Binnenland, Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. VERKORTE BERICHTEN de commissie,, die thans een onder zoek instelt naar de aangelegenheden in verband met de constitutioneele hervorming in Indië, tijdig genoeg zal worden ontvangen om de gelegenheid te bieden nog in den loop van deze zitting een ontwerp in te dienen. De toestand in Ierland wekt bij mij groote ongerustheid, maar ik hoop ten zeerste dat de omstandigheden spoe dig een zoo gunstige wending mogen nemen, dat het mogelijk wordt een duurzame regeling van dit moeilijke vraagstuk tot stand te brengen. De verlangens naar een betere so ciale orde, die door de ervaringen van den oorlog in de harten van mijn onderdanen gegroeid zijn, moeten door snelle en uitgebreide maatregelen worden aangemoedigd. Voor den oor log bessonden in ons land armoede, werkloosheid en onvoldoende huis vesting. Dit kwaad, dat verholpen kan worden, werd nog ernstiger gemaakt door tweedracht. Sedert liet uitbreken van den oorlog hebben alle klassen echter tezamen voor het groote ide aal gewerkt en gestreden. Als wij de verliezen willen herstellen moeten wij in denzelfden geest verder gaan. Wij moeten niet aarzelen belangen of vooroordeelen op te offeren, om on verdiende armoede weg te nemen, om de werkloosheid te verminderen, voor behoorlijke huisvesting te zorgen, de nationale gezondheid te verbeteren en den levensstandaard voor de geheele gemeenschap op te voeren. Wij zullen dit doel niet door weifelmoedigheid bij het wegnemen van erkende ge breken bereiken en door geweld of wanordelijkheden zal het werk be moeilijkt worden. Wij zullen slechts slagen door geduldige en onvermoei de volharding bij het doorvoeren van de wetten en bepalingen, die vereischt worden. Een groot aantal maatregelen, die van belang zijn voor het sociale en economische welzijn van de natie wachten op uw onderzoek en het is van het grootste gewicht, dat zij spoedig worden afgedaan. Te dien i-inde zal u gevraagd wor den uw goedkeuring te hechten aan de instelling van een nieuw ministerie voor openbare gezondheidsmaatrege len, om over het geheele land een wetenschappelijken gezondheidsdienst te organiseeren. Ook zal er een ontwerp komen, betreffende de instelling van een departement van verkeersmiddelen, teneinde de hulpbronnen van het land op het gebied van landbouw en in dustrie door betere transportmiddelen te ontwikkelen. Er zal u verzocht worden maatre gelen te nemen voor een spoedige vermeerdering op groote schaal van de gelegenheden tot huisvesting en voor de inlossing der beloften aan de vakvereenigingen met het doel oneer lijke concurrentie door verkoop van geïmporteerde artikelen beneden kost prijs te beletten. Er zullen u ook voorstellen worden voorgelegd tot bevordering van de vestiging op het platteland, voorna melijk door hen, die bij het leger hebben gediend en tot het geven van de noodige landbouwkundige oplei ding aan daarvoor geschikte mannen. Ten s otte beveel ik het industrieele vraagstuk in uw aandacht aan. Het is mijn vurige wensch, dat de geheele gemeenschap de zegeningen van vrij heid en voorspoed moge genieten. Het is uw plicht om onder handha ving van de rechten van persoon en eigendom geen moeite te sparen om de bestaande onrust weg te nemen. Ik doe een beroep op u, om te stre ven naar een beter en meer harmo- nieuzen geest in ons nationaal indu strieel leven. FAILLISSEMENTEN IN NEDER LAND. In de afgeloopen week, eindigende 8 Febr. zijn in Nederland uitgespro ken 34 faillissementen tegen 23 in in dezefde week van het vorige jaar. Van I Januari tot en met 8 Fe bruari 1919 142 faillissementen tegen over 93 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Breskans. Wij staan weer mid den in de verkiezingen. Ie voor den Raad, om te voorzien in de vacature C. Dieleman. Deze verkiezing heeft nog plaats volgens het oude stelsel en volgens de oude kiezerslijst van Maart 1914, zooals deze lijst successievelijk is bijgewerkt in 1915, 1916 en Maart 1917. Deze verkiezing geldt slechts tot 2 September a.s., wanneer de geheele nieuwe Raad optreedt. 2e De candidaatstelling voor den nieuwen Jiaad heeft reeds plaats op 8 April a.s. Binnen 45 dagen dus tusschen 9 April en 22 Mei moet de stemming plaats hebben op een nog door B. en W. te bepalen dag. Met het oog op onderzoek der lijs ten van candidaten, termijnen van beroep zal de dag van stemming voor den nieuwen Raad wel niet plaats hebben voor de 2e week in Mei. 3e De verkiezing voor de nieuwe Provinciale Staten. De candidaat stelling heeft hiervoor plaats op den laatsten Dinsdag van Februari, dus 25 dezer, terwijl de stemming is vast gesteld op Woensdag 9 April a.s. Breskens, Woensdagavond had alhier een ijsongeluk plaats hetwelk goed is afgeloopen en geen menschen- levens heeft gekost. Een tweetal meisjes waren aan 't schaatsenrijden op de buitenkom, toen zij plotseling door het ijs zakten. De beide moe ders der meisjes, welke hun dochters in het ijs zagen verdwijnen, schoten terstond ter hulp, doch ondergingen hetzelfde lot. De vader van een der meisjes begaf zich naar de drenke lingen, doch ook hij zakte door het broze sneeuwijs, na een der meisjes gered te hebben. Gelukkig werd het ongeval door meerdere opgemerkt. Een tweetal personen mochten het genoegen smaken, allen, hoewel ver stijft, levendig op het droge te bren gen. Breskans» De laatste poging welke de ijsclub heeft aangewend om een ijsieest te geven, is gedeeltelijk met succes bekroond. Van de te houden wedstrijden is het ringrijden geslaagd. De prijswinners waren Rie- mens, van den Broecke en de Winde. Was bij het aanvangsuur de Bosch kreek zwart van het volk, een uur daarna was het tot ruim de helft in aantal verminderd, omreden het ijs slecht te berijden was. In drommen trok men naar de Ves te, hoewel ook daar het ijs minder goed was. Na afloop werd een algemeene vergadering gehouden, welke, als naar gewoonte, door geen der leden werd bijgewoond. Het Bestuur besloot dien tengevolge tot ontbinding der veree- niging over te gaan. Zuidzande. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn eenige bewoners onzer gemeente opgeschrikt; in het bijzonder de oude vrouw Lu- teijn. 's Avonds waren onder Cad- zand en St. Anna een 8-tal Duitschers over de grens gekomen. Een viertal hiervan kwam terecht te Zuidzande. Om onderdak te krijgen werd aan verschillende woningen geklopt. O. a. ook bij de oude vrouw Luteijn, welke alleen thuis was met een oude blinde man. Men kan begrijpen hoe deze menschel! de schrik om het hart sloeg, denkende aan den nog zoo versch in het geheugen liggenden moord aldaar. Eindelijk werden ze, toen ze bij den landbouwer Verhage aanklopten, door deze bij de politie ondergebracht. Des ander daags werden zij naar Oostburg overgebracht, alwaar zij ook hun vier kameraden ontmoetten. Groedea In den nacht van Woens dag op Donderdag hebben ongenoode gasten zich bij den landbouwer B. alhier, aan den straatweg naar Nieuw- vliet, drie balen Lijnzaadmeel toege- eigend. Van de daders tot heden nog geen spoor. Schoondijke Dinsdag hield de Algemeene Baarden-Verzekering- Maatschappij alhier, onder presideum van den heer P. de Hullu-Dorst hare jaarvergadering. De notulen werden goedgekeurd, o.m. die van 28 Nov. j.l., waarbij besloten werd de uitkee- ring voortaan te doen plaats hebben a 80 pCt. De rekening en verantwoording over 1918 door den boekhouder J. van den Bossche werd goedgekeurd. Uit deze rekening zij vermeld, dat de ontvangsten hadden bedragen f93639.751/,, de uitgaven f76220.131/,. Goed slot f 17149.62. Uitgekeerd werd voor 95 doode paarden f 72681, waar tegenover stond als ontvangst f8550. 1 Januari 1918 waren 429 leden aangesloten met 3235 paarden, met verzekerde waarde van f2532590. 11 leden traden uit, 42 traden toe met een verzekerd bedrag van f108000. Aangekocht werden 199 paarden tot ee« bedrag van f 164630. Voor 19 i 9 werd de schatting der paarden verhoogd tot f2000. Bij de afdeeling Veulenverzekering waren in 1918 aangesloten 138 leden met 552 merries. Voor 99 doode veu lens werd eene vergoeding betaald van f10416. Op 1 Januari waren 470 leden aangesloten met 3349 paar den ad f4318220. De levendige paardenhandel van het vorige jaar was ook merkbaar voor de vereeniging De commissie van toezicht, de hee- ren A. H. de Milliano, J. P. de Smit en E. Modde had de rekening goed gekeurd, waarmee de vergadering ac- coord ging. De heer A. H. de Milliano stelde na goedkeuring der rekening voor een eind te maken aan het streven van sommige paardenhouders, die hun paarden te laag Verzekeren, als zij meenen die dieren niet lang meer te houden. Dit dupeert de nieuwe eige naars leden der maatschappij. Na dis cussie werd aangenomen dan een nieuwe schatting toe te laten, indien de paarden van eigenaars verwisselen. Van de 236 aanwezige leden stem den 205 voor de verkiezing van een bestuurslid, waarbij de heer P. Erasmus met nagenoeg algemeene stemmen werd herkozen. De secretaris-boekhouder kreeg daarna gelegenheid om verslag uit te brengen over het afgeloopen jaar. Behalve de hierboven genoemde cijfers enz. sloeg spreker een blik meer in het algemeen. De maatschappij had een voorspoedig jaar en ondervind middellijk de gevolgen van de goede oorlogsjaren voor de landbouwers- paardenhouders. Natuurlijk werd ook de critieke toestand besproken, waarin deze streek nog steeds verkeert. Hoewel in tal rijke vergaderingen al geprotesteerd is tegen annexatie, komt het spreker voor, dat van deze zijde, uit deze vergadering ook een stem moet op gaan tegen het heilloos streven om dit deel van Nederland af te scheuren. Juist op dezen dag. nu de Belgische commissie hare eischen zal kenbaar maken te Parijs, dient met kracht geprotesteerd. En dient nog eens betuigd te worden het krachtig be sluit om Nederlander te willen blij ven, trouw aan het Oranjehuis. On der applaus werd daarop besloten het volgende telegram te zenden aan Hn- re Majesteit De leden der Algem. Onderlinge Paarden-verzekering in Zeeuwsch- Vlaanderen, tellende bijna 500 leden landbouwers, in algemeene vergade ring te Schoondijke bijeen, protesteert tegen elk streven ten doel hebbende afscheuren van hun gewest van het overige Vaderland en betuigen Uwe Majesteit opnieuw hun trouw en ver knochtheid aan ons dierbaar Oranje huis. Het oudste lid, de heer Jac. van de Sande van Kruisdijk bracht een woord van dank aan den secretaris voor zijn uitgebreid verslag. Bij de rondvraag kwam ter sprake het aan egane contract met de z. g. plotersvoor 19191920. Hieruit bleek, dat de kooplieden een garantie van f1000 moeten geven, waarvoor^ze 5 pCt. rente zullen genieten. De ver gadering keurde het door het bestuur opgemaakt contract goed. Na sluiting der vergadering volgde de gewone maaltijd. Hoogwatergetij Breskens. DAG E N. voorm. nam. Zaterdag Zondag Maandtg Dinsdag 15 Feb. 16 17 18 1.28 2.01 2.34 3.09 1.52 2.25 2.58 3.33 DAMMEN. Correspondentie aan W. Luteijn Sr. No. 14. Uit de partij. S T AND: Zwart8, 15, 17, 21, 22, 25, 38 Wit: 23,26,31,40,48,50 Wit speelt 23-19. Welk antwoord is het best voor zwart 15-20 of 25-30? En waarom? Opl. van no. 12: zw. speelt 16-21, 17-22, 19 28, 18 47- Geen goede opl. ontvangen. Van J. D. te B. ontvingen wij den volgenden leuken gang: w. 28:17, A 38:27,33:22, 27: 16, 43:32 zw. 17-22, 12:32, 19:28, 16-21, 18:38 A 23: 12,38: 27, 29:18,27: 18,35:24 8 17, 19-23, 13:22, 25 30, 20 27 Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 14 Febr. Veroordeeld wegens: uitvoer en vervoer: A.K., 16j. Bres kens, t 10 ot 3 w. tuchtsch., P. v. L., 40 j., Watervliet, f25 of 25 d., li. E. A. v. P., 28 j., Sluis, f5 of 5 d., G. B., 25 j., Sluis, 1 maand gev. straf, J. K. S., 31 j., Amsterdam, f 15 of 15 d., M. B., 34 j., St. Laureijns, f 25 of 25 d. overtreding distributiewetL. v. D., 33 j., landbouwer Groede, ontslagen van rechtsvervolging. mishandeling: J. A. v. d. W., 39 j., slager, Zuidzande, f3 of 3 d. Vrijgesproken M. M., 29 j., Aar denburg, beklaagd van verboden ver voer. Rechtsingang met bevel tot ge vangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting verleend tegen V. L. d C., werkman te Sluis beklaagd van verboden terugkeer. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 16 Febr. Breskens v 9t/2 u ds J. A. Raams. H. Avondmaal. n 2 u Zondagschool. n 5il1 u ds J. A. Raams. Groede v 91/2 u ds de Zwaan. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds de Puy, van Cadzand. DE BELGISCHE ANNEXATIE-PLANNEN. Dat de openbare meening hier te lande, gewaarschuwd door het voor afgaand geschetter der Fransche en Vlaamsche annexionistische pers, reden had om protesten te doen hooren, blijkt thans zeer juist te zijn geweest, nu de Belgische regeering zelve hare eischen laat hooren aangaande annex atie van een deel van Limburg en van Zeeuwsch-Vlaanderen. Moge zij gereed blijven en de regeering in de verdediging onzer rechtende zekerheid verleenen, dat het volk als één man achter haar staat. DE VLEKTYPHUS. Het aantal lijders aan vlektyphus is te Delft met éen vermeerderd. In 't geheel worden thans 18 patiënten in het gasthuis verpleegd 32 personen bevinden zich in observatie. In verband met het heerschen de zer gevreesde epidemie zijn de scho len te Hattem gesloten. De ziekte, die in drie gezinnen geconstateerd is, heeft zich gelukkig nog niet verder uitgebreid.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2