ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN iiüüZüiSr Moed houden. Het Geheim. Frans Naerebout. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 28e Jaargang Zaterdag 29 Maart 1919 Nummer 2408 BRESKENSCH RANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 40 cent Elke regel meer 8 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever E. BOOM-BLIEK Telegram rdpckfmc Telefoon BoomBIiek B K b K L S No. 21 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. oorlogstoeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Wanneer men let op de alom om ons henen bestaande aandacht, gewijd aan louter materiale zaken, aan louter stoffelijke belangen, vraagt men zich af", of het oorlogsgeweld ens wars heeft gemaakt ten opzichte onzer idieele behoeften. Het schijnt wel, alsof de volken geheel en al in beslag worden genomen door hetgeen zij noodig achten voor hun stoffelijke welvaart en al het andere vergeten. Hoewel dezen toestand te betreuren is, kunnen wij hem voorzeker begrij pen en verklaren. Het gaat daarmede, als met hem, wiens huis en haard door storm op storm geteisterd en verwoest werd. Bij intreden van betere tijden toch zal zijn eerste werk zijn, de schade te heelen, op te bouwen en te her stellen wat vernield werd, en op de puinhoopen van het verleden zich een nieuwe toestand te verzekeren, waardoor hem tijd en kracht ontbreekt, om zijn aandacht te besteden aan zaken van andere en hoogere orde. Dit toch is volgens hem een belang van later. Als nu dit afstellen maar geen uitstellen wordt. Laat ons nu, bij de vooruitzichten in de toekomst van ons land, de materieele vooruitzichten eens nader onder de oogen zien. Velen zien die toekomst donker in, hun oordeel grondend op het trage verloop der zaken, sedert de wereld op weg is naar het definitieve oorlogseinde. Een spoedig en krachtig ingelreden her stel heeft in dit tijdsverloop niet plaats gehad. De achter ons liggende wintermaanden zijn één lange teleur stelling geweest. Nu gaan wij de zomermaanden tegemoet, en enkele verbeteringen kunnen we gelukkig constateeren, en, zoo niet alle teeke nen bedriegen, zullen meerdere spoedig volgen. Wanneer wij nagaan, wat in ons economisch leven sedert eenigen tijd verbeterd is, dan komen we tot een heel lijstje. De rantsoenen, ons door de En tente toegemeten, zijn, wat de voor naamste levensmiddelen en grondstof fen aangaat, aanzienlijk verhoogd. Zelfs is de kans groot, dat binnen korten tijd verschillende dezer rant soenen geheel afgeschaft worden. De hervatting der aanvoeren van XXIV. Frederike weigerde echter beslist in de koets te rijden, die tot nu toe tot haar huis had behoord doch thans, zooals alles, het eigendom was van den nieuwen majoraatsheer. Liever ga ik te voet, verklaarde zij kortaf, terwijl een trotsche trek om haar lippen zweefde. Om een gnnstbewijs smeeken is nooit mijn gewoonte geweest. Het was inderdaad voor mij een pijnlijk kwartiertje allereerst de twee verweerde oude-vrijstersgezichten van de tantes, die vol hoon mijn jonge vrouw van het hoofd tot de voeten opnamen en waarvan elke trek dui delijk scheen te zeggen Nu kijk eens aan, jij trotsch, on willig stijfkopje, wat n lompen brui- §om jij je hebt uitgekozen en je ent toch van een der edelste ge- over zee nemen gestadig toe, terwijl wij spoedig over onze geheele natio nale scheepsruimte zullen kunnen beschikken. De aanvoer van het voor onze nijverheid zoo onontbeerlijke artikel steenkolen laat evenwel uit Duitschland, België en Engeland nog veel te wenschen over, doch uit Amerika werden reeds verschillende hoeveelheden aangevoerd, en het valt te verwachten, dat bij de sterk her leefde vaart op de Vereenigde Staten, de invoer van Amerikaansche steen kolen een groote uitbreiding zal er langen. Een factor van overwegend belang voor de toekomstige prijsbepaling van voor ons volk noodige artikelen is wel het vrachtenvraagstuk. De inter nationale vrachtenmarkt is momen teel wel is waar nog hoog, doch in vergelijking met het prijs-niveau ge durende den oorlog, is reeds een aanmerkelijke verlaging ingetreden. Daarbij zal de concurrentie op inter nationaal scheepvaartgebied de vracht prijzen sterk beinvloeden, waardoor een groot aantal artikelen goedkooper zullen worden. En wat betreft de binnenlundsche rantsoeneering, zal de beëindiging van den toestand, waarin de crisis ons gebracht heeft, ook deze maatregelen zoo spoedig mogelijk be ëindigen. Reeds nu vervalt de eene maximumprijs na den anderen, terwijl een ruimere aanvoer een teruggang der prijzen waarborgt, zoodat het zich laat aanzien, dat binnen niet te langen tijd verschillende voor onze eerste levensbehoeften noodzakelijke grondstoffen billijker verkrijgbaar zul len worden. Vooral de meel- en graan prijzen beloven spoedig goedkooper te worden, zoodra de verscheping uit de Argentijnsche havens naar ons land mogelijk zullen zijn. Met het oog op deze vooruitzichten kan het niet anders dan een verstan dig besluit van den minister van landbouw worden genoemd, om het verder scheuren van weiland te doen staken. Valt er ten opzichte der vooruit zichten boven genoemd, op veel te wijzen, dat gunstig genoemd mag worden, daartegenover staat een an dere factor, die nu reeds zijn scha duw over ons economisch leven werpt, namelijk de dreigende arbeidsmoei- lijkheden. slachten van Duitschland Ja, ja, kleine, wie niet hooren wil moet voelen Nu trek jij je woning in als een dagloonersvrouw Hebben wij je niet gewaarschuwd, zooveel wij konden, voor dat burgergespuis Frederike stond in de vestibule, geen blik had zij over voor de oude zus ters van haar overleden vader, maar zij beschouwde met droefstarende oogen het huis, waarin zij was geboren en grootgebracht, waarin zij had geleefd tot nu toe, en zij wuifde met de hand tot afscheid aan al die geliefde ver trekken en voorwerpen, die eeuwen lang hare voorzaten hadden toebe hoord en thans overgingen in het bezit van vreemden, die er niets voor voelden en er zich waarschijnlijk van zouden ontdoen om ze te doen plaats maken voor nieuwe, moderne dingen en meubelen, vervaardigd volgens den wuften stijl, die uit Frankrijk was overgewaaid en „rococo" genoemd wordt met allerlei krullen en niets zeggende versieringjes. Toen ik zeide het u reeds een conflict in de metaal- en industrie- be'. rijven in de hoofdstad, terwijl ook met andere branches met soortgelijke moeilijkheden dient rekening te wor den gehouden. Reeds kwam het deze week tot Wanneer de werknemers in de verschillende takken van industrie hun eischen te hoog opvoeren, kan het niet anders of de werkgevers zullen hieronder bezwijken, en een noodzakelijk gevolg zal zijn, dat zoowel, werknemers als werkgevers, en daarmede de geheele industrie van ons land, een onheil tegemoet gaat, een onheil, dat niet spoedig te herstellen zal zijn. Wij koesteren dan ook het vertrou wen, dat noch door te hoog te stellen eischen eenerzijds, noch door te wei nig toegevendheid anderzijds, onze waarlijk geenszins ongunstige voor uitzichten teniet gaan, en in hun tegendeel zullen keeren. Laat ons moed houden. Op verzoek van velen om altlAns iets van Frans Naerebout te weten, plaatsen wij (Je volgende levens beschrijving Frans, een Nederlandsche loods en een redder van menschenlevens, ge boren te Veere den 31sten Augustus 1749, vertrok reeds vroeg met zijn ouders naar Vlissingen en maakte zich met zijn broeder Jacob bekend door den stouten en herhaalden tocht naar het wrak van het schip „Woestduin", dat den 23sten Juli 1779 in het ge zicht van Walcheren was gestrand. Zij redden met levensgevaar eerst 71 en daarna 17 schipbreukelingen en brachten ze te Vlissingen aan wal. Aan de beide broeder» en hunne 8 tochtgenooten werd door Bewindheb bers der Oost-Indische Compagnie een belooning van 1800 gulden toe gekend en de oeconomische tak der Hollandsche Maatschappij schonk aan elk der broeders een zilveren medaille en 23 ducaten. Jacob bepaalde zich bij de visscherij en overleed niet lang daarna, maar Frans bleef als loods werkzaam en toonde ook in die be trekking beleid en vermetelheid. In 1783 ontving hij een aanstelling tot waren mijn gedachten te veel op éen punt geconcentreerd om aan iets anders te zijn gewijd dan aan de schoone vrouw vóór mij, mijn vrouw, maar later heb ik dikwijls de vuisten gebald tegen de verouderde instel ling, het majoraat, dat een dochter haar rechtmatige erfenis onthoudt en ten deel -doet vallen aan onbekende, ver verwijderde familieleden, van wier bestaan men soms geen flauw ver moeden had, tot zij komen om een weeze te verjagen uit het huis harer vaderen. Was de majoraatswet niet voor een groot deel mede de oorzaak van het lijden, dat later over mijn hoofd zou worden gebracht Eindelijk opende zjj haar bleeke lippen en sprak langzaam de eerste woorden, welke zij mij dien avond waardig keurde. Ik ben bereid Toen daarop mijn paard werd voorgebracht vroeg ik Ben je niet bevreesd om in den zadel te stijgen, Frederike Ik zal de teugels voeren met vaste hand loods van de Oost-Indische Compagnie en bewees als zoodanig belangrijke diensten. Hij behield zoowel het Compagnieschip „Barbestein" als het schip Alblasserdam". Vooral echter behaalde hij grooten lof door de redding van het Com pagnie-schip „Zuiderburg'', in 1788 uit Zeeland naar China uitgezeild met 400 man en een groote waarde aan boord. Het schip verloor zijn roeren dreef 6 dagen rond in het ijs. Naerebout deed 2 scheepssloepen naar Westkapelle slepen, begaf zich aan boord van de „Zi.iderburg" en bracht het schip in zee, en ofschoon wederom door storm beloopen, kwam het schip onder zijn bevel veilig te Plymouth op de reede. Toen hij in 1795 het schip „Voorland" naar bui ten zou brengen, verhinderde de harde wind zijn terugkeer, zoodat hij moest meevaren naar da Kaap de Goede Hoop. Op zijn terugreis met het schip „De Mentor" werd hij door Engelschen krijgsgevangen gemaakt, te St. Helena opgebracht en naar Engeland vervoerd. Een Engelsch admiraal herkende hem en bood hem een jaargeld van 200 pond sterling, zoo hij in Engeland als loods wilde dienen. Naerebout, hoe behoeftig ook, wees dit aanbod af en ontvluchtte naar zijn vaderland. Wederom bracht hij verschillende schepen der Com pagnie behouden in zee en hield zich, bij den stilstand van den handel, bezig met garnaalvisscherij. In 1804 was hij loods op de vloot, die onder ad miraal Verhuell van Vlissingen naar Boulogne zou zeilen. Weldra werd hij door de Engelschen aangevallen, doch een beleidvolle manoeuvre van Naerebout belette de groote vijande lijken schepen te naderen, zoodat het grootste gedeelte der vloot haar be stemming bereikte. Hij ontving van verschillende kanten geschenken en blijken van waardeering, werd o.a. benoemd tot broeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en over leed den 29sten Augustus 1818. Het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zorgde voor een plechtige begrafenis en deed een eerezerk plaatsen op zijn graf. Zijn kleinzoon, eveneens Frans Naerebout geheeten, verwierf ook onderscheidene medailles voor het redden van schip breukelingen, maar verdronk in Au gustus 1858. en zorg dragen, dat geen onheil je treffe. Zonder eenig antwoord sprong zij, door mijn hand gesteund, in den za del Ik legde mijn arm om haar slanke leest, en zoo voerde ik mijn vrouw uit het huis haars vaders, dat het hare niet meer was, naar mijn eenzame woning, in het diepst van het woud verscholen. Toen wij den straatweg verlieten en het boschpad insloegen schitterde de maan reeds aan den hemel, en ik stuurde mijn paard uit de donkere schaduwen der beukeboomen in het witte licht om haar in de oogen te kunnen zien. Drukkend was de lucht in dezen warmen Augustusnacht, zonder twijfel was een onweder in aantocht ech ter geen Kerstmisstorm en het was mij, alsof mijn hoofd en hart door een ziedend hart werden verteerd en mijn oogen gloeiden terwijl ik haar aanstaarde, en toch wendde zij haar trotsch gelaat zelfs niet éénmaal naar "tij toe, Wordt vervolgd,

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1