ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Den langen weg naai den viede, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Zaterdag 1 Februari 1919 Nummer 2392 gamfcLBYeK. Het Geheim. Een dreigend gevaar. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Ad vertentieprijs van 1 5 regels 40 cent Elke regel meer 8 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Telegram rdpcvpmc Telefoon BoomBliek KtS^tiNS No. 21 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. oorlogstoeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur Teneinde de vredes-conferentie niet te vertragen wenscht Clemenceau niet te veel commissies benoemd te zien, in verband met het feit dat millioenen soldaten op demobilisatie wnchten. In de meeste landen wordt de noodza kelijkheid van een spoedige terugkeer der soldaten naar hunne gewone bezig heden in het maatschappelijke leven terdege gevoeld. Zooals men weet is in het Engelsche leger al ernstige ontevredenheid ontstaan over de lang zame demobilisatie. Voorzeker hun keren ook millioenen Franschen en Amerikanen naar hun huiselijken haard. Bovendien zijn er ook nog andere factoren in het spel die een zoo snel mogelijke afwikkeling van den oorlog wenschelijk maken. Handel en nijver heid wachten op den stabieleren toe stand van den vrede, om zich weder ten volle te kunnen ontplooien. Voorzeker willen de groote mogend heden de machine op de grootste versnelling laten loopen, doch de kleine mogendheden kwamen met bezwaren van achteruitzetting. Deze moeilijkheid schijnt evenwel reeds uit den weg geruimd, dank zij het tactvol optreden van den heer Cambon, welke de zitting heeft ge presideerd, waar de samenstelling der verschillende commissies haar beslag heeft verkregen. Den kleinen mo gendheden, voornamelijk België en Servië, maar ook Griekenland en Ro- menië is een pluim op den hoed ge stoken, en wat België betreft zijn de verdiensten in den oorlog beloond door dit land een plaats in te ruimen in alle vijf der commissies. Vele klei ne staten heeft men natuurlijk moeten passeeren, doch met bijzondere belan gen is zooveel mogelijk rekening gehouden. China, dat ook onder de kleine sta ten gerekend wordt (de graad van grootte wordt namelijk aangegeven door het werkelijk aandeel, dat de landen in den oorlog hebben gehad of door hun plaats in een of ander politieke of economische constellatie) is bevredigd door een plaats in de commissie voor de internationalisatie van havens, waterwegen en spoorwe gen. VII. Op eenigszins ongeduldigen toon klonk toen het antwoord Och, vraag dat toch niet 1 Je hebt den geheelen bundel paperassen in den zak, waarin uitvoerig de geschie denis staat beschreven van den doode, die hier begraven ligt. Papa, die ze je ter hand heeft gesteld, heeft mij gelast je hierheen te voeren, alvorens wij ons naar het ,Roode Huis" zou den begeven. Mijn verwondering kende thans geen grenzen, maar veel tijd tot nadenken liet mijn blonde nichtje mij niet. Kom mee 1 sprak zij gebiedend. Verliefde dwaas als ik was, stelde die gebiedende toon mij eenigszins gerust. Alles liever dan die hatelijke onverschilligheid Zij hield de takken van een paar prachtige donkergroene denneboom- pjes uit elkaar gespreid en wees op Daarmede zijn alle beletselen voor een snelle afdoening van zaken nog niet uit den weg geruimd. Er bestaat ook nog een soort welsprekendheid, die zoowel nationalen. als internationa len tijd verkwist en van die etoquen- tie heeft men al dadelijk in de com missie voor den volkenbond last ge had. Verschillende leden hebben het woord gevoerd, maar alles, wat de menschen zeiden, kwam zoowat op 't zelfde neer. Daar begint men nu ge noeg van te krijgen. Volgens een persbericht is Frankrijk bereid tot een concessie ter zake van het Saargebied in het belang van een snelle afwikkeling van den oorlog. Het zou namelijk van blijvende aan spraken willen afstand doen, mits het Saarbekken aan Frankrijk gelaten worde, totdat het mijnbekken van Lens weer geëxploiteerd worden kan. Dat behoort intusschen tot de be voegdheden van de commissie voor de schadeloosstellingen. Met het vraag stuk der schadeloosstellingen hangt ook het koloniale vraagstuk samen, dat nu door den Raad van Tien en een bijzondere commissie ampel wordt besproken. Dat Duitschland zijn kolo niën niet terug zal krijgen, schijnt zeker te zijn onder alle ter Vredes conferentie vertegenwoordigde paf tijen. Maar aangezien nu eenmaal alles op deze wereld het eigendom van den een of den ander moet zijn, komt de vraag naar voren, wie de Duitsche koloniën in beheer zal nemen. In een der vele telegrammen, die over de groote vraagstukken van den vrede van uit Parijs de aether door worden geslingerd, wordt de meening uitgesproken, dat er toch tegenwoor dig geld bij moet, bij de koloniën. Men zou dus verwachten, dat niemand er happig op zou wezen. Het gaat er echter mee als met huizenbezit. Huizen maken de eigenaars in den regel tot slachtoffers van belastingen, leveranciers, huurders en huurcom- missies, maar des ondanks neemt het unimo voor het huiseigenaarsschap maar weinig af. En zoo zien we de in Parijs vertegenwoordigde mogend heden grabbelen om de koloniën van Duitschland. De verdeeling zou men aldus voor stellen: Frankrijk, België, Portugal en Engeland met de Zuid-Afrikaansche Unie dingen naar het Afrikaansche een smal paadje, dat tusschen het dicht begroeid geboomte nauwelijks te onderscheiden was. Ik had moeite haar te volgen, want de twijgen sloegen als onstuimige golven achter haar slanke gestalte tegen elkaar en raakten mij tamelijk onzacht in het gezicht, als wilden zij mij verhinderen deze plek te betreden. Plotseling bevond ik mij op een open plek van tamelijke uitgestrekt heid, omringd door donker getinte dennenboomen. Te midden dezer bescheiden boomen verhief zich een prachtige, eeuwenoude eik, die zijn kruin majestueusuitsreidde over een kleinen heuvel, die kunsteloos uit veldgesteente was samengesteld en van boven tot onder bedekt was met een woud-klimop en mos. Ik zou aan een hunnebed geloofd hebben, als het gesteente niet de sporen droeg van jongeren tijd. Overal rondom heerschte de diepste stilte, de eenzaamheid van het woud was op deze plek waarlijk aangrijpend. Alleen het zachte ruischen en fluis teren der dennebladeren drong tot bezit van Duitschland; Japan, Austra lië en Nieuw-Zeeland naar de kolo niën van Duitschland in den Stillen Oceaan Dat lijkt al heel weinig op den door Wilsons program voorge schreven behandeling van het koloni ale vraagstuk en naar verluidt zou Wilson er ook voor wezen, de vroegere Duitsche bezittingen buiten Europa eenvoudig onder het beheer van den Volkenbond te stellen. Misschien laat zelfs dat voorstel van Wilson uitzondering toe ten aan zien van bepaalde gebieden, waarop enkele der Britsche dominions al bij voorbaat de hand hebben gelegd. Maar wat is er eenvoudiger, dan dat de Volkenbond, die toch een abstrac tie is, enkelen landen, die bezittingen in de buurt hebben, eenvoudig op draagt de Duitsche koloniën voor den Volkenbond te beheeren Zoo'n bemiddelingsvoorstel, als aan Wilson wordt toegeschreven lijkt ons wel kans op succes te zullen hebben bij de belanghebbenden. Laat ons afwachten. De talrijke klachten, dat de regee ring de vrijheid van beweging van onzen handel te veel belemmert door autocratische beslissingen, waardoor de invoer van grondstoffen als anders zins wordt bemoeilijkt en de koop lieden tot werkloosheid worden ge doemd, bespreekt de N. R. Crt. als een uiterst gevaarlijk verschijnsel. Zij zou wenschen, dat de minister van handel eens ongemerkt in een han delsstad als Amsterdam of Rotterdam kon verkeeren, op de wijs zooals zijn collega van oorlog zich van de stem ming onder het leger uit eigsn aan schouwing en door eigen onderzoek overtuigde. Het is ontsteltend, zoo ontmoedi gend als de manier, waarop van regeeringswege de zaken worden behandeld, dikwijls niet behandeld en veelal bemoeilijkt op den onderne mingslust van de zakenwereld terug werkt. De verantwoordelijkheid der regeering wordt inderdaad zeer groot. Dezer dagen komt in de Kamer de begrooting van landbouw aan de orde. mijn ooren door en van tijd tot tijd waaide een geel blaadja van den eik naar omlaag, fladderde in grillige kringen om weldra tusschen den groe nen klimop te blijven hangen. Ik liep dadelijk naar den heuvel en zette mij neder op de ruwe houten bank, die er naast was opgericht. Beklemd door een onverklaarbaar gevoel van eerbied, alsof ik op het punt stond een kostbare reliquie, die langen tijd verborgen was gebleven voor de oogen van oningewijden, tast ten mijne handen tusschen de twijgjes van den klimop, verwijderden de teere blaadjes, en trachtte ik het op schrift van een ijzere tafel te ontcij feren. In gedachten verzonken vroeg ik mijzelf af, of hier misschien onze oud oom begraven lag, die wonderlijke snuiter welke meer gevreesd dan be mind werd door zijn familieleden en eenzaam en verlaten was gestorven, als een gewonde leeuw in zijn hol. Het grafschrift, welke letters eens verguld moeten zijn geweest, was zwart geworden en liet zich moeilijk Misschien is reeds de discussie begon nen. Als voorheen dreigt het debat weer in hoofdzaak een distributiedebat te gaan worden. Ach, mochten de Kamerleden eens eindelijk gaan in zien, dat distributie, de verspreiding van de goederen door het land, hoe belangrijk op zichzelf, op dit oogen- blik toch niet het voornaamste is Van veel meer gewicht is en blijft nu voorshands de productie, de voort brenging, de aanvoer van grondstof fen en de verwerking daarvan tot fabrikaten. Vooral in de komende maanden is er veel meer aan gele gen, handel en nijverheid te herstellen en te doen opleven, en de werkge legenheid te scheppen. Indien daar voor gezorgd wordt, dan loopt de distributie van zelf. Of onder dezen minister veel ver betering zal zijn te verkrijgen, is intusschen de groote vraag. Hij mist, vreezen wij, de noodige kennis van zaken, en heeft niet den durf, om te beslissen. De klachten, dat de minister zich gemakkelijk heen en weer slingeren laat en tot beslis sing niet weet te komen, zijn legio. Eenige keeren kwam daarvan, bij zaken, die, als de melkoorlog te Amsterdam, voor het voetlicht werden gebracht, een en ander ter publieke kennisneming. De minister heeft over het algemeen niet de voortvarendheid betoond, die van hem verwacht werd, en niet het vertrouwen in zijn beleid weten te winnen, dat noodzakelijk was, om een goeden gang van zaken te verzekeren. Hij schept een sfeer van onzekerheid om zich, die fnuikend zal worden. In plaats dat stuwkracht van hem uitgaat, wekt hij lusteloos heid en onverschilligheid. En dit kan ons land op het oogtn- blik het minst hebben. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Han del zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 Januari, in Nederland uitgesproken 37 faillissementen tegen ontcijferen. Ik wendde mij tot mijn bekoorlijke begeleidster met de vraag Frida, wie ligt hier begraven Hoe eenvoudig deze vraag ook was geen antwoord volgde. Zij stond met den rug naar inij toegekeerd en tuurde door een toe vallige natuurlijke opening tusschen het dicht gebladerte naar het herto gelijke jachtslot in de verte, dat, zich voornaam en majestueus verheffende boven de groene wijnbergen van den zoogenaamden .slotheuvel", fier op ons nederzag. Als vergulde transparanten schit terden de vensters in het schijnsel der herfstzon en bijna verblindend was de glans, die van de witte, mas sieve muren van het trotsche, echt vorstelijke lustverblijf, uitstraalde. De afstand van de plek, waar wij ons bevonden, tot het hertogelijk jachtslot, kwam mij nauwelijks de draagwijdte van een buksschot voor en niettemin wist ik, dat wij er meer dan een half uur van verwijderd waren. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1