De Toestand. Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Gemengd Nieuws VERKORTE BERICHTEN Gemeente BRESKENS. aan boter in huune gemeente de ge- wenschte hoeveelheden aan te vragen bij het R. D. K. Zoo zal dan toch eindelijk aan het Duitsche volk, dat zoo bitter lijdt, door de geallieerden voedsel worden verstrekt. Duitschland krijgt tot den nieuwen oogst 300.000 ton producten voor de broodbereiding en 70 000 ton vet per maand. Bovendien mag visch worden uitgevoerd uit Noorwegen en de visscherij in de Noordzee worden hervat. Om de levensmiddelen te kunnen betalen wordt aan Duitsch land toegestaan zekere producten uit te voeren en zal te Rotterdam een controlebureau voor dezen uitvoer worden gevestigd. Er wordt niet bij gemeld welke producten Duitschland mag uitvoeren, maar het zijn waar schijnlijk kali en hout en mogelijk ook kleurstoffen. Men wil dus Duitschland gelegen heid geven de handelsbetrekkingen te hervatten, al is het dan voorloopig nog maar op zeer bescheiden voet. De geallieerden beginnen feitelijk reeds veel te laat dus eindelijkin te zien dat van een geplukte kip geen veeren zijn te halen en wil men van Duitschland betaling eischen, dan dient toch zeker in de eerste plaats gezorgd te worden dat aan de finan- cieele verplichtingen kan voldaan worden en dit kan alleen als er door den verkoop van welke artikelen dan ook geld ontvangen wordt. De blokkade is dus eenigszins ver zacht, doch nu hoort men weer van andere buitensporige eischen, welke aan Duitschland worden opgelegd. Men zou in Parijs het liefst den Rijn tot grens van Duitschland in 't Westen maken en wel uit strategische overwegingen. Men betwijfelt echter wel eenigszins of Amerika daarmede genoegen zal nemen en daarom wordt een ijverige propaganda gemaakt voor een bufferstaat, een zelfstandige links-Rijnsche republiek, die voorloo pig bezet zal blijven en later, als de propaganda in het bezette gebied zich voldoende zal hebben ingewerkt, over zijn toekomstige staatkundige positie zal te beslissen hebben. Dergelijke plannen vormen, zooals men in Duitschland inziet, een ver kapte poging tot annexatie. Scheide- mann heeft er in de Nat Vergadering te Weimar terecht op gewezen en er krachtig tegen geprotesteerd en deze vergadering heeft zich bij dat protest eenparig aangesloten. Ook tegen de openlijke of vermom de annexatieplannen in het Oosten komen de Duitschers in de laatste dagen met meer kracht dan te vo-en op. Reuter- en Havas-berichten heb ben dezer dagen Dantzig en Neuf- ahrwasser heel eenvoudig bij Polen ingelijfd en al mag men niet aanne men, dat de vredesconferentie over het lot van een oer-Duitsche stad als Dantzig met een enkelen pennestreek zal beslissen, deze soort berichtgeving wijst toch op een geest, waartegen de Duitschers meenen intijds stelling te moeten nemen. Een beschikken over heele landstreken van Duitsch land, zonder dit land er zelfs in te kennen ei zonder de bevolking te raadplegen, druischt volkomen tegen Wilsons beginselen in en het is dus begrijpelijk, dat de Duitschers zich aan het pogram van Wilson vasthou den. De „Vorwarts" spreekt van een onbeschaamde roofzucht, die zich bot viert en acht geen enkele Duitsche regeering in staat een vrede die Duitschland zulke eischen stelt, te onderteekenen. En de „Deutsche Ta- geszeiting" schrijft, dat de tegen woordige regeering er niet aan denkt, eiken vrede te onderteekenen, maar alleen een vrede, die met de door Wilson verkondigde beginselen over eenstemt. Men ziet nu onder Wilsons krach tige aansporingen alle onderhandelaars te Parijs zich reppen om binnen enkele weken met het werk gereed te komen. Maar Duitschland doet ons denken aan den man, die den menschen, hard loopende naar de plaats, waar hij geëxecuteerd zou worden, toeriep Haast je maar niet, zonder mij gaat de voorstelling niet door Breskens. Het voorstel van den heer D. H. van Zuijen c.s. om de Provinciale Staten uit te noodigen, een adres te zenden aan H. M. de Koningin en aan de Staten-Generaal, verzoekende de overname door het Rijk van de Provinciale Stoomboot diensten op de Westerschelde, waar door aan heel wat misère een einde had kunnen komen, wordt tot onze groote verbazing niet vermeld op de Agenda van de Buitengewone Ver gadering der Prov. Staten, deze week te houden. Breskens. Woensdagmorgen om acht uur hoopt de landings-divisie van II. Ms Oorlogsschip „Heemskerk" een bezoek aan onze gemeente te brengen. Het plan bestaat over Groede naar Oostburg te marcheeren, om 's middags per tram weder naar hier terug te keeren. Dit bezoek is een blijk van symphatie met het streven der Zeeuwsch-Vlamingen in de laatste maanden en als blijk van saamhoo- righeid van Nederland. Laat nu Zeeuwsch-Vlaanderen, dat steeds getoond heeft een warm hait te bezitten voor de soldaten, toonen dat zij voor de Hollandsche matrozen een warm hart hebben en hen met liefde ontvangenen voorzeker nu, nu zij ons een bezoek brengen uit symphatie voor ons streven om bij Holland te blijven. De marine, welke gedurende de mobilisatie evenals de soldaten aan hun gezin waren ontrukt, hebben geen Zeeuwsche inkwartiering gekend,heb ben geen gezellig tehuis gevonden bij ons. En ook zij hebben hun offers gebracht voor ons Vaderland, 43 man, vaders en zonen, zijn gedurende de mobilisatie als slachtoffers van den oorlog gevallen hun gezinnen hulp behoevend achterlatend. Laat Zeeuwsch-Vlaanderen heden toonen, dat ook zij hun marine weet te huldigen. Breskens. De drie avonden dat de Schouwburg Bakker alhier haar krachten ten beste geeft, mag zij het genoegen smaken, steeds veel belang stelling te hebben. Avond aan avond was de tent goed bezet. De stukken werden gord gespeeld, en we bevelen ieder aan een avondje bij Bakker door te brengen. Tusschen de bedrijven is gezorgd voor een aangenaam strijkje. Zater dag gaat het beroemde Tooneelstuk „Dronken Leen". Schoondijke. Behoudens twee vacaturen was de raad Maandag vol tallig bijeen. In de vacature Luteijn werd tot tijdelijk wethouder benoemd de heer J. M. Risseeuw, die tevens werd be noemd tot lid der schattingscommissie, terwijl de burgemeester werd benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Voorts werden de leden der stem- bureau's benoemd. De raad besloot om een ingeko men verzoek tot stichting van een postkantoor, voor kennisgeving aan te nemen, aangezien van het rijk bericht was ingekomen, dat het niet van plan is om een postkantoor te bouwen, omreden de verkeerscijfers te laag zijn. De raad had reeds in October 1917 aan het rijk grond aangeboden. Nu de gemeente zelf zou moeten bouwen zouden de uitgaven dus danig hoog zijn, dat de raad daar niet aan durf de. Een ruimere wachtplaats voor het publiek verbonden aan een groo ter kantoor zal dus nog wel wat op zich laten wachttn. Schoondijke. In de gehouden huishoudelijke vergadering der Afd. Schoondijke van den Vrijz. Dem. Bond, zijn tot Bestuursleden gekozen do hreren J. P. Timmerman, voorz., Iz. de Hullu-Becu secr., Jac. van Lare, penningm. en Jac. Riemens en P. Leenhouts, bestuursleden. Groede. Zaterdagavond trad al hier voor de afdeeling der Liberale Unie op de heer J. van Kleef uit Dordrecht. Spreker behandelde het program der Liberale Unie en de komende Statenverkiezingen, De aanwezigen luisterden met ge spannen aandacht. Debat had niet plaats. Cadzand. Zaterdag werd alhier door het Bestuur van het Waterschap „de Watering Cadzand" aanbesteed de leverantie van 1500 M8 grind of 1575 ton steenslag. Voor de grind was laagste inschrijver de centrale grindhandel te Nijmegen voor ƒ5 39 per M3, voor de steenslag A. Cam- bier te Breskens voor 8.05 per ton. Tevens werd door het Bestuur van de Grindweg-Commissie Nieuwvliet- Sluis en Cadzand-Zuidzande aanbe steed de levering van 250 M3 grind of 280 ton steenslaglaagste inschrij vers voor de grind de centrale grind handel te Nijmegen voor 5.53 per M3 en voor de steenslag A. Vrijlandt Co. te Utrecht voor 9.50 per ton. Beide leveranties zijn gegund aan de centrale grindhandel te Nijmegen, te leveren op den wal in de haven van Cadzand. Ook werd nog door het bestuur aanbesteed het delven van verschil lende perceelen slooten en waterlei dingen, het maken van paalwerken en de levering van ijzer, waarbij als een bijzonderheid mag vermeld wor den, dat door de bijna 91-jarige L. E. nog een perceel delfwerk is aan genomen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag l9 Mrt. 2.38 3.02 Donderdag 20 3.10 3 34 Vrijdag 21 3.45 4.09 Laatste Kwartier Maandag 24 Maart nm. 8.53. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 18 Maart. Veroordeeld wegens: poging tot uitvoerP. M. v. H., 23 j., Eede, 3 of 3 d. hecht. Door D. v. H., 32 veldarbeider, Zuidzande, is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis der Recht bank te Middelburg van 28 Februari 1919, waarbij hij ter zake van dief stal is veroordeeld tot 6 weken gevan genisstraf. VLEKTYPHUS. Te Aalsmeer hebben zich binnen een paar dagen tijds zes gevallen van vlektyphus voorgedaan, waarvan reeds drie met itoodelijken afloop. De ge zinnen waarin de ziekte voorkomt zijn nu geisoleerd. Te Culemborg is in een der volks logementen vlektyphus geconstateerd. De aangetaste is reeds in het zieken huis overleden. Alle volkslogementen zijn thans tot nadere bekendmaking gesloten. Te Maassluis is een nieuw geval van vlektyphus voorgekomen. De pa tiënt kwam van Rotterdam, waar zijn moeder aan dezelfde ziekte is over leden. In het grensplaatsje Barlo heeft de Duitsche grenswacht een vrouw aangehouden die 80,000 mark, onge veer f 20,000 aan bankpapier, in een broodje had gebakken en deze op zoodanige wijze over de grens trachtte te brengen. Door middel van opensluiting is ten nadeele van een manufacturier te Hoofddorp de inhoud van een kar, gevuld met manufacturen (gemaakte en ongemaakte kleeding) tot een ge zamenlijke waarde van f 2500.ont vreemd. De ontvreemde goederen zijn overgeladen en daarna vervoerd op een hittenkar, ontvreemd ten nadeele van een buurman van den manufac turier. De bestolene is door deze brutalen diefstal totaal geruineerd. Sedert Vrijdagmiddag is de 17-jarige kantoorbediende Odestarte te Arnhem die voor de Geld Crediet- Vereeniging zes aangeteekende brie ven, inhoudende ruim f 50 000 moest ontvangen, spoorloos verdwenen. Uit het verder ingesteld onderzoek bleek, dat hij niet alleen was gegaan, doch dat de 18-jarige Albertus Ker sten en de 18-jarige Bauke Kramer ook niet meer in hunne woningen waren en den afgeloopen nacht even min thuis waren geweest. Laatstge noemde had in 1917, toen hij ook op een bankierskantoor werkzaam was, met een vriend een uitstapje gemaakt en het schijnt, dat gi-uoemde jongens thans weder avontuurlijke plannen in den zin hadden. STEENKOOL UIT BELGIË. De eerste zending steenkool uit België is heden Hansweert gepasseerd (1740 ton per „Valerie I"). TEGEN ANNEXATIE. In een gisteren te Antwerpen ge houden vergadering werd onder luid applaus de volgende motie aangeno men De Antwerpsche bevolking, bijeengeroepen in openbare vergade ring door de Handelskamer van Ant werpen, heeft vertrouwen in de broe derlijke gezindheid van het Noord- Nederlandsche volk en verwerpt met afschuw alle annexionisme. Omtrent Cottin, de aanrander van Clemenceau, welke ter dood veroor deeld is, wordt gemeld, dat hij aan stonds na zijn veroordeeling naar de Santé-gevangenis is overgebracht, waar hij het speciale tenue voor de ter doodveroordeelde heeft aange trokken. Hij deelde zijn bewakers mede zich nimmer eenige illusie te hebben gemaakt over het lot dat hem wachtte. En hij voegde er aan toe ik zal weigeren een verzoek tot gratie te onderteekenen. Uit Boston wordt gemeldMeer dan 20.000 personen hebben plaatsen aangevraagd om het groote debat bij te kunnen wonen, dat te Boston op 19 Maart tusschen senator Honry Lod ge en president Lawrence Lowel van de Harvard universiteit over den vol keren-bond zal worden gehouden. Men verwacht, dat in het geheel wel 50 000 toegangsbewijzen zullen worden uitgegeven. De politie te Antwerpen heeft een Hollander gearresteerd, verdacht van spionnage. Het is een zekere de K., diamantslijper van beroep. Volgens de „Times" bedragen de prijzen der voornaamste levensmid delen in Petersburg en Moskoubo ter 210250 gulden per pond, suiker 210250 gulden, varkensvleesch en spek 160 gulden, rundvleesch 105 gulden, brood van 3657 gulden, aardappels ƒ3.80 per aaiiappel, haring 48 gulden per stuk en hon- denvleesch van 36 tot 48 gulden per pond. a a Volgens een telegram uit Helsing- fors aan Stockholm, erkent Finland de onafhankelijkheid van Polen. a Uit Hamborn wordt gemeldEen afdeeling Belgische infanterie, be staande uit 2 officieren en 40 man, heeft dezer dagen Walsum bezet en de bescherming der havens aldaar overgenomen. a a Een goederentrein liep Zondag bij het arsenaal Cuesmes op een perso nen-trein. Er zijn 9 dooden en 38 gewonden, waarvan 6 ernstig. Woensdag 19 dezer zal aan het pakhuis van Vroon, tegen inlevering van bon no 10 A der kolenkaart, 371/2 K.G. eierkolen worden verstrekt. Prijs f 1.25. Deze hoeveelheid is ook te ver krijgen op bon 6 A van de kaart voor kamerbewoners en bon 3 A van de kaart voor studeer- en leskamers, Prijs hiervoor f 2.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2