De rnooid op Ministei Neming, Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Rurged, stand. Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS. spoedig mogelijk in werking te doen treden, en wel, om de aanvragen met gewenschten spoed ter wille te kun nen zijn. Uit de spontane binnenkomst der inschrijvingen mag worden verwacht, dat een en ander binnen afzienbaren tijd zal geschieden. VERLOFREGELING. In verband met het langzamerhand weder van kracht worden van de verlofregeling voor het leger in vredes toestand, zooalg deze bepaald was in 1912, heeft de minister thans order gegeven, dat de dienstplichtigen, die na 1 Mei 1919 onder de wapenen komen, weder onder deze verlofs regeling zullen vallen. Aan hen wordt dus geen periodiek verlof en geen vrij vervoer meer verstrekt. Omtrent deze moord wordt het volgende medegedeeld Zaterdagmiddag verzamelden zich voor het ministerie van militaire zaken te Dresden eenige honderden oor logsinvaliden. Hun afgevaardigden werden door minister Neuring ont vangen, hun wenschen aangehoord en de vervulling daarvan over het alge meen beloofd. Langzamerhand voegden zich bij de invalieden een aantal, voor een deel gewapende, andere soldaten, die het verkeer hinderden. Tegen 2 uur drongen eenige ge wapende soldaten het ministerie binnen. Een aldaar als ordonnance aange stelde onbezonnen soldaat wierp op dit oogenblik twee oefeningsgranaten in den lichtkoker, die echter niemand kwetsten of kwetsen konden. Op straat ontstond daarop het gerucht, dat minister Neuring bevel gegeven had tot het werpen van handgranaten. Dit is absoluut onwaar. De minister werd veeleer door de knallen verrast en moest zelf een onderzoek naar de oorzaak doen in stellen. Niemand heeft den .soldaat bevel gegeven tot het werpen der granaten. Minister Neuring is dus naar aanleiding van een valsch ge rucht op beestachtige wijze vermoord. Het bericht van den moord op minister Neuring werd den rijksminis ter van oorlog, Noske, in den loop van den middag medegedeeld. On middellijk werden de noodige maat regelen getroffen om de Saksische regeering te steunen. Men heeft zooveel troepen naar Dresden gezonden, dat het spoedig zal gelukken, de orde en de veilig heid te Dresden te herstellen. De regeering is tot scherpe maat regelen gedwongen. De staat van beleg is afgekondigd. Schoondijke. Zaterdagavond werd voor een uitverkochte zaal in de Schouwburgtent Directie Joh. Bak ker, op veelvoudig verzoek, opgevoerd het bekende wereldstuk „De Twee Weezen", Tooneelspel in 8 tafereelen. Ook Zondagavond werd de laatste opvoering voor een volgepropte zaal vertoond met„De Orgeldraaier en zijn Pleegkind", tooneelspel in 4 be drijven, gevolgd door de kluchtige klucht„Een tooneelrepetitie bij een doleerende dominé. Alles werd correct uitgevoerd, en wenschen het verdere optreden in het „Land van Cadzand" voor hetgezel- schap, hetzelfde succes. Zij, die een genoegelijke kunstavond wil door brengen, moet daar heen. Tevens is besloten, dat de Rederijkerskamer „Nut en Genoegen" alhier, a.s. Zater dagavond te Groede in genoemde Schouwburg zal opvoeren „Moeder liefde", tooneelspel in 4 bedrijven, als propaganda voor den „Bond van Staatspensionneei ing. Wij wenschen hun flink succes en den heer Bakker zeggen wij dank voor zijn bereidwilligheid aan de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking, om zijn Schouwburgtent daarvoor ter be schikking te stellen. Retranchement. Woensdag wa ren eenige Belgische grenssoldaten op onvoorzichtige wijze bezig hun schiet- kunst te vertoonen. Eenige Holland- sche vrouwen uit onze gemeente, waren op den akker werkzaam. Door verre gaande onvoorzichtigheid schoot een der Belgische soldaten een der vrou wen een kogel door het lichaam. Onder hevige pijnen is zij Zater dagavond overleden. Autoriteiten heb ben een onderzoek ingesteld. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 15 April. Veroordeeld wegens: poging uitvoer of vervoer K. J 21 j., Ostende, 10 of 10 d., A. v. d. W., 32 j., Heijst, 15 of 15 d., C. L., 18 jMiddelburg (B) 5 of 5 d., H. v. S., 24 j., Moer- beke, 10 of 10 d., Th. G., 17 j., Eecloo, 10 of 3 weken tuchtschool. A. D., 37 j., en A. C., 48 j., beiden Sluis, ieder ƒ10 of 10 d., P. P. Oost burg, 39 j„ 0.50 of 1 d., E. Th., 27 j., en O. B26 j., beiden St. Laureijns, ieder 10 of 10 d., A. J. de P., 24 j., Wateriandkerkje en G. v. H., 38 j., Maldeghem, ieder 10 of 10 d., D. v. C., 24 j., Cadzand, ƒ15 of 15 d., A. d. S., 18 j., St. Laureijns, 25 of 25 d., A. C., 18 j., Maldeghem, ƒ10 of 10 d., L. S., 18 j., en R. N., 23 j., beiden Moer- kerke, ieder 10 of 10 d., C. D., 20 j., Moerkerke, 5 of 5 d. Predikbeurten. Nkd. Herv. Kerk. Goede Vrijdag 18 April. Breskens n 7 u ds J. A. Raams, Voorber. H. Avondmaal. Groede n 5 u ds de Zwaan. H. Avondmaal. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 16 April 2.44 3.08 Donderdag 17 3.15 3 39 Vrijdag 18 3.46 4.10 Laatste Kwartier Woensdag 23 April v.m. 11.41 Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, Mag ik een klein plaatsje in uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. In Nieuwvliet werd op bon no. 11 de vorige week verstrekt één een heid of 80 K.G. stukkolen tegen 2,50. Wanneer en tegen welken prijs zal men te Gioede goeddunken de op geslagen stukkolen tex distribueeren Onzen bijzonderen dank voor de waardevolle briquetten, zoogenaamde Rompuutjes of ezelkeutels. Uw dw., Groede. X. SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 20 Maart. Pieter Ber- nardus Verhage, 24 j., jm. en Helena Francina den Hollander, 20 j., jd. Geboorten. 3 Maart. Catholijntje Maria, d. van A. Verhage en J. E. Poissonnier. 12, Augustinus Abra ham, z. van M. Verstraten en J. Por- reij. 15, Adriana Cornelia, d. van B. J. Perduijn en J. Vermeulen. 20, Michiel Jacobus, z. van Z. C. Lucieer en S. A. van Hal. 22, Pleuntje, d. van C. N. Dieleman en S. C. Man neke. Overlijden. 3 Maart. Anthonij Lu- teijn, 78 j-i wedn. van Suzanna Ris- seeuw. 19, Maria Laurina Ekkebus, 31 j., echtg. van Jannis Boeije. 29, Anthonij de Hulster, 16 maanden, z. van Abraham de Hulster en Suzanna Jozina Dhont. WATERLANDKERKJE. Overlijden. 20 Maart. Alexander Albertus Maat, 29 j., echtg. van Jan- neke van Dixhoorn. Te 's Gravenland heeft een 15- jarige jongen zijn 6-jarig broertje ge wurgd. In verband met dezen moord is, behalve de dader, ook diens vader door de politie gearresteerd daar deze verdacht wordt de hand in dit drama te hebben gehad. Hij zou zich n.l. de uitkeering van de levensverzeke ring, welke op het knaapje gesloten was, hebben willen toeëigenen. DE WRAAK VAN EEN BEDROGENE. Eenige weken geleden knoopte de artist K. te Rotterdam betrekkingen aan met zekere juffrouw M .M. Onder belofte haar te zullen trouwen wist hij van haar f 500 los te krijgen. Eenigen tijd later zeide hij een en gagement te kunnen krijgen in „Kunst en Wetenschappen", doch hij moest daartoe geld hebben. Hij deed haar daarop een schandelijk voorstel om voor haar den kost te verdienen. Op eens vernam toen de juffrouw dat hij met een ander ondertrouwd was. Zij zou zich wreken Vrijdagavond wachtte zij als man verkleed, hem bij den circusschouwburg op. Toen hij er uit kwam wierp zij hem vitriool in het gezicht, waardoor hij ernstig aan beicle oogen en het gelaat ge kwetst werd. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd en daar is ge bleken, dat hij waarschijnlijk blind zal blijven. De juffrouw is gerarres- teerd. Omstreeks half elf Zaterdag avond heeft de 44jarige A. L. ten zijnen huize aan de Oostmolenstraat te Rotterdam de vrouw, waarmee hij samenleefde, doodgeschoten. Beiden hadden dikwijls ruzie. De bovenbuien hoorden omstreeks half elf een ruit stukslaan en even daarna een schot vallen. De man had de vrouw met een geweerkogel dwars door het hoofd geschoten, zoodat zij onmiddellijk neerzeeg. De dader meldde zichzelf bij de politie aan en is in arrest ge steld. Het drama speelde zich af in tegen woordigheid der 15 jarige dochter. GEARRESTEERD Men schrijft uit Waspik d.d. 12 April: Voor 14 dagen geleden werd onder de gemeente 'sGravenmoer het lijk ge vonden van den 29-jarigen v. H. uit Tilburg. Al aanstonds vermoedde men met een moord te doen te hebben. Heden is nu door de marechaussee een zekere K. alhier als verdacht den moord gepleegd te hebben, gearre steerd. OPLICHTING VAN 22.500 FRANCS. Een zekere F. B. te Maastricht, se dert den oorlog als aviateur in Fran- schen dienst, had van een Belg, zeke ren L. een bedrag van 22.500 frans ont vangen, om dat tegen Hollandsch geld om te wisselen. In plaats daarvan is hij echter met het geld in een auto ver dwenen, waarschijnlijk over de Belgi sche grenzen. Hij heeft zijn meisje mej. H. de V., een winkeljuffrouw in een magazijn in de Groote Straat aldaar, meegenomen. De politie heeft de zaak in handen. DE VLIEGTOCHT OVER DEN OCEAAN. Een bericht uit St. Johns (New- Foundland maakt melding van den mogelijken start, op heden Woens dag van drie mededingers. Daaronder zou zich bevinden een van de reus achtige Ilandley-page toestellen, die in Amerikaansch bezit zijn. Dit toe stel is thans feitelijk gereed en ligt in een vlieghaven benoorden St. Johns. Het toestel is niet ingeschreven voor den prijs van tienduizend pond sterling, doch het is bekend dat de Amerikanen er zeer tuk op zi]n de eer te behalen het eerst den Atlan- tischen Oceaan te hebben overgevlo gen. De drie vliegtuigen, die zich thans in New-Foundland bevinden, zijn de Sopwitch, (350 p k.), bestuur ders Hawker en de zee-officier Grie ve, de Martinsyde (300 p.k), bestuur ders Raynhain en de zee-officier Morgande Handley Page (geen bizonderheden). De groote moeilijkheid bij het oversteken van den Oceaan is niet zoo zeer de afstand, doch het onze kere weer. De ergste vijand der vliegers is de mist, die in dit jaar getijde zeer vaak in New-Foundland voorkomt. De Sopwitch voert een handige, zeevaardige en opvouwbare boot mede, gedeeltelijk uit hout, ge deeltelijk uit zeildoek, welke onmid dellijk te water kan worden gelaten. Het vliegtuig zelf is voldoende drijf baar om eenigen tijd aan de oppervlakte te blijven. De zijbladen kunnen goed dienen als signaalborden, waarmee de vlie gers de aandacht van de voorbijgaande schepen kunnen trekken. Deze vliegtocht zal een buitengewone proef zijn van persoonlijk uithoudings vermogen, alhoewel de motoren ook een proef zullen ondergaan. Een aannemer te Heerlen liet de vorige week bij het nazien van een wei k zijn overjas in het schaft lokaal der arbeiders hangen. Bij zijn terugkomst bleek zijn portefeuille met een inhoud van 17,000 uit de jas verdwenen. Een direct ingesteld onderzoek leverde geen resultaat. Thans vond de bestolene in de brievenbus van zijn woning een en veloppe met 14,000 en een briefje waarin de woordenHet gestolen geld. Te Termunten is Zondagmiddag de bliksem geslagen in den toren der kerk. De bovenkap - werd vernield, en in den voorgevel van de kerk werden een paar gaten geslagen. VONDELINGEN. Te Nijmegen, in een gang bij de Guyotstraat heeft de politie gister ochtend twee daar te vondeling ge legde kinderen, jongetjes van onge veer een jaar gevonden. STORM IN AMERIKA. Volgens bericht uit New-York heeft er een hevige storm gewoed in Texas en Zuid Oklahoma. Er zijn groote verwoestingen aangericht, zoowel aan particulier eigendom, huizen enz. als aan spoorwegen, telegraafkabels enz. Een honderdtal slachtoffers zijn te betreuren. Op de Mauritskade te Amsterdam zigzagde een particuliere auto. Het bleek dat de chauffeur zwaar be schonken was. Hij stoorde zich niet aan het omverrijden van een juffrouw, die een ernstige hoofdwonde bekwam en door den Gem. Geneeskundigen dienst verbonden moest word :n, en reed steeds door, tot de pogingen van eenige'burgers en politieagenten om den auto te bespringen en tot stilstand te brengen slaagden. Auto en chaulfeur werden ingerekend. DE STORM. Door den Zuidelijken storm, waar door de Amemuidsche visschersvloot overvalten werd, verkeerden meerdere van deze vaartuigen in een hachelijke positie. Van een der vaartuigen was de mast gebroken en het zeil over boord geslagen. Door de motor-loodsboot van het Nederland8ch loodswezen werd hulp verleend. INENTING EN HERINENTING. Kosteloos inenten van pokken op Woensdag 16 April a.s. om 12 uur op de secretarie, en om 3 uur school Nieuwe Sluis (Zomertijd.) Trouwboekjes meebiengen. Zij die verleden jaar een groen pokkenbriefje hebben gekregen, moeten nu opnieuw worden ingeënt. PAARDENWET. Herinnerd wordt aan de verplichte opgave van 2jarige of oudere hengsten, INKWARTIERING. Uitbetaling inkwartiering, vorde- deringen enz. op Zaterdag 19 April a.s. 23 uur n.m. Donderdag 17 dezer 's namid dags van 2— 4 uur uitreiking van reparatiebons, voor hen die aan geslagen zijn naar een inkomen van niet meer dan 900, Vrijdag 18 dezer 's namiddags van 2-5 uur uitreiking van brood kaarten. Voor hen wier geslachts naam begint met een aer letter* van;

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2