van Duitsch ge bied tot zoohg Duitschland zijn verplichtingen j.ens de geassocieer- XX. En ik dacht aande hertogin-we duwe, zijn moeder, ,t voorbeeld voor alle edele vrouwen i vorstinnen en was overtuigd, datfaar reine ziel hem gepantserd hadtegen de ver leiding en de aandril iets te begaan hetgeen hij haar nt zou durven bekennen. Toen hij, laat in d» nacht huis waarts wilde rijden, loop hij op zijn teenen door de ggen en de vestibule. Ik echter riep luidlels om de knechten en gelastte, lat zij licht moesten brengen. Op verwijtenden toorvoegde de jonge prins mij toe Maar ben je dan vergen, dat je vrouw slaapt Onwillekeurig schrikte 0p. Wederom werd het miduidelijk, welk een ongebolsterde g»l ik was. den zal zijn nagekomen, volgens de laatsten de taktiek, die de Duitschers in 1871 op Frankrijk toepasten. Toen werden 6 Fransche departementen, namelijk Marne, Haute Marne, Ar dennen, Vogezen, Meuse, Meurthe en Moezel, benevens het gebied van Belfort door Duitsche troepen bezet tot de uitbetaling der 5 milliard francs. De Duitschers zullen heel wat meer hebben te betalen. De berichten over het totaal bedrag loopen echter nog zeer uiteen. Een bericht uit Parijs zegt nu, dat de Duitschers 120 a 140 milliard gulden betalen over een ter mijn van ongeveer 50 jaren. Het ten val brengen van de raden- regeering te Munchen heeft de regee ring van Beieren nog niet veel verder gebracht, want het blijkt dat nu de Spantacisten, de échte communisten, zich van de stad hebben meester ge maakt. De raden-regeering, die hoofd zakelijk bestond uit onafhankelijke socialisten en enkele boeren-leiders, werd van het begin af door de socia listen bestreden, die blijkbaar in troe bel water visschende zich thans van de macht meester maakten. De troepen te Munchen, die zich voor de oude regeering verklaarden, hebben het tegen de spartacisten moeten afleggen. Bij den strijd, die Maandag begon met de verovering van 't hoofdstation door de sparta cisten, zijn ongeveer 100 docden en gewonden gevallen. De herovering van Munchen door de troepen van de regeering-Hoflman moet weer van vooraf aan beginnen. De spartacisten zouden over 10 000 gewapende aan hangers beschikken. Het aanvankelijk vooruitzicht op een vreedzame tegen- revolutie schijnt niet te worden ver vuld. In Saksen heerscht, dank zij den staat van beleg, betrekkelijke rust", meldt Wolff, hetgeen waarschijnlijk zeggen wil dat het daar ook nog alles behalve rustig is. De regeering deed concessies aan de oorlogsinva- lieden te Dresden. Omtrent het vredesverdrag deelt de „Echo de Paris" mede, dat aan de Duitschers hoogstens 8 dagen zullen worden toegestaan om het vredes verdrag te teekenen. Wilson zal Parijs 27 of 30 April verlatenhij zal het begin der con ferentie bijwonen en vervolgens wor- Ik wilde dit echter niet bekennen en lachend riep ik uit Men kan wel merken, Christiaan, dat jij te Parijs en te Versailles die fijne zeden van het Hof nog beter hebt aangeleerd. En je blonk hier reeds uit als galant cavalier. Toen hij in den zadel sprong, dool den zijn blikken nog geruime poos langs de donkere vensters. Reeds had hij de teugels aange trokken toen hij mij, nadat wij van ouds elkander de hand hadden ge drukt, vroeg op een toon, die, naar mij later vluchtig herinnerde, niet zoo zeker klonk als anders. Mag ik terugkomen, Heinz Zoo vaak je wilt, Christiaan. Steeds zal het ons tot eer en vieugda zijn, je bij ons te zien. En mocht ik af wezig zijn, dan tref je toch zeker Frederike thuis. En lachend voegde ik er bij Haar echter moet je die Parijsche verhalen niet opdisschen. Je weet nu, hoe zij daarover denkt. Toen ik mij naar de slaapkamer wilde begeven, zag ik dat Frederike den vervangen door kolonel House. De bijeenkomst van de afgevaardig den der Duitschers en Geallieerden zal te Versailles plaats vinden in het Paleis Trianon. Het „Petit Journal" voorziet dat de definitieve onderteekening van het vredesverdrag den 15en Mei zal ge schieden. Volgens de Matin" zal Frankrijk 55 pCt. ontvangen van alle bedragen door Duitschland gestort, als schade vergoeding, terwijl een bondgenoot schap tusschen Engeland, Amerika, Frankrijk en Italië, Duitschland zal dwingen het verdrag na te komen. Hetzelfde blad deelt in tegenspraak met een deze week verschenen bericht mede, dat de Belgen zullen deelnemen aan de bezetting van den linker- Rijnoever. In een artikel, getiteld: „Onder geallieerden", doet de Temps een beroep op de geassocieerde mogend heden, om te waarborgen, dat het vredesverdrag wordt tot stand ge bracht. De volkerenbond zal moeten be wijzen, dat hij waarborgen geeft tegen toekomstige oorlogen en het recht doet zegevieren. De Temps herinnert aan de ver klaringen van Scheidemann en van Von BrockdorffRantzau, waaruit blijkt dat de Duitsche staatslieden eventueel het vredestractaat niet zullen onder teekenen. De Temps zegt, dat de mogend heden aan dit feit hun volle aandacht moeten schenken. De mogelijkheid bestaat, dat men thans tijd verliest, omdat Duitschland misschien de on derteekening van het verdrag weigert. De tekst, die tot dusverre is opge steld, is in hoofdzaak een tractaat tusschen de overwinnende mogend heden. Het gevolg hiervan is, dat de onderteekenaars van het verdrag elkaar de uitvoering van de clausule moeten waarborgen. Zoo zullen alle geallieerden wel gerust worden ge steld en voor Duitschland zal het een waarschuwing zijn. Ook de andere bladen dringen er op aan, dat de geallieerden er vooral voor zorgen, dat zij vast aaneenge sloten blijven. De toestand in München is tenge volge van de hernieuwde beweging der communisten wederom verward zich nog niet te ruste had begeven. Zij zat op de sofa en las in een gebedenboek. De stralen der maan omkransten haar blonde lokken als het areool eener heilige. Ik naderde haar en vroeg, bijna smeekend Frederike, waarom liet je ons alleen? Geen antwoord volgde. Bevalt prins Christiaan je niet vroeg ik verder. Neen, sprak zij kortaf. Maar ik zal nooit uit het oog verliezen, dat hij je vriend is. Ik zette mij aan haar zijde op de sofa neder. Zou je voortaan niet wat vriende lijker jegens hem willen zijn Je zoudt mij er zulk een groot genoegen mee bereiden. En bovendien ben ik over tuigd, dat hij bij nadere kennismaking wel beter in je smaak zal vallen. Hij is een vorstenzoon, dat geef ik toe, en de afstand tusschen hem en ons is groot, doch aan de wijze, waarop hij met mij, die toch in dienst sta van zijn broeder, omgaat, kan tot bewijs Strekken, dat hij de eerste is, die geworden. München schijnt thans weer geheel in handen der commu nisten te zijn. Zondagmiddag is er een groote betooging van communistische arbei ders en troepen gehouden. In aan sluiting daarbij werd er een aanval ondernomen op het door een afdee- ling republikeinsche jagers bezette station. Toen de aanvallers behalve hun machinegeweren ookmijnwerpers te werk stellen, kon het station niet meer worden gehouden. De bezetting, die zware verliezen leed, moest zich overgeven. De stationscommandant werd weggevoerd om te worden dood geschoten. Het gelukte den communisten nog in denzelfden nacht het hoofdkwar tier der republikeinsche troepen, de stedelijke kommandantuur, alsmede andere openbare gebouwen en kazer nes te bezetten, waardoor zij de heer schappij over geheel München kregen. Daarna werd de algemeene staking afgekondigd. Het spoorwegverkeer staat stil. De berichten uit München zijn slechts langs omwegen te ver krijgen. BROODKAART. De broodkaart van het 93ste tijd vak loopt van 19 tot en met 27 April. INVOER VAN GOEDEREN VIA ANTWERPEN. Volgens het Haagsche Correspon dentie-bureau komt het den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat goederen in de haven van Antwerpen aange voerd, welke, indien zij hier te lande rechtstreeks van over zee waren geïmporteerd, aan de Nederlandsche Overzee-Trust zouden moeten zijn geconsigneerd, uit België in Neder land worden ingevoerd. Naar het bureau ter oore kwam, ontmoet deze handelwijze bij de ge associeerde autoriteiten bezwaar, aan gezien deze goederen daardoor aan de controle der N. O. T. worden onttrokken en de mogelijkheid zelfs bestaat dat zulke goederen als N. O. T. vrij naar Duitschland zouden wor den uitgevoerd. Ook voor bonafide importeurs hier te lande, die dergelijke artikelen door geneigd is deze klove te overbruggen. Hij wilde nooit, dat wij, onze vriend de student Johannes Schafer, die thans in den Harz het heilig predikambt vervult en met wien je, naar ik hoop, spoedig zult kennis maken, hij is waarlijk niet de minst waardige van ons drietal (het is niet mijne schuld, Christiaan, dat deze hoop nooit ver wezenlijkt werd) hij wilde nooit Fre derike, dat wij, die vriend en ik, hem bij onze vrienden-samenkomsten aan zijn hooge geboorte herinnerden. Ge loof mij, vrouw, dat hij in alle opzichten je vriendschap waardig is. Zij boog toestemmend het hoofd, maar bleef in haar stilzwijgen vol harden en haar oogen bleven naar den grond gericht. Ik haastte mij het gesprek op een ander ondprwerp over te brengen. Zooeven zag ik, hoe je den tijd doodde met den witten valk. Bevalt je die vogel Ik wilde haar den vogel schenken, in wiens dartel spel zij blijkbaar ge noegen schepte. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1