Nederland en België. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws Gemeente GROEDE. linkerzijde van den weg te houden, tenzij bij het inhalen en voorbijrijden van andere voertuigen, terwijl in bochten binnen de bebouwde kom men en in bochten buiten de bebouwde kommen, waar het uitzicht niet vrij is, het houden van de rechterzijde is voorgeschreven. De bepaling, dat de zijglazen van de lantaarns niet gekleurd mogen zijn, is thans gewijzigd, zoodanig, dat de zijglazen geen gekleurd licht mogen uitstralen, terwijl het verbod om bin nen stedelijke kommen verblindende verlichting (schijnwerpers) te gebrui ken, is uitgebreid met de bepaling, dat de Minister bevoegd is voor schriften te stellen ten aanzien van het bezigen van dergelijks verlichting buiten de stedelijke bebouwde kommen. Kleine veranderingen, o. a. dat de hoorn van motorrijtuigen eentonig moet zijn, en dat op wegen buiten bebouwde kommen naast de sirene en de mechanische fiuit ook van de klaxon mag worden gebruik gemaakt, mits zooveel doenlijk alles vermeden wordt wat het schrikken van rij- of trekdieren of ander vee tengevolge zou hebben. Omtrent het voeren van lichten op gewone voertuigen is een nieuwe be paling opgenomen, dat, als de lading buiten het voertuig uitsteekt, de lan taarn vooraan de linkerzijde van het meest uitstekende deel van de lading moet worden geplaatst. Komen de aangebrachte wijzigin gen meerendeels tegemoet aan het geen door den A. N. W. B., ds K. N. A. C. en de K. N. M. V. wen- schelijk werd geacht, te betreuren is het, dat de Regeering de verschillende uitzonderingen voor landbouwwagens op vaste assen, en vooral de moge lijkheid, dat Ged. Staten voor der gelijke wagens gedurende de zomer maanden het onverlicht zijn kunnen toestaan, niet heeft laten vervallen, terwijl het eveneens heel jammer is, dat de thans geldende uitzonderings bepaling, waarbij de tijd, waarbinnen rijwielen verlicht moeten zijn, is be paald van een uur na zonsondergang tot een uur vóór zonsopgang, evsnals voor paardenvoertuigen, niet gehand haafd is. In Engeland is tijdens den oorlog, bij wijze van uitzondering, onze regel van een half uur ingevoerdthans keert men daar terug tot een uur, o. i. terecht. In Den Haag is men niet gelukkig met de lichtbepalingenzoo is het wel zeer te betreuren, dat de Regee- ring gemeend heeft niet te kunnen voldoen aan den door den A. N. W. B., de K. N. M. V. geuiten wensch om verplichtend te stellen het voeren van een rood achterlicht of een roo- den reflector aan alle voertuigen en, als de lading achter het voertuig uit steekt, aan het meest uitstekende deel van die lading. Zelfs een nader verzoek om, als lasten b.v. 1 meter of meer achter een voertuig uitsteken, hetgeen bij vrachtwagens herhaaldelijk voorkomt, het bevestigen van een rood licht of een rooden reflector voor te schrijven, is niet ingewilligd geworden. Zelfs het treffend ongeluk van iemand, die gedood is door zulk een geladen vrachtwagen, schijnt niet voldoende overtuigend te zijn ge weest. Het oude artikel 27, thans 34, is niet alleen uitgebreid, zoodat thans ook het uitwijken op rijwielpaden is geregeld, doch vooral van belang is de nieuwe bepaling, dat in geval be stuurders van motorrijwielen of van rijwielen, op een rijwielpad naast elkander rijdende, een of meer be stuurders van motorrijwielen of rij wielen ontmoeten, of door dezen wor den ingehaald, de bestuurders welke links rijden, verplicht zijn zich achter de rechtsrijdende bestuurders te be geven. Hiermede is dus thans straf baar gesteld het zoo herhaaldelijk in „De Kampioen" besproken misbruik van naast elkander te blijven rijden op een betrekkelijk smal rijwielpad, zelfs al werd daardoor een ander genoodzaakt het rijwielpad te ver laten. De laatste wijziging van beteekenis is, dat voortaan ook rijwielpaden zul len kunnen bestaan uitsluitend voor rijwielen, welke dus niet tevens door motorrijwielen mogen worden gebruikt. Ter Electr. Drukkerij „Cadsandria'' te Breskens is ter perse een antie-annexatie-sluitzegel, uitgevoerd in kleuren, voorstellende NederlandBelgië, terwijl vanuit Z. Vlaanderen en Limburg twee Oranje- armen naar Nederland uitsteken, met de woorden: Wij willen Nederlanders blijven Dit zeer pakkende propaganda middel zal door iedere Nederlander worden gebruikt en bevelen wij mits dien warm aan. Een bij uitstek pro pagandamiddel voor de verschillende Anti-annexatie Comité's. De Uitgever is gaarne bereid tot alle gewenschte inlichtingen. Ook particulieren kunnen hunne be stellingen doen bij den Uitgever. WIT- en BRUINBROOD. De minister van landbouw heeft bepaald dat, met ingang van 4 Maart 1919 zal gelden de navolgende in koopprijs voor gemeenten, bedoeld in art. 3 Distributiewet 1916: regeeringsbloem f 46,45 per 100 K.G. regeeringsmeel f 39,40 per 100 K.G. Onder regeeringsbloem zal worden verstaan een mengsel van 65 K.G. Amerikaansche bloem en 35 K.G. bloem, verkregen door uitmaling op 80 pCt. van een mengsel van 20 K.G buitenlandsche tarwe, 65 K.G. in- landsche tarwe en 15 K.G. gedroogde aardappelen en onder regeeringsmeel 20 pCt. buitenlandsche tarwe, 20 pCt. inlandsche tarwe, 30 pCt. inlandsche rogge> 15 pCt. maismeel en 15 pCt. gedroogde aardappelen of poeder. EEN REGEER1NGS-VERKLA- RING. De Minister van buitenlandsche zaken heeft Woensdag in de Tweede Kamer aan het eind van een uitvoerige ver klaring inzake de Nederlandsch-Bel- gische kwestie geconstateerd dat de Belgische Regeering niet heeft vol daan aan de uitnoodiging der Neder- landsche Regeering om opening van zaken te geven, hetgeen hij voor de goede verstandhouding tusschen beide landen betreurt. Mochten uit deze onverklaarbare aangelegenheden omstandigheden voortkomen, die voor die goede ver standhouding minder bevorderlijk zijn, dan wijst de regeering alle aanspra kelijkheid af. In dien zin heeft zij, zonder op het verzoek om inlichtingen terug te willen komen, de Belgische regeering geantwoord. Deze regeeringsverklaring maakt geen gunstigen indruk. De geheim zinnigheid, welke de Belgische regee ring meent te moeten bewaren, zal er niet toe medewerken het annexa tie-spook te doen verdwijnen. Wan neer de Belgische regeering het goed met ons voor mocht hebben, zou er toch hoegenaamd geen reden bestaan om geen opening van zaken te geven. Red. PETROLEUM. De minister van landbouw, nijver heid en handel maakt bekend le. dat de bons 15 en 16 van de rijkspetroleumdistribuliekaarten (groen kaarten) geldig zullen zijn van 1 Maart tot en met 15 Maart 1919, en dat op elk dezer (groene bons) zal geleverd worden 2 liter petroleum 2e. dat de bons 15 en 16 van de rijkspetroleumdistributiekaarten bruine kaarten, geldig zullen zijn van 1 Maart tot en met 15 Maart 1919, en dat op elk dezer (bruine bons) geleverd zal worden 3 liter petroleum 3e. dat het verboden is af te le veren op bons welker geldigheidsduur verstreken, of op bons, die nog niet geldig zijn. FAILLISSEMENTEN IN NEDER LAND. In de afgeloopen week, eindigende 22 Febr. zijn in Nederland uitgespro ken 23 faillissementen tegen 18 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 januari tot en mat 22 Fe bruari 1919 185 faillissementen tegen over 122 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. EEN VERKLARING VAN DEN MINISTER VAN OORLOG. De Minister van Oorlog heeft in de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer verklaard, dat een ontwapening op dit oogenblik gevaar lijk zou zijn. Wij moeten ons paraat houden tegen elke poging om deelen van ons grondgebied af te scheuren. Er zijn maatregelen genomen om een eventueele tweede mobilisatie vlot te doen verloopen. De lichting 1920 zal weer op de oude sterkte worden gebracht. Breskens. Voor de Provinciale Statenverkiezing zijn in den kieskring Sluis candidaat gesteld Door de R. K.A. Hendrikse, A. H. de Milliano, E. C. Martens en A. F. Aernaudts. Door de Liberale Unie P. Eras mus, M. A. Bleiker, D. H. v. Zuijen, (allen aftr.), P. M Dikkenberg, A. I. Leenhouts, C. van Dixhoorn, J. de Hullu, I. Brevet, J. B. Becu Sr. en VerplankeVan Houte. Breskens, In de Dinsdagavond gehouden Bestuursvergadering der Muziekvereeniging „Uit het Volk Voor het Volk", alhier, is voorzien in de vacatures Vice-Voorzitter en Pen ningmeester, door de benoeming der heerenj. Ph. Salomé als vice-voorzit ter en J. D. Risseeuw als pennii g- meester, zoodat nu het Bestuur weer geheel voltallig is. H. M. de Koningin is voornemens in den loop der volgende week een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen. Cadzand. Woensdagavond had alhier de jaarlijksche uitvoering plaats door het muziekgezelschap „Geduld Overwint" in het café van den heer van Dale. Zoowel muzieknummers als de ver schillende voordrachten, waarvan in 't bijzonder genoemd worden „Een fijne familie of Blauwe Jan" voor 3 Dames en 4 Heeren werden zeer verdienstelijk gespeeldhet talrijk aanwezige publiek toonde zijne waar deering dan ook telkens door een krachtig applaus. Nadat het programma afgespeeld was, werd op verzoek van een der aanwezigen als blijk, dat we Neder lander! zijn en willen blijven het Volkslied gespeeld, wat door de toe hoorders staande uit volle borst werd medegezongen. Een gezellig bal, waarvan voorna melijk de jeugd profiteerde, deed velen nog langen tijd bijeen blijven. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 25 Februari. Op de heden in het Veilingslokaal Baan 40 gehouden veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 15.00f 18.50. Middenprijs f 17.52 Aangevoerd 35.023 stuks. DAMMEN. Correspondentie aan W. Luteijn Sr. No. 16. Uit de partij. 5 STAND: Zwart9, 14, 38 Wit: 24, 25, 30,39, Wit wint. Opl. van no. 14: Op 15-20 speelt wit: 48-43, 31-27 en 27:8. Op 25-30 moet wit verliezen. Goede opl. ontvangen van D. v. M, te B. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 2 Maart. Breskens v 9t/2 u Geen dienst. n 2 u Zondagschool. n 5l/2 u ds J. A. Raams. Groede v 91/2 u ds de Zwaan. Nieuwvliet v 9t/2 u ds J. A. Raams Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds de Puy, van Cadzand. Ter gelegenheid van de jaar beurs trachten zakkenrolle. s en kwar tjesvinders te Utrecht weer hun slag te slaan. Zoo werd van een vreem deling een portefeuille met 700 gerold, terwijl kwartjesvinders in den trein van Amsterdam naar Utrecht van een tweetal heeren 1600 wis ten te „winnen". De politie staat hier machteloos tegenover. Met betrekking tot het bericht omtrent den ontdekten diefstal van broodkaarten te 's Gravenhage, waar bij naar vermoed wordt, een paar politieagenten betrokken zijn wordt nader medegedeeld dat twee agenten zijn geschorst. Een hunner moet op heeterdaad zijn betrapt op het weg nemen van kaarten uit een school lokaal, terwijl ten aanzien van den anderen politieman nog een onder zoek aanhangig is of hij bij knoeie rijen met broodkaarten betrokken is. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd een villabewoner aan den Amsteldijk te Nieuwer Amstel wakker geschrik door het kraken van een deur. Onraad vermoedende be gaf ds heer des huizes zich, gewa pend met een geladen revolver, bui ten zijn slaapvertrek en bemerkte, dat in de salon beneden licht brandde, terwijl èn vestibuledeur èn buitendeur geopend waren. Voorzichtig daalde de bewoner de trap af, doch vermoe delijk door het gekraak van de trap, werden de ongenoode gasten gestoord en vloog onmiddellijk de deur van het salon open, waaruit twee mannen ijlings de vlucht namen, de buiten deur achter zich toetrekkend. Een hen nagezonden kogel trof niet. Bij onderzoek bleek, dat de gasten reeds twee rijwielen buiten voor de villa hadden gezet en er op gebon den twee servetten, waarin allerlei antiek porcelein was geborgen. In de kamers waren alle kasten, waarop de sleutels staken, geopend, terwijl ook nog een koffertje gereed stond met zilverwerk, zooals lepels, vorken enz. hetgeen uit het buffet werd gehaald, benevens eenige gouden sieraden, welke in het salon in een tafellaadje waren geborgen. Gelukkig, dat de bewoner uit zijn slaap werd gewekt, want anders hadden de nachtelijke bezoekers ook nog een geldkistje waarin eenige duizenden guldens wa ren geborgen, medegenomen, thans wordt niets vermist. Vermoedelijk hebben de gasten door middel van valsche sleutels toe gang tot de woning verkregen. Te Veendam zijn een landbou wer, zijn vrouw en hun zoon in drie dagen achter elkaar overleden aan de Spaansche griep. De dochter ver loor bij de vorige griepziekte in drie dagen tijd vier meisjes beneden den leeftijd van 8 jaren. -.|f|i Hoogwatergetij Breskens. DAGE N. voorm, Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Nieuwe 1 Mrt. 2 3 4 Maan voorm. 11.31. 12.21 12.57 1.31 2.06 Zondag 2 12.45 1.21 1.55 2.30 Maart, Op gortbon 11 wederom gort ver krijgbaar, zoolang deze bon geldig is, d. i. tot en met de volgende week en wel zoolang de voorraad strekt. Idem, wat betreft zeepbon no. 11 voor de kalizeep. Op koffiebon no. 48 verkrijgbaar van 1—31 Maart 1 ons koffie,

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2