Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Dagboek van Neef Snuffel. Rechtzaken. VERKORTE BERICHTEN de mededeeling van de „Times" van Zaterdag, dat de forten van Helgo land en de versterkingen van Kiel zullen ontmanteld worden. Het schijnt de Entente dus ernst te zijn met de ontwapeningsplannen van Duitschland. Op dit punt zijn de geassocieerden het blijkbaar allen eens, hetgeen men niet van alle vraag stukken, die uit den vrede voorvloeien, zeggen kan. Waar zoo dikwijls reeds oneenigheid is gebleken, is.-het be grijpelijk, dat de vredesconferentie nog weinig tot stand bracht. Balfour, een der leidende vredesgedelegeerden van Engeland, heeft in een persgesprek te Parijs over een spoedigen vrede met Duitschland het gehad. Het plan was niet, zoo zei hij, om op den vrede te wachten tot de wereldvrsde mogelijk was en niet te wachten tot de heele wereldkaart herzien was, maar om zoo snel mogelijk te komen tot een preliminairen vrede met Duitschland, welk land van de vijan den der Entente het meest schuldig was en waarmede de kwesties, waarom het ging, eenvoudiger te regelen waren dan bijvoorbeeld met het vroegere Oostenrijksche keizerrijk. Men behoef de er niet aan te twijfelen, dat zulk een vrede een weldadigen invloed op de wereld zou uitoefenen. Balfour hoopte, dat „voor deze maai d ten einde was, men niet meer ver af zou zijn van zulk een preliminairen vrede, die tevens een groote stap naar den wereldvrede zou beteekenen". Het wachten is weer op Wilson, die half Maart in Frankrijk terug zal zijn. De eerste vertegenwoordiger van Amerika is nog steeds de groote drijfkracht van de vredesconferentie. Een geweldige verantwoordelijkheid rust thans op het Amerikaansche volk, verklaarde Balfour. Zijn rol in den oorlog was belangrijk, maar zijn taak strekt zich ook uit tot het zooveel grooter werk van den vrede. De Nieuwe wereld moest minstens een even groote rol spelen in de toe komstige internationale organisaties als de oude landen van Europa. FAILLISSEMENTEN IN NEDER- LAND. In de afgeloopen week, eindigende 1 Maart zijn in Nederland uitgespro ken 18 faillissementen tegen 15 in deze'fde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 1 Maart 1919 203 faillissementen tegenover 137 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. DE BELGISCHE EISCHEN TEN OPZICHTE VAN NEDERLAND. Het officieel Reuter-bericht der vredes-conferentie meldt De commissie van onderzoek voor de Belgische aangelegenheid heeft besloten de Belgische eischen ten op zichte van Nederlandsch grondgebied niet te steunen, overwegend, dat het buiten haar rechtsbevoegdheid of macht ligt over grondgebied van een neutralen staat te beschikken. STEENKOOL UIT BELGIË. De Haagsche correspondent van het Handelsblad meldt Uit het stadium der officieuse on derhandelingen over de levering van kolen door België is men reeds sinds eenigen tijd gekomen tot de phase van gewone handelstransacties tusschen particuliere handelaars. Door Nederlanders zijn thans350.000 ton steenkolen in België gekocht, waarvoor blijkens opgave van de verkoopers uitvoerconsent aanwezig is. Het is duidelijk, dat Hollandsche koopers geen compensatie-orders heb ben kunnen toezeggen voor de levering, die, als gezegd, buiten de regee-ing om gaat. De beschikking over deze Belgische kolen komt inmiddels in handen van de Rijkskolendistributie. MANUFACTUREN. De Minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan de burge meesters opgedragen, alle, krachtens art. 9 der Distributiewet 1916 in bezit genomen manufacturen, voor zooverre dit niet reeds is geschied, wederom vrij te geven. St..Ct, Breakens. Bij het vertrek van Hare Majesteit de Koningin uit onze gemeente, bracht Zij den Burgemees ter Haar dank aan de ingezetenen voor al het gene wat was gedaan om dezen dag voor Haar als een onver- getelijken te maken, met name ook aan het Muziekgezelschap. Breakens. Voor een vrij talrijk gehoor hield Mej. Staas, propagandiste voor den Bond van Vrouwenkiesrecht, hier Dinsdag 4 Maart haar 2e lezing. Voor de pauze zette zij in een duidelijke rede uiteen, wat de taak van de vrouw in den gemeenteraad zijn zal. Na afloop daarvan was er gelegenheid tot het stellen van vra gen, waarvan echter evenmin als den vorigen keer veel gebruik werd ge maakt. Mej. Staas beantwoordde o. a. deze: Wat is het verschil tusschen de Vereeniging en den Bond voor Vrouwenkiesrecht Het ware te wenschen geweest, dat allen, die er belang in stelden dit te weten, aanwezig geweest waren. Na de pauze werden lichtbeelden vertoond, betrekking hebbende op het leven en werken der vrouw. In een boeiende rede lichtte Mej. Staas de talrijke photo's toe. Toen de voorzitster dan ook, na afloop der lezing, een woord van dank bracht aan it geachte spreek ster, was zij zeker de tolk van de geheele vergadering. Tijdens de pauze msldden zich 8 nieuwe leden aan, zoodat het aantal nu gestegen is tot 30. Een vast bestuur van 5 leden werd gekozen, bestaande uit de damesJ. W. Ilappée, voorzitster, A. C. Steijn, secr. penningm. P. de Krijger van de Woestijne Le Feber-Fenijn en van den Heuvel-Vermeulen. Besloten werd tot het aanvragen van de 10-guldens-bibliotheek, terwijl pogingen aangewend zullen worden hier een cursus in Staatsinrichting te krijgen. Ook werd het plan geop perd a.s. zomer een openluchtmeeting voor Vrouwenk'esrecht te houden. Bp«skan«. Bij de Dondtrdag gehouden verkooping van het Woon- en Winkelhuis van P. van Meenen- Manneke, is kooper geworden de heer L. Maas alhier voor 10 550. Oostburg. Gedurende de laatste dagen komen herhaaldelijk baldadig heden voor waarbij reeds eenige hier nog vertoevende Belgen het hebben moeten ontgelden. Tegen dergelijke manier van optre den kan niet ernstig genoeg worden gewaarschuwd. Protesten tegen de annexatie moeten op kalme en beza digde wijze tot uiting komen. Balda digheden zetten kwaad bloed bij en kan niet genoeg worden tegengegaan. Men bericht ons uit Oostburgi Dat ik een moeielijke taak op me nam om verslag uit te brengen van het Koninklijk bezoek aan Oostburg, daarvan was ik me vooraf reeds wel bewust. Nu kom ik evenwel tot de ontdekking dat 't onmogelijk is in woorden weer te geven de grootsche betooging, de machtige indrukken gezien en opgedaan bij de huldiging door Zeeuwsch-Vlaanderen van onze Koningin. Werkelijk daar zijn geen woorden toe in staat. Men moet 't gezien bebben hoe jong en oud, rijk en arm, iedereen zich te weer stelde, alles aanwende om op de meeat hartelijke, ondubbelzinnige wijze blijken te ge ven van gehechtheid aan onze ge- eerbiedigde Koningin, aan het Oranje huis, aan 't dierbaar Nederland. Lang reeds voor het vastgestelde uur van het bezoek waren de straten vol. Van alle kanten waren muziekkorp sen en vereenigingen toegestroomd. Wat gaven voor vandaag regenbuien en modderwegen Daar hield men geen rekening mee. Men wilde nu eenmaal laten zien dat wij aan onze Koningin gehecht zijn, dat wij Neder landers zijn, ons Nederlanders voelen en Nederlanders willen blijven. Heeft Oostburg wel ooit zooveel volk ont vangen Was er wel ooit machtiger betooging Het is vrijwel onnoodig al de korp sen en vereenigingen op te sommen welke waren samengestroomd. Ze 6 Maart. Ik weet wezenlijk niet of mijn eergevoel dan wel mijne ver wondering getroffen werden door 't vernemen dat er waarlijk veel be langstelling is voor mijn dagboek. Is het niet overdreven mij de ver zekering te geven, dat allen önze krant met ongeduld afwachten? Be halve dan natuurlijk Och, maak het eens een ieder naar zijn zin Dat gaat niet Als ik eens een snuif neem uit mijn snuifdoos dan zie ik meestal nog al vlug of 't pakt. Snuift men 't op, dan zeg ik bij mezelf „houd 'm in de gaten". Is er bij de uitwerking een bijbedoeling, och dan is dat zoo spoe dig te bemerken. De dubbele rol is dan onmogelijk. Zoo is 't ook gesteld als ik een waarschuwing laat hooren. Ik mag zeggen, dat ik onder het volk leef. Als je overal de markt bezoekt en handel drijft, dan ken je ten slotte zoo wat alle toestanden en weet je welke wind er waait. Nog oprichten wat omligt, nog recht zetten wat krom staat, is mijn doel. 7 M a a r t. In mijn tijd noemde men een jong paard ,een veulen". Sprak men van diens afstamming, dan zei men „afstammeling" van Tegenwoordig spreekt men van „zoon en de mooiste adelijke namen zijn nauwelijks mooi genoeg. Och 't zijn ook zulke lieve dure beestjes. waren er immers allen, zonder eenige uitzondering. De Zuidzandsche straatweg en de markt waren dan ook zwart van 't volk. De vereenigingen met vaan dels waren terzijde van den weg geschaard welke Hare Majesteit zou volgen. Toen de Koninklijke auto dan in t zicht kwam was 't een hoerageroep waaraan geen einde kwam. Van alle kanten werd de Koningin en de Prins toegewuifd, toegejuicht, hoera toege roepen. Hier werden aan H. M. op spontane wijze de bewijzen gegeven wat wij Zeeuwen voor haar voelen. Tot aan de Beurs was 't een ware zegentocht. Zichtbaar aangedaan door zooveel bewijzen van aanhan kelijkheid en liefde groette H. M. Haar volk onophoudelijk terug, ter wijl Z. K. H. de juichende menigte toewuifde. 'n Overweldigende indruk maakte het deze intocht in Oostburg onder klokkengelui van beide kerken. Nog machtiger, overweldigender was de ontvangst aan de Beurs toen H. M. en Z. K. H. de auto verlieten om het prachtig versierde Beursge bouw te betreden. Leve de Koningin Zeeuwsch-Vlaanderen bij Neder land klonk het uit volle borst. Eén juichkreet over de geheele markt. Na de officieele ontvangst, waarbij aan de Koningin vele bouquetten wer den aangeboden en door het Oost- burgsche meisjeskoor het Zeeuwsch- Vlaamsche Volkslied werd gezongen, begaf de Koningin zich te voet over de markt, langs de Brouwerijstraat tot aan de Breedestraat. Hoe wil ik thans weergeven welk enthousiasme daarop uitbrak. Dat was onze Koningin te midden van Haar volk. Dat waren bewijzen van wederkeerige gehechtheid, vriend schap en hartelijkheid. Omstuwd door de menigte vervolg de H.M. de Brouwerijstraat, overal toegejuichd,overal teruggroetend. Zóó hadden we onze Koningin nog nooit gezien. Dat was te machtig. Geeft het dan te verwonderen dat we zoo menigeen sterk bewogen zagen Ja H.M. voelde zich hier tusschen haar volk, wist wat er in ons omging, be sefte dat wij gelegenheid moesten heb ben om ons kart te luchten en't luids aan de wereld wilden verkondigen „Trouw aan Koningin en Vaderland". Daarna besteeg H. M. en Z. K. H. en gevolg de auto's. Hier was 't volk nog eens samengedrongen om van 't afscheid getuigen te zijn. Thans ging het hoerageroep gepaard met de uit aller borst opstijgende wensch „Tot wederzien»", „Tot wederzeins", dat waren de laatste juichkreten welke H.M. vergezelden. Dat was de afscheid» groet welke wij, Zeeuwsch Vlamingen zoo welgemeend bedoelen. 5 Maart 1919 is een dag geweest zooals Zeeuwsch Vlaanderen er nog geen gekend heeft. P pe d i k b e upten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 9 Maart. Breskens v 9t/g u ds J. A. Raam» Doopbediening. n 2 u Zondagschool. n 5t/j u d» J. A. Raam». Groede v 91/2 u d» de Zwaan. Schoondijke n 2 u ds J. A. Raam». Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds Beukenhorst, van Slui». DAMMEN. Correspondentie aan W. Luteijn Sr. No. 17. AuteurJonathan. STAND: Zwart 5, 6, 11, 13, 15, 19, 20, 23, 24. Wit: 17, 21, 30, 33,35, 38,43,45,50. Opl. no. 15:39-34,22-17,37-32,26-21, 34-29, 30 17. Goede opl. ontvangen van: J. K., D. v. M. en W. L. Jr te B. en A. K. te Z. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 7 Maart. Veroordeeld wegens: diefstal: E. J., 17 j., zonder be roep, Eede, gedetineerd, 3 maanden gev. straf. poging uitvoerC. M. d. S., 38 j., Eede, 10 of 10 d. hecht. Door den Officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der Recht bank aldaar van 11 Februari 1919, waarbij A. F. B., bootsman bij de Marine, wonende ts Hoek en A. P. L., Belgisch Zeeloods te Vlissingen, werden vrijgesproken voor de hen ten laste gelegde feiten van spionnage. (Behelst mijnenveld bij Cadzand). MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 4 Maart. Op de heden in het Veilingslokaal Baan 40 gehouden veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 12.10—f 16.45, Middenprijs f 15.17 Aangevoerd 47.757 stuks. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 8 Mrt. 5.08 5.32 Zondag 9 6.03 6.27 Maandag 10 7.20 7.44 Dinsdag 11 8.58 9.22 Eerste Kwartier, Zondag 9 Maart, voorm. 3.34. Het officieele Reuter-bericht der vredes-conferentie meldt: De commiasie van onderzoek voor de Belgische aangelegenheden heeft besloten de Belgische eischen ten opzichte van Nederlandsch grond gebied niet te steunen, overwegend, dat het buiten haar rechtsbevoegd heid of macht ligt over grondgebied van een neutralen staat te beschikken,

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2