ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het veihongeien van Rijken, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 28e Jaargang Woensdag 12 Maart 1919 Nummer 2403 Het Geheim. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend Franco per post f 1.— BOO MB LIE K met 20 P^t. oorlogstoeslag A d ve r t e n t i e p r ij s v an 1 5 regels 40 cent Teleirram c c Telefoon Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 8 cent. Bij abonnement lager tarief BoomBiiek BRESKENS No. 21 Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Over de beraadslaging betreffende de maritieme voorwaarden betoogde Lloyd George dat het de handleggen op een deel van Duitschland's groote schepen Engeland in een maritieme mededinging met de Vereenigde Sta ten zou brengen. Naar de N. R. Crt. schrijft zijn Brittannië en Amerika thans tot over eenstemming gekomen over deze kwes tie en hun' standpunt harmonieert in hoofdzaak met dat van Frankrijk en Italië. Het is mogelijk dat ereenige schepen geleidelijk tusschen Frank rijk en Italië zullen worden verdeeld. De gewichtige kwestie doet zich voor of de maritieme en militaire voorwaarden tijdelijk of meer of min der duurzaam zijn. Het voorstel voor het laatste neemt een zeer definitie ven vorm aan als middel om Duitsch- land voor altijd te genezen. Sommigs voorwaarden betreffende de controle over de ontwapening ge durende een periode, welke een aan zienlijken tijd na den huidigen ooi log zal voortduren, opent voor de Brit- sche en Amerikaansche gedelegeerden het uitzicht op een bezetting van Duitschland voor een bepaalde periode en brengt de kwestie op den voor grond in hoeverre een verslagen natie haar nationale bevoegdheid om haar eigen zaken te bestieren moet verlie zen. De aangelegenheid betreffende de beperking van den tijd (van de bezetting), welke in de opgelegde voorwaarden wordt vervat, verkrijgt daarom een gewichtiger aanzien dan de voorwaarden zelf. Zij werd de vorige week behandeld, doch er werd geen besluit verkregen. De voorwaarden, gelijk zij zijn over wogen, luiden samengesteld als volgt: hst leger wordt teruggebracht op 200.000 man, die bij het lot zullen worden aangewezen voor een jaar dienst. Geen lichting mag 180.000 overtreffen. Officieren moeten 25 jaar, onderofficieren 15 jaar dienen. De hoeveelheid wapenen en muni tie moet naar verhouding dezer strijd macht worden verminderd. De Duitsche vloot moet worden verminderd tot een grens, welke vo l XIX. Het is heden immers Kerstmis, de heilige, heerlijke, blijde Kerstdag. Door de vensters der oude Gothi- sche Katredaal, waarin een Duitsch keizer rust, schemert een gouden glans, en nu dalen van den steilen ■lotberg vrouwen, mannen en kinde ren de sneeuw kraakt onder hun voeten en de adem bevriest in de koude lucht. Een jubelend kerstlied ontvangt hen bij hun intrede in het verlichte oude bedehuis 1 .Halleluja, halleluja I" zingen de kinderen in het koor, en de gemeente valt in .Looft God Gij Christ'nen al-te-zaam, Op Zijnen hoogsten troon, Die heden ons Zijn Rijk ontsluit, Door 't zenden van Zijn Zoon Op aller gelaat leest men de vreug- doende is voor politie- en verdedi- gings-doeleinden zij zal niet behooren tot de marines der eerste of tweede klasse. De militaire, zoowel als maritieme voorwaarden blijven van kracht, tenzij de volkenbond anders beslist De luchtvaart-voorwaarden voorzien in een beperkt aantal zeevliegtuigen met een bemanning van 1000 man. Alhoewel sommige bepalingen dezer voorwaarden nog voor discussie open staan, zijn zij ongetwijfeld in hoofd zaak juist. Een ander punt, namelijk de moei lijkheid, die te Spa bij de onderhan delingen over den wapenstilstand zijn gerezen, betreft de levensmiddelen voorziening van Duitschland. De Duitschers hebben indertijd toe gestemd in de uitlevering van hun koopvaardijvloot, nadat de geallieer den hadden verklaard, dat zij deze scheepsruimte noodig hadden om de wereld, met inbegrip van Duitschland, van de noodige levensmiddelen te voorzien. Daar de Duitschers sedert dien evenwel nog in het geheel geen voedsel hun land hebben zien binnen komen, en ook thans de geallieerden bij de onderhandelingen te "Spa nog slechts een uiterste hoeveelheid in uitzicht hebben gesteld, weigeren dej Duitschers hun toezegging aangaande de koopvaardijvloot gestand te doen, tenzij de geallieerden een belofte doen, aan Duitschland voldoende levensmiddelen te leveren tot aan den volgenden oogst. Het is waarschijnlijk, dat de geal lieerden in dezen het Duitsche ver langen zullen inwilligen. Dit ia op te maken uit een blijkbaar officieus Reuter-telegram uit Parijs. Daarin staat namelijk het volgende te lezen ,Het Britsche standpunt schijnt te zijn, dat, hoewel wij niet kunnen toe staan, dat de Duitschers ons oorspron kelijk plan om hen te voeden in een contract willen veranderen, wij hen desniettegenstaande moeten voeden". Deze zin schijnt op het oog te beginnen met een beperking, doch dat is maar een schijnbeweging, om de chauvinisten in het gevlij te blijven. De Duitschers hebben namelijk niet gevraagd om „dat oorspronkelijk plan" in een contract te veranderen. Zij hebben slechts om een vaste be de van het Kerstfeest, een feestelijke stemming. Wat blinken de oogen der kinderen in vrome aandacht van vroolijke verwachting Want als zij tehuis teruggekeerd zullen zijn, heeft het Christuskindje de lichtjes van den Kerstboom ont stoken in de warme huiskamer. En wat mag er wel liggen op het helder gedekte tafeltje daaronder Dat was zoo de gewoonte in onze oude Thuringerstad dan bezocht het Christuskind op den eersten dag de huizen, als de duisternis nog de aarde bedekte de slaap ontvlood in dezen gezegenden nacht het leger der groote en der kleine menschen, want men mocht immers de Kerstpreek niet verzuimen. Alle plaatsen in de kerk zijn be zet, h:er boven in de bergen heerscht nog grootendeels het oude Christelijke geloof; de overgrootmoeders der tegenwoordige bewoners zijn in den heiligen nacht hier gekomen om te bidden en lofzangen te zingen, en het tegenwoordige geslacht wil den Kerst nacht niet aanvangen zonder het oude, lofte verzocht. De zin komt dus feitelijk daarop neer, dat de Britten er voor zijn om datgene te doen, wat de Duitschers vragen, „ofschoon" zij niet van zins zijn nog meer te doen dan wat zij vragen. Wij hooren ver der, dat de Amerikanen wat zacht zinniger, en de Franschen wat hard vochtiger dan de Engelschen waren, waaruit men moet begrijpen, dat ook in dezen, gelijk tot dusver in alle gewichtige kwesties, het Britsche standpunt wel weer den doorslag zal geven. Wij houden het voor waarschijnlijk, dat ook de heele verscherping van de militaire voorwaarden, aan Duitsch land te stellen, voorwaarden, waarvan de aanneming niet te betwijfelen valt, mits zij maar met voldoende econo mische toezeggingen gepaard gaan, slechts dienen om de chauvinisten te gemoet te komen en hun aandacht af te leiden van het feit, dat men thans feitelijk aan een verlangen van den verslagen vijand tegemoet komt. Een verlangen van den vijand, maar het is niet in zijn hoedanigheid van vijand, dat Duitschland op het laatste oogenblik voor algeheele uithongering wordt gespaard. Duitschland is niet geheel meer vijand van de geallieer den, vriend en vijand zijn in één opzicht bondgenooten en wel als ge meenschappelijke vijanden var het bolsjewisme. En als de geallieerden dan ook den economischen slagboom voor Duitschland eenigszins zullen opheffen, is het alleen om het te helpen in zijn strijd tegen het bolsje wisme. „Het is niet te veel om te zeggen, dat Roemenië, Servië, Oostenrijk en Duitschland verhongeren. Sedert de wapenstilstand is onderteekend hebben de geallieerden voor al deze landen gedaan, wat zij konden". Dit zegt de heer Roberts, controleur van de levens middelen in Engeland. Opmerkelijk is hierbij, dat er wordt gezegd „voor al deze landen", en dat in de opsomming, die vooraf is gegaan, Rusland is uitgezonderd. Rusland verhongerd ook, het ver hongert al langer en erger dan Duitschland. Maar het blijft van alle voedseltoevoer verstoken en men hoort niets van plannen, om aan deze mon- sterachtigen toestand een eind te heilige gebruik. Nu leest de geestelijke uit het Evangelie voor, terwijl de gemeente zich van haar zitplaatsen verheft Er waren herders op het veld, die de nachtwake hielden over hun kudden. En bij hen was een menigte der hemelsche heirscharen, die God loof den en zeiden „Eere zij God in ds hoogste hemelen, vrede op aarde, in de menschen een welbehagen 1 Vrede op aarde 1 Eensklaps werd ik uit mijn droom opgeschrikt. Buiten werd aan de deur geklopt, en daar ik 's avonds nooit bezoek ontving in mijn eenzaam huis, en het minst bij zulk een ellendig weder, legde ik mijn honden, die deftig en verwoed begonnen te blaffen, met een bestraffend woord het zwijgen op, ging naar buiten en opende de deur, waarbij mij door den hevigen storm dadelijk de klink uit de hand werd gerukt. En toen verscheen zij op den drem pel, Johannes maken. De uithonge-ing van Rusland gaat kalmpjes door, en broederlijk strijden de vijanden, Duitschland zoo wel als de geallieerden, in verschillende deelen van het groote rijk tegen de soviectrepubliek. Het Hoofdbestuur van Schuttevaêr heeft onder meer aan Gedeputeerde Staten van Zeeland het verzoek ge richt in het vervolg geen heffingen van kade-, wal- of tolgelden goed te keuren, wanneer daarvoor anderen dan zij, op wie deze heffingen rech tens moeten vallen, worden aanspra kelijk gesteld. TEGEN DE ANNEXATIE. Omtrent de door oud-Zeeuwen belegde protestbijeenkomst te Hilver sum, kan gemeld worden dat na een enthousiaste vergadering een drietal moties werden aangenomen. De eerste was gericht aan de Ko ningin en luidde Ondergeteekenden, vertegenwoor digend Zeeuwen en niet-Zeeuwen te Hilversum, in vergadering vereenigd, protesteeren ten sterkste tegen elke annexatie en brengen Uwe Majesteit eerbiedig hulde en dank voor haar bezoek in de bedreigde streken. Het comitéA. J. A. van Over- straten Doetjes, voorzitter, J. A.Steinz, secretaris, I'. Brakman, E. W. Hen- drikse, H. J. van Voorts Vader. Een ongeveer gelijkluidende motie werd gericht aan den Minister-presi dent waarin hulde werd gebracht voor de wijze, waarop de regeering ter zake telling nam, en de derde motie werd gezonden aan het algemeen comité van actie te Aardenburg. Ondergeteekenden, vertegenwoor digend Zeeuwen en niet-Zeeuwen te Hilversum, protesteeren met U ten sterkste tegen annexatieplannen, welke dan ook, en hopen, dat Uwe actie er toe leiden zal, dat Zeeuwsch-Vlaan- deren een onderdeel blijven zal van ons dierbaar Vaderland. ROTTERDAM BLIJFT VLOOTBASIS. Zooals bekend is heeft de Belgi sche regeering bij de geallieerden O, had ik op dat oogenblik, terwijl ik pas als in een droom het Vrede op aarde had gefluisterd, kunnen ver moeden, dat de vrouw, die ik had binnengelaten, voor eeuwig den vrede uit mijn hart zou verbannen, hoe ge heel anders zou mijn leven geworden zijn. Een vrouw, van zoo koninklijke gestalte, zoo slank en zoo trotsch en toch zoo vol deemoed het schoone hoofd gebogen. En de storm zweepte haar kleede ren op en woei den sluier omhoog van het marmerblanke gelaat, deed mij staren in een paar doordringende blauwe oogen Die oogen o, die oogen, Johannes) Zij opende de lippen en stamelde op smeekend fluisterenden toon, bijna onhoorbaar Een schuilplaats en hulp 1 Uit haar telkens met snikken afge broken verbaal kon ik opmaken, dat haar rijtuig, dicht in de nabijheid van mijn woning, omgevallen en gebroken was en dat de koetsier bij de paar den wa» gebleven, Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1