Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Burgerl. stand. Gemengd Nieuws Dagboek van YERKÖRÏE BERICHTEN Neef Snuffel. Gemeente BRESKENS. Voorloopig Verslag in zake zijn be grooting is het te verwachten, dat de loonsverhooging, welke met 1 April a.s. zal ingaan, zal blijken een der voorname oorzaken te zijn, welke tot verhooging van spoorwegtarieven moe ten leiden. Op de vragen van het Kamerlid De Wilde, betreffende de vetvoor- ziening, verhooging der rantsoenen en het vrijgeven van den handel in margarine, deelt de minister van Landbouw in zijn antwoord onder meer mede ,Het is de bedoeling de genoemde margarinesoorten en de melange B, in de thans bestaande samenstelling en op voet van het huidige rantsoen te blijven distribueeren tot 2 Mei e.k.; het is het voornemen alsdan de verstrekking van melange B te be ëindigen en voortaan naast boter, slechts normaal-margarine en supra- margarine verkrijgbaar te doen zijn. Evenals nu reeds voor boter het geval is, zal met ingang van 2 Mei de rantsoeneering van supra-marga- rine worden opgehevenalleen voor de normaal-margarine blijft ook daar na nog het rantsoen op den huidigen voet gehandhaafd. Verbruikers van normaal-margarine zullen boven hun rantsoen van dit artikel supra-marga- rine of boter kunnen betrekken, als mede reuzel en rundvet, voor welke het in de bedoeling ligt eveneens den vrijen handel te herstellende vrije handel in binnenlandsche oliezaden en oliën zal reeds aanstonds worden hersteld. Ten slotte zij aangeteekend, dat bij de distributie van normaal-marga rine na 2 Mei e.k. de tusschenhandel weder zal worden ingeschakeld". Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van uw bericht van de vorige week, dat tot Uwe ver bazing op de agenda der laatsgehou- den buitengewone zitting der Prov Staten niet vermeld werd het voor stel van de Heeren Van Zuijen e.a. om de Staten uit te noodigen een adres te zenden aan H. M. de Ko ningin en aan de Staten Generaal verzoekende de overname door het Rijk van de Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde. zij het mij vergund eenige ophelderingen te ge ven. Krachtens art. 93 der Grondwet kunnen de Staten de belangen van hunne provincie en van hare inge zetenen bij de Koningin en bij de Staten Generaal voorstaan. Om velerlei gewichtige redenen, wier opsomming zeker te veel van Uwe plaatsruimte zou vergen, achtte ik het thans, nu ieders aandacht op Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigd is, het meest geschikte oogenblik om bij de Regeering voor een groot pro vinciaal belang op te komen en te trachten een rad:cale verbetering te krijgen in onze verbinding met de overzijde der Schelde. Een verbete ring die m. i. niet tot stand kan komen dan met zeer groote kosten, door de Provincie onmogelijk te dra gen. Vandaar mijn voorstel, waarvoor helaas Ged. Staten meenden niet de vereischte machtiging te kunnen vragen om het op de agenda dezer buiten gewone zitting te plaatsen. U dankende voor de verleende plaatsruimte. Brf.sk.ens. D. H. VAN ZUIJEN. School- en kerknieuws. Ned. flerv. Kerk. Beroepen te Zuidzande ds J. N. Krauvell, em.-predikant te s Graven- hage. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Oostburg de heer H. S. Gratama. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April a.s. herbenoemd tot schoolopziener in het arrondissement Terneuzen, de heer H. S, Gratama te Oostburg, Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 25 Maart. Veroordeeld wegens verboden vervoer A. V. R., 25 j., koopman, Retranchement, 50 boete of 50 d. hecht. BRESKËNK Huwelijks-Voltr. 20 Febr. W. Leen- houts, 31 j., jm. en J. F. den Decker, 24 j, jd. Geboorten. 9 Febr. Pieter, z. van A. J. Oosterling en J. M. de Vuijst. 17, Eliza, z. van E. Klaassen en G. van Overbeeke. 21, Adriana Maria, d. van J. Ph. Wesdorp en C. Rinders. 22, Hille Dirk, z. van J. Tiesema en D. Rot. 23, Hendrika, d. van H, Pot en G. van Zuijdam. 25, Maria Cornelia, d. van M. van de Velde en D. S. Blaakman. 27, Adriana Johan na, d. van Joh. Hoogstad en E. de Veij. 28, Cornelia Adriana, d. van J. P. van Dijke en M. S. van Meenen. Overlijden. 3 Febr. C. Ledain, 49 j echtg. van Marinus M. Monjé. 16, rranpois, 31/2 j., z. van J. Wadde van Roon en E. M. Notebaart. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm, nam. Woensdag 26 Mrt. 8.02 8.26 Donderdag 27 9.29 9 53 Vrijdag 28 10.43 11.07 Nieuwe Maan Maandag 31 Maart nam. 9.24. DOODSLAG. Een twist tusschen een paar Til- burgsche individuen heeft heden wederom een slachtoffer geëischt. De gebroeders V., eerste vechtersbazen, en hun kornuiten Van A. en W., maakten de Diepenstraat aldaar on veilig. Nog een dezer dagen bleek, welk gevaarlijk volkje het is, toen ook een der gebroeders V. het met de politie te kwaad kreeg en een agent levensgevaarlijk verwondde. Nu was het stelletje weer op avon tuur en ontmoette spoedig een zeke ren F. v. d. S., die bij hen in geen goed blaadje stond. Twist was on vermijdelijk en het dreigde een hoog- loopende ruzie te worden. Toen passeerde daar toevallig de zwager van v. d. S., zekere H., die met zijn vrouw op den wandel was. Met blijkbaar goede bedoeling ging H. naar het twistend troepje en dit was aanleiding genoeg om de messen voor den dag te halen. Eer H. het kon vermoeden had hij een diepe steekwonde in den rechterschouder te pakken, waarbij een slagader werd getroffen. Hevig bloedend trachtte H. zich nog uit de voeten te maken, doch werd door de gebroeders V. achterna gezet, tegen den grond ge smeten en ernstig mishandeld. De ruziemakers zetten het daarna op een loopen, terwijl H., gesteund door zijn vrouw, nog een woning kon binnenstrompelen, waar hij evenwel kort daarop overleed. De commissaris van politie, de heer Soentjes, die spoedig ter plaatse was, telefoneerde naar rechts en links om geneeskundige hulp, maar vond ner gens gehoor. Slechts een enkel ge neesheer bleek te bereiken en deze weigerde pertinent hulp te verleenen. Den commissaris van politie bleef niets anders over dan het lijk in be slag te nemen en naar het hoofdbureau van politie te doen overbrengen. Inmiddels trachtte men ook den da der op te sporen. Een der gebroe ders V., die zich achter een schutting verborgen had, werd spoedig gear resteerd, terwijl W., die ook bij het gevecht was gewond, naar het politie bureau kwam om zich te laten ver binden en natuurlijk terstond werd ingerekend. l)es nachts zijn ook de twee andere verdachten gearresteerd, doch het onderzoek heeft nog niet uitgewezen wie de dader van het misdrijf is. De verslagene H. is 26 jaar oud en staat niet ongunstig bekend. rei, 24 Maart 1919. Als je eens 'n paar dagen niet lekker bent, dan stelt men het schrijven wel van 't eerste uit. Daarom verscheen mijn dagboek eenige malen niet. Is er sinds dien veel gebeuld? Ik moet bekennen, dat, indien ik eens alles opschreef waarover ik mijn ge dachte liet gaan, ik wel de heele courant zou noodig hebben. Jeremia bleef onbeantwoord. Nie mand diende hem van repliek. Is zwijgen negeeren of wordt door zwij gen ook een antwoord gegeven Zijn aanval op de ananzegels ver geef ik hem gaarne, 'n Beetje couran ten lezen of althans goed lezen dan komt men tot de conclusie dat dui delijk uitgesproken nationaliteit, zelfs- beschikking8recht der bevolking" enz. enz. woorden zijn van de grootst mogelijke beteekenis voor de heden- daagsche vraagstukken. De enorme vraag naar ananzegels bewijst dat wij alleh er anders over denken dan Jeremia. Behalve dan Maar over courantenlezen gespro ken. Er komt in de laatste tijden in een provinciaal blad nu en dan eens een verslag voor, onder ver schillende rubrieken, waarin ik steeds dezelfde redactie herken van iemand die toch geen verslaggever is, maar STAKING. Heden hebben de werklieden aan de steenfabriek Strating, te Oude- Pekela, wegens loongeschil het werk neergelegd. ARRESTATIE VAN BOLSJEW1KI. Zondag zijn nabij Ulft door patroul- leerende militairen negen uit Duitsch- land gevluchte Bolsjewiki aangekomen en in arrest gesteld. Zij konden zich niet voldoende legimiteeren, terwijl enkelen hunner gewapend waren met revolver. Een der personen trachtte bij de arrestatie te ontvluchten, doch werd, nadat door de marechaussee een schot werd gelost, eveneens in bewaring gesteld. In de nabijheid van de plek, waar de arrestatie geschiedde, is nog een tasch met 64 patronen gevonden. Allen worden thans be waard, tot een nader onderzoek zal zijn ingesteld. DIEFSTAL. In de stoomzuivelfabriek te Liempde zijn alle drijfriemen gestolen. De fa briek is daardoor stopgezet moeten worden. BRAND. Terwijl de bewoners afwezig waren, brak Zondagmorgen door onbekende oorzaak brand uit in de woning van den heer B. Rijkestraat 14, te Vlaar- dingen. Het pand brandde geheel uit. Het huis was wel, de inboedel niet verzekerd. BELGISCH VAARTUIG VERGAAN. Door een Arnemuidensche visch- sleep is te Vlissingen Maandag aan wal gebracht de uit 4 personen be staande bemanning van het Belgisch motorvaartuig „Wilfred", komende van Antwerpen en bestemd naar Huil welk vaartuig bij de Kallooboei in brand is geraakt en gezonken. AANGEHOUDEN. Door de Haarlemsche recherche is aangehouden L. G. S., gewezen hulp schrijver ter griffie van de Haarlem sche arrondissements-rechtbank, die zich onlangs schuldig maakte aan diefstal van f 2300 uit een lokaal der griffie. L. G. S. is in bewaring gesteld. In Italië dreigt een algemeene staking. BOMAANSLAG TE LEUVEN. Te Leuven heeft een bomaanslag plaats gehad voor het huis van pro fessor Schiks. Er is alleen stoffelijke schade. Er is onrust onder de Vlaamsche en anti-Vlaamsche stu denten. Thans blijkt dat ongeveer 200 wagons munitie in de lucht zijn ge vlogen. De oorzaak is nog onbekend. De schade aan de stad en de om- enkel de inzending doet om aan het voorgevallene ophef te geven. Als wij dergelijke verslagen lezen dan lachen we eens met de onjuiste voorstelling daarin aan de ware toe dracht der zaak gegeven. 25 Maart 1919. Ik las dezer dagen in eene buitenlandsche courant de bewering dat wij door onze annexi- onistische beweging vijandig komen te staan tegenover onze Belgische broeders. Dit is nu zóo onjuist, dat er verder niet op behoeft te worden ingegaan. Dat we 'n paar groote schreeuwers niet op visite zullen vra gen spreekt vanzelf. Maar vijandschap nankweeken, de hemel behoede ons er voor. A's buurman 'n stuk van onzen grond wilt inpalmen dan ver zetten we ons daartegen, maar daar voor maken we nog geen ruzie. Vreemde woorden gebruiken is meest altijd niet goed. Dat bemerkte ik dezer dagen. Op n verkooping werd nog al veel bedorven rommel verkocht. Oh maar dat is toch zonde zoo als dat goedje bedorven is, zei een vrouw, die naast me stond. Ja, zeg ik, dat komt van de bureaucratie. Brookrasie, brookrasie 1 zej-t ze, neen dat komt van 't lang liggen en van de muizen streken toegebracht is zeer groot. 15 burgers zijn gewond. Te Grimde zijn 15 woningen totaal vernield en ingestort. Volgens een telegram uit Brussel heeft de burgemeester van Gent in een interview verklaard, dat het ka naal Gent-Terneuzen geneutralisaard moet worden, evenals de aangrenzende landstrooken. De Hongaarsche rev. regeering*- raad besloot tot afschaffing van titels en rangen en scheiding van kerk en staat. Bij de reederijen is bericht inge komen, dat door de Amerikaansche regeering de schepen „Nickerie" van de Kon. West-Ind. Maildienst en „Adonis" van de Kon. Ned. Stoom boot Mij. omstreeks half April te New- York ter beschikking worden gesteld van hun eigenaars. President Wilson heeft Zondag j.l. een bezoek gebracht aan het verwoest gebied van Noord-Frankrijk. Hij bezocht achtereenvolgens Cha teau-Thierry, Soissons, den Chemin- des- Dames, Coucy-le-Chateau, Chauny Montdidier en de omliggende streken. Een milicien van de 4e compagnie le bat. 14e reg. Inf., die Zaterdag middag vanuit Sas van Gent zich per tram met verlof begaf naar Nieuw Namen, is uit de in vaart zijnde tram gesprongen, met het noodlottig gevolg, dat hij door een der volgwagens werd gegrepen en gedood. VERDELGING RATTEN EN MUIZEN. Zij die Zaterdag j.l. 2 flechjes se rum hebben ontvangen, kunnen Zater dagmiddag 29 dezer de 2 resteerende fleschjes afhalen ter secretarie. VERVROEGING WETTELIJKE TIJD. In den nacht van 6 op 7 April zullen de klokken 1 uur worden vóóruit gezet. Boterbon 8 geldig van 28 Maart t/m 5 April e.k. Inleveren van bon 7 Vrijdag a.s. 's morgens vóór 11 uur. De kaas welke momenteel voorradig is zal zonder inname van bons mogen worden verkocht De aandacht van de winkeliers wordt er op gevestigd dat alleen mag worden verkocht aan inge zetenen en aan alhier verblijf» houdende schippers.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2