Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws LAATSTE BERICHTEN. Gemeente BRESKENS. Gemeente GR0EDE. /erknochtheid aan het Oranjehuis, die Amburg minder dan ooit naar een inder vaderland doet verlangen. Ds Pattist, voorzitter van het peti- ionnement in Zeeuwsch-Vlaanderen, :ag zijn woorden niet minder gretig ioor de hoorders opgenomen. Zijn nededeeling, dat het petitionnement n Zeeuwsch-Vlaanderen geteekend vas door alle meerderjarigen, ontlokte :en storm van gejuich. En toch was leze mededeeling gedaan, zakelijk :n kalm, zonder eenige oratorische doemen. Herhaaldelijk werd zijn rede onder doken door stormachtige toejuichin gen. Aan het slot werd hem een jvatie gebracht. In de pauze werd in de hofloge Ioor een der Cadzandsche meisjes ;en bloemstuk aan de Koningin aan geboden. Hei was een bouquet, saam- rebonden met linten in de kleuren /an de steden yan Zeeuwsch-VIaan- leren. Daaromheen lag een breed int in de Nederlandsche kleuren, vaarop de woorden„De 35 steden ;n dorpen van Zeeuwsch-Vlaanderen, erwijl voorts een breed oranje-lint ie bouquet omwikkelde. Het was een bijzondere mooie avond, iie getuigde van een warme aanhan kelijkheid der Limburgers én Zeeu- .ven aan Nederland en het Konink- ijk Huis en wederzijds van ondub belzinnige sympathie van het Neder- andsche volk voor zijn door vreemde ntroges bedreigde streken. GEEN RUILING MET FRANKRIJK. Naar gemeld wordt, zal de door ie regeering voorgenomen ruiling met "rankrijk van 10.000 ton za uhaver egen 15.000 ton voermais niet door- jaan. De derde Nederlandsche Jaar- >eurs zal 24 dezer door den tijdelij- :en voorzitter van den ministerraad n het gebouw „Tivoli" geopend wor- len. AMERIKAANSCHE TARWE. Het stoomschip .Terschelling" is /rijdag te Rotterdam aangekomen net 4500 ton tarwe. Breskens. Wat hebben deze veek de schaatsliefhebbers kunnen rrofiteeren van het zachte weer. De vindstilte en de krachtige zon maak- e het verblijf op de ijsvlakte tot een vaar genot. Jammer evenwel, dat le banen niet zijn, zooals andere ja- en, de sneeuw heeft het ijs zacht jemaakt. Van de Baarzande is men verhuisd ïaar de Veite. En ook deze ismin- ler goed berijdbaar geworden. Nu leeft evenwel de IJsclub zich er voor jespannen. Ondanks het bedanken /an het groot aantal leden der ver eniging bereid zij tegen Donderdag ip de Boschkreek een IJsfeest voor. Twee flinke banen worden in gereed- ïeid gebracht, welke disponibel ge- iteld worden voor de leden. Het is :e hopen, dat deze laatste poging van de vereeniging met succes bekroond mag worden, en vele ijsliefhebbers de vereeniging steunen zullen door nunne medewerking. Breskens. Naar wij vernemen heeft het Comité van actie in Zeeuwsch Vlaanderen een afschrift van het aan de Koningin aangeboden adres van trouw en aanhankelijkheid aan Ne derland, met een afschrift van de hand- teekeningen der 33,500 onderteeke naars, verzonden aan den Amerikaan- schen gezant, met het verzoek, dit aan president Wilson te zenden, ten einde diens steun in te roepen wanneer de Zeeuwsch-Vlaamsche kwestie op de vredesconferentie mocht ter sprake komen. Aardenbupg. Vervolg en slot van den Gemeenteraad. Het kohier voor de hondenbelasting wordt goedgekeurd. Thans komt aan de orde de stem ming over de aanvraag om subsidie eter het Beotuur van den Isabella- polder, waarover in de vorige verga dering de stemmen staakten. Discussie over dit onderwerp wordt niet meer toegelaten. Intusschen is ook van het polderbestuur Bewester Eede benoorden Sint Pietersdijk een soortgelijk verzoek ingekomen het blijkt dus, dat de gemeente zich hier op een glibberig pad zou kunnen begeven. De uitslag der stemming is dan ook, dat op beide adressen af wijzend beschikt wordt. Van Ged. Staten is een circulaire ingekomen waarin de salarissen der wethouders en die van den ambte naar van den burgerlijken stand ge regeld en verbeterd worden, welke wijzigingen goedgekeurd worden. Een verzoek der familie van Dale om de verpleging hunner moeder in een krankzinnigengesticht voor reke ning der gemeente te nemen, wordt niet geheel ingewilligd Men zal de familie langs eenigen weg trachten tegemoet te komen, door f 1.50 in de kosten bij te dragen. Nog is ingekomen de rekening van de gasfabriek, welke later behandeld zal worden, doch nu reeds een vrij langdurige bespreking uitlokt. De gasfabriek te Aardenburg is een on derdeel van een groote maatschappij: een Naamloos Vennootschap. Van deze Mij weet men hier niets af. En nu gelooft men graag, dat de zaak goed gaat, dat alles goed betrouw baar iser wordt niets ten nadeele der vennootschap gezegd, maar toch zou men er graag veel meer van weten, niet alleen van dat deel, wat Aar denburg betreft, maar van de geheele zaak. Het slot van de bespreking was dat een deskundige de zaak, voor zoover dit Aardenburg betreft, zal onderzoeken. De heer Roersch vindt dit niet voldoende, hij kan moeilijk een an deren weg aanwijzen, maar mocht onverhoopt de zaak eens niet goed gaan, dan wenscht hij vastgelegd te zien, dat hij zijn waarschuwende stem heeft laten hooren. Gebonden zijn aan een Mij, waarvan men niets weet, acht hij verkeerd. Hij weet niet3 van de gansche Mij noch ten goede, noch ten kwade zijne bedoeling is te trach ten er meer van te weten, zonder de Mij daarom onaangenaam te zijn 'of afbreuk te willen doen. Bij de omvraag informeert dr Doyer wat er voorgevallen kan zijn met een belastingbetaler, die toen hij bij dert Gemeente-Ontvanger kwam om zijn hoofdelijken omslag te voldoen, deze beweerde geen tijd te hebben en later denzelfden belastingplichtige 'n waar schuwing thuiszond. Uit de gegeven inlichtingen blijkt, dat de Gemeente- Ontvanger op een zeer drukken mor gen bedoelden belastingplichtige niet in de gelegenheid gesteld heeft zijn belasting te voldoen en hem later een vervolging heeft thuisgezonden. De beklaagde is daarop op de secretarie gekomen en is daar op een verre gaand brutale, onhebbelijke manier opgetreden, dat hij eigenlijk niet waard is hier thans besproken te wor den, waarmee deze zaak afgedaan is. Nadat nog besloten was een betui ging van gehechtheid aan Nederland en de regeering te zenden aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken, werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 12 Febr. Breskens nm. 6.30 dhr. W. v. Haften, Lezing over zijn reis naar Palestina. -Tril- V— 'V' Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 12 Feb. 11.32 11.56 Donderdag 13 12.02 12.26 Vrijdag 14 12.47 1.01 Volle Maan Vrijdag 14 Februari nam. 11.58. Ingezonden. Geachte Heer Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stukje in uw blad van Zaterdag j.l., meen ik verplicht te zijn even tegen de daarin geuite verdachtmakingen te moeten opkomen. Ik geloof nu wel niet dat er groo- ten invloed zal uitgaan van dergelijk minwaardig gedoe. Immers in het algemeen worden ongeteekende in gezonden stukken niet hoog aange slagen en dat kan ook niet, want ieder voelt natuurlijk direct dat de schrij vers in quaestie zich zelf te zwak gevoelen om zich bekend te maken. En in dit stukje komt die zwakheid al heel sterk voor den dag, want al is Uw blad in deze streek zeer ge wild, het is toch niet het orgaan dat onder de oogen komt van de 7000 a 9000 leden van de Z. L. M. die de schrijver op het oog heeft. Inderdaad, ik zou „een lid van de Landbouw" den raad willen geven zijn kritiek en dan bij voorkeur onderteekend met zijn naam dat is' mannenwerk te laten hooren in het orgaan der Z. L. M en daar de menschen, die hij op het oog heeft en degenen die volgens hem de landbouwers het band je om den hals halen, eens openlijk den „mantel uitvegen". Met beleefden dank voor de plaat sing. Hoogachtend, Uw Dw., A. I. LEENHOUTS. Retranchement, 10 Febr. 1919. TRAGISCH GEVAL. In het café de „Bruinvisch" aan de Leuvehaven te Rotterdam heeft Zater dagavond om half tien een tragisch voorval plaats gehad. Daar bevonden zich o.m. de 25-ja- rige stoker J. C. F., uit de Christiaan de Weststraat 75 met zijn broer, den 26-jarigen stoker M. F. Laatsgenoemde had een Duitsche revolver bij zich, die hij van de hand wilde doen. Als kooper bood zich aan de Noorsche machinist van het in de Rijnhaven liggende ss. „Comelis", Ch. P. genaamd, die het wapen dan ook kocht P. wilde daarna weten, hoe het wapen geladen moest worden. De broer van den stoker, aan wien de revolver had toebehoord, J. C. F. zou hem de noodige inlichtingen geven, niet wetende, dat de revolver met 9 patronen geladen was. Deze had de onvoorzichtigheid den haan over te halen, met het noodlottige gevolg, dat een schot afging en dit zijn broer M, in de linkerborst trof. Tot groote verslagenheid van allen, die bij het ongeluk aanwezig waren, zakte M. F. in elkaar en was onmid- delijk een lijk. Dr. van Selms, die terstond ont boden was, kon niets anders dan den dood constateeren. Het lijk van M. werd ter gerech telijken schouwing naar het ziekenhui» vervoerd. J. F. werd in stomme smart naar het politiebureau aan de Paauwen- steeg gebracht. DE ELFSTEDENTOCHT. Het centraal bestuur der vereeni ging „De Friesche Elf Steden" heeft Maandagmiddag vergaderd ten einde den weg voor den eventueel te houden tocht vast te stellen. Evenals vorige jaren zal er in twee afdeelingen gereden worden, tocht en wedstrijd. Bij den wedstrijd wordt wederom een schifting gemaakt tusschen amateurs en beroepsrijders. DE VREDESBESPREKINGEN TF. PARIJS. Maandagmiddag heeft de opperste oorlogsraad aan de Orsayka verga derd. Eerst werd over de voorwaar den ter hernieuwing van den wapen stilstand gesproken. Klotz, minister van financiën, gaf vervolgens een overzicht van een werk, in 1916 door den Duitschen generalen staf in het licht gegeven, dat het stelselmatig overlegde karakter der vernietiging van de Fransche nijverheid door de Duitschers aan het licht brengt, welke vernietiging in Duitschland allesbe halve windeieren zou leggen, doordat bepaalde takken der Fransche indus trie daardoor zouden afsterven. Hij leverde een ontleding tot in onder- deelen van het werk, dat naar de oeconomische commissie verwezen werd. DE VERLENGING VAN DEN WAPENSTILSTAND. Van wel-ingelichte zijde wordt vol gens de N. R. Crt. aan het Berliner Tageblatt geschreven: naar is mede gedeeld zal het wapenstilstandsverdrag tusschen Duitschland en de entente- mogendheden den 17en Februari met één maand worden verlengd. Tot dusver heeft de entente, naar is ge bleken elke verlenging gebruikt om voorwaarden, die als een maximum in het verdrag waren vastgesteld, op nieuw aan te schroeven. Het moet gezegd worden dat het noodig is dezen schroef zonder einde, die tot een schandelijke uitbuiting van het weerlooze Duitschland wordt misbruikt eindelijk stop te zetten. Er moet op worden aangedrongen dat de wapen stilstand in de toekomst automatisch van maand op maand wordt verlengd voor zoover er geen principieele hin derpalen zijn De maat van hetgeen van Duitschland kon worden verlangd is vol en loopt reeds over. Onder alle omstandigheden moet worden voor komen dat de levering van levens middelen aan Duitschland, waarom trent men gelukkig iets meer bepaalds hoort, er niet voor misbruikt wordt om wederom nieuwe eischen te stellen. Wij begroeten het met voldoening dat ons door jarenlanj e ontberingen verzwakt volk thans hoop op verbe tering van zijn materieel, n toestand wordt gegeven, doch wij verzetten er ons tegen dat men ter wille van zulk een hoop, in een andere richting de schroef aandraait. VLEKTYPHUS. Ook te Zwolle en Hattem hebben zich de eerste gevallen van vlektyp- hus voorgedaan. Zaterdag was te Rotterdam het aantal gevallen van vlektyphus ge stegen tot 122, terwijl het getal sterf gevallen tot 4 klom. INKWARTIERING. Uitbetaling ink-warlier ingsgelden, hooivorderingvoertuigengebouwen, enz. op Zaterdag /y Februari van 2—4 uur. De vergoeding voor inkwartiering met voeding voor de soldaat-kommie- zen is vanaf 1 Febr. 1919 verboogd tot f 1.50 per man en per dag. VERKIEZING GEMEENTERAAD. Vacature C. Dieleman. B. en W. hebben de candidaat- stelling bepaald op 28 Febr. e.k. De stemming en herstemming (zoo noodig) op 11 en 21 Maart d.a.v. Donderdag a s. 13 dezer, van 's morgens half negen, zal tegen inle vering van bon 8 B en 9 A van de kaart voor huisbrand 80 K.G. stuk kolen worden verstrekt, aan den'prijs van f 2.afgehaald aan de schuit. Winkeliers worden verzocht hun voorraad kaarsen op te geven. De opgave schriftelijk in te dienen t/m Donderdag a.s. Vanaf heden zullen geen boter- kaarten meer worden verwisseld. Houders van petroleumkaarten wor den er opmerkzaam opgemaakt dat niet, dan in bijzondere gevallen, van leverancier kan worden veranderd. Aangezien de voorraad militaire schoenen is opverkocht zijn geen bons meer verkrijgbaar. Voor de laatste maal wordt zitting gehouden voor den ver koop van militaire schoenen op Vrijdag 14 Februari 1919 des nam. van 57 uur. Alleen voor hen met groote maat is nog een kleine voorraad aanwezig. Op Donderdag 13 Februari van l'/a3 uur wordt gelegen heid gegeven om op vertoon van de gele gezinskaart een petro-

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2