ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De Wesconfeientie, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 28e Jaargang Zaterdag 18 Januari 1919 Nummer 2388 Het Geheim. I)e Dransclie pers en liet Belgische Annexionisine. Binnenland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 40 cent Elke regel meer 8 cent. Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Telegram BRESKENS ™e,0°n BoomBliek No. 21 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. oorlogstoeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur De gehouden zitting tusschen Wil son en de geallieerde Staatslieden en de militaire leiders doet reeds duide lijk zien, dat men bij het begin der conferentie voor buitengewoon moei lijke vraagstukken wordt gesteld. De verlenging van den wapenstil stand en de militaire politiek ten opzichte van Rusland en Duitschland dreigen al groote vertragingen te brengen in het programma en stellen Wilson teleur in zijn hoop, dat voor zijn vertrek een regeling ten opzichte van de voornaamste punten zal zijn bereikt. Vooral schijnen er scherpe meenings- verschillen te bestaan ten opzichte van Polen, en het plan om Duitsche handelsschepen op te~Vorderen en de bloakade te wijzigen, maakt uitvoerige besprekingen noodig. Ook waren de Amerikanen en En- gelschen niet voorbereid op de nieu we Fransche voorstellen voor den wapenstilstand, zoodat men feitelijk meer oorlogs- dan wel vredesvraag stukken heelt te behandelen Voorts wilden de Fransehen wel een barricade opwerpen tegen het bolschewisme in Polen, doch niet in Duitschland, en drongen er op aan geallieerde troepen, waaronder Ame- rikaanschen, naar Polen te zenden, jw Met dit plan zijn evenwel de Arae- rikanen volstrekt niet ingenomen, daar d;ze niet anders wenscnen, dan Eu ropa zoo spoedig mogelijk te verlaten. En wanneer Maandag in tegen woordigheid van generaal Focli en gevolmachtigden der-groote mogend,- heden de otficieele werkzaamheden der Vredesconterentie een aanvang zullen nemen, zal na den aanvang van het beginsel van den Volkerenbond een aanvang worden gemaakt met de« beraadslagingen over de voorwaarden van den vrede met Duitschland. Voor iedere belanghebbende nota zijn er verschillende territoriale vraag stukken, voortvloeiende uit het begin sel der nationaliteiten, nationale veilig heid of. bestaande verdragen. De rrationaliteits-argumenten zullen worden beoordeeld volgens de statis tieken en de strategische-argumenten ui. In den nood wendde ik mij tot mijn oom. Ik geloof echter, dat mijn schrijven wel het een en ander aan duidelijk heid te wenschen overliet. Want als ik mij goed herinner, dan vroeg ik hem om een goeden raad in een of andere aangelegenheid, waaromtrent ik echter alleen wist wat mij te doen stond. Het is dan ook niet te verwonde ren, dat de opperbevelhebber, die van nature al bizonder kort aange bonden was, mij een briefje stuurde tot antwoord, waarin mij niet meer wijsheid werd verkondigd, dan vervat was is de weinige regelen Jonden, laat me met rust asjeblieft. Ik versta er geen zier van. Schrijf duidelijker of houd heelemaal je mond! Toen waagde ik een laatste poging. Ik hoopte door mijn zwager in spe naar gelang zij de bescherming tegen een bevrienden of vijandelijken staat inhouden. Toezeggingen en verdragen zullen aan herziening onderworpen zijn, daar Amerika ze niet meer onderteekend heeft. En daar dit land geen enkele aanspraak doet gelden, Zal het in menig geval kunnen optreden als scheidsrechter. Hje lang deze conferentie duren zal is niet vast te stellen, hoewel men kan aannemen dat de afgevaardigden er wel eenige haast zullen achter zfctten, want al is er in de Entente- landen nog geen Sprake van revolu- lutie, het gist daar toch ook. 1 >it is de afgeloopen week in Enge andwel gebleken, waar de demobilisatie vol gens de meening der soldaten veel te langzaam gaat. Ook in de andere landen verlangen de soldaten er even hard naar den soldatenrok door een burgerjasje te vervangen. Met dit al zullen de afgevaardig den op de Vredesconferentie weldege lijk rekening houden en alles in het werk stellen dat de vredestractaten zoo spoedig mogelijk geteekend zullen worden. Of ook ons land aan de conferentie zal deelnemen is nog niet bevestigd. Wel heeft een Fransch blad gemeld dat de Fransche regeering er op stond dat Nederland aan de bespre kingen zou deelnemen, voor wat betreft' de regeling der Schelde-quaestie. Dan zou de quaestie, die reeds zoo enorm veel gestook eii. geschrijf in een deel der Fransche en Belgische pers tengevolge heeft gehad, ,in der minne kunnen geregeld worden, en we twijfel >n er niet aan, of een over eenstemming, die België en Neder land zal bevredigen, zal alsdan wel worden verkregen. Dat de annexatieplannen nog niet van de baan zijn, zal uit onderstaande blijken, hetwelk wii ontleenen aan de N. R. Crt. De Matin en de Petit Parisien, twee het een en ander omtrent mijn blonde nichtje, mijn aangebeden Frida, te weten te komen. Ik schreef den tienjarigen' bengel een langen brief, waarin ik hem ver zocht een keuze te mogen doen uit een nest jonge dashondjes en zoo langs velerlei omwegen terwijl ik mijzelf een verwijt maakte over deze ontwijding mijner heiligste gevoelens bracht ik zijn zuster ophet tapijt. Maar jawel 1 Van hem ontving ik wel degelijk antwoord, en uitvoerig ook, veel uit voeriger dan mij lief was, maar de gansche brief was overvuld van „het spijt mij" omdat alle jonge taks- jes al weggegeven waren. Goddank 1 Ik had waarlijk niet geweten, wat ik met zoo'n klein mormel had moeten beginnen op mijn studenten kamer twee hoog. Maar van Frida niet een enkel woord 1 Zuchtend schikte ik mij in het on vermijdelijke. Ik zweeg en trok een wissel op de van de grootste en meest gelezen Fransche ochtendbladen, die beidé in goede verstandhouding tot deFransche regeering staan, komen elk op 12 Ja nuari—dag van de eerste bijeenkomst der vredesgedelegeerden der groote mogendheden met een artikel, waarin het Fransche publiek vertrouwd gemaakt moet worden met de ge dachte, dat aan Nederland Zuid-Lim burg ontnomen moet worden en dat het Schelde-regiem veranderd moet worden, waarbij dan gedacht wordt aan een verandering, die een aantas ting van Nederland's rechten of een ernstige verzwakking van Nederland's internationale positie meebrengt. De Matin heeft over vier kolommen een groot artikel met een kaart onder den titelde op handen veranderingen van Europa. Na een inleiding, waarin uiteengezet wordt, dat het zelfbeschikkingsrecht der volkeren, de noodzakelijkheid om veilige en goede grenzen te hebben en de beloften gedurende den oprlog bij onderlinge overeenkomsten gedaan,, alle drie in overweging genomen moeten worden, gaat de Matin over tot de vermelding van de territoriale eischen der verschillende staten. Om trent België zegt het blad „De Belgische openbare meening elscht Limburg en den vrijen door tocht over de Schelde, daar bewezen is, dat bij gebreke van deze twee' voordeelen Belgie in een toestand vart inferioriteit geweest is tegenover de Duitsche aanranding. Eveneens wint het denkbeeld veld van een opeischiug van Luxemburg uit strategische en economische overwegingen". Op welke wijze de Matin zich dan den vrijen doortocht van België over de Schelde voorstelt, blijkt uit de kaart waarbij Zeeuwsch-Vlaanderen aange geven is als een der gebieden, die van heerschappij moeten verwisselen. De Petit Parisien geeft onder den titel „De eischen van België" het woord aan Fernand Neuray, hoofd redacteur van La Nation Beige, na boven het artikel nog dén lof gezongen te hebben van Neuray's „talent, po litiek inzicht en sympathieën voor Frankrijk" en vermeld te hebben, dat hij bij het formuleeren van de eischen de tolk is van een „groot aantal zijner landgenooten". toekomst. Wacht maar eer 'n jaar verloo- pen is Ik telde de maanden, de weken, eindelijk de uren en ja het jaar was inderdaad verloopen. Ik had het ternanwernood voor mogelijk gehouden, dat aan dit jaar ooit een eind zou komen, zoo ver- schrikkelijk was de tijd mij toege schenen. Maar aan alles komt een einde, ook aan de kwellingen van een verliefder* student. Nu was ik dan bevorderd tot dok ter in de medicijnen, had verscheidene examens summa cum laude afgelegd, met het hoogst gewichtige ambt van rweede assistent aan de kliniek der Koninklijke Universiteit bekleed, waar door mij," behalve kost en inwoning, een salaris was verzekerd, dat pre cies voldoende was om bij mijn kleer maker niet in het krijt te blijven en niet-gepofte sigaartjes te rooken, en was daarop met volle zeilen naar de opperhoutvesterij in het Thurigher-- woud gestevend, om daar het anker In een tegelijk heftig en Opgebla zen artikel zegt Neuray, dat Emile Banning in 1882 de Belgen reeds aanspoorde „te loeren op alle gunsti ge gelegenheden om aan België de grenzen van 1830 terug te geven, welke 1 .uxemburg, Nederlnndsch Lim burg en Zeeuwsch-Vlaanderen inslo ten" Na ten opzichte van Luxemburg gezegd te hebben, dat de bevolking, wanneer men haar zal raadplegen, bijna eenstemmig voorstandster van vereeniging met België zal zijn en na die vereeniging bepleit te hebben komt hij tot Zeeuwsch-Vlaanderen en Limburg. Hij zegt, dat de veiligheid van België een wijziging van het tractaat van 1839 en een herstel (redressement) der grenzen eischt. België beschouwt zich als mede-sou- verein van de Schelde. Vérder moet België, ter verdediging van de Maas linie het gedeelte van Limburg heb ben, dat met een oneigenlijken naam Nederlandsch Limburggenoemd wordt Wij moeten er in dat verband nog op wijzen, dat het groote Fransche avondblad de Temps, waarin te voren de schrijver der buitenlandsche over zichten Jean Herbette en de Belgi sche jourlanist Roland de Marez reeds dezelfde soort eischen gesteld had den, een dag of tien geleden nog weder met een nieuw artikel gekomen was, van een medewerker, die L. C. teekende en waarin ook de eischen der Belgische annexionisten gesteund werden. SMOKKELEN VAN MARKEN. In de laatste weken schijnen er •over de Schelde groote sommen aan Duitsche marken te passeeren in de riphting van België, welke daar wor den binnengesmokkeld. Dat dit bedrijf nog al wat schijnt op te leveren, blijkt wel uit het feit, dat die heeren geen geld ontzien om spoedig aan de grens te komen. Ze arriveeren gewoonlijk des avonds met den trein van 9.47 te Vlake, waar meestal een' rijtuig gereed staat om hen naar Hansweert te rijden, terwijl een kroeghouder aldaar in compag- te laten vallen in de haven van het geluk. Maar o wee 1 Mijn kleine blonde nichtje en bruidje in stilte kwam mij te gemoet met een zekeren ernst, ja, laat ik het maar ronduit zeggen met een koelheid, die op mij hetzelfde effect had als een koud stortbad. Zij verloochende met de meeste ongedwongenheid in haar doen en laten alle teedere banden, die ons aan elkaar verknochten. Frida speelde, en dat met een mees terlijk geveinsde natuurlijkheid de nicht alleen en uitsluitend de nicht alsof er geen eeden en beloften en geen beukenprieeltje, met alle ap en dependenties van tranen en ver zuchtingen bestonden, zoodat mij niets anders overbleef dan mijn gelaat met hetzelfde masker te bedekken. Met alle mogelijke kalmte, terwijl het inwendig bij mij kookte en bruiste, alsof ik al het lava van de Vesuvius lepelsgewijze had ingenomen, bleef ik de neef, niets meer dan de neef. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1