ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN iiSiSiieür"" De Koningin in ons midden, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 28e Jaargang Zaterdag 8 Maart 1919 Nummer 2402 Het Geheim. De Toestand. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent :-: Franco per post f 1.— :-: Advertentieprijs van 1 5 regels 40 cent Elke regel meer 8 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Telegram BRESKENS ™ef°°n BoomBliek No. 21 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend :-: met 20 pCt. oorlogstoeslag :-: Advertenties worden aangenomen tot uiterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur :-: Reeds lang voor het uur van aan komst stond de kade te Breskens vol volk. De laatste schikkingen voor de ontvangst werden getroffen en op de schepen in de haven hield men zich gereed om zoodra de Koninklijke Boot in zicht zou komen, het vlagge- signaal te gsven. In groepen stonden de kinderen der openbare en christe lijke school en gaven met levendig gebaar en zenuwachtige stemmen uiting aan hun vreugde bij de komst der Koningin Hét volk op den oever tuurde over de Schelde en rekte de halzen om te zien of de Koninklijke standaard nog niet in 't zicht was. De haven, die vol schepen lag, bood een kleurigen aanblik. De hon derden wimpels en vlaggetjes fladder den in den wind en tooiden de lucht vol van de nationale kleuren. De fanfares van Breskens en Sluis hielden zich gereed om op het eerste sein de lucht te doen weergalmen van het Wilhelmus. Geheel de gemeente was in vlaggen- tooi en op de kade, bij het raadhuis en op den weg naar Gioede waren in allerijl nog eerepoorten van sparre- groen opgericht. Zoo had Breskens zich in enkele uren opgemaakt om aan Hare Majesteit een feestelijke ontvangst te bereiden. Om twee uur kwam de boot in het zicht. Het Koninklijk schip was ver gezeld van twee onderzeefirs, terwijl een watervliegtuig steeds triomfantelijk het schip omzwierde. Er kwam beweging in de msssa en het gejubel brak los aan den wal en plantte zich voort over het schui mend water, ondanks de geweldige regenbui, welke gepaard met donder slagen losbrak. Te kwart over twee stapte Hare Majesteit, aan wal, terwijl door een tweetal jonge meisjes hyacinthen in de nationale kleuren voor Haar voeten werden gestrooid. Hare Majesteit werd ontvangen door den Burgemeester en het Gemeente bestuur van Breskens, alsmede het anti-annexatie-comité. De Burgemeester sprak Hare Maje steit toe met de woorden: XVIII. Daarop omhelsde hij ons en zwoe ren wij opnieuw vriendschap en trouw, legden den plechtigen eed af dat niets ons zou scheiden op deze wereld. En herinnert gij u nog hoe hij er uitzag op dat oogenblik, onze vorste lijke vriend, met zijn fleren blik en echt prinselijk voorkomen, wien het noblesse oblige geen ijdele klank was, maar tegenover ons eenvoudige burger jongens, geen trots kende. Ik althans meen nog steeds zijn jeugdig, van geestdrift schitterend gelaat gedurig voor mij te zien. Want zooals op dat oogenblik was het mij nooit tot klaarheid gekomen, welk een beeldschoon jongeling hij was. Wat stak jij bij hem af, arme kerel! Als een weldoorvoed ezeltje naast ten volbloed paard. En ik? Spaar mij een vergelijking. Manne- Mij valt als Burgemeester van Breskens de hooge eer te beurt Uwe Majesteit bij het betreden van den bodem van West Zeeuwsch-Vlaande ren, dat met onverbrekelijke banden aan het overige Nederland is vast geklonken, namens de ingezetenen te verwelkomen. Deze ingezetenen en die van gansch het land van Cadzand hebben heden slechts één wensch Uwe Majesteit uit den diepsten grond des harten te mogen toevoegen: Leve Koningin Wilhelmina, Koningin van het ondeelbare Nederland! Een geestdriftig hoera steeg na deze woorden uit het verzamelde volk op, terwijl door de jongejuffrouw Beek namens de ingezetenen van Breskens Hare Majesteit een bouquet werd aangeboden. Daarna sprak ds J. A. Raams van Breskens Hare Majesteit als volgt toe: Majesteit Het is mij een hooge eer U namens het protsstcomité van Breskens van harte welkom te heeten bij het be treden van den bodem van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. En vooral in dezen tijd, waarin over deze streken zooveel gesproken en geschreven wordt, juichen wij de komst van Uwe Majesteit met des te grooter blijdschap toe, omdat we hierin wederom een blijk mogen zien van Uwe liefde en aanhankelijkheid ook voor dit deel van Nederland. En mochten ernstiger tijden aanbreken, wat God verhoeden moge, Uwe Ma jesteit kan er vast van overtuigd zijn, dat wij hier alles over hebben voor de eenheid van ons Vaderland en voor ons zoozeer geliefd Oranjehuis. God spare Uwe Majesteit nog langen tijd als Koningin over het onverdeelde Koninkrijk der Nederlanden. Na deze toespraak werd Hare Majesteit namens het Hoofdprotest- Comité een bouquet aangeboden door de jongejuffrouw de Koene. Hare Majesteit dankte voor deze betuiging van trouw en zeide getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst, terwijl zij de beide meisjes hartelijk dank bracht voorde prachtige bloemen. Terwijl de schoolkinderen zengen en het muziek zich liet hooren, reden de auto's onder daverend hoera door lijk schoon is nimmer mijn erfdeel geweest, dat weet ge. Doch genoeg hiervan. Op den bewusten avond hebben wij elkander immers voor het laatst in oude, trouwe vriendschap de hand gedrukt. Verloren is die vriendschap vermoord I En door wie Door een vrouw Een vrouw Jij bent een geleerde, Johannes Welnu, onderzoek de geschiedenis der wereld, van Adam af tot heden, be studeer de historie van alle volken en je zult tot de ervaring komen, dat de oorzaak van alle kwaad in de wereld de vrouw is. Vrouwenschoonheid is als een sterk werkend vergift, dat de zinnen be dwelmt en het hart ellendig maakt. Wanneer vrienden tot vijanden worden, het geluk eener vreedzame familie wordt vernietigd, de huwe lijksband wordt verscheurd, de furie van den oorlog woedt over de wel varende landen cherchez la femme, Breskens, om te Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Zuidzande hulde-betui- gingen in ontvangst te nemen. Te Oostburg verliet de Koningin met het gezelschap de auto's en be gaf zich in de beurs, waar zij werd toegesproken door den Burgemeester. Na deze toespraak, zeide Ds J. N. Pattist uit Aardenburg, als voorzitter van het anti-annexatie-comité, o.a. te willen vertolken hoe diep in de ziel de Zeeuwsch-Vlamingen, hoe hoog op de schouders zij hun Nederland, hun Vorstengeslacht dragen en hij wil dit Hare Majesteit zeggen op den vader lijken en voorvaderlijken bodem, wat krachten, ja reuzenkrachten in den strijd tegen het annexionisme schenkt. Spreker zeide, dat de Zeeuwen geen haat hebben tegen de naburen, maar dat zij niet kunnen hebben dat men raakt of maar wijst naar hunne nationaliteit. Dan kent men geen par tijen of standen meer en is men eenig volk van broederen, overtuigd op Nederland en de Koningin te kunnen vertrouwen, terwijl men het overige aan God kan overlaten. Spreker eindigde met de bede: God behoede Uwe Majesteit voor Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeuwsch- Vlaanderen voor Uwe Majesteit. Wederom antwoordden hierop de daverende bravo's en dan verhief Hare Majesteit zich van haar zetel om onder aandachtige stilte de vol gende woorden tot de aanwezigen te richten. Uw geestdriftige ontvangst en die waarvan wij getuigen waren in gansch Zeeuwsch-Vlaanderen, hebben mijn stoutste verwachting overtoffen. Mijn woorden schieten te kort om mijn gevoelens te vertolken. Doch ik wil die kenbaar maken in het getui genis, dat Zeeuwsch-Vlaanderen nu en altijd deel zal blijven uitmaken van Nederland. Een nooit te vergeten aplaus was antwoord op deze koninklijke belofte, de geestdrift kende geen grenzen en ontroerd drukten verschillende der aanwezigen elkander de hand. Opnieuw richtte ds Pattist daarop het woord tot Hare Majesteit en bood een in leder gebonden met de wapens van Nederland en Zeeuwsch-Vlaan- zoek de vrouw En dan zult ge haar steeds vinden. Schuldig of onschuldig het booze in de wereld is de vrouw. En behalve geleerde zijt ge ook theo loog en vóór alles overtuigd Christen. Welnu, wanneer het waar is, waar aan gij rotsvast gelooft, dat er, evenals goede engelen, een duivel bestaat, die de wereld rondkruist en naar slachtoffers zoekt om ze in zijn netten te verstikken, dan vertoont hij zich in de gedaante van een schoone vrouw. Den paardenvoet en de horens, waar mede het volksgeloof hem heeft toe gerust, kunt ge ge voegelijk wegdenken, Johannes. Ik blijf er bij, Satan is een vrouw Het heilige Kerstfeest was in aan tocht, toen ik haar zag voor het eerst mijns levens. Het was ook echt Kerstmis-weder, dat woedde over de bergen, zoodat het wel scheen alsof de wilde jacht nimmer zoo ontzettend over het Thu- ringerwoud was getrokken. De wind floot en gierde om mijn oud uilennest, als zongen alle booze geesten een lied. deren verlucht album aan waarin zich 30.000 handteekeningen bevonden als protest tegen de annexatieplannen. Een bijzonder aardige attentie was ook de aanbieding van een pop in Cadzandsche kleederdracht voor prin ses Juliana. Hare Majesteit dankte allervriendelijkst voor deze verrassing. Te Schoondijke werd de Koningin ook een hartelijke ontvangst bereid. Om 5 uur arriveerde Hare Majesteit weder te Breskens, om, na Haar Hoogstdeszelven dank te hebben be tuigd voor de schitterende ontvangst in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk Deel, per torpedoboot naar Vlissingen te vertrekken, vanwaar de Koninklijke trein Haar weer naar de residentie terug bracht. En zoo behoort nu ook weder dit Koninklijk bezoek aan ons Vlaanderen tot het verleden, wat zeker ertoe zal geleid hebben, dat de banden, welke ons verbinden aan Nederland en Oranje, nog vaster zijn gehecht, en niet meer los te rukken zijn. Wij blijven bij Nederland I De Ko ningin heeft het gezegd 1 Dit is de Koninklijke boodschap, die ons Z.- Vlamen Woensdag als iets heiligs is gebracht, en een troost is gewor den in deze bange zorgvolle tijden. Zeeuwsch-Vlaanden en Nederland één) De geallieerden maken thans meer haast met de voorbereiding van den voorloopigen vrede, die tham binnen afzienbaren tijd verwacht wordt. Maandag begon de vredesconferentie het plan tot ontwapening in Duitsch- land te behandelen, door maarschalk Foch en de militaire raadgevers der geallieerden opgesteld. Dit plan omvat de beperking van het Duitsche leger- effectief tot ten hoogste 200.000 man, strenge beperking in den aanmaak van oorlogsvoorraden. De maritieme voorwaarden voorzien in de volledige afschaffing van de duikboot als oorlogs wapen. Aanbouwen van duikbootsn wordt verboden en de bestaande duikbooten worden onttakeld. Een Reuter-bericht bevestigt verder Daarbij ratelde een doordringende regen, met sneeuwvlokken vermengd tegen de met luiken afgesloten vensters van mijn vertrek. Juist had ik mijn nat jachtcostuum uitgetrokken, want ik was juist met mijn buks en de honden thuisgekomen en verkeerde in een afgrijselijken luim, want ik had verscheidene kogels ver schoten zonder doel te treffen. En onwillekeurig begonnen mijn gedachten af te dwalen naar mijn jeugd, naar de Kerstochtenden zooals ik ze gekend had in het huis mijner ouders, in de kleine residentie-stad daarginds. Ik droomde Van den toren der oude kerk, die naast het slot, hoog boven op de steile rots, midden in de stad staat, slaat het vijf uur in den morgen en nu zonden de klokken haar diepe, ernstige tonen over de stad heen naar buiten op het stille veld, tot over de besneeuwde kruinen van ons Thurin- gerwoud. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1