Dagboek van Neef Snuffel. Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Gemengd Nieuws LAATSTE BERICHTEN. stappen gedaan om de overbrenging van de Amerikaansche eu Fransche vlootbasis van Rotterdam naar Ant werpen te verkrijgen. Maarschalk Foch heeft naar Antwerpen en Rot terdam een commissie gezonden ter bestudeering van deze kwestie. Deze commissie heeft nu rapport uitgebracht waarin zij zich uitspreekt voor handhaving van de Fransche en Amerikaansche vlootbasis te Rotter dam, op grond van practische over- wegingen. Aan de Zeeuwsche vrouwen en meisjes. Woensdag, de 30ste April 1919 zal voor ons vaderland, voor het Nederlandsche Volk een blijde dag, een dag van bijzondere beteekenis zijn. Hare Koninklijke Hoogheid Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina, onze Prinses Juliana, geboren te 's Graven- hage dén 30sten April 1909, zal op dien datum haar tienden geboortedag vieren. Allerwege in den lande zal'worden gedeeld in de vreugde van de Konink lijke Ouders op dien feestdag; van alle zijden zullen de beden en wen- schen zich richten naar de jonge Prinses, wier voorspoedige jeugd in alle kringen van ons volk met de grootste belangstelling wordt gevolgd. Voor Zeeland heeft deze jaardag eene bijzondere beteekenis, nu het aan het Koninklijk Kind ditmaal gegeven zal zijn om, naar Zeeuwsch gebruik, een kroonjaar te vieren. Wij vertrouwen, dat alle Zeeuwsche vrouwen en meisjes op den te wach ten vreugdevollen dag aan de tien jarige Prinses een blijk van belang stelling zullen willen geven, door Haar ter gelegenheid van dit kroonjaar een passend geschenk aan te bieden, iets dat werkelijk gebruikt of gedragen kan worden. Wij wenschen allen de gelegenheid te geven hiertoe bij te dragen en ten dien einde voor een ieder geen hoogere, wel een lagere, bijdrage toe te laten dan 10 cents. Mogen op deze wijze de Zeeuw sche vrouwen en meisjes uit alle stan den en kringen zich aansluiten om den 30sten April dezes jaars voor de Prinses, op wie Neêrlands hoop ge vestigd is, een zonnigen, niet te ver geten feestdag te doen zijn. C. DIJCKMEESTERWINTGENS. W. A DUMON TAK-VAN TRIGT In aansluiting op bovenstaande cir culaire verzoekt Mevrouw van Zuijen te Breskens den ingezetenen blijken van belangstelling te willen geven door in te schrijven op de lijst, die deze week nog aan ieders woning ter tee- kening zal aangeboden worden. Breskens. Maandagavond trad in het Roomsch-Kath. Mil. Tehuis alhier voor een 30-tal aanwezigen op ds Steijnz uit Goes, met het doel alhier een Kiesvereeniging op te rich ten van de Chr. Historische Unie. Na door een der comité-leden te zijn ingeleidt, opent spreker met ge bed deze vergadering. Het comité heeft het initiatief ge nomen tot oprichting van een Ohr. I list. Kiesvereeniging in Zeeuwsch- Vlaanderen, teneinde vaster organisa tie te krijgen, te meer, daar Z.-Vl. een der 7 Statenkringen is. Spreker zette uiteen, dat voor de a.s. Staten verkiezingen Z.-Vlaanderen niet het zwaartepunt der zetels is, maar Overij- sel en Zuid-Holland, doch het gaat niet alleen om de Eerste Kamerleden, ook andere zeer voorname factoren in de Prov. Staten zijn voor ons van zeer groot belang. Wij moeten alle krachten inspannen voor de meerder heid; hebben op 4 zetels recht, en wenschen die geheel zelfstandig te verkrijgen. Spreker bracht naar voren hoe ieder een dankbaar heeft moeten zijn dat wij een rechts ministerie hebben, getuige de fiere houding in de Novem- ber-dagen, de dagen waarin Troelstra en anderen tot revolutie dreven, dank baar ook voor het buitenlands beleid van heden aangaande gebiedsafstand. Spreker zeide dat de Godsdienst tot volle ontplooiing moet komen in het Maatschappelijk en Staatkundig leven, niet uit concessie, maar uit beginsel gaan wij in de politiek, Na het program van de Chr. Hist. Unie uiteen gezet te hebben, eindigde spreker zijne rede, en werd overgegaan tot oprichting eener Afdeeling. 24 der aanwezigen sloten zich aan. Zij, die zich niet aansloten, werden verzocht heen te gaan. Later vernamen wij dat het getal der aangeslotenen tot 29 was gestegen. Breskens. Onze lezers worden verwezen naar de in dit nummer voor komende gewijzigde Dienstregelingen van boot en tram. Oostburg, De marechaussée is er in geslaagd de daders op te spo ren van de alhier plaats gehad heb bende baldadigheden, 't Zijn allen opgeschoten jongens. De geruchten welke hier de rondte doen als zou er een geval van vlek- typhus zijn geconstateerd schijnen pure verzinsels te zijn. Sckoondijke. In de Vrijdag avond gehouden lezing met lichtbeel den, door mej. Staas vaor den Bond van Vrouwenkiesrecht, was de opkomst goed. Na afloop gaven 22 personen zich als lid op, zoodat de Afdeeling thans uit 37 leden bestaat. Schoandijke. Vrijdag had de begrafenis plaats vai den heer Anth. Luteijn, in leven wethouder der ge meente. Behalve de raadsleden met burgemeester en secretaris volgden de lijkstoet het personeel der scholen, kerkvoogden der Ned. Herv. Gem., waaryau de overledene voorzitter was, notabelen, het bestuur van het Zieken fonds, dat van de Boerenleenbank in dit district, leden van onderscheidene corporaties waarvan de heer Luteijn deel uitmaakte. Aan de groeve herdacht de burge meester wat de overledene meer dan 50 jaar als raadslid, de laatste'27 jaar als wethouder, voor de gemeente was geweest. Namens het Gemeentebestuur werd een krans neergelegd. De heer Lijbaart sprak uit naam der Boerenleenbank en roemde de gaven van hoofd en hart inzake den landbouw. Een krans van het onderwijzend personeel en een van het ziekenfonds dekten inede de baar. Een talrijk publiek was bij de droeve plechtigheid tegenwoordig. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 11 Maart. Vrijgesproken: G. 1'., 13 jIJzen- dijke, beklaagd van poging tot uit voer. Kantongerecht te Oostburg. Zitting van 27 Februari. Veroordeeld wegens motorwetC J P Groede, J B te Breskens, P C B, M L d T, beiden Eede, L M J v V Waterlandkerkje, P B P, I P en G T, allen IJzendij- ke, ieder f3 boete of 3 d. hecht., J N Groede en E R M Vlissingen, ieder f 1 of 1 d., J d S Oostburg, f3 of 3 d., W J M B Waterland kerkje en D R Zuidzande, ieder f 0.50 of 1 d, art. 453 Wetb. van StrafrechtA Z Scheveninge'n, P J V Sluis, J J M onbekend, E v d E Oostburg, ieder f5 of 5 d. jachtwetJ V Sluis, 3 maal f 10 of 3 maal 10 d., O T St. Kruis, f3 of 3 d., T R Eede, f3 of 1 week tuchtschool. territoriale verord.F V St. Kruis, f 1 of 1 d V B T en M v H Water landkerkje, ieder f0.50 of 1 d. mil.-overtr.H L en P L Heijst, ieder f100 of 50 d., A d B Eecloo', f10 of 10 d. wapenwet: A A Watervliet, f 10 of 10 d. slachtwetJ B Sluis, f 1 of 1 d. tram-reglementJ W S Middel burg, f2 of 2 d leerplichtwet: A V Biervliet, f5 of 5 d. wapenwet: F J W Eede, f5 of5d. prov. reglement J V Sluis, 1 3 of 3 d. art. 427; T A W Biervliet, f3 of 3 d. art. 427 H J d M Breskens, 1 10 of 2 weken, J A K en A J v GBres- k< ns, ieder f 5 of 1 week, C J D, 8 Maart 1919. Of ik ter ge legenheid van het Koninklijk bezoek ook lid was van de feestcommissie? Neen hoor! Neef Snuffel is de nede rige Cadzandenaar, die geen leiding op zich neemt. Liever in de rijen van het volk, daar was mijne plaats. 10 Maart 1919. Je beleefd eigen lijk alles in de tegenwoordige tijden. Maar toch had ik nooit gedacht wat ik dezer dagen in eene courant (dag blad) bemerkte. Een verslaggever maakt n.l. van een verslag gebruik om daar tusschendoor critiek uit te oefenen op de kleeding van jonge dames. Moet daar nu een verslag voor gebruikt worden? Maak liever een dagboek 1 11 Maart 1919. Hoe of ik denk over het ofiicieël Reuterbericht der vredesconferentie? Nou ik vind het Breskens, f 15 of 15 d., J A d M Sluis, f5 of 5 d., S V Sluis, f 15 oj 15 d., I S Groede, f 2 of 1 week. Iloogvvatergetij Breskens. DAGEN. voorin, nam. Woensdag 12Mrt. 10.27 10.51 Donderdag 13 11.32 1150 Vrijdag 14 11.54 12.18 Volle Maan Zondag 10 Maart. Itig'ezonden. Builen verantwoordelijkheid der Redactie). Kalmte. Woensdag 5 Maart, die nooit te vergelen roestvruchtige dag voor Zeeuwsch-Vlaanderen ontmoette ik neef Nurks, die ik in geen maanden gezien had. Hij droeg Oranje en driekleur zooals ik dat van hem ge woon ben. Toch had-ie wat, en hij draaide at! Is 't nou niet jammer dat „ze" de boel zoo opzweepen,dat „het Volk" ruiten ingooit en beleedi- gend wordtWat blijft er nu over van de zoo hoog geroemde Holland- sche gastvrijheid „van vreemde smetten vrij". en dergelijke leuzen, waar „ze" ook nog prat op gaan. Maar hoe kan het ook anders, als de mannen die uit hoofde van hun „beroep" pardon van hun „roeping" het Vrede op Aarde behooren te prediken, menschenmin aan te kwee ken, broederzin te bevorderen, naas tenliefde als 'n supperdeugd de goe gemeente voor te houden, nu de hooggevierde bewierrookte aanvoer ders zijn van véél te dik opgeblazen, en daardoor onchristelijke anti-annexatie- comiteiten. Begrijpen die „Voorgangers van gemeenten" dan niet, dat het 'volk altijd nog een paar stappen verder gaat, dan hun van God gegeven leiders? Bij S. D. A. P Communisten, Bolsje- wiki, enz. ziet men precies hetzelfde gebeuren, en neemt men het den leiders altijd erg kwalijk 't Was gelukkig, dat er nogal wat afkoelend nat viel op de warm ge maakte gemoederen, anders De Koninklijke stoet kwam, en Nurks moest „hoera" roepen, en toen was-ie-gelukkig verdwenen naar de rechtervleugel van het anti-comité Iets later had ie nog juist tijd om 100 ANANZEGELS te bestellen. Die helpen zoo goed zeit-ie nog beter en voor véél meer dan de mobili satie aspérine Och, zeit-ie, we moeten wat doen voor ons fatsoen, en om ons houding te geven, maar in m'n binnenste heb ik altijd gezegd: 't zal zoon'n vaart niet loopen en hij fluisterde in m'n oor opdat niemand het zou hooren: Er was geen annexatie, Er is geen annexatie, Er zal geen annexatie zijn. Ik vroeg hem, dank zij de comité's, gehechtheids- en verknocht-zijn-tele- grammen, en de ananzegels of on danks dit alles Recht zeker wist ook hij het niet JEREMIA. prachtig dat de commissie van onder zoek daarop niet is ingegaan. Ook de Raad van Tien volgt wel een zelfde weg, maar de eischen zijn er nog. Zoolang ook die niet worden opgeheven zie ik met mijn boeren verstand toch wolken >li de lucht, die er niet mochten zijn. 12 Maart 1919. Ik lees nog al eens van grensincidenten, maar nog nimmer lees ik of daaromtrent ver volgingen worden ingesteld. Ik vernam, dat er nog van enkele plaatsen in onze streek geen corres pondenten zijn van onze courant. Kom dat kan niet. Vele kleintjes maken één groote op 't einde van 't jaar. Bovendien we hebben onze eigen taal, onze eigen gebruiken, ook ons eigen weekblad. Ieder recht geaard Cadzandenaar voelt daar wat voo. KWARTJESVINDERS. In verband met de vele klachten in den laatsten tijd over het weder brutaal optreden van de kwartjesvin ders in de treinen, heeft de airectie der II. IJ. S. M. het personeel nog maals opgedragen de praktijken van die lieden met alle ten dienste staande middelen tegen te gaan, bijv. door bekende of verdachte personen van dat slag zoo min mogelijk samen te doen reizen met ander publiek, of zelf plaats te nemen in de cotipé's waarin de kwartjesvinders zich met ander gezelschap bevinden en de noodige waai schuwingen aan het'pu- bliek te geven. De kwartjesvinders zullen zoo gauw als ze hinderlijk zijn voor het publiek, uit den trein worden verwijderd, hun plaats- of abonnementskaarten inge trokken en procesverbaal opgemaakt. De IJmuidensche treiler „Thor" die reeds 14 dagen in zee is, kan als vermist worden beschouwd. Er zijn hierdoor weer 10 menschenlevens ver loren gegaan. De opvarenden waren van 24 tot 69 jaar oud en allen vaders. Toen een schipper te Water graafsmeer Vrijdagmorgen was afge varen, bleek hem, dat zijn 12jarige dochter met een bedrag van ƒ300 zoek was. Bij onderzoek bleek, dat het meisje Donderdagmorgen wel op school was geweest en dus vermoe delijk den nacht op straat heeft door gebracht. Jammer genoeg werd het kind naar huis gestuurd en werd er sindsdien niets van haar vernomen. De politie doet een ijverig onderzoek. De Entente heeft het verlangen van de Duitschers ten opzichte van de voedselvoorziening ingewilligt. NIEUWE ERNSTIGE ONLUSTEN TE BERLIJN. De strijd heeft gisterenmiddag en ook des avonds in verschillende deelen van Berlijn met onverminderde ver woedheid voortgeduurd. De troepen bestormden de brouwerij Boetzow, waar de Spartacisten zich verschanst hadden, maar dezen trokken op de Arnswalder Platz terug, waar in aller ijl barricades werden opgeworpen en den troepen nieuwe vastberaden tegen stand werd geboden. Een Spartacistisch vlieger wierp bommen, waardoor 4 personen gedood en 21 gewond werden. Onder de lijken in 't raadhuis bevindt zich dat van een man in de uniform van een Rus- sischen eerste-luitenant. Het aantal dooden en gewonden vin Zaterdagavond tot gisterenmid- dag gevallen, kan thans nog niet bij benadering worden opgegeven, maar volgens de raming van militaire per sonen, bedraagt het minstens verschei dene honderden. Tot op Zondagmorgen waren er in de verschillende gevangenissen, kazer nes en depots veel meer dan 1000 gevangenen binnengebracht en dit aantal neemt van uur tot uur toe.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2