ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 28e Jaargang Zaterdag 22 Februari 1919 Nummer 2398 Een andere toon. Het Geheim. Gemeenteraad. f. Terugontvangst van verordening onderwijzersjaarwedde, om deze te wijzigen en het minimum van 700 op 800,te brengen. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend Franco per post f I.— E. BOO M—B LIE K met 20 pCt. oorlogstoeslag Advertentieprijsvan 1 5 regels 40 cent Teleeram 0Telefoon Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 8 cent. Bij abonnement lager tarief BoomBliek - S K E N S n0. 21 Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Wat de annexatie van Nederlandsch gebied door Belgift betreft, zien wij dat de Belgische bladen een andere toon beginnen aan te slaan. Zoo o.a. ,La Gazette" op 't oogenblik het meest verwoede van alle Brusselsclie bladen, schrijft thans „Het is niet voldoende, te denken aan de beveiliging van België's gren zen, men moet ook rekening houden met de dringende noodzakelijkheid om onze nationale eendracht te ver sterken". En nu meent de „Gazette", dat annexatie vanNederlandschgrond gebied daartoe niet het beste middel is. „Men mag", aldus het blad, „het ernstige gevaar niet uit het oog ver liezen, dat er zou kunnen voortsprui ten uit de inlijving bij België van bevolkingen, die aan deze inlijving vijandig zijn, die alle Flamingantisch zijn en die naar alle waarschijnlijk heid gloeiende haarden van activisme zouden vormen en voorposten ten dienste van eventueele nieuwe vijan dige invallen. Men moet den moed hebben, om deze gevaarlijke moge lijkheid onder de oogen te zien, zelfs indien zij indruischt tegen lofwaardige verzuchtingen". In deze overweging klinkt wel eenigszins de toon van het liedje van den vos over de druiven, die te groen waren. Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft Wij, Belgen willen geen geweld plegen. Ook in deze aangelegenheid willen wij de wereld bewijzen, dat wij gematigd en bezadigd onze over tuiging uitspreken zonder het tot be toogingen te laten komen. Dergelijke demonstraties, zooals die te Maas tricht, zijn misplaatst. Wij hechten er niet de minsts waarde aan, omdat zij enkel de gemoederen ophitsen en een kalm en waardig overleg slechts kun nen benadeelen. Dat Nederland er niet op uit is zich Duitsch gebied toe te eigenen, lijkt ons goed begrijpelijk, zoo de bevolking in kwestie het zelf ook niet niet verlangt. Ook wij zijn er niet voor Duitsch gebied bij België te zien inlijven, vooral niet indien deze be woners er niets voor voelen. FWIiigf©!, XIV. De hond draaide kwispelstaartend en blaffende, zoodat mij schier hooren en zien verging, achter hem aan en sprong hem voorbij, toen hij staan bleef om in een diep gewelfde nis van den muur in de dagen dat dit huis gebouwd was wist men niets van revolutiebouw met éénsteensmuurtjes een laag deurtje te openen. Ik moest mij bukken toen ik Frida volgde in het vertrek, dat thans voor ons ontsloten was. Ziezoo, sprak Frida, nu heb ik je hierheen gebracht zooals ik papa be loofd heb. Daarop wendde zij zich tot den cmden man. Gaat u nu maar naar uw vrouw. Wacht, ik ga met u mee om haar 't drankje te brengen het is toch zeker weer dezelfde ongesteldheid, waar ze reeds zoo dikwijls aan gela- Zoo ook moet België's houding tegen over Holland zijn. Wanneer wij over wonnen en bezette streken van een vijand ons niet eens willen toe-eigenen, hoe kan dan in oris de lust opkomen, de hand te willen leggen op het land van een bevriende bevolking indien de hoogere belangen niet van België alleen, maar ook van Nederland het niet schijnen te billijken. IJzendijke. Dinsdagmorgen kwam de raad der gemeente alhier, in vol tallige zitting bijeen. Na opening door den voorzitter J A. Neeteson wordt voorlezing gedaan van de no tulen welke ongewijzigd worden goed gekeurd. Mededeeling wordt gedaan van de volgende ingekomen stukken: a. Besluit van Ged. Staten aanhou ding begrooting tot 1 April; b. Mededeeling District-Schoolop ziener behelzende onderzoek school- toestand; c. Volledig verslag omtrent den toestand van het onderwijs aan school II, waaruit o.m. blijkt, dat de ver standhouding tusschen het hoofd der school en den onderwijzer Bruijnooge zeer veel te wenschen overlaat. Naar aanleiding hiervan spreekt dhr Hendrikse zijn meening uit, dat wij in den onderwijzer Bruijnooge bedrogen zijn en geeft in overweging hem voor B. en W. te laten verschij nen, teneinde aan dien onaangenamen toestand een einde te maken. Het geeft een ongunstigen indruk. De Voorz. zegt, dat ook hij die meening is toegedaan, en bedoelde persoon zal hierover gehoord worden; d. Goedkeuring door Ged. Staten verzoek van P. H. Antheunis om zijn aanslag in den H. O. te verlagen tot de 21e klasse en alzoo terug te bren gen van 2900 op 1800; Dhr Hendrikse vraagt ol hier geen abuis bestaat, de raad had toch anders geadviseerd. De voorz. deelt mede, dat deze verlaging is gedaan aan gaande eene boedelscheiding. Dhr Hendrikse. Er bestond geen boe delscheiding, B. en W. hebben ver keerd geadviseerd. Waarom hebben boreerd heeft, niet waar? De oude man antwoordde niet. Blijkbaar behoorde praatziekte niet tot zijn gebreken. Hij schoof een paar stoelen naar het midden van het vertrek en wreef met de mouwen van zijn buis over het blad van de ouderwetsche, mas sieve tafel. Toen bromdehij binnensmonds .zoo dat ik hem slechts met de grootste moeite kon verstaan Als mijnheer me bijgeval mocht noodig hebben, dan ben ik dadelijk bij de hand Ik ben in het achter kamertje Mijn vrouw slaapt op 't oogsnblik. Als zij wakker wordt zal ik de jongejuffrouw wel roepen. Meteen vloog de deur dichtwij waren alleen. In het eerste oogenblik stond mijn blonde nichtje beteuterd te kijken. Dit tète-a-tète kwam dan ook waarlijk al te onverdacht. Zij maakte een haastige beweging naar de deur, als wilde zij den ou den man naijlen en ik zag duidelijk hoe haar lief blank gezichtje met een zij niet eerst den raad nog eens ge hoord. Als zij verkeerd adviseeren hebben wij niet noodig te beslissen. De Voorz. Wij hadden de veronder stelling, dat er goed geadviseerd was. Dhr Hendrikse. Ik zal er mij bij neerleggen, maar 't is niet in den haak t. Besluit goedkeuring geldleening 2000,inzake salarisverhooging 1918. •Dhr Hendrikse. Op mijn voörstel was dit minimum van 700,be paald, doch nu Ged. Staten 800, voorschrijven, moetsn we er ons wel bij neerleggen. g. Een schrijven van den bedrijfslei der der Electr. Centr. dhr Van Sorgen, behelzende zijn jaarwedde te herzien en deze te brengen voor 1919 op 1100,en in 1920 als maximum 1200,alsmede de 5 pCt. provi sie der werkzaamheden en de bepa ling van vrije dagen tijdens het gang baar bedrijf, zoo ook een verbetering van salaris voor de hulpmachinist. Dhr Hendrikse. Geen ambtenaar in IJzendijke die zoo z'n plicht doet als hij,* hij offert zich voor het bedrijf op, hij acht de verhooging wel verdiend, en kan er zich mitsdien goed mee vereenigen, wat betreft den bedrijfs leider, doch wat aangaat den hulp machinist, deze behoort zelve te ko men, dit moet van Sorgen niet doen. Dhr de Milliano. Wij krijgen geen betere bedrijfsleider. Wij moeten op prijs stellen hem te behouden. De voorzitter, 't Is waar, hij is altijd bereid. Dhr Theri. Gaat hij niet wat te ver, wat betreft zijn zelfbeschikkings recht over vrije dagen. Dhr Hendrikse. Ja, wat dat betreft, zou dit wel in overleg met Burg. en Weth. kunnen geschieden. Wordt goedgevonden zijn salaris te brengen op een maximum van 1200 in 1920, met vrije woning, vuur en licht. Voor den hulp-machinist stellen B en W. voor ƒ600, met 2 twee-jarige verhoogingen van 50 en alzoo te brengen op 700. Dhr Hendrikse. Dit kan beoordeeld purperen blosje bedekt werd, dat haar allerbekoorlijkst stond. Even bleef zij staan, als was zij met haar houding verlegen en zijzelf niet wist of zij blijven zou, dan wel het vertrek verlaten. Zonder twijfel kwam zij tot de overtuiging, dat dit laatste moeilijk met de eischen der wellevendheid was overeen te brengen en dat zij in zulk een geval moeilijk een verklaring kon ontwijken. Wat dan ook de reden moge zijn, had ik in elk geval de genoegdoening, dat zij haar oorspron kelijk plan liet varen. Zij keerde van de deur terug en en begaf zich naar het midden van de kamer, waar zij plaats nam in den leunstoel, die naast de kachel stond. Zij sloot de oogen en op iederen trek van haar gezichtje stond duide lijk te lezen O lieve God, hoe onaangenaam en vervelend 1 Maar ik ben toch niet bang om alleen met je te zijndenk dat maar niet, hoor 1 Al wat maar eenigs zins met jou in verband staat, laat worden na onderzoek omtrent zijn bekwaamheden. De voorz. Zijn bekwaamheden zijn best, hij kan zelfstandig optreden. Dhr Hendrikse. Niet waar, dat weet ik beter. Dhr Theri. Nu het salaris van Van Sorgen zooveel is verhoogd, is het toch niet meer dan billijk de hulp-machinist van de Sande ook wat te verhoogen. Dhr Hendrikse. Het is niet aan de orde, wel het salaris voor Van Sorgen, deze heeft niet voor van de Sande te vragen. Dhr Theri. Dan kan het Dage- lijksch Bestuur toch een voorstel doen het aan de orde te stellen. Dhr Hendrikse. Staat niet op de agenda. Hierna wordt de discussie gesloten. Verder is ingekomen een verzoek van den Gemeente-werkman Boerjan, om verhooging toelage gebruik van zijn ezel en dit van ƒ100 op ƒ200 te brengen. De Raad kan zich hier goed mee vereenigen, onder voorwaarde dat dit voor tijdelijk is, zoodat dit verzoek ingewilligd wordt. Wegens overschreiding van verschil lende posten op de begrooting van 1918, wordt besloten tot verhooging van verschillende posten, wat evenwel kan geschieden zonder de omslag te verhoogen. Zoo ondergaat ook de begrooting voor het Electrisch Bedrijf een ver andering. Dhr Hendrikse. Wanneer kunnen we meters hebben, want dat is na- deelig voor de gemeente. De Voorz. Neen, integendeel het is voordeelig voor de gemeente. Dhr Hendrikse. Bij vergaderingen, enz. waarvoor vergunning wordt ver leend tot later open blijven van lo kalen, wordt toch meer licht verbrand, en daar we geen meters hebben moet dit toch nadeelig zijn voor de ge meente. De voorz. Dan wordt daar extra voor betaald. Dhr Theri hoorde klagen over het aanbrengen van meters, bij nieuw- aangeslotenen en heeft een onderzoek ingesteld. Die 45 lichtpunten laten aanleggen krijgen een meter, die 1 2 lichtpunten hebben geen. mij zoo koud als ijs 1 De toestand werd waarlijk van dien aard, dat zelfs minder bedeesde jonge lui als ik verlegen zouden zijn ge worden. Eindelijk was nu voor mij een goede gelegenheid gekomen om te vragen Frida, waarom doe je zoo vreemd tegenover mij Waaraan moet ik deze raadselachtige verandering toe schrijven Wat heb ik je gedaan Heb je mij niet meer lief? Inderdnad zweefden mij deze vra gen op de lippen, maar toch bewaarde ik het stilzwijgen en wendde diep gekrenkt het hoofd af Zij zag er ook zoo onverschillig, zoo ijskoud en ongenaakbaar uit en ik had te haren opzichte immers een zuiver geweten Ten overvloede was mij nog zeer kort geleden door een vriend, die veel ondervinding had en de schoone sekse door en door kende, de ver standige raad gegeven, dat men de vrouw voor het huwelijk moet op voeden. Wordt vervolgd. S i

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1