Van de Vredesconferentie. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Dagboek van Gemengd Nieuws Neef Snuffel. VERKORTE BERICHTEN. De vooruitzichten blijven verbeteren. In alle kringen, waar men nuchter kan oordeelen, wordt erkend, dat de conferentie belangrijk werk heeft ge daan in de richting van het sluiten van den vrede op een gezonde basis van internationale billijkheid. Dit oordeel is voornamelijk te dan ken aan de officieele aankondiging, dat een bevredigende voorloopige regeling is tot stand gekomen, niet alleen met betrekking tot de Duitsche koloniën, maar ook met betrekking tot het bezette gebied in Aziatisch Turkije. Twee groote dingen zijn volbracht, behalve de regeling van een der moeilijkste vraagstukken, waarover de conferentie heeft te beslissen. De Vol kerenbond is er op overtuigende, bijna dramatische wijze tot stand gekomen als de eerste noodzakelijkheid voor het internationale verkeer na den oor log, en zij, die verantwoordelijk zijn vóór de Britsche rijkspolitiek, hebben door hun eigen belangen ten achter te stellen bij de wereldbelangen der de mocratie de conferentie een prachtig voorbeeld gegeven van wat adhaesie aan Wilson's beginselen en Clemen- ceau's theorie van noodzakelijkheid van opofferingen in waarheid beteekent. Dit voorbeeld kan slechts een mach tigen invloed oefenen op de toekom- stige gebeurtenissen. Indien Wilson de eer toekomt de oplossing te hebben voorgesteld, moet aan Lloyd George's beleid voor geen gering deel het succes worden toege schreven, dat naar alle verwa'chting zal worden bereikt. Daar de koloniale kwestie geregeld is door verwijzing naar den volkeren bond is h;t redelijk te onderstellen, dat de conferentie zich thans zal be zighouden met de vorming van den tolkerenbond. Er zijn voorbereidende besprekingen gehouden en het ver schil van meening schijnt te zijn over wonnen. SINAASAPPELEN EN CITROENEN. Door de N. O. T. zullen binnen enkele dagen consenten worden af gegeven voor den invoer van Sinaas appelen en Citroenen uit Spanje en Italië. GEEN HEFFING VAN VIJF PERCENT DOOR DE N. O. T. De Minister van Financiën heeft in de vorige week gehouden vergadering der Tweede Kamer in antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Marchant medegedeeld, dat de regeering heeft afgezien van het voor nemen eener heffing van 5 pet. der factuurwaarde van goederen, inge voerd ingevolge de met de geassoci eerde mogendheden gesloten over eenkomsten. VERVOER VAN SIGAREN VRIJ. Binnenkort zal in de Staatscourant worden gepubliceerd, waarbij het vervoer van sigaren en sigaretten zonder geleidebiljet weder wordt toe gestaan. ROGGE. Te Amsterdam zijn aangekomen het s.s. Delfland, van den Kon. Holl. Lloyd, van Philadelphia met ruim 5000 ton rogge en het s.s. Delta, van de vrachtvaart Mij. Bothnia van New- York met ongeveer 2850 ton rogge. RIJKSKLEEDINGVOORZIENING. Het Maandblad van den Ned. Bond van Werkgeversin hetheerenkleeding- bedrijf meldt, dat pogingen worden aangewend om de overgebleven rijks- kleeding te doen overnemen door den handel, door middel van een te vor men garantie-syndicaat, dat voor een bedrag van vele millioenen dezen strop zal hebben over te nemen. Er zou zelfs sprake van zijn, dat slechts export zal worden toegestaan aan die firma's, die in het garantie-syndicaat deel nemen. BENZINE. Het Motorrijwiel meldt, dat in Maart aangevangen zal worden de distributie van zuivere benzine. Tevens zal de prijs aanmerkelijk dalen. Breskens, De liefhebbers van de schaats kunnen hun hart weer op halen. De vorst van de laatste dagen heeft de wateren met een flinke ijs korst bedekt. Zondag en Maandag heeft de Baarzande een druk bezoek gehad. Was Zondag de baan niet aanlokkelijk, Maandag was deze goed berijdbaar, daar door de ijsclub de noodige maatregelen daartoe waren getroffen, terwijl tegen Woensdag middag een ijsfeest is georgani seerd, waarvoor een woord van hulde toekomt aan den ijverigen voorzitter. Breskens. Bij de gisteren ge houden stemming voor een notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier is ge kozen de heer J. A. Manneke met 22 stemmen. Verder verkregen de heeren J. J. Wallien 11 en M. Vroon 3 stemmen. Oostburg. Een treurig geval deed zich hier Zaterdag voor. Eenige militairen kwamen van het ijs en zou den zich gaan gereedmaken om met verlof te vertrekken. Een hunner be gaf zich in zijn kwartier naar het slaapvertrek en onmiddellijk daarna hoorden de bewoners een schot. Boven gekomen lag de militair reeds dood op den vloer, getroffen in de zijde zoodanig dat de kogel door 't hart was gegaan en bijgevolg een plotselingen dood veroorzaakte. nsmnrnfnêfjonnm hi—1| 111'jatzanwraeararomrecwwa Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Woensdag 5 Febr. Breskens n. 6.30 u ds Chrispeels, van Brussel. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 4 Febr. Veroordeeld wegens: wegens poging tot uitvoer en ver voer A. F., 26 j., Biervliet, C. d. V. 49 j. en V. d. L., 29 j., beiden te Maldeghem, allen 10 of 10 d., J. S., 19 j., St. Laureijns, f 5 of 5 d. Ingezonden. M. d. R. Mag ik eenige plaatsruimte in Uw veel gelezen blad, naar aanleiding van het navolgende. Zooals algemeen bekend is, was de tenuitvoerbrenging van de scheurwet de zwaarste pruim die de landbouw- commissies te pruimen hebben gehad. Van hoogerhand drong men aan, om een behoorlijke dosis weiden scheurbaar te verklarende belang hebbenden wilden graag vrijgesteld worden. Toch moest er zoogenaamd gescheurd worden. De landbouwcommissies hebben dan ook op bescheiden schaal weiden voorgedragen om te scheuren. Hoe stonden de landbouwers tegen over het werk der plaatselijke com missies Laat mij gerust zeggen dat het meerendeel der boeren zich rustig neerlegde bij de uitspraak der com missie, in de vaste overtuiging dat er toch niets aan te doen was. Een kleine categorie diende protest in bij de commissie van beroep. Ofschoon deze commissie van be- loep zich hult in een waas van ge heimzinnigheid, ben ik toch langs mijn bronnen van inlichtingen te weten gekomen, dat de commissie van beroep de zeer vele klagers in het gelijk stelt. Dit feit draagt mijn volle goedkeu ring weg, want van het begin afheb ik de geheele scheurwet het grootst mogelijke onding genoemd. Wat ik minder goedkeur is, dat in deze kwestie de goedwilligen weer zooals altijd de dupe van ds historie zullen worden. Teneinde dit te voor komen, heb ik alle landbouwers in mijn gemeente, die gedwongen wer den om een weide te scheuren en niet hebben gereclameerd, aangeschre ven en hun den raad gegeven binnen den kortst mogelijken tijd een recla me in te dienen bij de commissie van beroep te Goes. (Secretaris is de heer L. van Dijk, landbouwhuis). Ik ben zoo vrij M. d. R. mijn raad in dezen nog een eindje verder uit 3 Februari 1919. Ik heb, om me een algemeen overzicht te ver werven, eens hier en daar de ijsbanen bezocht. Bijna overal treft me het gemis aan orde. Vooral Oostburg munt te uit. Daar was 't een warboel. Door de ijsvereeniging waren nota bene nog wel aangelegd een lange baan, een ronde baan, een baan voor schoon- en kunstrijden, maar't publiek, weetje stoorde er zich niet aan. Alles reed door elkaar. Van rechts houden of rechts uitwijken heeft niemand eenig begrip. Neen, daii hebben ze op de Baar zande beter regel van rechtshouden op de ijsbaan, daar ging het beter. te strekken en geef alle landbouwers in mijn district den bovengenoemden raad, om alsnog reclames in te dienen bij de raad van beroep. Een reden is gaauw gevonden, bijv. slechte nieuwe klaver, een plasje wa ter op de weide, een paar oude knot wilgen of iets dergelijks. U, M. d. R., dankzeggend voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, Uw dw. dn. J. B. BECU—de Hullu. Groede, 3 Febr. 1919. Boekbespreking. Bij den Uitgever Martinus Nijhoff te 's Gravenhage verscheen „Zeeuwsch- Vlaanderen door Historie en Volks aard Noord-Nederlandsch gebied" door dr J. de Hullu. Op zeer ^dui delijke wijze zet de schrijver uit een dat Z. VI. Holland is en dat de tegen woordige bewoners, evenals hun voor vaderen van voor honderd jaren, Hol landers willen blijven, trouw aan hun geliefd Oranjehuis, en hare geliefde Vorstin Koningin Wilhelmina. Wie een duidelijke beschrijving van Zeeuwsch-Vlaanderen wil hebben, ver- zuime niet dit werkje te lezen. De schrijver is in het Land van Cadzand geen onbekende. VLEKTYPHUS. Ook onder het garnizoen te Rotter dam is bij 2 millitairen vlektyphus vastgesteld. Deze beide millitairen en de 6 burgers die aan vlektyphus lijden, zijn naar de barak van den ontsmet- tingsdienst overgebracht. Het voorkomen van deze gevallen van vlektyphus wns aanleiding tot een gemeenschappelijk overleg van de ge zondheidscommissie en de betrokken hoofden van den gemeentedienst. De noodige maatregelen zijn t'jans genomen, om uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Zooals men weet wordt deze over gebracht door luizen. Reinheid is dus het beste middel daartegen. OVER DE GRENS GEBRACHT. Te Eijsden zijn door de maréchaus see op één dag niet minder dan 200 personen, mannen en vrouwen, allen van Belgische nationaliteit, niet voor zien van di vereischte papieren, aan gehouden en over de grenzen gebracht, nabij het „Wethuis". Door dezen maatregal zal de smokkelhandel, die hoofdzakelijk door Belgen werd uit geoefend en onrustbarende proportiën had aangenomen, wel gauw een einde nemen. HET SPOORWEGONGELUK OP DEN MOERDIJK. Zaterdagnacht is van een goederen trein uit het Zuiden komende, op on verklaarbare wijze een gedeelte los geraakt op de brug over den Moerdijk en zijn die wagons daar blijven staan. De direct daarop volgende trein, uit dezelfde richting komende, kwam met de losgeraakte wagons in botsing en is met deze gederailleerd. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De brug zelf werd niet beschadigd en de materieele schade is gering. Men is ten spoedigste met het op ruimen der belemmering begonnen, zoodat het verkeer wel weer binnen enkele dagen den gewonen weg zal volgen. In verband hiermede zal gedurende 4 Februari 1919. Wie kan me over 't volgende inlichten Wanneer goederen per advertentie te koop worden aangeboden in een onzer ge westelijke kranten dan moet daarvan kennis worden gegeven aan de regi stratie. Adverteer men in groote bladen of in Vakbladen, dan is dat niet noodig. 4 Februari 1919. Dezer dagen hoorde ik vertellen, dat er een kerke lijke gemeente was, die zonder stoven zat, en daar deze allen schijnen uit gevoerd te zijn, konden zij dat ge liefkoosde artikel niet machtig wor den. En dat in deze koude dagen. de paar eerste dagen het reizigers verkeer van de lijn AmsterdamRot terdam naar Brabant en Limburg via Dordrecht, Geldermalsen en Den Bosch en dat naar Zeeland van de stations Amsterdam en Haarlem via Utrecht Den Bosch geleid worden. MOORD TE ARNHEM. Vrijdagavond heeft op het niet drukke gedeelte van den Velperweg een moordaanslag plaats gehad op den gepensionneerden kolonel v. H. Deze, die aan de Hoflaan woonde en dagelijks het middagmaal gebruikte met zijn broer en zuster, op dei Vel perweg, heeft trgen halfzeven de wo ning van de laatsten verlaten. Korten tijd later werd hij op den weg ge vonden met bloedende wonden aan het achterhoofd en een bloeduitstorting bij het oog. In de nabijhaid van den verslagene is een bijl gevonden, aan de niet scherpe zijde met bloed be vlekt, zoodat vermoed wordt, dat de wonden met de achterzijde van den bijl zijn toegebracht. De kolonel is, nadat medische hulp was ingeroepen, per brancard naar het diaconessenhuis gebracht, waar hij spoedig overleed, zonder tot bewustzijn te zijn terugge keerd. Zaterdag was het aan het station te Vlissingen het eerste begin van herleving, toen weder een mailboot werd verwacht. De „Zeeland"meerde om 6 uur aan de ponton. De pontonwerkers stonden weder gereed het schip vast te leggen, in de visitatiezaal waar kort geleden nog de Fransche krijgsgevangenen een rustplaats vonden, was alles weer in het oude doen gebracht en ook de gangen van het station waren weer gewoon, nu de banken en tafels die de naar huis terugkeerende strijders gebruikten voor het nuttigen van het middagmaal, waren opgeruimd. Er kwamen deze eerste maal nog slechts 17 reizigers mede, mannen, vrouwen en kinderen onder de man nen bevond zich de bekende carica- tuur-teekenaar Louis Raemakers. Aan boord van de boot werden de passen der reizigers gecontroleerd,ter wijl de bagage in de visitatiezaal aan een scherpe controle werden onder worpen. De passagiers vonden ditmaal geen aansluitenden trein meer en daarom namen zij hun intrek in een hotel, om gisteren met den trein van 9,25 de reis naar Holland voort te zetten. De „Zeeland" had geen post aan boord. Gemeld wordt dat 87 Nederland- sche schepen, die door de Ver. Sta ten waren overgenomen, onvoorwaar delijk zullen worden teruggegeven, zoodra zij in Amerikaa ische havens aankomen. STEENKOOL UIT AMERIKA. Het stoomschip Farmsum, van de Stoomvaart Mij. Oostzee is van Balti more te Amsterdam aangekomen met 3500 ton steenkolen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 5 Jan. 8.13 8.37 Donderdag 6 8.56 9.20 Vrijdag 7 9.39 10.03 Eerste Kwartier Vrijdag 7 Febr. nam. 7-12

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2