Plaatselijk Nieuws. Dagboek van Rechtzaken. Gemengd Nieuws Neef Snuffel. duurt, waarmee het de heer Wage volkomen eens isvooral voor groote gezinnen zijn die 6 dagen kermis een last. De heer Martens zou gaarne zien, dat de laatste dag de herbergen te 12 uur zouden gesloten worden, zulks met het oog op Zondagsviering. Een besluit wordt niet genomen de zaak zal later nog eens ter sprake gebracht worden. Bij de omvraag vraagt de heer Martens of de Raadsvergaderingen niet op een ander uur zouden kunnen gehouden worden, bijvoorbeeld in den voormiddag of in de middaguren^ hij woont zeer gaarne alle vergaderingen bij, maar bij ongunstig weer en bij avond ziet hij er wel eens tegen op. De Voorzitter wijst op gebrek aan lokaliteitover dag is de secretarie en de andere kamer steeds in gebruik voor Gemeentezaken en voor distri butie en op de bovenzaal is het nog te koud. De heer Wage als werkman vindt juist de avonduren zeer geschikthij moet dan niet verzuimen. Als dit voor den heer Wage een bezwaar is uit financieel oogpunt, zoo wil de heer Martens hem hierin tegemoet komen door zijn presentiegeld aan den heer Wage af te staan, doch het blijkt, dat dit voor den heer Wage niet het hoofdbezwaar is, maar wel, dat hij zeer dikwijls in vereeniging met anderen arbeidt en dan soms niet dan hoogst moeilijk op het werk ge mist kan worden. Ook in deze zaak wordt geen be slissing genomen; men gaat nu weer den zomer tegemoet en dan is een avondzitting niet zoo bezwaarlijk, maar als de heer Martens hier a.s. winter nog mocht zitten, zal hij nog eens op de zaak terugkomen. Daarna wordt de vergadering na omvraag door den Voorzitter gesloten. Aan deze vergadering ging vooraf een gecombineerde vergadering met regenten van het Burger Gasthuis, waarin L. F. Maire benoemd werd om opgenomen te worden in het oude mannen- en vrouwenhuis. Breshens. Vrijdagavond hield de Chr. Nat. Werkmansbond alhier haar 13e jaarvergadering, welke door bijna alle leden en begunstigers met hunne echtgenoote werd bijgewoond. Door den voorzitter Ds Raams werd een krachtig openingswoord gespro ken, waarin hij o.m. uitlegde wat het doel en het streven was van dezen Bond. Ofschoon het ledental reeds boven de 30 telt, hoopte spreker dat er nog meerderen kennis namen van het nut van den Bond. Na dit openingswoord werd door den Secretaris en den Penningmees ter verslag uitgebracht over het af- geloopen jaar. Verder werd de samenkomst afge wisseld door eenige voordrachten en zang, hetgeen bij allen zeer in den smaak viel. Deze avond zal dan ook bij velen in een aangename herinne ring voortleven. Breskens. Vrijdagavond hield de Aid. „Breskens" van Volksonder wijs haar Algemeene Vergadering, die door ruim 70 personen werd bijgewoond. Na afloop van de ge wone werkzaamheden, trad Mejulir. Tuininga als spreekster op met als onderwerp „Het groote nut van Volks onderwijs". Een boeiende rede, die aandachtig en onder de grootste stilte door de aanwezigen werd aangehoord. Daarna trad Mej. Truus Best op en gaf eenige voordrachten, (ernst en luim) en liederen ten beste, die ook erg in den smaak vielen. Alles werd afgewisseld door prachtige muziek stukken, die zeer in den smaak vielen. De familie van Luijk en Van der Boom maakten zich even als altijd zeer verdienstelijk. Het was voor allen een gezellige, een goede avond, en we zullen hopen, nog meer zulke vergaderingen bij te wonen. Breskens. Naar aanleiding der verschillende uiteenloopende geruch ten, omtrent de te stichten fabriek alhier, kunnen we onze lezers mede- deelen dat de fabriek is een Neder» landsche onderneming, gesticht met Nederlandsch kapitaal. We hopen spoedig hierover uitvoeriger beschrijving te kunnen geven. Breskens» Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart in de rijkspostspaarbank ingelegd f24168.05; en terugbetaald f 17025.86. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 9275. Schoondijke. In de gehouden huishoudelijke vergadering der Vrijz. Dem. Kiesvereeniging alhier zijn tot candidaten voor den Gemeenteraad gekozen de heeren J. van Lare,J. P. Timmerman, Iz. Risseeuw, W. P. de Zwart en M. Bruijnooge. Groede. In de Zaterdag gehou den vergadering der Atdeeling Groe de van de Liberale Unie zijn tot candidaat voor den Gemeenteraad gesteld de hoeren J. B. Becu Sr., Iz. Risseeuw, Iz. Plassche, J. de Vlieger, P. Luteijn, P. Lombaard, Iz. Herman, P. M azure, M. L. Luciecr, Iz. Becu- van Dijke en A. Risseeuw. Groede. In den nacht van Zater dag op Zondag hebben inbrekers getracht door uitsnijding van een ruit zich toegang te verschaffen tot de woning van de gez. B. alhier. Toen zij in de woning eenig gerucht hoorden kozen zij het hazenpad. Van de daders geen spoor. Oostburg» Een leeraar der am bachtschool alhier wilde in het bijzijn van eenige leerlingen een granaat demonteeren. Tengevolge van onkunde en onvoorzichtigheid ontplofte het piojectiel met het gevolg dat eenige vingers zijner linkerhand zoodanig werden gehavend dat hij ze zal moe ten missen. Gelukkig kregen de om staande leerlingen geen letsel. Eenige ruiten sprongen tengevolge der ont ploffing. Biervliet. Zaterdagavond werd in de oude school alhier een verga dering gehouden van de vereeniging „Volksonderwijs", ten einde hier te komen tot de oprichting van een afdeeling van bovengenoemde ver eeniging. De heer KI. de Vries uit Amster dam, die als spreker op zou treden, was verhinderd en in zijn plaats was juffrouw Tuininga opgekomen. Toen deze dame op het podium verscheen, was de zaal stampvol, zoodat velen zich met een staanplaats moesten vergenoegen. Ook vele moeders had den aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering gevolg gegeven. Juffr. Tuininga begon in een gloed volle en leerrijke rede uiteen te zet ten het doel van „Volksonderwijs". Spreekster bepleitte, hoe noodig overleg is inzake de opvoeding der kinderen, niet alleen tusschen de ou ders onderling, maar ook tusschen ouders en onderwijzers, ten einde het vertrouwen der leerlingen te verkrij gen en te behouden. Met een aantal pakkende voorbeelden wist spr. dit duidelijk toe te lichten. Na de pauze ging spr. verder met de behandeling van de andere eischen, welke de vereeniging zich tot doel stelt, n.l. schoolvoeding en kleeding voor onvermogenden, het aanstellen van een schoolarts, het tegengaan ■van kinderarbeid en uitbreiding van den leertijd, betere verzorging van herhaling8onderwijs en onderwijs aan schipperskinderen, terwijl ze zich ten slotte op de bres stelde voor de open bare school, als zijnde de eenige in richting, toegankelijk voor allen zon der onderscheid van geloof en politieke richfing. Deze rede, met overtuiging uit gesproken, werd afgewisseld met zang stukjes en voordrachten van mej. Truus Best, die achtereenvolgens zeer verdienstelijk ten gehoore bracht Het lied van de zee van Helène Swarth, Zonnelicht van Cath. van Rennes (zang), een liedje met zang van Speenhoff, Poezie van Multatuli, om te eindigen met 2 allerleukste zangnummers, getiteld Snoepwinkel tje en de Man met het brilletje. Dat het publiek genoot bleek dui delijk uit het applaus, waarmee zoo wel mej. Tuininga als mej. Truus Best beloond werden In de pauze werden de aanwezige moeders ont- 31 Maart 1919. Gedurende een tramrit ging het gesprek over de de geaardheid van sommige menschen. Ik zweeg maar, omdat men beweert, dat mijn opvattingen zijn van „mi nimum beteekenis en maximum non sens". Maarwaarde lezers en lezeressen, denken is vrij en wie zou nou Neef Snuffel verhinderen te denken zonder te spreken (terwijl de beweerder3 van het „minumum en maximum" spreken zonder te denken) Ja, welke inborst hebben we nu eigenlijk 'n Arme drommel leurt met pot- looden aan onze deur. We kunnen het best van ons verkrijgen hem barsch weg te zenden. Iets verder staat een soort hondje aan een deur te janken, dat brengt ons tot weemoed, en we haasten ons de deur voor 't beestje te openen. Onder den naam van zuinigheid wordt de meest krenterige gierigheid in uitvoering gebracht. Onder deze gierigheid moeten de maaltijden het ontgelden. Dientengevolge overtreft vaak de doktersrekening het op de maaltijden uitgespaarde. We ontnemen het ons zelve om het een ander te geven. In de tram denken we er niet aan om bij drukte onze plaats eens af te staan aan de vrouwelijke bevolking onzer streek. Als een vreemde snul de brutaliteit heeft om plaats te vragen dan vliegen we op om ruimte te maken. haald op chocolademelk, terwijl den heeren een sigaar aangeboden werd. Ondertusschen werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld zich als lid op te geven bij de heeren Salo- mé en de Groote, beiden van Bres kens, van welke gelegenheid een druk gebruik werd gemaakt. De avond mag dan ook bijzonder goed geslaagd heeten. Jammer alleen, dat er geen piano aanwezig was, ter begeleiding van de zangnummers. De vergadering werd gesloten door den heer Pruissen, schoolhoofd, die de beide dames dankte voor hun komst en ze een „tot weerziens" toewenschte. Aardenburg. Zaterdag 29Maart trad de Heei J. van Kleef van Dor drecht alhier op voor de afdeeling der Lib. Unie. De heer ds. Pattist leidde hem bij de vergadering in. Spreker schetste de politieke gebeur tenissen van de laatste vijftien jaren en besprak daarna de komende Sta tenverkiezingen. Zeer drong spreker er op aan, dat de aanwezigen moesten onthouden, dat zij maar één wit puntje zwart inogen maken en wel van lijst no. 4 van het stembiljet. Welken candidaat de menschen van die lijst kiezen willen, dat moeten zij natuurlijk zelf weten en kunnen zij zelf het best uitmaken. De Heer Pattist bedankte den spre ker namens de aanwezigen voor de met gloed uitgesproken rede. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 1 April. Veroordeeld wegens: poging tot verboden uitvoer L. B., 47 j., Blankenberghe, 10 of 10 d hechtenis. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 2 April 1.46 2.10 Donderdag 3 2.26 2 50 Vrijdag 4 3.14 3.38 Eerste Kwartier Maandag 7 April, nam. 12.58. DE MIJNRAMP TE VLISSINGEN. In den nacht van Zondag op Maan dag is te Vlissingen voor den boule vard de Ruijter bij de Weststraat een daar aangedreven mijn ontploft. De knal welke hierdoor ontstond, was zoo geweldig, dat hier bijna wel Door welke hoedanigheid staat der gelijke snuf dan hooger in onzeoogen dan onze eigen vrouwelijke bevolking We beweren gaarne op visite te komen omdatthuis de kachel niet brandt. We schelden wel eens en zelfs veel op sommige vreemden en als we ze op straat tegenkomen, dan nemen we netjes 't éérst ons petje af. Een inschrijvingslijst voor een of ander goed doel wordt toch immers wel of niet ingevuld, naar gelang de persoon die de lijst presenteert. Hoe vaak gebeurt het niet dat men kinderen om een boodschap stuurt, omdatmen zelf niet durft Waarde lezers en lezeressen. We zijn geen lantaarnpalen. Dezen zet men in den grond vast en ze blijven er staan. Wij daarentegen loopen rond over den aardbodem. We zullen alzoo elkander toch wel eens tegen komen. En zouden we dan elkander niet eens noodig hebben La Fon taine bewijst in zijn fabel van de leeuw en de muis „qu'on a souvent besoin d'un plus petit que soi". Buurman vertelt, dat er hier en daar weer kippen worden gestolen. Ja, zegt 'n ander, in is 't zoo erg, dat de kippen zelfs niet meer durven ka kelen als ze leggen, van angst dat ze dan gehoord worden door de dieven. iedereen in zijn nachtrust zal zijn gestoord. De schade welke door deze ont ploffing is aangericht, is buitengewoon groot geweest, veel grooter dan bij andere mijnontploffingen het geval is geweest. In de omliggende straten zijn tal van huizen waar geen enkele ruit is heel gebleven. Daken, plafonds en kozijnen zijn ernstig beschadigd. De schade bedraagt ettelijke dui zenden guldens. Men zal trachten door het bijeenzamelen van de stuk ken der gesprongen mijn de nationa liteit daarvan vast te stellen en po gingen aanwenden om van 't betrokken gouvernement schadevergoeding te verkrijgen. Zondagnacht is een mijn, die tegen de palen van het roeierahoofd was aangeslagen, op het hoofd geslagen. De slagpennen van deze mijn waren geheel gebogen, zoodat het dus wel een wonder mag worden genoemd, dat deze mijn niet is ontploft. Zondagmiddag werd ook nog een ontploffing gehoord, welke werd ver oorzaakt door een mijn, welke bij Weskapelle is gesprongen. Tusschen Vlissingen en Westkapelle zijn nog vele mijnen waargenomen. Ook op zee drijven er nog vele van deze gevaarlijke projectielen rond. De kleermaker A. J. O., 29 jaar oud, wonende te 'sGravenhage, heeft den kleermaker S. te Groningen willen oplichten voor een partij stoffen, die hij op zicht had laten brengen in zijn z.g. woning aan de Groote Markt al daar, voorgevende van Driel te heeten. De loopjongen werd op de stoep voor bedoelde woning opgewacht en kreeg eenig geld om sigaren te koopen. De jongen gaf het geld af en kocht sigaren. Toen hij terugkwam was O. verdwenen. De politie heeft de stof fen opgespoord aan het station, waar ze ter verzending gereed lagen. Later werd O. aangehouden. Te Wageningen is uit den Rijn opgevischt het in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk van een naar schatting 40 tot 50jari- gen man. Er werd op het lijk een belangrijk bedrag aan Fransch bankpapier, Belgisch, Duitsch en Hol- landsch geld gevonden, alsmede een Dienstverkehrschein no 136 G. afge geven 31 Augustus te Caudry aan Henri Goudelot, en een koperen hor loge, waarin dezelfde naam. Te Dwingelo is de korenmolen van den heer J. Scholte afgebrand. Er was den dag te voren nog juist voor f 500 meel in den molen geborgen,

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2