Rede van oud-minister Treub. Plaatselijk Nieuws. Dagboek van Neef Snuffel. Hurler 1. «tand. Gemengd Nieuws Gemeente BI Gemeente GID tot December, die ik van het begin tot het einde hunner ziekte tehuis behandelde, 113 longontstekingen waargenomen; de uiterste lichte, twij felachtige zijn hieronder niet mede- gerekend. Van de 113 waren 61 vrouwen en 50 mannen. Hiervan over leden vier mannen en een vrouw, en deze laatste was een hartlijderes in het laatste tijdperk bijna. Van vrou wen heb ik slechts twee met empyeem in de ziekenhuizen laten opnemen, die beiden in leven zijn Dat de sterfte in de ziekenhuizen veel grooter is, komt misschien door het vervoer der lijders daarheen, maar vermoedelijk ook daardoor, dat, evenals bij rood vonk, de ziektekiemen van de pati ënten, die op gemeenschappelijke zalen verpleegd worden, van den eenen lijder weer nadeelig op den anderen werken. Hierdoor wordt voor een deel de groote sterfte onder de zusters in de ziekenhuizen verklaard, die op allerhefstigste wijze aan de besmetting blootstonden, zonder dat eenige voorzorg genomen werd in verband met hun afmattenden dienst. Misschien wordt ook de geringe sterf te, die ik onder mijn zieken had, niettegenstaande vele zeer zware ge vallen, hier door veroorzaakt, dat ik na de eerste dagen der epidemie dadelijk digitalis voorschreef in flinke giften, zoodra ik maar eenig verschijn sel van longontsteking bemerkte. Bijna nooit ontbrak het verschijnsel van duizeligheid bij beweging, dat verdween, als de patiënt zijn hoofd laag hield. Ik acht dit verschijnsel, zoo besluit de medicus, van belang rijke diagnostische waarde. Mr M. W. F. Treub heeft Zater dagmiddag voor de afdeeling Am sterdam van den Economischen Bond het woord gevoerd over de toekomst van handel en nijverheid. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat van Duitschland niet anders te verwachten is voor onze industrie dan de noodzakelijkste voedingsmiddelen. Dit is van groot gewicht voor den doorvoerhandel Dit mag ons echter niet yerontrusten en ons bij de pak ken doen neerzitten, want er zijn ook lichtstrepen aan den Oostelijken ho rizont. Had Duitschland den strijd gewonnen dan zouden zeker de Rijn tollen herzien zijn. Nu zal dat niet gebeuren. Uitvoerig zette spreker den toestand in Rijnland en Lotha ringen uiteen en hij meende dat zoo wel Frankrijk als Rijnland op elkaar zijn aangewezen zoowel wat de be langrijke kolenbekkens als het hoog- ovengebied betreft. Voorts wees spreker erop, dat men had gedacht, dat met het einde van den oorlog ook de economische moei lijkheden een einde zouden nemen. Het is een vergissing geweest, want de toestand is misschien nog erger Hieruit is op te maken, hoe roeke loos het is geweest den oorlog zoo lang voort te zetten. Groote massai's grondstoffen en levensmiddelen zijn vernietigd en het staat te vreezen, dat door vermindering der productie aan het modeine Europa maar al te overtuigend zal worden bew ezen, wat de Engelsche predikant Malthus om trent de overbevolking heeft geleer- aard. We moeten dankbaar zijn voor de rantsoeneering, die Engeland en Ame rika op zich hebben genomen. Er zal geklaagd worden over de achteruit zetting, maar dat kan niet anders. Ook zal hier te lande geklaagd wor den van achteruitzetting van levering van grondstoften voor onze industrie. Bestaat er echter gegrondheid, dat aan de overeenkomst te Londen ge sloten, waarvan spr. weinig weet, fou ten kleven, dan is protest op zijn plaats. Er zijn echter ook in het Westen lichtstrepen. Dat danken we ook wel aan onze koloniën. Wij zijn niet alleen vragers, die in de rij moeten staan, maar we zijn ook leveranciers. De producten van onze koloniën komen mee op de wereldmarkt. Wij staan daarom van de kleine mogendheden op een van de voorste plaatsen. Ten aanzien van de 8-urigen wei k- dag zeide spreker, dat hij daar niet tegen is, mits die goed is ingericht. Aan de arbeiders moet geen gelegen heid gelaten worden 8 uur te werken hij een patroon en dan nog 3 uur bij een ander. Het is volgens spr. op het oogenblik de tijd niet voor het nemen van staats socialistische proeven Op papiei zijn die proeven heel mooi, maar in wer kelijkheid deugen ze voor een land als het onze niet. We leven op het oogenblik in den tijd van organisatie en dat behoort te zijn een vrije organisatie met 't grootst mogelijke vertrouwen in elkaar. Spr eindigde met de opwekking om schou der aan schouder te staan om te trachten de duistere tijden, die voor ons liggen, zoo spoedig mogelijk te boven te komen. Het Scheldevraagstuk moet worden herzien en wel in dien geest, di t de Schelde worde geïnternationaleerd, en dat Antwerpen het recht van vrije vaart op de Schelde zal verkrijgen, ook voor andere dan handelsschepen; maar daarvoor behoeven de oeverlanden van de Schelde geenszins Belgisch te wor den. Wat de annexionistische eischen ten aanzien van Zuid-Limburg betreft, hiervoor bestaat geen schijn van rechtvaardigheid. Breskens. Zaterdagavond hield onze Afdeeling Schuttevaêr haar jaar- lijksche algemeene vergadering, wel ke door den voorzitter, de heer P. Roest, werd geleid. In zijn openings woord memoreerde hij de gevaarlijke mijnen, de uitgedoofde lichten, de weggenomen bakens, wat de scheep vaart zoo vreeselijk heeft belemmerd. Het was een waar genoegen deze vergadering te kunnen openen als voorheen, zonder te wijzen op deze gevaarlijke punten, en sprak de hoop uit, dat de scheepvaart spoedig weer in haar oude banen kan geleid worden. Ingekomen was een schrijven van het Harm Megens-fonds ten bate van onderwijs aan schipperskinderen, met verzoek tot bijdrage in dat fonds. Werd besloten een bedrag van f 10 in eens toe te staan Voorts werd voorlezing gedaan van een telegram, hetwelk was ontvangen van H. M. de Koningin, naar aanlei ding van een door de vereeniging gezonden telegiam, aan H. M. betui gende trouw en aanhankelijkheid aan het Vorstelijk Huis en de Regeering, luidende H. M. draagt mij op het Bestuur en de leden_ der Afdeeling Schuttevaêr te Breskens Haar harte- lijken dank te betuigen voor de be toonde trouw en aanhankelijkheid. De Adj. van Dienst, Ruijs. Als afgevaardigde naar de Hoofd bestuursvergadering werd benoemd de voorzitter P. Roest, en tot zijn eventuëele plaatsvervanger de heer E. Boom. Uit de rekening van den penningm. bleek een goed slot van ƒ58.15. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat de werkzaamheden minder waren geweest, het ledental stationair was en eene kleine veran dering in het Bestuur had plaats gehad. Nu de wapenstilstand was ingetre den en, naar wij hopen spoedig de vrede zal zijn ingeluid, kan Schutte vaêr weer bloeien, en, zoo wij hopen, de Schelde weer als voorheen beva ren worden. De heer Klaaijssen, bracht als af gevaardigde van de Algemeene Ver gadering te Utrecht gehouden, verslag uit. In verband hiermede bracht hij de havenwerken alhier ter sprake. Onze haven moet in Holland bekeud worden. Wanneer de werken goed wórden aangepakt, kunnen we hier een prachtige haven hebben, het werk wat nu gedaan wordt, is maar lap werk. Nu ze in Holland overtuigd geworden zijn dat wij ook Nederlan ders zijn, moet er ook flink worden aangepakt. Een request zal worden gezonden aan den Minister van Waterstaat, om het daarheen te willen leiden, dat de tramlijn ook zal komen te liggen aan de overzijde van de haven, teneinde beter en geregelder vervoer te krijgen. Na rondvraag wordt de opmerking gemaakt dat het havenlicht en het licht aan den Oostdam een rood schijn geeft. De heer Iz. Fortrie deelt mede, dat de secters zullen worden veranderd 11 Januari 1919. Zou 't waar zijn, zouden we nu werkelijk steen kolen uit België en Duitschland krijgen? De nood wordt nijpend, behalve in sommige keukens. De gedeeltelijke mobilisatie reeds eenige maanden ingetreden zijnde, blijven sommige toestanden voortduren. Waarom nog huizen opvorderen Wanneer worden de oude loodsen nu eens eindelijk verkocht Is hiërachie en bureaucratie geen kwaad der tijden. Heden eenigzins raar gestemd van wege eenige advertentiën 'n partij Inkt voor wederverkoopers beschikb aar als leverende geen winst meer op. In 't buitennummer van't Leven zal 'n artikel over fruit-export en 'n middel voor jonggehuwden om de distributie- zorgen te negeeren, de Zeeuwsche eer weer hoog houden. Intusschen in 't centrum distributie- misère vanwege 't bonnenstelsel. De Vredesconferentie niet opschie tende, houden de soldaten aan de grens zich wederzijds bezig met lieve woordjes en loopen er heel wat mi litairen met drank over de grenzen. De fietsbanden hier zeldzaam zijnde, worden ze van elders ingevoerd. Ook dit verboden zijnde, worden ze in be slag genomen. Het 13de Raadslid stelt voor de oude wijknummers af te schaffen en voor elke straat afzonderlijk nieuwe nummers in te voeren. De vergade ring zeer conservatief zijnde, wordt er tegen gestemd. Een Volbloed Nederlander en Bui tenstaander zijn 't met elkander niet niet eens. Kalmte is aan de verkeerde kant. Intusschen treedt de Redactie verstandig op en sluit voorloopig het debat. Later dus meer. Waarom, zoo vraag ik me af, zou ik nu naar aanleiding van eene ver ordening van 't Commando Zeeland mijn revolver weer moeten inleveren gek 1 Maar mijn landweerspuit vragen ze nietdie wil ik anders o zoo gaarne missen. Intusschen het commando W. Z. VI. opgeheven zijnde, krijgen we orders van elders, behalve opruiming van inkwartiering. in half rood. Ook aan den Westdam komt goed licht. De heer Mookhoek vraagt of de spanning der vloeipalen niet kunnen v -rlengd worden. De heer Fortrie deelt mede dat ze op de gevraagde lengte zijn gemaakt. Na eenige op- en aanmerkingen hierover deelt de voorzitter mede, dat het zal gevraagd worden. Daar niemand meer iets te vragen had, sloot de voorzitter de vergadering Breskens. Zooals uit achter staande advertentie blijkt zal er op Maandag 20 Januari a.s. eene open bare vergadering gehouden worden door den Nederlandschen Bond voor Vrouwenkiesrecht. Mejuffrouw Staas, de propagandiste van den Bond zal een rede houden over: „Het Vrou wen:- iesrecht een eisch van dezen Tijd". De Neuerlandsche Bond voor Vrou wen-kiesrecht werkt echter niet alleen ter verkrijging van het kiesrecht van de viouw, maar wil voor alles ook de vrouw voorlichten,, ontwikkelen en opvoeden voor haar nieuwe taak. Nu binnen enkele maanden de vrouw geroepen zal worden om baar stem uit te brengen is het voor iedere vrouw plicht zich van het vraagstuk op de hoogte te stellen Niemand verzuime dus deze vergadering bij te wonen. Groede. De bevolking bestond op 31 Dec. 1917 uit 2501 zielen, 1250 nu en 1251 vr. Zij vermeerderde door vestiging met 126 m. en 128 vr. of 254 zielen en door geboorte met 25 m. en 23 vr. of 48 zielen. Zij verminderde door vertrek met 133 m. en 112 vr en door overlijden met 13 m en 24 vr. Alzoo bestond de bevolking op 31 Dec. 1918 uit 1255 m. en 1266 vr., totaal 2521 zielen en alzoo vermeer derd met 20 zielen. Er werden 18 huwelijken gesloten. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 15 Jan. Donderdag 16 Vrijdag 17 11.55 li 45 1.33 12.19 1.09 1.57 Volle Maan, Donderdag 16 Januari voorm. 9.20 GROEDE. Geboorten. 1 December. Janneke Pieternella, d. van J. Seen en K. van Drongelen. 1, David Arie. z. van C. D. Kotvis en P. Schaap. 2, Hendrik Abraham, z. van Iz. van Haneghem en G. van de Velde. 5, Elizabeth, d. van I. A. van Roo en S. van Hoeve. 5, Jacobus, z. van G. Robijn en G. M. Ekkebus. 12, Anna, d. v. J Elfrink en A. Rookus. 11, André Albert, z. van.B. Geirnaert en K. Winterswijk. 17, Cathalijntje, d. v. L. van Dijke en M. C. Beun. 25, Celina Sophia, d. van C. Verreij en M. Verstraete. Overlijden. 6 Dec. Sara de Meijer, 78 j„ wed. van A. Sonnevijlle. 13, Izaak de Vlieger, 47 wedn. vanj. de le I-ijs. .27, Een levenloos aan gegeven kind van C. A. Salomé en E. de Hullu. TREINONGEVAL. Zaterdagnamiddag te ruim half twee heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad op het station 's Herto genbosch, vlak onder de voetbrug. De personentrein uit Boxtel naar Den Bosch, die Zaterdags van hier voor trein wordt naar Utrecht, liep met volle vaart het station binnen, doch kwam vermoedelijk door verkeerden wisselstand op een verkeerde lijn. Op den wissel stond juist een goede/en- trein. De locomotief van den Boxtel- trein wierp de locomotief van den stilstaanden trein omver, waarna nog eenige wagons voorbijreden. De vol gende zes rijtuigen botsten echter zijdelings tegen de. omvergeworpen locomotief met ~den daarop volgenden wagen en werden uit de rails gewor pen. Zij liggen half gekanteld dwars over het spoor. Het gasreservoir van het derde klas rijtuig vloog in br^nd. De stationscommandant, luitenant-ko lonel De Jong van Lier, de sergeant Bonnier en de fourier Koesen begonnen echter dadelijk het blussingscliwerk, terwijl de opzichter-machinist Van I leurseu door het openzetten der kraan het gas gelegenheid bood tot ontsnap pen. Zoo werd grooter onheil voor komen. Ook de gasketel van het postrijtuig had vlam gevat, doch het postpersoneel wist het vuur spoedig te blusschen. De rijtuigen zaten vol reizigers, van wie echter wonder boven wonder niemand gedeerd is. Slechts een dame moest bewusteloos worden wegge dragen. De reizigers konden allen de omgekantelde wagons, waarvan de deuren moesten worden opengewron gen, verlaten. De wagons zijn grooten- deels vernield. De wanden zijn inge-^i drukt of zwaar beschadigd, de ruiten verbrijzeld. De assen liggen onder de wagens uit. Ook de locomotief van den rangeertrein is nagenoeg ge heel vernield. De treinenloop ondervond geen aanmerkelijke vertraging, daar het spoorwegverkeer over twee andere lijnen werd geleid. Omtrent de ketelontploffing op de torpedobbot G 14% te Vlissingen vernemen wij Nadat zij in het Droogdok was opgenomen en het water was uitge- pompt, werden de lijken der vermiste stokers VV. H. Dellen en L. Blaas tusschen de verwrongen deelen der boot gevonden. Een hunner had op drie plaatsen het been gebroken, ter wijl de spatader was gesprongen. De tweede moest waarschijnlijk door ver drinking het leven hebben verloren. De toestand der verwonden die zijn opgenomen in het verpleeghuis te Middelburg, is naar omstandigheden redelijk. De boot, die deerlijk misvormd is, trok Zaterdag en Zondag veel bekijks. 2 an el INKWARTIEi Uitbetaling ink* gsj den, vorderingen e terdag 18 Jam dags van 24 Wisselgeld meel WAPE1 Alle wapens e >ur moeten vóór 15 J; te bewijs van ontvanj m geleverd ter Gem: icr rie. Zij die krach cht of Vogelwet mog en schieten, behoevei raj niet in te leveren. Donderdag a.s. ig bons voor militairejen Voor hen die aangevraagd van 1 Voor hen die no el aangevraagd van Zij die aangesla| een inkomen vai 1200.komen in aanmerking. Voorloopig word paar per gezin vei De bons moeten i den aan 0.25 pe Zij na de vastgestelde to kunnen nergens g< spi meer op maken uitgegeven voor zi raad strekt. De schoenen zij jg van as. Vrijdag ti volgende week Za Willems, Wed. v Wed. Moggré en iK pen, tegen contain in; Boterbon no. If g 14 tot en met 22 Inleveren van bi on dag a.s. vóór 11 u 1 le winkeliers wol hun voorraad zeep uiterlijk tot en mei middag 4 uur. ge er i el De landbou Groede maakt bel verbouw van vlas kan worden aan en niet Donderdai des middags 12 na dien tijd mil behandeld worden Belanghebbendeülier op gewezen dat en terugbetaling 1 loopende vervoer, zen tor uiterlijk Januari des middaj geschieden. Vervoer-seizoed in voornoemden datui worden niet meer Bovengenoemde j den behandeld bij Luteijn (hotel Dril Groede van 's moij »orf- VLEESCHBONB [E Er wordt nog a ltd kelijk herinnerd i le plichting tot inle g vleeschbonboekjes d legi die vergunning heh ve gen voor huisslachti Winkeliers, die ger wóon waren om le koopen en in aanm ig schen te komen vol :en koop van Amerikaafljluik behooren zich daan feu meentehuize aan te tóen 18 dezer, onder are wekelijk8che hoeve; i De bons no 8 vëhet meentelijk bonboelt epei 13 tot en met 26 J*n, Nu gortbon no $*gtb voor den verkoop p'ijst na 26 Januari op If' gc ons gort worden VETKAAlW. Uitreiking var óiwe kaarten op Vrijdag 7 Ja des nam. van 1.30-. uui van 56.30 uur, ui*'ten< vertoon van de geS*a-ir

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2