ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 28e Jaargang Zaterdag 12 April 1919 Nummer 2412 De Vredes-Conterentie. Het Geheim. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties worden tjjdeljjk berekend Franco per post f 1.— BOO MB LIE K met ^0 pCt. oorlogstoeslag A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 50 cent Telefoon Advertenties worden aangenomen tot uiterltyk Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief BoornBHek FRESHENS no.^T Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur De berichten uit Parijs zijn nog altijd heel onzeker en vaag. Niemand tracht te logenstraften dat het ont bieden van Geoige Washington ongeduld aan den kant van Wilson uitdrukt, maar in hoever dit het ge val is, wordt verschillend beoordeeld. De Morning Post meldt dat de maarschalken Foch, Pelain en Joftre een verslag hebben uitgebracht, waarin zij een militaire bezetting van den linker Rijnoever verlangen tot aan de vredesvoorwaarden ten volle vol daan is. Poincaré stemt ten volle met dit verslag in, en dit is ook het geval met de Fransche Kamerleden die het werk van de conferentie van nabij gevolgd hebben. De overige gealli eerden zouden definitief geweigerd hebben deel te nemen aan de militaire wacht aan den Rijn en het is niet onbegrijpelijk dat sommigen aarzelen dezen zwaren militairen last aan het land op te leggen. Zij zijn van mee ning dat een bezetting het op de been houden van een leger van 200,000 man noodig zou maken. Daar echter Frankrijk ook garnizoenen in het binnenland en in de koloniën moet houden, berekenen sommigen dat voor Frankrijk een staand leger van 400,000 man noodig zou zijn, met andere woorden dat het beginsel van den drie-jarigen militairen dienstplicht ge handhaafd zou moeten worden. De drie maarschalken betoogen echter dat de inspanning, die van Frankrijk verlangd wordt niet zoo zwaar zal zijn, als zij lijkt, omdat honderdduizend man voldoende zijn om strategische punten te bezetten en zij voegen erbij, dat de bezetting van den Rijn onmisbaar is, als Duitsch- land mocht weigeren het tractaat uit te voeren, dat het gedwongen zal worden te teekenen. De aankomst van Paul Cambon, den Franschen gezant in Engeland, te Parijs, schijnt in ver band te staan met zijn opvatting dat men aan het beginsel van de bezet ting moet vasthouden. De overtuiging wint veld dat een economische blok kade, in geval Duitschland verzet biedt, niet in aanmerking kan komen. De Daily News schrijft in een ar tikel „Terug naar de veertien pun ten": De wereld is tot de slotsom gekomen, dat de oorzaak van de ver traging de hardnekkigheid is, waarmee de Franschen eischen stellen, dieniet XXVIII. Een gevoel van grenzeloos geluk deed mij het bloed sneller door de aderen vlieden. Hij was de eerste, die zich met «en zekere gejaagdheid uit mijn armen losrukte. Met den vinger naar Frederike wijzende, vroeg hij Heinz, mijn vriend, wie is die vrouw Mijn oogen volgden zijn bewonde rend vragenden blik. Ik zag tevens, hoe thans de slanke vrouwengestalte langzaam achter de dennen verdween. De vogel zat nu eenmaal op zijn stang te wiegelen, met het kopje in de veeren. Wie die vrouw is, Christiaan Ik voelde dat mijn blik straalde van vreugdevollen trota. aangenomen kunnen worden, welke, als zij werden aangenomen, niet ge handhaafd zouden kunnen worden, en die niet alleen onvereenigbaar zijn met het volkerenverbond, maar be paald noodlottig er voor zouden zijn. De Parijsfthe correspondent van de N. R Crt. deelde gisteren teekenende aanhalingen mede uit de Parijsche pers ten aanzien van den linker Rijn oever. De Franschen, zoo heet het, zullen met niets minder genoegen nemen dan met de duurzame bezet ting van dat gebied. Het leger der geallieerden moet daar niet alleen gaan zitten tot de schuld betaald is, maar voor eeuwig en altijd. Zoodoen de moet gedaan worden, zegt de Fransche pers, dat wij Franschen in Marokko bereikt hebben door de wapenen en de diplomatie samen te laten werken, nooit te aarzelen om kracht te vertoorten als het noodig is om te vermijden dat men die nader hand nooit gebruiken. Dat is de soort van nachtmerrie waarmee de Franschen de wereld aan het einde van haren moeielijken ba ren snood willen drukken. Frankrijk en Engeland zullen de duurzame weel de van dienstplicht moeten genieten, ten einde bij een ontwapend Duitsch land de wacht te houden tot het einde der tijden of liever tot het einde van den tijd, waarop andere onaangename dingen zich in deze veranderende wereld zullen opdoen en misschien de beste bondgenooten meer dan een beetje beu van elkaar zullen maken. Wij moeten werkelijk onze Fran sche vrienden vragen, om te begrij pen dat deze soort van vrede nu niet datgene is wat wij ons voorge nomen hebben. Wij streven niet naar een regeling die de wapenen en de diplomatie zal combineeren en voor Europa aan den anderen kant van den Rijn de zegeningen zal brengen die Frankrijk aan Marokko geschon ken heeft. Andere couranten, vooral de bladen van Northclifte en de Daily Chronicle onthouden zich van een beoordeeling van de houding van Wilson en van een bespreking van den toi stand in Parijs. De Times wijdt opnieuw al haar aandacht aan de quaestie der schade vergoedingen. De correspondent te Parijs van het blad prijst Lloyd George er voor dat hij voet bij stuk houdt, 't welk misschien het resultaat is van de krachtige massage, waaraan hij Ja, herhaalde de prins, wie is die schoone Mijn vrouw, Christiaan. Mijn jonge, teergeliefde vrouw. Wat zeg je? riep prins Christiaan uit, en zijn stem klonk weder met den vollen toon der vriendschap, Heinz, mijn goede Heinz Dus zóo vind ik je terug?... Heb je 't niet kunnen uithouden, alleen in het oude huis en heb je de schoonste fee ge vangen, die ooit in den maneschijn door het bosch zweefde Oude heremiethoe heb je 't aangevan gen, tot welke duivelskunsten heb jij je toevlucht genomen om het schoonste, hooghartigste meisje voor je te winnen, de trotsche Frederike von Babenberg. Ik wierp een blik naar de plek, waar zooeven mijn vrouw had gestaan, inderdaad zoo betooverend als ware zij „een fee", die door het maanlicht beschenen door het woud zweeft. Hoe ik het heb aangevangen, Chris tiaan herhaalde ik Tot welke den laatsten tijd is blootgesteld. De correspondent schrijft, dat het beginsel van de Duitsche aansprake lijkheid voor het volle bedrag der aangerichte schade thans definitief schijnt te worden erkend. De beta ling van het fiksche bedrag van 1,000,000,000 pd. sterl. binnen 1919 1920 schijnt te zijn vastgesteld, tot tijd en wijle er een juiste schatting is gemaakt van de verschillende cate- gorien van Duitsche hulpbronnen, en de middelen zullen zijn aangewezen, waardoor zij kunnen worden bestemd ter delging van de Duitsche verplich tingen jegens de geallieerden. Mede wordt door de Times op zeer in het oogvallende wijze een uitvoerige opsomming gegeven van de verdere actie der groote voor standers van schadevergoeding door Duitschland in het Lagerhuis. Acht van die Lagerhuisleden hebben het initiatief genomen tot het sturen van het volgende telegram aan den En- gelschen eerste-minister, te Parijs „In het geheele land heerscht de grootste bezorgdheid over de aan houdende berichten uit Parijs, dat de Britsche gedelegeerden, in plaats van de geheele finanieele aanspraken van het Rijk te formuleeren, slechts over wegen welk bedrag van den vijand kan worden afgedwongen. Deze bezorgdheid is nog verergerd tengevolge der verklaring die de lei der van het Huis 1.1. Woensdag heeft afgelegd: Onze kiezers hebben altijd verwacht en verwachten nog dat onze vredesgedelegeerden gelijk gij herhaaldelijk in uw verkiezings-rede- voeringen heeft verzekerd zouden beginnen met de volle rekening in ts dienen, om Duitschland zijn schuld te laten erkennen, teneinde eerst dan de middelen en wegen om betaling te krijgen te bespreken. Ofschoon wij volkomen vertrouwen dat bij u de bedoeling voorzit om uw belofte aan het land te vervullen, verzoeken wij u toch nogmaals te verzekeren dat gij geenszins van uw oorspronkelijke bedoeling zijt afgeweken". Het telegram was geteekend door 200 leden en daar er nog steeds nieuwe onderteekenaars bijkomen, verwacht men dat een 300 de ver- kiaring zullen teekenen. De Times brengt Law's bezoek per vliegtuig aan Parijs in verband met deze „geduchte beweging" in het Lagerhuis. duivelskunsten ik mijn toevlucht heb genomen Ik zag hem met trotsche genoeg doening aan. Ik heb volstrekt niets aangevangen en de eenige duivelskunst, waartoe ik mijn toevlucht heb genomen, was de liefde Ja, Christiaan, onze harten hebben elkaar in liefde gevonden. Dat is het eenige geheim. En En zij kwam gaarne in deze een zaamheid viel prins Christiaan mij in de rede. Hij wendde zijn hoofd naar de verweerde grijze muren van het ver laten huis, waarvan de kleine vensters van den gevel als gloeiende oogen in de avondzon glansden. Zeer gaarne, Christiaan. Maar dat is onbegrijpelijk. Mijn vrouw heeft mij liefver der valt er niets te begrijpen. Hmkuchte hij. Daarop liep hij langzaam naast mij voort, tot wij door het denneboschje het huis hadden Ingezonden. Geachte Heer Redacteur Toen ik Zaterdagochtend van een propaganda-reis te Breskens terug kwam, stevende een mijner partij- genooten op me af met de woorden: „Zeg, kerel, heb je de Breskensche Courant al gelezen Je krijgt op je kop van den voorzitter der afdeeling Schoondijke van de Lib. Unie 1" Ik glimlachte zoo eens en dacht „Wat zal die mijnheer mij te zeggen hebben Wie strijdt voor een of an der doel, moet altijd verwachten, dat zijn tegenstanders hem zullen aan vallen. En een gezonde uitwisseling van gedachten, wel daar houd ik wel van. Dat frischt den geest wat op!" Ik kom thuis, neem de krant, in de meening, dat een voorzitter eener kiesverseniging, dus een leider der publieke opinie, me wel met ds ge lijke wapenen zal bestrijden. Wat valt me dat tegenWat vind ik Een stukje vol verdachtmaking aan het adres van de afdeelingen Bres- keus en Schoondijke van den Vrij». Bond, benevens een hak aan mijn adres. Voorts krijg ik nog een standje, omdat ik de advertentie, waarin ik de kandidaten ran lijst 3 aanbeveel, soo onverstandig heb opgesteld. Verder leutert onze heer voorzitter nog wat over de „woorden"revolutie, reac tionair en democratisch, om ten slotte te eindigen met een afstraffing aan die „booze" Vrijz. Democraten en een verheerlijking van de Liberale Unie. Laat ons het stuk eens nader be schouwen. Dat uit de redactie van de advertentie blijkt, dat ze van mij afkomstig is, knap van je gedacht, manJe kont het anders zoo wel begrijpenbovendien staan de namen der besturen er onder. Dat de woorden U bedoelt waar schijnlijk de uitdrukkingen „niet revolutionair", „niet reactionair" en „democratisch", niets dan „woorden" zijn, die ieder naar zijn eigen goed dunken kan uitleggen, ik moet zeg gen, dat U hier wat kletspraatjes verkoopt. Wanneer gij de beteskenis van die uitdrukkingen niet snapt, dan beklaag ik Uwerkelijk dan heb ik medelij den met Uw onkunde. bereikt. Zoo jong, zoo schoon, en zoo alleen, fluisterde hij, alsof hij^het woord tot zichzelf richtte. Toen keek hij mij aan en vervolgde, niet zonder een lichten zweem van ironie Of veronderstel je, Heinz, dat je edelvalk op den duur een voldoend tijdverdrijf is voor haar Op barschen toon antwoordde ik Zij is niet als de anderen. Haar ernstig karakter past goed bij deze eenzaamheid. Zoo traden wij zwijgend het huis binnen en gedurende een ondenkbaar oogenblik vloog mij de gedachte door het brein, als ware mij de terugge keerde boezemvriend minder lief, dan voorheen. Maar ik bedacht, dat ik steeds had gehoord als zou de liefde eener vrouw ae gevoelens voor de vrienden onzer jeugd allengs doen verzwakken, zoo dat ik geen aandacht schonk aan dit verschijnsel. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1