ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN "üSSZiüSr VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Zaterdag 8 Februari 1919 Nummer 2394 De Toestand. Het Geheim. De Schelde-kwestie. Binnenland. ENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— A d v er t e n ti ep r ij s v a n 1 5 regels 40 cent Elke regel meer 8 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Telegram BRESKENS ™ef(*,.n BoomBliek No. 21 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. oorlogstoeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Duitschland lieeft van de Spartacus nog een nieuwen staatsgreep te wach ten, althans de teekenen wijzen er op. Nog steeds blijft het gisten, en niet alleen in Duitschland, doch ook in andere landen komt wrijving, hoewel niet in zulke mate. Nu wij ons neder zetten om onze lezers de toestand eenigszins uiteen te zetten, zou juist dezen dag, 6 Februari, de datum der Constituante, voor Duitschland de dag zijn der revolutie. Of zulks tot waar heid komt, weten we heden nog niet. Het is evenwel de meer en meer ge bruikelijke vorm, tijd en plaats van revolutie te voren aan te kondigen. De regeering wordt daardoor in de gelegenheid gesteld d« noodige maat regelen te nemen. Zoo ook nu. Te Weimar heeft men de verordening uitgevaardigd, dat de plaatselijke autoriteiten gemachti< d worden, on- gewenschte elementen uit de stad te houden. Groepsvergaderingen zijn reeds geopend, welke rustig hebben kunnen beraadslagen. Nu is evenwel de groote vraag of ook elders in Duitschland de rust zal kunnen worden gehandhaafd. De ar beiders- en soldatenraden van Groot- Berlijn, waarin de onafhankelijken den boventoon voeren, en die de re geering der volksgemachtigdeu steeds gedwarsboomd heeft, maakt weer plannen tot bijeenroeping van een al gemeen congres van arbeiders- en soldatenraden uit geheel Duitschland. Geen kleinigheid dus. Dit Congres zou zich moeten uitspreken over de Constituante, de grondwet, enz. Dit wil dus zeggen, dat de Berlijnsche raad pogingen in het 'werk stelt, om naast de nationale vergadering een volksvertegenwoordiging uit de arbei ders en soldaten te constitueeren en op die wijze naast het officieel par lement te Weimar een zuiver socia listisch parlement te Berlijn te ver krijgen. Nu zal evenwel de Centrale Raad te Berlijn, welke voortgekomen is uit het vorige Congres van arbeiders en soldatenraden, deze bijeenkomst wel tegenwerken, ev.enals de regeering, doch de oproeping is teekenend voor de stemming der onat hankelijken. X. Wanneer mijn moeder mij verge zelde bij mijn vacantiereizen naar oom en tante uit de opperhoutvesterij in het Thuringerwoud, en wij des avonds gezellig bijeenzaten in den vreedza- men familiekring, kwam dikwijls de geschiedenis ter sprake van een bet oudoom, die ongeveer in het laatst der achttiende eeuw gestorven was. En of mijn grootmoeder van hem vertelde of de stok-oude tante Rika, die anders de proza in eigen persoon was, of de niet minder bejaarde rent meester van het hertogelijk jachtslot, die dikwijls in de chambercloack en op pantofl'els naar de opperhoutves terij afdaalde om een burenpraatje te maken, altijd weru zijn legendarische gestalte, die vaag en spookachtig uit de omlijsting der sagen en overleve ringen te voorschijn trad, omweven met een waas van onvervalschte poë- Maar al mogen nu de autoriteiten te Weimar deze „ongewenschte elemen ten" weren, de 24 onafhankelijke af gevaardigden der nationale vergade ring kunnen zij toch niet buitensluiten, en welke stoornis zullen deze niet ver wekken. Ook zijn te Berlijn door de Regee ring de noodige maatregelen getroffen, om eventueele onlusten den kop in te drukken. Vooral in de dagbladkwar tieren zijn de veiligheidswachten aan merkelijk versterkt. Adolf Hoffmann, die als Pruisisch minister van Eeredienst al heel wat kwaad heeft gesticht, is de ziel van de beweging der linksrevolutionairen. Wie weet, wat bij het lezen van deze uiteenzetting reeds is geschiedt. Intusschen gaan de conferenties maar steeds voort. Een dezer over den vol kerenbond, had de vorige week te Parijs plaats, waaraan Wilson, House, Smits, Cecil en anderen aan deel hebben genomen. Belangrijke bespre kingen hebben plaats gehad tusschen Amerikaansche en Engelsche afgevaar digden. Men kwam tot accoord de duikbooten niet als oorlogsschepen te erkennen. Evenwel waren deze beide mogendheden, die over de grootste marine beschikken, van oordeel, opk de andere mogendheden naar hun oordeel te vragen. De meerderheid was van oordeel dat dit laaghartig moordtuig niet meer gebruikt mag worden. Zoodra de duikbooten buiten ge bruik gesteld worden, blijft het een der grondbeginselen van een volke ren-bond, dat het economische wapen der blokkade als eerste middel in de toekomstige oorlogen van het mensch- dom zal aangewend worden. Laat ons hopen, dat deze methode niet meer zal moeten toegepast wor den, dat wij, door invoering van den Volkerenbond, gespaard mogen blij ven van oorlogen. Dat de zoo zeer verlangde vrede spoedig intrede, om een wereldrevolutie te voorkomen en het maatsch ppelijk en economisch leven weder in goede banen te leiden. In het „Nederlandsche Zeewezen" komt C. K. in een goed gedocumen- zie, was het mij bij het aandachtig luisteren naar die verhalen steeds te moede, alsof de prikkelende en toch liefelijke geur van groene dennebla- deren zijn hoofd omstraalde. Natuurlijk had van de toen levende leden mijner familie hem niemand gekend. Alleen mijn vierennegentigjarige overgrootmoeder, die, hoewel ver lamd, nog zeer goed bij haar ver stand was en met een voor haar hoo- gen leeftijd zeldzaam geheugen was begaafd, herinnerde zich, hem een maal te hebbi n gezien, toen hij als heremiet in het Roode Huis woonde, met tot eenig gezelschap een ouden bediende, die dienst deed als fakto- tum, kok en tuinman tegelijk. Wanneer er van den ouderdom ge sproken werd, placht zij steeds te vertellen Ik weet het nog als vandaag den dag, al was ik nog 'n kleine dreumes van een jaar of acht negen. Ik zat schrijlings op den muur en peuzelde vergenoegd mijn druiven, die ik als belooning voor mijn heelen dag zoet teerd artikel op tegen de valsche argumenten van Belgische zijde, met name van het Brusselsche blad „le Soir'' over de overeenkomsten inzake de Schelde tusschen Nederland en België. Met al die valsche argumenten en drogredenen is het België te doen om de Schelde en een deel van Zeeland van ons land af te rukken, als de groote mogendheden hun maar ter wille zijn. Intusschen, de liefde tot ons land en de verontwaardiging tegen deze plannen laait hoog op hier in Zeeland, vooral in Zeeuwsch-Viaan- deren. Kalm zijn de menschen, dat is de volksaard, maar grimmig, vast beraden ook. De boeren hier hebben één vast besluit, en dat is liever dan ons land aan België over te leveren, de sluizen open en de dijken door en het land aan de zee terug gegeven. En dan zet C. K. de puntjes op de i. Hij toont daghelder aan, dat de Schelde van Vlissingen tot Antwer pen, het geheele Nederlandsche ge deelte, uitstekend bevaarbaar is, de diepgang voor zware schepen zeer voldoende en voor de betonning en verlichting nauwlettend zorg wordt gedragen. Geheel anders is de toe stand op het Belgische gedeelte. Daar zijn de krommingen en daardoor ver oorzaakte verzandingen van dien aarrd dat het noodzakelijk was voor het Belgische riviervak voor zware sche pen bijzondere reglementen en seinen in te stellen. Uit dit alles blijkt wel dat het Bel gische rivierdeel in zeer veel ongun stiger conditie verkeerde dan zulks met het Nederlandsche het geval was. Dat zulks door de natuur veroor zaakt is, en buiten menschenmacht, is voor België niet zeer gelukkig, doch feit is het, dat het Nederlandsche deel der Schelde door de gesteldheid der vaarwaters, hun betonning en verlich ting, de schepen toeliet op alle tijden op en af te varen, dus de scheepvaart niet ophield, terwijl juist de gesteld heid der vaarwaters op het Belgisch gedeelte de oorzaak was van vertra ging, dus de scheepvaart wel opont houd bezorgde. (Niet de betonning en verlichting op laatstgenoemd gedeelte. Deze was vrijwel uniform aan de Nederlandsche en goed in orde, hoewel vooral in de zijn langer was 't mij niet moge lijk van mijn moeder had gekre gen. Het was een koude Octoberdag; het had al eenige nachten gevroren en de vos had aan de druiven ge likt daarom smaakten zij zoet. Ik lachte, wijsneus als ik was, om deze lichtgeloovigheid van het oude menschje, maar zij was zoo verstan dig er geen acht op te slaan en ging onverdroten voort: Op eens zag ik een man uit het poortje komen, dat toegang verleen de naar het siotpark, langzaam, als in gedachten verzonken. Wonderlijk zag hij er uit, zijn klee- ren waren ouderwetsch, terwijl zijn hoofdhaar en lange baard zilverwit waren. Vol verwondering staarde ik hem aan en zag hem naderen. Hij liep den muur, waarop ik zat, voorbij en juist toen hij de plek was gena derd, waar ik mij nieuwsgierig tot hem overboog, keek hij op en ik weet het niet meer hoe hij er uitzag. Alleen dit kan ik mij duidelijk her inneren, dat hem de tranen in de oogen stonden en ook een paar drup bochten de afstanden zoo kort waren, dat de verlichting niet volkomen lei ding kon geven.) Wanneer de scheepvaart dus ver meende reden tot klagen te hebben inzake oponthoud der schepen fen daar komt toch ten slotte alles op neer) door de gesteldheid der vaar waters, dan komt zulks geheel voor rekening van België. Op BelgiëV ri vierdeel zaten de oorzaken, niet op het Nederlandsche deel. Ons land kan daarvoor geenerlei blaam treffen. Wat de toegangen tot de Schelde betreft. Wielingen en Oostgat, deze waren ruim en diep genoeg, om sche pen toe te laten, waarvan wij op heden nog maar droomen. Alleen de Sardijn- geul bij Vlissingen is een zwak punt, maar dat zeegat kan men verwijden: de schepen kunnen de Wielingen bin- nenloopen. De verlichting van die zeegaten is van Belgische zijde allertreurigst in vergelijk van de Nederlandsche licht schepen. Ook wat den loodsdienst aangaat, betoogt de schrijver dat Nederland aan zijn verplichtingen ten volle vol doet en steeds voldaan heeft. Nederland zoo besluit de schrij ver wil naar zijn beste vermogen medewerken om de toegangswegen tot België's Antwerpen, en ook tot de belangrijke handelsstad Gent, in uit- nemenden staat te houden voor zoover dit Nederlandsch gebied betreftvrij en onbelemmerd, zullen wij zorgen, zal handel en scheepvaart zich daar over kunnen bewegen met al hun moderne middelen, doch wij houdt het ons ten goede, „wij willen baas blijven in ons eigen huis VI. Crt. Het vervoer van Sigaren, Sigaretten en Tabak is weder vrij. In het eerstvolgend seizoen zal ook de handel van stroovlas vrij zijn. Het stoomschip Nieuw Amster dam van de Holland Amerika-lijn is Dinsdag te Rotterdam aangekomen met een lading van 9500 ton meel en 1500 ton gerafineerde katoenzaad-olie. pelen aan zijn baard hingen. Onwil lekeurig knikte ik hem eerbiedig toe en fluisterdeGoeden dag. Of hij mijn groet beantwoordde herinner ik mij thans niet meerEen half uur later deed het bericht de ronde door ons stadje De oude prins Christiaan is overleden, en de vriend zijner jeugd, die later zijn doodsvijand is gewor den, stond aan zijn sterfbed en drukte hem de oogen dicht, nadat zij met elkaar waren verzoend. Zoo luidde het verhaal mijner over grootmoeder. Nauwelijks had het goede oudje geïndigd, of allen verdiepten zich in raadselachtige vermoedens en veron derstellingen, en braken zich formeel het hoofd over de mogelijke gebeur tenissen, die aanleiding hadden kun nen geven tot de vijandschap tusschen twee personen die, hoezeer verschil lend ook in rang en stand, van kinds been of door hechte banden van vriendschap aan elkaar wareii ver knocht geweest. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1