ALGEMEEN NIEIM fS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Di Engelsche Trooniede, Congressen. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Zaterdag 15 Februari 1919 Nummer 2396 Het Geheim. HE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1. Advertentieprijs van 1—5 regels 40 cent Elke regel" meer 8 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Telegram BRESKENS ™e,0°" BoomBlsek No. 21 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. oorlogstoeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur In de Zondag gehouden vergade ringen van het Spoorwegpersoneel zijn de volgende moties aangenomen lo. Het Congres van de modernen Het Congres, kennis genomen heb bende van de beslissing van den mi nister van waterstaat, waarbij de door de directie ontworpen loonregeling ongewijzigd werd goedgekeurd, be houdens verhooging der loonen voor beambten met 0.25 per dag en oor ambtenaren met ƒ90-per jaar, en invoering van een loonraad constateert, dat hierdoor zoo goed als niet tegemoet gekomen wordt aan de wenschsn van het personeel, neer gelegd in het rapport van de N. V. en B. A. N. S., terwijl zelfs door niet inwilliging van het verzoek dier beide organisaties om het personeel te ont heffen van betaling der alloopende pensioenkortingen, die 25 pCt. der verhooging uitmaken, en door de on zekerheid omtrent de duurtetoeslagen, niet uitgesloten is, dat het personeel aan directe inkomsten achteruitgaat stelt mede vast, dat deze nieuwe loonregeling in vele opzichten blijft achterstaan bij de thans ook door den minister onvoldoende geoordeelde loon regeling van het rijkspersoneel spreekt zijn verontwaardiging er over uit, dat de minister van water staat zoo weinig rekening heeft ge houden met de nooden en verlangens van het spoorwegpersoneel doet thans een dringend beroep op de volksvertegenwoordiging, opdat een spoedige behandeling van de ar beidsvoorwaarden van het spoorweg personeel in de Tweeds Kamer alsnog moge leiden tot een gunstiger beslis sing en roept het geheele personeel op tot aaneensluiting in de Nederlandsche Vereeniging en den B. A. N. S. zoodat door te voeren krachtige actie inwil- liging der gestelde eischen in de naaste toekomst voor directies en regeering onafwijsbaar wordt. 2o. Het Congres van de katholieken Het congres van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel ,St. Raphael, gehouden te Utrecht in den Schouwburg XII. Waar was dat dan oom vroeg ik. In het Roode Huis. En mijn verbaasden blik opmer kende, liet hij er op volgen Het is de levensgeschiedenis van een gestorvene, met eigen hand ge schreven. Vol eerbied zag ik neder op de gele papieren, die ik in de hand hield, terwijl oom voortging Ik ben nog niet lang in het bezit van dit manuskript. Üoor een toe- valligen samenloop van omstandighe den kwam het in mijn handen. De dominee van Bergenrode doch dat zal ik je later wel eens vertellen. Dat is trouwens maar bijzaak. En daarginds, aan het einde van den lommerrijken weg, dicut verscho len in de stilte en de eenzaamheid van het woud, vertoonden zich aan mijn blikken de roode muren van het gehoord de toezegging der regee ring, dat de grondloonen met 25 cent per dag, resp. f 90 per jaar zullen worden verhoogd en een loonraad zal worden ingesteld gezien de houding der directies en in aanmerking nemende de omstan digheid, dat de N.V. en de B.A.N.S. de actie voor een grondloon van f 3 per dag, resp. f 10.20 per jaar, met alle middelen hebben tegengewerkt; aanvaardt het toegezegde grondloon maar handhaaft den eisch van f 3, resp. f 10.20; draagt het hoofdbestuur op bij de regeering aan te dringen op spoedige instelling van den loonraad en aan dezen raad opdracht ts geven binnen zóó korten tijd rapport uit te brengen, dat uiterlijk 1 Januari 1920 de loonen enz. in overeenstemming zullen wor den gebracht met het advies van den raad dringt er op aan, dat een regeling worde getroffen, welke de verminde ring aan inkomsten, voortvloeiende uit de afloopende kortingen, compenseert en dat bovendien een duurtetoeslag zal worden verleend wegens de ab normale omstandigheden. 3o. De Neutrale Bond: De buitengewone algemeene verga dering van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, gehouden te Am sterdam in „Handwerkers Vrienden kring" op 9 Februari 1919; kennis genomen hebbende van het besluit van den minister van water staat dd. 3 Februari, waarbij de loon regeling van het spoorwegpersoneel is vastgesteld, in dier voege, dat met be houd van de regeling als door de maatschappijen in haar ontwerp neer gelegd, de bezoldiging in minimum en maximum voor de volslagen be ambten f 0.25 per dag en voor de ambtenaren f 90 per jaar hooger wordt gesteld dan in dit ontwerp, terwijl bovendien een loonraad zal worden ingesteld handhaaft het geëischte uurloon en verklaart, dat de beslissing van Z.Exc. onvoldoende is draagt het hoofdbestuur op met klem bij de regeering aan te dringen op een onverwijlde instelling van den loonraad, welks uitspraak voor directie en personeel bindend behoort te zijn, welke taak behoort te wezen, zóó spookachtige oude huis. Het was, naar zijn bouwtrant te oordeelen, gesticht in lang vervlogen jaren, toen edellieden en jonkvrou wen nog ter jacht togen met de valk aan een zilveren ketting vastgelegd in de stoere vuist of op de slanke hand. Plomp en onbehouwen lag het voor mij met zijn ronde, van leien daken voorziene torens en de onregelmatige rijen vart smalle vensters, waarin klei ne, in lood gezette ruitjes de stralen der herfstzon trachtten op te vangen. Een zandsteenen trap, wier treden waren afgesleten, voerde naar de hooge deur, oorspronkelijk een inrij poort, aan beide zijden hield een eeuwenoude, knokige linde trouw de wacht en onder sik dier stomme wachters met hun breede bladeren- kroon noodigde een steenen bankje den vermoe.den wandelaar tot een lommerrijk zitje uit. Dit eenzame jagershuis moet reeds den last van vele eeuwen hebben getrotseerd, getuige zijn geweest van de jagersgeneugten van tallooze, reeds tijdig over het loonvraagstuk te rap porteeren, dat ten spoedigste loonen loongrooptoeslagen, indeeling der loongroepen enz. kunnen worden gebracht in overeenstemming met de billijke en gerechtvaardigde eischen van het spoorwegpersoneel verlangt bovendien, dat er een re geling wordt getroffen, waarbij het personeel schadeloos wordt gesteld voor de door de nieuwe loonregeling te betalen afloopende kortingen op het loon, en in het genot worde ge steld van een duurtetoeslag voor de bestrijding der abnormale tijdsom standigheden en roept het geheele spoorwegpersoneel op, deze eischen te steunen door zich krachtig te or- ganiseeren in den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel. De koning heeft bij de opening van het parlement de volgende rede ge houden De ontbinding van het vorige par lement volgde bijna onmiddellijk op de ineenstorting van Duitschland onder de voortdurende slagen van de geal lieerde legers. Sinds dien daturn is de wapenstilstand, welke meer dan eens verlengd is, met de doortastendheid doorgevoerd. De vijandelijke troepen zijn tot ach ter den Rijn teruggetrokken en heb ben veel van hun bewapening uitge leverd. De geallieerde legers hebben de brughoofden aan gene zijde van de rivier bezet en aldus den toegang tot Duitschland opengesteld, indien het mocht beproeven den oorlog te hervatten. In dezelfde periode is de macht van de Duitsche vloot gebroken door de overgave van de vijandelijke duik- booten en de interneering van zijn voornaamste vloot in mijn havens Deze groote resultaten, welke ons de feitelijke waarborgen hebben ver schaft, dat de strijd tusschen Duitsche tyrannie en Europeesche vrijheid ten einde is en dat een nieuw tijdperk is aangebroken, zijn bereikt door de waakzaamheid, de discipline en de voortreffelijkheid der Britsche en ge lang tot hun vaderen verzamelde ge slachten. Mijn nichtje schreed thans met een weinig meer spoed onder de hooge beukenboomen, terwijl ik haar volgde, niet meer denkende aan de poëzie, die als een waas lag over het oude gebouwtje, maar in bewondering haar slanke gestalte beschouwende, die lieflijke verschijning met de blonde lokken, als in gouden gloed gezet door de zonnestraaltjes, welke, om haar te bereiken, de grillige kronke lingen moesten volgen van het dicht gebladerte. Maar een blik op het Roode Huis ontrukte mij aan die betoovering. Ik bleef staan en zag, hoe zij de met mos begroeide treden met vlugge schreden opliep. Hoe bekoorlijk stak haar jeugdige verschijning af bij het oude huis, welk een heerlijke stoffage, het penseel van een Rembrandt waardig. Toen wendde zij het hoofd om en staarde mij aan. Boven haar hoofd zij stond nu voor de poort kroonde een prach- allieerde vloten en door den moed, het uithoudingsvermogen en de vast beradenheid van mijn legers en de legers van de vele naties, die met hen streden. Onder de besluiten, welke aan u zullen worden voorgelegd, is er een, waarin u verzocht wordt, uiting te geven aan de dankbaarheid der natie voor de verrichtingen en opofferingen van hen, die ter zee, te land of in de lucht voor de zaak van het vader land geleden hebben. Ten einde de vruchten van de over winning ten volle te plukken en den wereldvrede te verzekeren, moet een voldoende sterk leger in het veld worden gehouden, en de voorstellen, die noodzakelijk zijn om de vereischte troepenmachten te verkrijgen, zullen u te zijner tijd worden voorgelegd. In de afgeloopen maand zijn mijn gevolmachtigden en de vertegenwoor digers van alle geallieerde en geas socieerde mogendheden te Parijs bij eengekomen om te beraadslagen over de voorwaarden voor een rechtvaar digen en duurzamen vrede. Hun dis cussies waren gekenmerkt door de grootst mogelijke hartelijkheid, goe den wil en niet door tweespalt. Zij maakten goede vorderingen met het onderzoek van de talrijke proble men van zeer uiteenloopenden aard, die bij de vredesvoorwaarden moeten worden geregeld en ik vertrouw, dat de vrede8preliminairen onderteekend zullen zijn voor dat de zitting ver gevorderd is. Het verheugt mij in het bijzonder, dat de op de conferentie vereenigde mogendheden, er in hebben toege stemd het beginsel van een volkeren bond te aanvaarden, want slechts door vorderingen in die richting zie ik kans om de menschheid te behoe den voor herhaling van den oorlog. De koning herinnerde terloops aan zijn bezoek aan Frankrijk en aan de komst van president Wiiaon naar Eu ropa en vervolgde De laatste maanden heeft het rijks- oorlogskabinet voortdurend vergaderd en mijn raadslieden voor den oorlog en de buitenlandsche aangelegenhe den zijn zoowel gesteund als voorge licht door de voornaamste ministers van mijn koloniën met zelfbestuur en vertegenwoordigers van Indië. Ik vertrouw, dat het rapport van tig hertegewei de hooge, met ijzer zwaar beslagen deur, tegen wier lin kervleugel, naar overoud jagersge- bruik, dat zijn oorsprong vond in de oer-Germaansche sagen, een opge zette steenuil was vastgespijkerd, waar van het gevederte door stormen en jaren verwaaid en verstrooid was. De tallooze ruitjes, verweerd, hier en daar gebroken, blikten droomerig naar het weelderig groen der bos- schen. Hazelaren en ander kreupel hout hadden zich dicht tegen de ou de muren aangedrongen en keken nieuwsgierig door de vensters naar binnen en versperden meedoogenloos den toegang aan de dartele zonne straaltjes. Dat oude jagershuis was als om huld onder een to'overachtig waas, waar alles sprak van vrede, van ver lokkende rust. Hier geen begeerlijkheid en jacht naar bezit, als in de rusteloos strij dende wereld, hier ademde alles be rusting, werden als van zelf alle pro zaïsche gedachten verbannen. Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1