De ellende in België. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Burgerl. stand. Rechtzaken. Gemengd Nieuws VERKORTE BERICHTEN. V regeeritigswege niet worden ontbeerd. Er zijn thans reeds verschillende Engelsche firma's, die zich met Neder- landsche combinaties in verbinding stellen om de aanbieding te doen om de brieven per luchtpost te vervoeren. De directeur-generaal voelde zelf veel voor een oplossing van het pro bleem van den luchtpostdienst, waarbij Nederland wordt een étappe of met een zijlijn aan een wereldluchtroute is verbonden. Natuurlijk onder voor waarde, dat wij hier behoorlijke vlieg kampen hebben, welxe voldoende ingericht zijn voor den postdienst en dat de luchtvaartondernemingen ge noegzame waarborgen bieden, zoodat het rijk er mee accoord kan gaan. Dat we niet mogen gelooven, wat sommige Belgen, welke van hier naar hun land terug gaan, en dan bij wederkeeren naar hier, van hun land vertellen, als zoude daar alles spoedig weer groeien en bloeien, ja, dat het daar veel beter is als in ons land, kunnen we constateeren uit het vol gende, hetgeen de Belgische „Stan daard" mededeelt Uit verschillende streken van den Yser komen klachten over den ellen- digen toestand in dit gebied. Enkele dagen terug bevatte het blad een ingezonden stuk onder den titelDe maat is vol". Thans komt een ander een man van aanzien, volgens 't blad met onderstaanden klaagbrief: Mag ik een woordje voegen bij het ingezonden artikelDe maat is vol Hier bij ons, dicht bij het front, is de maat meer dan volzij loopt over! Zou er soms geen regeeringsman kunnen komen zien naar de ellende in de menigte dorpen en steden bij het frontCortemarcq, Hooghiede, Rousselaere, Staden, Zarren, Clercken, enz. enz. Geen voeding meer dan een jaar is de gansche bevolking van hier weggedreven geweestniets is op den akker kunnen gedaan worden. Hetgeen geoogst werd in '18: aard appelen, graangewassen, alles is door den vijand afgenomen geweest. Tot nu toe kan niets geplant, noch ge zaaid worden, er zijn geen paarden en er is geen landbouwwerktuig. Het is zeer moeilijk aan melk te geraken, zelfs voor kleine kinderener zijn maar een dertigtal koeien voor eene bevolking van 1500 zielen die iederen dag aangroeit. Het comiteit is daar. Ja. Maar hoe komt het dat sommige streken beter bedeeld zijn dan andere, de eene krijgen spek, goed meel, rijst, suiker enz. Andere geen spek (in Corte marcq is er in twee maanden eenmaal wat spek geweest), andere slecht meel, geen rijst enz. Brandstof is er niet, wat kolenstof achtergelaten van den vijand. Gelukkiglijk dat God ons tot nu, een slappen winter overzendt. De woonhuizen zijn verdwenen of onbewoonbaar, men heeft niets om ze te herstellen. Veel cement is hier en daar blijven liggen, de burgers moch ten het niet koopen, het moet ter plaats bederven en in een steen veranderen. Tot vóór drie of vier weken was er geen ziekenverzorging. Nu is er een geneesheer te Cortemarcq voor al die gemeenten. En wat gezegd van onze vluchte lingen, uit onze gemeenten verdreven, geen middel van vervoer om weder hun ellendige huizen op te zoeken, en te gaan bezetten, geene hulp, niets. Een arme vrouw uit Cortemarcq gevlucht naar Wynghene moest twin tig maal den afstand van 22 kilome ter doen te voet, nevens eene kleine hondenkar, door slecht weder, slechte wegen, zonder voeding en tientallen van autobussen stonden daar te wach ten op bevel om te vertrekken, hon derden paarden en wagens en man schappen hadden niets te verrichten. Alles is hier te kort en er mag niets in 't land komen. De vrije handel zou nochtans de hóoge prijzen doen dalen en iedereen zou tevreden zijn. Nu laat ons hopen op beternis. DE MAIL OP ENGELAND. De maildienst van de Mij „Zeeland" zal Vrijdag 31 Januari worden her vat. Er zullen drie reizen per week worden gemaakt en wel Maandag, Woensdag en Vrijdag uit Vlissingen naar Gravesend. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag uit Gravesend. De booten zullen voorloopig slechts passagiers en post vervoeren. De aan komst te Vlissingen zal des middags ongeveer half vier zijn; de passagiers en post zullen dan met den trein van 4,48 kunnen vertrekken. Breskens. Benoemd tot koster bij de Ned. Herv. Gein. alhier de heer A. van Bortel. Oostburg. Zaterdag j.l. werd alhier eene metselaars-vereeniging op gericht, aanvankelijk met 26 leden. Schoondïjke. Zaterdag jongst leden hield de maatschappij „Een dracht", tot geldelijke uitkeering bij verlies van varkens hare jaarverga dering. De 41e rekening sinds het bestaan der vereeniging wees aan voor goed slot 2689.7 U/j. De ont vangsten bedroegen 480.50, de uit gaven 372.35. De aftredende bestuursleden Iz. Seen, P. Willemsen en A. Versprille werden herkozen. Inleg bijkomende leden werd be paald op 5 contributie per maand en per varken 20 cent. In 1918 waren 161 leden met 186 varkens. Cadzand. Maandagmiddag om streeks half éen landde alhier in het Zwin nabij de Belgische grens een Engelsch vliegtuig bemand met twee personen een kapitein en een luite nant. Opgestegen te Brugge om een proefvlucht te doen, waren ze door mist verdwaald geraakt. De vliegeniers waren ongedeerd, terwijl bij de lan ding alleen de schroef brak. Daar het vliegmachine bij hoog water onder water zou komen te lig gen, werden direct alle krachten in- gespand om het hooger te krijgen, waarbij de matrozen van de kust wacht op de haven alhier zich niet onbetuigd lieten en zich niet ontza gen tot boven hun knieën in 't water te loopenhet mocht hun nochtans niet gelukken. Des avonds is de machine met be hulp van de reddingsboot in veilig heid gebracht. De vliegeniers vertrekken heden weer naar Belgë, terwijl het vliegtuig vermoedelijk ook daarheen getrans porteerd zal worden. De voordracht tot deurwaarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, ter standplaats Goes, va cature den heer Hollman, bestaat uit de heeren J. M. de Kok, notarisklerk te 's Gravenpolder, C. Willeboordse, procureursklerk te Middelburg en J. W. A. van Huit, procurei rsbediende te Rotterdam. Een 17-jarig jongmensch te Wad- dinxveen, die onvoorzichtig omging met een revolver, had het ongeluk zichzelf door het hart te schieten, zoodat de dood onmiddelijk intrad. BRESKENS. Huwelijks-Voltr. 5 December. H. Verpoorten, 23 j., jm. en J. P. van den Heuvel, 19 j., jd. 12, W. Buwal- da, 25 j., jm. en E. Heijboer, 20 j., jd. Geboorten. 7 Dec. Johannis, z. van P. C. van Melle en C. C. de Winde. 15, Johannis Abraham, z. van A. J. Tellier en J. M. Vinjé. 15, Maria, d. van A. P. Corneli8 en C. de Hullu. 27, Levinus, z. van J. C. Faas en M. van Cadsand. Overlijden. 22 Dec. Cornelia de Jonge, 70 j., echtg. van Pieter Geel- hoedt. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 29 Jan. 11.38 12.02 Donderdag 30 12.01 12.35 Vrijdag 31 12.40 1.04 Nieuwe Maan Vri dag 31 Januari nm. 11.27. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 28 Jan. Veroordeeld wegens poging tot uitvoer of verboden vervoerTh. B., 43 j., Biervliet en D. C. 42 j., Bouchaute, ieder 5 of 5 d. hecht., A. J. 1. G., 39 j., Retran- chement, 15 of 15 d. hecht. DE BEGRAFENIS VAN LIEBKNECHT. De begrafenis van Liebknecht is Zaterdag in Berlijn zonder incident verloopen. Regeering en politie hadden alle denkbare veiligheidsmaatregelen ge nomen. De geheele binnenstad was met een gordel van machinegeweren en snelvuurgeschut omgeven en op de bruggen en de strategische kruis punten der straten waren kanonnen opgesteld. Een geweldige stoet van betoogers zou zich in de Diergaarde vormen en zich achter de lijkkisten van Lieb knecht en de gevallen Spartacisten, die tegelijk met hem begraven wer den, aansluiten. Troepen dreven de menigte uiteen en verhinderden de opstelling zoodat de vele duizenden zich in groepen moesten verdeelen en zoo van elkaar gescheiden naar het kerkhof moesten gaan. Voor het kerkhof kwamen de- vele duizenden wel weer bijeen, maar er hadden geen botsingen plaats, even min als op de straten waar een groote menigte zich langs de huizen opge steld had. Slechts een oogenblik scheen ge vaar te dreigen, toen de Spartacisten voor de universiteitsgebouwen Unter den Linden plotseling een demonstra tie wilden houden. Het volgende oogenblik waren echter reeds troepen versterkingen ter plaatse en werden de betoogers uiteengedreven. DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER. Volgens de „New York Herald", zou de Nederlandsche regeering het volgende voorstel doen inzake den ex-keizer. De keizer moet voor levens langen duur gedeporteerd worden naar een der eilanden van Neder- landsch-Indië, om aldaar onder be waking te worden gesteld van Neder landsche, Fransche en Engelsche es kaders. Den kroonprins zou een i oort- gelijk lot treften. VERDRONKEN. Zondagmorgen is een 19-jarig meisje te Bussum bij het schaatsenrijden op een der slooten aan den Oud-Bussum- merweg, aldaar, verdronken. WERKLOOSHEID. Het gebrek aan steenkolen is oor zaak van enorme werkloosheid in de MaaBtrichtsche industrie. Terwijl de aardewerkfabrieken „de Sphinkx" reeds lang gedeeltelijk stil liggen, heeft de directie haar glas fabrieken geheel moeten stop zetten. De zinkwitfabriek te Maastricht zal met 1 Februari a.s. geheel stop wor den gezet. De fabriek te Eijsden kan haar arbeiders nog aan den gang houden met haar annex cementindus- trie. Van overheidswege wordt alles ge daan wat maar de belangen der ar beiders raakt. Een groot heil is er in gelegen, dat de arbeiders voordeel trekken uit een algemeene wachtgeld regeling tot stand gekomen door werkgever en overheid. OP EEN MIJN GF.LOOPEN. Van het bestemde zeetjalk „Voor waarts" naar Wormerveer, schrijft de Maasbode het volgende De „Voorwaarts" werd gevoerd en was eigendom van kapitein R. Hout stra uit Groningen. Deze ijzeren tjalk had in Sundsvall een lading gezaagd en ongezaagd hout ingenomen voor de firma Konijnenburg Zonen te Wormerveer. Na het vertrek uit de haven stiet men Dinsdag 21 dezer 's morgens ongeveer half negen eens klaps op een mijn, waardoor het voor schip gewoon van het achterschip af brak en verloren ging. Gelukkig bleef het achterschip nog een oogenblik drijven, zoodat de vier opvarenden gelegenheid hadden uit de deklading een vlot samen te stellen. Ternauwer nood hiermede gereed gekomen moes- men daarop vluchten, omdat het acht terschip ook wegzonk, waarbij de scheepboot verloren ging. Men zat nu met vier man op een vlot zonder eten of drinken, in de hoop wel spoe dig te worden opgepikt. Een koolraap, welke langs het vlot dreef, werd gre- tig opgevischt en maakte het eenige voedsel uit, dat de menschen te nut tigen kregen gedurende de ruim vijf tig uren, welke zij in ijzige koude op het vlot doorbrachten. De toestand was reeds zoo hevig geworden, dat de kok aan uitputting was overleden. Men wilde evenwel zijn lijk niet van het vlot af doen in de verwach ting en hoop alsnog spoedig te wor den opgemerkt en l^t lijk te kunnen medevoeren, teneinde het aan land te kunnen begraven. Eindelijk daagde er Donderdag middag redding op in den vorm van den stoombeuger „Vooruit" uit Vlaar- dingen (schipper Jan Goedknegt), van welk schip de zwervt rs werden op gemerkt, zoodat dadelijk derwaarts werd gestoomd. De hulp kwam juist te rechter tijd, want de stuurman had reeds dikke voeten en de matroos geheel dikke beenen gekregen van de doorgestane ellende. Dat men het den schipbreukelingen op het vissc'iers- vaartuig gemakkelijk maakte, laat zich begrijpen. Alleen had men bezwaar, om het lijk mede te voeren, omdat de beuger nog eenige dagen moest visschen, alvorens de thuisreis te aan vaarden. Besloten werd dus het lijk met zeemanseer aan de golven toe te vertrouwen. Een werkman bij het Provinciaal Electrisch bedrijf is in het kabelhuis je aan het Boterdiep te Groningen in aanraking gekomen met een onder stoom staande draad. De man werd gedood. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. De Spartacisten hebben in Wilhelms haven het standrecht afgekondigd. Ze hebben de rijksbank, het station en het officieren-casino, waar de arbei ders- en soldatenraad zich bevindt, bezet. Het treinverkeer ligt stil. In Frankrijk is het broodrantsoen van 300 tot 400 gram per hoofd en per dag verhoogd. Naar de Times uit Helsingfors ver neemt is de vroegere hetman der Oekraine, generaal Skoropadski, vogel vrij verklaard. Zijn bezittingen zijn verbeurd verklaard. De bladen vernemen uit vertrouw bare bron, dat de Bolschewistische leider Radek zich nog steeds te Berlijn bevindt. Alle mededeelingen over zijn beweerde vlucht uit Berlijn zijn valsch. Hij houdt zich nog steeds hier ver borgen. Te Karlsruhe heeft de Badensche centrumspartij een groote protestver gadering tegen de annexionistische plannen der entente gehouden. De werklieden in de scheepsbouw- industrie in de haven van Londen, besloten gisteren in staking te gaan voor een loonsverhooging van 15 shil ling per week. De staking bevat 12000 man. Belfast is zonder gas en electriciteit ten gevolge van een staking onder de gemeente-ambtenaren. De hospita len hebben geen gas om het eten te koken. De W.-ensche industrieelen hebben een groote protestmeeting gehouden tegen de voorgenomen belastingen. Zij eischten o.m. het aftreden van den staatssecretaris van financiën.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2