Dagboek van Neef vSnuffel. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. HSctifFcatTë.' Rechtzaken. Burger 1. stand. Gemengd Nieuws der regeeringstroepen met de ver tegenwoordigers van den leidenden arsol-raad van Essen een conferentie gehouden, die tot het aannemen van de wederkeeriggestelde voorwaarden leidde. Daardoor zou de dreigende bur geroorlog voorkomen zijn. Maar of de rust en orde blijvend door zulk een overeenkomst gewaarborgd zullen zijn En hoelang zullen de oproerige elementen zich door een papieren accoord en een rsgeling-in-woord van een verder anarchistisch optreden laten weerhouden De berichten omtrent den toestand van Clemenceau blijven zeer opgewekt en suggestief in optimistischen zin klinken Enkele bijzonderheden echter manen tot zeker voorbehoud en doen ver onderstellen, dat het in werkelijkheid met den toestand van den minister- presidt nt niet zoo goed gesteld is. De voorwaarde in het jongste bericht gemaakt, dat Clemenceau volgende week zijn gewone politieke leven zal kunnen hervatten, mits binnen twee dagen geen complicaties zich voordoen, toont, dat men van een her stel nog niet zoo heel zeker is en dat men met de mogelijkheid van een emstigen keer in den toestand rekening houdt. En nog, ook al zal Clemenceau zijn gewone politieke werk kunnen doen, zal hij dan met een kogel in de streek van zijn long nog de „oude zijn". De raad van tien heeft, zonder Clemenceau, inmiddels zijn vredea- arbeid hervat. Verschillende vraag stukken van ondergeschikt belang waren Vrijdag aan de orde, waarbij de erkenning van Polen een van de belangrijkste besluiten was. NEDERLAND EN BELGIË. De Belgische regeering haeft de Nederlandsche regeering nog niet geantwoord. Vóór alles moet zij overleg plegen met de geallieerden. HET BUREAU VOOR MEDEDEE- LINGEN INZAKE DE VOEDSEL VOORZIENING. Naar wij vernemen, zal in verband met de voortschrijdende verbetering in de voorziening van ons land met levensmiddelen enz. en de daarmede gepaard gaande geleidelijke beëindi ging der distributie, ook het „Bureau voor Mededeelingen inzake de voed selvoorziening" met 1 April worden opgeheven. ISresk'Stns. Volgens de in dit num mer voorkomende advertentie hoopt de Schouwburgtent van den heer Joh. Bakker weder haar reeks tooneel-uit- voeringen in Zeeusch-Vlaanderen te openen. De eerste uitvoering zal al hier gehouden worden 15 Maart a.s. Breskens. Zaterdagavond hield Mr J. Adriaansen van Middelburg een lezing voor de Vrijz. Democratischen Bond, in de zaal van den heer de Vuijst alhier. Het onderwerp De Vrijz. Democraten en de as. Prov. Statenverkiezingen, werd door hem op zeer duidelijke wijze besproken. De opkomst was tamelijk goed. De lezing had tot succes, dat een afdee- ling van den Bond werd opgericht, niet aanvankelijk 13 personen. In Schoondijke sprak de heer Her man Snijders over 't zelfde onder werp. Aldaar werd een afdeeling opgericht die thans 25 leden telt. In het Raadsverslag der gemsente IJzendijke werd gemeld, dat bij stem ming Ambtenaar Secretarie tegen stemde den heer van der Weijde, dit moet zijn van Hyfte. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 26 Feb. 10.09 10.33 Donderdag 27 11.16 11.40 Vrijdag 28 12.03 12.27 Nieuwe Maan Zondag 2 Maart, voorm. 11.31. Arrond.-Rcchtbank Middelburg. Zitting van 25 Febr. Veroordeeld wegens: poging uitvoer C. S., 26 j., land bouwersknecht, Knocke, M. H., 53 j., commissionnair Westcapelle (B), J. S., 22 j., landbouwersknecht, Knocke, al len gedetineerd, ieder 1 maand gev. straf, met aftrek preventieve hecht. BRESKENS. Huw.-Voltr. 2 Januari. Izaak Jaco bus Riemens, 24 j., jm. en Cornelia Brand, 26 j., jd. 6, Hendricus van Kempen, 26 j., jm. en Albertina Jo anna Ackx, 31 j., jd. 23, Jacobus Hendrik van Haneghem, 24 j., jm. en Sara Cornelia Ras, 21 j., jd. 30, Adriaan Pluijmcrs, 29 j., jm. en Su- zanna Maria Verduijn, 26 j., jd. Geboorten. 2 Januari. Jacobus, z van E. van den Heuvel en M. Bout. 24, Jacob, z. van D. Quaars en W. Versprille. 26, Pieter Jacobus, z. van J. P. de Do.'lder en J. H. Deij. Overlijden. 4 Januari. Catharina Magdalena, 13 j., d. van Ding. de Visser en M. S. de le Lijs. 10 Jo hannes Baptiste Cornelis, 21 j., z. van J. B. Meijer en S. van Damrne. 21, Pieternella Cornelia, 5 j., d. van P. van Meenen en M. A. Manneke. 26, Jacob, 2 d., z. van D. Quaars en W. Versprile. Iiig-ezoiicleii. Geachte Redactie 1 Beleefd verzoek, onderstaande in uw veelgelezen blad op te nemen. Als vooruitstrevend burger der Ge meente Schoondijke, acht ik voor het algemeen belang, het volgende onder het oog te brengen. Zooals ieder weet, laat ons Hulp- Post- en Telegraafkantoor wat ruimte betreft, veel te wenschen over. Nu vernam ik van vertrouwbare zijde, dat het huis, welke op de markt, tegenover het raadhuis staat, voor dit doel, al 2 jaar voor de Gemeente te koop is. Dit gebouw zou uitstekend voor één, naar de eischen des tijds, Post- en Telegraafkantoor in te rich ten zijn. Laten nu de vroede vaderen onzer gemeente eens toonen, door spoedig gun6tig daarop te besluiten, dat ze het algemeen belang begrijpen. U M. de R. dankend voor de ver leende plaatsruimte, T. Schoondijke, Febr. 1919. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van uw bericht omtrent de raadsvergadering te IJzen dijke in de Breskensche Courant van 20 Februari zou ik gaarne onderstaan de regels in uw eerstvolgend blad zien opgenomen. En wel naar aanleiding dat in boven gemeld bericht de indruk gemaakt wordt alsof v/d Sande assistent aan de Gem. Elec. Centrale alhier, niet zelfstandig kan draaien. Omreden dat hierdoor de verkeer de gedachten of gezegden tegen v/d Sande kunnen ontstaan, zij hier ver meld, dat v/d Sande tijdens de mor genuren alsmede tijdens de verlof- en rustdagen van de machinist, de Cen trale zelfstandig bediend. Hopend dat de misschien reeds verkeerd gedane opvattingen, door deze enkele regels wordt weggeno men, wordt u beleefd bedankt voor de verleende plaatsruimte door de Machinist der Centrale. IJzendijke, 24 Febr. '19. In de raadszitting is wel degelijk gezegd, dat v/d Sande niet zelfstan dig kan optreden, hetwelk u in het verslag kan nagaan. Verslaggever. LIMBURG EN BELGIË. Havas seint uit Brusselde uitvoe rende raad van het politieke nationale 22 Februari 1919. Het is met een wel te begrijpen genoegen, dat ik heden in mijn dagboek aanteeke- ning kan maken van veel stemmen van sympathie voor mijn geopperd plan, sluitzegels. De drukkerij „Cadsandria" heeft de uitvoering op zich genomen, en hoopt ze spoedig in te voeren. Alle inlichtingen worden gaarne door haar verstrekt. Ik kom hier later nog wel eens op terug. 25 Februari 1919. Zoo zal dan comité heeft zich in zijn vergadering van 14 dezer ten tolk gemaakt van de opschudding in België ten gevolge van de lezing van de Parijsche ver slagen der zitting van de vredescon ferentie van 12 Februari, waar de Belgische nationale aanspraken uiteen werden gezet en waar de kwestie van Limburg niet te berde schijnt te zijn gebrachtin aanmerking nemende, dat de helft van Limburg in 1839 aan België is ontrukt onder den druk van een noodzakelijkheid, die niet meer bestaat, ten voordeele van Duitsch- land alleen en met voorbijzien van den volkswil, vrijelijk, met luider stem men en eenstemmig tot uiting gebracht; in aanmerking nemende, dat van een minnelijke, doch definitieve oplossing van het Limburgsche vraagstuk de verdediging van Luik, de veiligheid van België, de voorspoed van Ant werpen en zijn verbindingen met den Rijn, de economische eenheid van België, de toekomst van het kolen bekken der Kempen, de normale ont wikkeling van het gebied aan den overkant der Maas, alsmede de goede betrekkingen met Nederland afhan kelijk zijn, wenscht er zich niet bij neer te leggen, dat dit allervoor naamste punt is veronachtzaamd, be tuigt zijn vertrouwen in de Belgische gevolmachtigden, die het niet in de schaduw kunnen hebben gelaten en verklaart, dat de eenige alle partijen bevredigende oplossing is teruggave zonder meer van oostelijk Limburg aan het moederland. N. R. Crt. EEN AFSCHUWELIJKE MISDAAD. Nadi t Vrijdag door een houtsprok- kelende vrouw in het naburige Lies bosch te Breda een zak was gevonden, waarin zich een in verren staat van ontbinding verkeerend kinderhoofdje bevond, is op last der justitie naar de rest van 't lijk gezocht. Bij het graven heeft men daarbij nog drie lijken van kinderen gevonden. Ze zijn alle ter gerechtelijke schouwing naar het mi litair hospitaal overgebracht. Justitie en politie stellen een uitgebreid on derzoek in, tot dusver echter zonder eenig resultaat. Eenige maanden geleden is nage noeg op dezelfde plaats ook ee.i kin derlijkje gevonden. Vreemd is, dat van geen vermissing van een dezer kinderen aangifte is gedaan. Zaterdagmiddag wierp zich aan 't station van de Hollandsche spoor te 's-Gravenhage een ongeveer 50- jarij e, haveloos gekleede man voor den te 2 uur 18 uit Rotterdam binnen komenden trein. De man werd deer lijk verminkt en onmiddellijk dood. Te Nijverdal sprong de voor't eerst in gebruik genomen luchtketel, die samengeperste lucht geeft om den motor aan te zetten voor de electri- sche Centrale aldaar, met een gewel digen knal uiteen. De ketel vloog door het plafond en alle ruiten wer den verbrijzeld. Wonder bovenwon der zijn er geen persoonlijke onge lukken, alleen stagnatie in het bedrijf. EEN MISDAAD? In de Kamperbinnenpoort te Amers foort woonde zuster en broer M., bei de bij de 60 jaar en beiden niet volkomen toerekenbaar. Toen de woning eenige dagen gesloten bleef, heeft de politie haar opengebroken. De vrouw vond men aan tafel dood met het hoofd liggen op een kussen. Het lijk was reeds in staat van ont binding. De broer is zoek. te Qostburg begin Maart, door het Oostburgsche Meisjeskoor eene uit voering worden gegeven onder lei ding en met medewerking van Ach wat zou ik toch gaarne van harte een ieder willen verzoeken, neen sterker nog, willen toeroepen „Geef ii) 's hemels naam aan dit feit geen verkeerde uitleggingLaat deze uitvoering zijn wat elke andere uit voering in gewone tijden zou wezen, ook al stelt ge u dan de vraag of er geen andere leiding evengoed als andere medewerking voor dat Meis jes-koor te vinden is. NEKKRAMP. Onder Scheemda (Gron.) is bij een dochtertje van W. Haan nekkramp geconstateerd. Het kind werd direct naar Groningen overgebracht. DE VLEKTYPHUS. Te Delft is vlektyphus geconsta teerd bij een 45-jarig werkman, die zich in obsrrvatie bevond. De pa tiënt is naar het gasthuis overgebracht. Te Schiedam is een tweede geval van vlektyphus geconstateerd bij een persoon, die tijdelijk bij zijn familie verblijf hield. Het gemeentebestuur heeft het voor malig Volkshuis doen inrichten voor de opening van degenen, die met de patiënten in aanraking zijn geweest. STEEDS MEER INBRAKEN. Zondagnacht zijn in de buurt van Duinoord in Den Haag niet minder dan vijf inbraken gepleegd en wel twee op de Laan van Meerdervoort, een in de Reinkenstraat, een in de Eikstraat en een aan de Groot-Her- toginnelaan. In de 4 eerste percee- len, welke tijdelijk onbewoond waren, is het resultaat voor de inbrekers zeer gering geweest. Alleen uit het per ceel aan de Groot-Hertoginnenlaan is voor een groot bedrag aan goud en zilver ontvreemd, en verder zijn een aantal schilderstukken uit de lijsten gesneden en medegenomen. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is de 60-jarige vrouw E. S. in deZorg- vlietstraat in Den Haag in haar wo ning door twee personen, een hurger en een militair, aangegrepen en op haar bed geworpen; haar hoofd werd in een hoofdkussen gebonden, zoodat zij niet schreeuwen kon. De beide mannen hebben fj5 aan geld en eenige sieraden ter waarde van ongeveer 100 gestolen. DE VALSCHE MUNTERS. Aangaande de te Aalten gearres teerde valsche munters wordt nog nader gemeld De beide gearresteer den blijken gewezen soldaat-commie zen te zijn. Zij hehben bekend, niet slechts zilverbons, doch ook bankbil jetten van honderd gulden te kunnen maken langs fotogralischen weg. Hier van hadden zij reeds eenige tegen f 25.— van de hand gedaan. GASVERSTIKKING. Te Assen is de weduwe Mtyer door gasverstikking gestorven. In het Parkhotel te Assen hebben eenige dagen een tweetal oplichters gelogeerd. Een poging om een sigaren handelaar op te lichten mislukte, daar deze de sigaren niet afgaf zonder betaling. Bij een manufacturie. werd voor een bedrag van f 12000 gekocht. De heeren zijn plotseling vertrokken zonder betaling. Te Diepenveen heeft zich dezer dagen, volgens het „Vad." het niet alledaagsche geval voorgedaan, dat een inwoner dier gemeente een tele gram aan den minister van Landbouw heelt gezonden, net doende alsof de burgemeester de afzender was. In het telegram werd geklaagd over de slechte brandstofvoorziening en drin gend gevraagd om een wagon steen kolen. Deze werd onmiddellijk afge zonden. Groote verbazing van den burgemeester toen hij vernam, dat de wagen op zijn eigen verzoek was toe gestuurd. De ingezetenen, dankbaar voor de brandstof, zijn niet ongenegen om, wanneer het met een boete afloopt, gezamenlijk dit bedrag bijeen te brengen.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2