ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Woensdag 29 Januari 1919 Nummer 2391 Den natuurlijken weg. Het Geheim. Het Luchtvaartverkeer. BRESKENSGHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 40 cent Elke regel meer 8 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Telegram BRESKENS ™ef0o°n BoomBliek No. 21 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. oorlogstoeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur De natuur heeft zich hersteld, de winter zwaait zijn vorsten-scepter. Nu eens is de hemel met grauwe winter- wolken overdekt, dan weder verschijnt de heldere winterzon, doch steeds is het het koude winterweer, dat we de laatste dagen ervaren. Welk een zacht weder heeft de eerste helft de zer maand ons geschonken. De natuur scheen als het ware in de war te zijn, en hare gaven een paar maanden te vroeg te willen schenken. Enkele lieve bloempjes hadden reeds haar knopjes geopend, niettegenstaande de bloeitijd nog lang niet daar was. Zoo ook andere sierlijke gewassen ver toonden reeds de eerste kenteekenen van den bloei, welke eerst veel later hadden moeten ontluiken. Lente scheen het in wintertijd. Schijn was het inderdaad, want al dat te vroeg ontlokene, is te niet en verloren ge gaan door de ingetreden winterkoude, en het reine sneeuwkleed heeft alles bedekt. Winter is het wederom, buiten en binnen. Nijpend is de koude om ons henen, en in menig huisje zal koude geleden worden, bij de onver warmde haard, waar brandstof ont breekt. Voorzeker, er ligt iets weldadigs in de erkenning, dat wij ondervinden en krijgen, hetgeen wij np zeker tijd stip ondervinden en krijgen moeten. Een gezonde en natuurlijke regel maat ligt daar aan ten grondslag. Een broeierig voorjaar, een kille zo mer, een warme herfst, een lauwe winter, wie zou met zulk een staat van zaken zich wèl bevinden De regelmaat in de gestadige wisseling der jaargetijden doet al wat leeft gedijen en tot wasdom komen. Wan neer evenwel die regelmaat wordt onderbroken, zullen de gevolgen niet uitblijven. Misgewas en ziekten voor landbouw en veeteelt, kommer en ziekten voor mensch en dier zullen zich voordoen, het bewijs gevende, dat de wetten der natuur niet met zich laten spotten. Zoo ook gaat het in ons maatschap pelijk leven. Ook daar moet alles zich richten naar den eisch eener gerechtelijke ontwikkeling. Wanneer ze niet langs de voorgeschreven banen gaat, moet ze onherroepelijk op mis- VI. Het kostte mij ongelooflijke moeite, het masker, dat ik sinds mijn terug komst voor het gelaat had genomen en thans bijna was afgegleden, we der te bevestigen en ik dwong mijn stem tot dezelfde onverschilligheid, die ik in de hare had opgemerkt. Ik antwoordde zoo opgeruimd mo gelijk als een neef, wien het om an ders niets te doen is dan zich tegen over zijn nichtje dat wilde zij im mers zijn, meer niet zoo galant mogelijk te toonen. Je aanbod vereert mij buitengewoon, allercharmant8che nicht. Niets zou mij aangenamer zijn dan je den lan gen weg te besparen, en in mijn kwaliteit als jong geneesheer-zonder patiënt je het bezoek aan het ziek bed wegkapen, maar Zij haalde ongeduldig de schouders op, maar zonder eenige geraaktheid lukking uitloopen. Al te vroeg rijpe kinderen, zullen hun rijpheid later duur moeten bekoopen. Slechts wan neer de jeugd volgens haar draag kracht en vermogen zich ontwikkelt, kan zij rijke gaven schenken in den volwassen menschenleeftijd. Geldt deze levenswet bij den enkeling, zij geldt niet minder bij gansche volken. Ook daar kan de normale groei niet straf feloos verkracht en onderbroken wor den. Wanneer deze te snel, te on verwachts, te onvoorbereid gaat, dan moet daarvan een mislukking het ge volg zijn. Men heeft het kunnen aanschouwen, toen het Russische volk in de zware ketent n eener barbaarsche autocratie zuchtte, en het met alle kracht hun kerde naar het wegvallen der boeien, en verbreken der banden, die de volksziel zoo zwaar geknecht hielden. Toen evenwel de vrijheid zich niet geleidelijk langs natuurlijke wegen kon doen gelden, doch in eens tot grooten wasdom geraakte, was het gedaan met haar zegeningen, die als verwelkte bloemen in een slag verdord bleken. In plaats van het liefelijk blozen van den dageraad der bevrij ding, was binnen korten tijd over het rampzalige Rusland de gansche hemel rood gekleurd door den brandenden gloed der in vuur en vlam staande dorpen en steden, terwijl de wegen rood gekleurd werden van snood ver goten burgerbloed, tengevolge der broedermoord, der vreeselijke revolu tie. Zoo ook in Duitschland. Ook daar dreigt nog de ontwikkeling van een onder bureaucratie en jonkerdom zich bevrijd hebbend volk, tot een natie van vrije mannen niet langs natuurlijke wegen te zullen gaan tot voor kort scheen dit zoo, hoewel het ons wil voorkomen, dat zij thans naar beter, meer op den regelmatigen weg eener ontwikkeling waar de ware volksvrijheid is. De verkiezingen toch voor de nationale vergaderingen heb ben een rustig verloop gehad, en de uitslag daarvan geeft ons hoop op een betere toekomst, dan de vreeselijke tooneelen, welke de laatste weken zich hebben afgespeeld. Wanneer wij dat alles om ons henen aanschouwen en overdenken, dan heb ben wij reden tot dank. De econo mische overgang van oorlog naar aan den dag leggend en daarop had ik toch gespeculeerdverzekerde zij Ik heb deze gedachte eveneens gekoesterd en mij in dien geest tegen over papa uitgelaten. Maar de oude vrouw is zoo wonderlijk. Zij heeft een formeelen hekel aan dokters en vooral aan jonge dokters. Zij zou uit jouw hand het drankje niet aannemen, of het onaangeroerd laten staan. Bo vendien is papa er bizonder op gesteld. Alweer was de kans verkeken. Ik had gehoopt haar door mijn bedekte weigering om haar te ver gezellen te prikkelen, haar tot een scherpen uitval te verlokken, op het eene woord zou het andere zijn ge volgd en wellicht ware het onderhoud besloten met een verklaring, die aan de kwellende marteling voorzeker een einde zou hebben gemaakt en misschien tot voor mij vreugdevolle resultaten zou hebben geleid. Maar helaas, zij had de klip ont- zeild met een handigheid, die ik inwendig verwenschte omdat mij daar uit bleek, dat alleen verstand en koel vrede, gaat wel niet zoo afdoende en spoedig, als wij zouden wenschen, maar toch is er een verbetering waar te nemen. Onze voedselvoorziening wordt beter, de uitvarende schepen vermeerderen steeds in aantal, de vooruitzichten op ruimere grondstof fen voor onze industrie verbeteren, en ook in de kolenvoorziening is de toe komst minder zorgwekkend als nog kort geleden. Dat alles verbetert gestadig. Niet op overhaaste wijze, maar langs natuurlijken weg, en langs dezen weg is het, dat wij mogen hopen dat het blijvend zal zijn. Geen eendaagsche lente in wintertijd, geen al te vroeg ontloken, en daarom tot te vroeg verwelken gedoemde bloe men dienen het geluk der menschheid, maar de ordelijken, zich nimmer ver- zakenden, natuurlijken weg leidt tot weldadige ontwikkeling van tot was dom komende krachten, voeren mensch, dier en maatschappij tot geluk en schoonheid. Niet door overhaasting, niet door ruw geweld, maar langs natuurlijken weg gaan wij steeds naar beter. De Directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft aan den Haagschen redacteur van de Maasbode hierover eenige belangwekkende mededeelin- gen gedaan, waaraan wij het volgende ontleenen Reeds vroeger is er op gewezen, dat de afstanden in ons land te klein zijn voor een rendabel luchtpostver- keer. De kosten wegen niet op tegen de voordeeien en de behoefte er aan doet zich niet gevoelen, daar het veel goedkoopere en meer verzekerde trein vervoer in normale tijden in een vol doend vlug verkeer voorziet. Van meer belang is het luchtpost- verkeer over groote afstanden en waar het verbindingen over zee géldt. Zoo is er gelijk men zich herinneren zal tijdens den oorlog sprake geweest van een luchtpost tusschen Nederland en Engeland. Bij de slechte scheepvaart verbindingen welke men toen met Engeland had, vond dit denkbeeld van veel zijden warme instemming. Doch de weigering van Engeland om overleg spraken, waar ik uitsluitend het gemoed wilde laten trillen. En wanneer het geen handigheid was, geen berekening, die haar dit koele antwoord in den mond hadden gelegd, maar de uiting harer jegens mij volkomen onverschillige gevoelens, dan zag het er nog leelijker met mij, armen drommel, uit. Ik gaf echter den moed nog niet op. Terwijl het mij te moede was als een drenkeling, die zich vastklemt aan een stroohalm, antwoordde ik Ik ben je dus werkelijk voldoende als beschermer tegen eventueele spits boeven en landloopers, of wat je an ders vrees schijnt in te boezemen Inderdaad, dit bewijs van vertrouwen. Zij viel mij in de rede en zette mij met een klein duwtje aan om den tocht te aanvaarden. Waarom niet?... Jij bent immers een man, sterk, niet voor 'n geruchtje vervaard 1 Ik boog voor het vleiend compli mentje. En bovendien ben je mijn neefl Alweer dat leelijke woord tijdens den oorlog vliegtuigen van vreemde nationaliteit binnen het Ver- eenigd Koninkrijk toe te laten, wierp deze plannen in duigen. Nu de oorlog feitelijk ten einde i3 en de geregelde scheepvaart-verbindingen worden her steld, heeft het luchtpostvraagstuk NederlandEngeland veel van zijn urgentie en belangstelling verloren. Maar niet alleen voorzien de uitste kende stoomvaartverbindingen in nor male tijden in een voldoend verkeer met Engeland, een luchtpostverbinding tusschen Nederland en Engeland zou ook niet loonend zijn. In gewone tij den toch bedraagt het aantal expresse stukken van Nederland naar Engeland verzonden, niet meer dan 30 per dag. Zelfs al zou men alle brieven en als brief te verzenden drukwerken en stukken van waarde per vliegtuig overbrengen, dan zou het totale ge wicht van die post niet zoo groot zijn dat een luchtpostdienst op Engeland een loopend bedrijf zou worden. Alleen wanneer Nederland kan wor den een étappe in het wereldluchtver- keer bijvoorbeeld bij een luchtdienst Engeland—Duitschland, dan zou het overweging verdienen ons bij een dergelijken dienst aan te sluiten. Maar er bestaat nog een andere mogelijkheid, dat Nederland in het internationaal luchtverkeer wordt op genomen. Binnen niet langen tijd, waarschijn lijk dit jaar nog, zal een luchtver- binding geopend worden tusschen Engeland en Delhi, de residentie van den onderkoning van Britsch-Indië. Deze route zal loopen van Londen over Frankrijk, Italië, de Middelland- sche Zee enz. Nu bestaan er plan nen om op deze lijn een zijlijn aan te leggen Nederland-Frankrijk met een étappe in België. Op deze lijst zouden wij dus een indirecte luchtverbinding kunnen krij gen met onze koloniën. De directeur-generaal merkte op, dat deze plannen nog geen definitie ven vorm hebben aangenomen. Het is evenwel bekend, dat door Engelsche firma's er naar gestreefd wordt, het geheele wereldverkeer per luchtpost te organiseeren. De bedoeling is, het luchtvaartver keer geheel aan particulieren over te laten natuurlijk kan daarbij hulp van Met langzame schreden volgde ik haar en wie zal mij dit als een verwijt aanrekenen ik ergerde mij over de luimen en grillen van alle meisjes in het algemeen en over die van mijn blonde nichtje in het bizonder. Als ik op dit oogenblik mijn zin had kunnen volgen, zou ik rechtsom keert hebben gemaakt, ware het niet, dat een onweerstaanbare nieuwsgie righeid naar het ,Roode Huis"ermij toe aandreef haar te volgen. Zoo wandelden wij door het dichte bosch; zij mij steeds vooruit, zacht een liedje neuriënd, als was zij in den vroolijksten luim van de wereld. Eensklaps bleef zij stilstaan. Haiti riep zij uit, bijna waren wij het voorbijgegaan. Ik keek haar verwonderd aan maar bleef, als gehoorzame page, eveneens stilstaan. Wat bedoel je nichtje? vroeg ik. Wat zijn wij bijna voorbijgegaan Het graf onder den Hubertus-eik. Daarvan had ik nooit gehoord. Wiens graf is dat, nichtje? Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1