ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Evemedlge Veitegenwoordiglng. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Woensdag 9 April 1919 Nummer 2411 Het Geheim. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 50 cent Elke regel meer 10 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Telegram rrfskFNS Telefoon BoomBliek b C. S IV C IN S Nq 2] Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. oorlogstoeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Op verzoek geven we hier een uit gebreide beschouwing aan deze zaak, waar vele onzer lezers zich hierin nog niet thuis gevoelen. In dit jaar voor 't eerst zullen de leden van de Provinciale Staten wor den gekozen op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging Het aantal leden van onze Provincie bedraagt 42. Alle 25-jarige Neder- landsche mannen en vrouwen, die de laatste 12 maanden in de provincie hebben gewoond, zijn verkiesbaar. Hun zittingstijd is 4 jaarzij tre den allen tegelijk af op den eersten Dinsdag in Juli. Wie kiezer is voor de Tweede Ka mer, is het ook voor de Provinciale Staten, mits hij gedurende de laatste 12 maanden in de provincie woon achtig is geweest. Elke provincie is verdeeld in kies kringen; het aantal in Zeeland be draagt 7- Eene bij de wet genoemde tabel noemt de kieskringen en vermeltlt daarbij de gemeenten, welke te zanten een kieskring vormen. De GeJeputeerde Staten in iedere provincie verdeelen de kieskringen in stemdistricten geen stemdistrict mag meer dan 1000 kiezers tellen. Elke kieskring heeft een hoofd stembureau. Het hoofdstembureau in de hoofd plaats der provincie is tevens het centraal stembureau. In elk stemdistrict is een stembureau. Groepen van 25 kiezers hebben het recht een candidatenlijst samen te stellen. Elke lijst mag niet meer dan 20 namen van candidaten bevatten. De openbaarmaking der ingeleverde lijsten geschiedt op dezelfde wijze als voor de Tweede Kamer. De dag van stemming wordt bepaald door de Gedeputeerde statende stemming moet plaats hebben binnen 45 dagen na de candidaatstelling. Het geheele aanstal stemmen, in de provincie uitgebracht op candi daten te zamen, is het stemcijter dit stemcijfer, gedeeld door het aantal XXVII. Om haar blonde lokken, die weelde rig langs haar ovaal, marmerbleek gelaat en de schoongevormde schou ders neergolfden, droeg zij een los geknoopt zwart kanten fichu en meestal hield zij in de hand een ruikertje woudbloemen, die zij ijverig plukte, waarvoor zij telkens staan bleef en naar links en rechts bukte. Bello, mijn trouwe waakhond, dartelde aan haar zijde, terwijl de oude Caesar, de eerste die haar had welkom ge- heeten in dit huis, haar tegemoet sprong en niet ophield met blallen esr zij hem, als op dien gedenkwaar- digen avond, langs de stugge haren had gestreeld. Eenige oogenblikken later zat zij naast mij in de gezellige huiskamer, geduldig luisterend naar mijn verha len van de kleine gebeurtenissen van den dag, te vervullen plaatsen, geeft den kies- deeler aan. Laten wij, voor het gemak een rond getal nemen Zijn er bijvoorbeeld in Friesland 100000 stemmen uitgebracht, dan zal, omdat daar 50 leden moeten worden verkozen, de kiesdeeler 2000 zijn en zal dus benoemd zijn iedere candidaat, die 2000 stemmen behaald heeft of toegewezen krijgt. Voor de Gemeenteraad is het aan tal leden afhankelijk van het aantal inwoners der gemeente het kleinste getal raadsleden is 7, het grootste 45. Alle 23 jarige Nederlanders, vrou wen zoowel als mannen, die zijn in gezetenen der gemeente (d.w.z. er de laatste 12 maanden hebben gewoond), zijn verkiesbaar. v Hun zittingstijd is 4 jaar zij treden allen tegelijk af op den eersten Dinsdag in September. Wie kiezer is voor de Tweede Kamer is het ook voor de Raad der gemeente zijner inwoning, mits hij er gedurende de laatste 12 maanden woonachtig is geweest. Gemeenten van meer dan 20000 ïrwnrtnore n/nrrlon ir*» r/J f» p 1 jfi dl"i6 kieskringon JU Gedeputeerde Staten der provincie waarin- de gemeente ligt, nadat de Raad daarover is gehoord. Elke kieskring kan worden verdeeld in stemdistrictenook de gemeente, die niet in kieskringen verdeeld is, kan in stemdistricten worden verdeeld. Dit geschiedt door den Raadhet aantal kiezers voor elk stemdistrict heelt de wet niet vastgesteld, zoodat in de bepaling hiervan de Raad ge heel vrij is. Elke kieskring heeft een hoofd stembureau. Het hoofdstembureau, waarin de Burgemeester toorzit, is tevens het centraal stembureau. Is de gemeente niet verdeeld in kieskringen, dan is het eenige hoofd stembureau tevens het centraal stem bureau. In elk stemdistrict is een stembureau. Is er maar één stemdistrict in de gemeente, dan is dit tevens hoofd stembureau en centraal stembureau. Groepen van 25 kiez;rs hebben het recht een candidatenlijst samen te stellen. Telt de gemeente minder dan Zoo waren vier weken verloopen. Eens toen ik, als gewopnlijk, bij het vallen van den avond terugkwam, keek ik tevergeefs langs het pad naar haar uit. Ik had een reiger gescho ten en dacht, hoe zij zich verheugen zou. in het fijne, aschgrauwe en witte gevederte. Doch vandaag kwam zij mij niet tegemoet, ofschoon het een prachtige Septemberavond was. Door ongerustheid gekweld, dat haar een ongeluk was overkomen, versnelde ik mijn schreden. Toen ik het buis van meer nabij genaderd was en juist op het punt stond, de treden van de stoep te be- stijgen, klonk mij een geluid in de ooren, dat mij noopte stil te staan en te luisteren. Het kwam uit het boschje van jonge dennen, waarachter de valkerij verscholen lag. Mijn hertogelijke meester schepte er van tijd tot tijd behagen in, voor zijn gemalin en haar edelvrouwen een valkenjacht te organiseeren, eenhoofsch vermaak dat meer en meer in onbruik geraakt, doch dat gelegenheid geeft veel middeleeuwschft pracht en praal 1250 kiezers, dan komt dat recht toe aan het '/so gedeelte van het aantal kiezers. Telt de gemeente minder dan 150 kiezers, dan zijn reeds drie kiezers bevoegd. Elke lijst mag 5 namen van can didaten mèèr bevatten, dan er plaatsen in den Raad te vervullen zijn. Is de gemeente in kieskringen ver deeld, dan mag elke lijst 5 namen van candidaten méér bevatten, dan bet V3 gedeelte van het aantal te vervullen plaatsen bedraagt. De dag hiervoor ia de tweede Dinsdag in April, dus heden. De openbaarmaking der ingeleverde lijsten geschiedt door nederlegging ter gemeente-secretarie en door aan plakking. Eene nieuwe candidaatstelling, bin nen 14 dagen na de eerste, is noodig in de volgende twee gevallen als er geen enkele lijst werd inge leverd of als de ingeleverde lijst of lijsten minder namen van candidaten bevatten, dan er plaatsen in den Raad te vervullen zijn als door ongeldig verklaring van de lijst of lijsten of door schrapping van candidaten-namen »- - ...,-obleven - -. 0 lijst of lijsten te zamen mineer namen van candidaten voorkomen, dan er plaatsen in den Raad te vervullen zijn. De dag van stemming wordt bepaald door Burgemeester en wethouders de stemming moet plaats hebben binnen 45 dagen na de candidaatstelling. Het geheele aantal stemmen, in de gemeente uitgebracht op alle candi daten te zamen, is het stemcijfer dat stemcijfer, gedeeld door het aantal te vervullen plaatsen in den Raad, geeft den kiesdeeler aan. Zijn er bijv. voor de verkiezing van 15 raadsleden 6000 stemmen uitge bracht, dan zal de kiesdeeler zijn 400, en zal dus benoemd zijn iedere can didaat, die 400 stemmen behaald heeft of toegewezen krijgt. De stemmen, die een candidaat meer heeft verkregen dan de kies deeler aangeeft, worden overgedragen op de candidaten, die minder behaal den en zoo noodig ook op de candi daten die in 't geheel geen stemmen verkregen hebben. Bij de verdeeling van het stemmen- tal en de toewijzing van het stem- te ontplooien. Vandaar dat achter mijn huis in een sierlijke volière een aantal dier vogels werd gekweekt. Het hart klopte tot berstens toe in mijn boezemzoo zoet en zilver-hel klonk thans een vrouwenlach, dadelijk gevolgd door den met lieftallig ver lokkende stem liefkozend uitgespro ken aanroep: Kom dan, lief vogeltje, kom dan 1 Ik liep zoo snel ik kon om het huis en drong in het dennenboschje door tot aan de open plek voor de valkerij. Daar zag ik in den purperschijn der avonden mijn vrouw. Zij hieid den arm boven het hoofd uitgestrekt en een witte edelvalk wiegelde op haar linkerhand, terwijl zij hem met de rechterhand, waarvan de wijsvin ger was uitgestrekt, gebood „acht te geven". En wederom schalde haar zilveren lachje. Opgepast, stijfkopje Kom dan, lief vogeltje, kom dan Maar was dan een wonder geschied? Wat anders dan een wonder ware men-overschot gelden de volgende beginselen Vastgesteld wordt het totaal aantal stemmen, voorkomende op de ver bonden lijsten van elke partijgroep. Door deeling van deze uitkomsten met den kiesdeeler wordt beslist, hoe veel zetels elke partijgroep zal ver krijgen de partijgroepen, die bij dtze deeling de grootste stemmenoverschot- ten opleveren, ontvangen achtereen volgens een zetel meer, totdat het aantal zetels bereikt is. Van elke partijgroep wordt het aantal toegewezen zetels verdeeld over de lijsten, welke door die grotp zijn ingeleverd, aldus eerst wordt het totaal aantal stemmen van de lijsten gedeeld door het aantal zetels, dat aan de partij is toegewezen; daarna wordt de verkregen uitkomst gedeeld op het aantal stemmen van elke lijstde lijsten met de grootste stemmen-overschotten ontvangen een zetel meer, totdat alle zetels verdeeld zijn. Partijlijsten, waarop minder dan de helft van het vereischte aantal stemmen voorkomt, zullen-in rlfn 1 1v in de allerlaatste plaats voor een zetel in aanmerking en de daarop voorko mende candidaten dus eveneens. Als op een lijst één of meer can didaten meer stemmen hebben ver kregen dan het vereischte aantal, worden de overschotten gevoegd bij dé stemmen der opvolgende candidaten. Zijn deze overschotten niet toerei kend om het aantal vereischte stem men te verkrijgen, dan zullen verkozen worden verklaard de candidaten, die de meeste stemmen hebben behaald. Heeft op een lijst geen enkele can didaat het vereischte aantal stemmen behaald, dan worden verkozen ver klaard zij, die de meeste stemmen verkregen. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt aan het Haagsch Corr. Bureau het volgende mede Met het oog op de aangevangen besprekingen te Parijs kan het van groot belang geacht worden een juist overzicht te verkrijgen van alle vor- in staat mijn ernstige, trotsche vrouw te herscheppen in een bekoorlijk lachend kind. Het schoone gelaat was overdekt met een warm blosje kwam dit door het avondrood of was het de blos, die alleen het geluk vermag te tooveren op het aangezicht eener vrouw Maar zoo vreemd, zoo nieuw, zoo zoet was mij die aanblik, dat ik staan bleef om de liefelijke verschijning te aanschouwen en bijna den vogel benijdde. Ik bemerkte dan ook den man, die in mijn onmiddellijke nabijheid achter den dikken stam van een beuk ver scholen stond, niet eerder dan toen ik vlak langs hem voorbijliep om mij te begeven tot haar, van wie geheel mijn ziel vervuld waB. Hij was verdiept in een aandach tige beschouwing van de bekoorlijke vrouwengestalte, doch nu wendde hij het hootd in de richting van de plek waar ik mij bevond en in het zelfde oogenblik hield ik mijn boezem vriend, aie van zijn rondreis door Europa was teruggekeerd, in de armen, Wordt vervolgd,

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1