ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 28e Jaargang Zaterdag 11 Januari 1919 Nummer 2386 Burgeroorlog, Het Geheim. Theodore Rosevelt. Binnenland. Abonnementsprijs per drie maanden 95 cent Franco per post f 1.— Advertentieprijs van 1 5 regels 40 cent Elke regel meer 8 cent Bij abonnement lager tarief Drukker-Uitgever Te'egram BRESKENS T£le,<En BoomBliek No. 21 Abonnements-Advertenties worden tijdelijk berekend met 20 pCt. oorlogstoeslag Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 2 uur ;i stl Het ziet er in Duitschland angst wekkend uit. Wat de revolutie in Rusland ons heeft te zien gegeven, herhaalt zich niet minder in Duitsch land, want het gevaar voor een bur ger-oorlog vermeerdert met den dag. Tusschen de Spartacus-groep en de onafhankelijken, die in de laatste dagen elkander hevig bestreden had den, werd een overeenkomst gesloten tengevolge van het ontslag van Eich- horn. Deze partijen publiceerden een gemeenschappelijken oproep van een groote betooging Deze had plaats in de Liegesalleer, alwaar door de sprekers aangespoord werd tot ge- wapenden opstand. Het volk werd aangezet het kan seliersgebouw te bestormen enSchei- demann en Ebert er uit te smijten. Daarna begaf het volk zich naar het ministerie van binnenlandsche «aken, alwaar Liebknecht reeds was aan gekomen en het volk toesprak. Het proletariaat, sprak hij, moet een ijzeren ring om het praesidium der republiek liggen. Vandaar trok men naar het hoofd bureau van politie, alwaar Eichhorn en Ledebour op hef balkon versche nen. De eerste verklaarde, dat hij op zijn post zou blijven om de ver overingen der revolutie te bescher men. Voorts maakte men zich mees ter van de lokalen van verschillende Belgische bladen, waaronder „De Vorwarts". Maandagmiddag vergaderde de oor logsraad in de rijkskanselarij, waarbij de leden van den Centralen raad der Arsolraden van Duitschland tegen woordig waren, in welke vergadering besloten werd met alle ten dienste staande militaire middelen in te grij pen om aan het gestook der Sparta- cusmannen een einde te maken. De regeeringstroepen werden daar om uit alle deelen der stad met vracht auto's naar de rijkskanselarij overge bracht, en aldaar opgesteld. In de stad wordt aan hen, die zich op straat bevinden de raad gegeven, deze zoo spoedig mogelijk te verlaten en alle vensters te sluiten. De rede welke Scheidemann tot de demonstranten gehouden heeft, klonk zeer beslist, toen hij zeide „De zwijne- i. Neef Urlich 1 Had ik goed gehoord Ja toch, daar klonk 't weer. Neef Ulrich 1 Neef Ulrich 1 Het klonk zoo liefelijk. Maar het kwam ook uit den mond van een behoorlijk jong meisje, juist toen ik het tuinpoortje uitging. En toen ik omzag, keek over het malsche groen van het met Indische kers begroeide het blonde kopje van mijn nichtje Frida. Maar Frida was eigenlijk meer dan enkel m'n nichtje. Juist een jaar geleden had haar snoeperig klein rood mondje in het met wingerd begroeide beukenprieel tje, in het achterste hoekje van den tuin, mij beloold, zij zou aan mijn zijde, als de vrouw van den dokter, door het leven gaan. boel" die in Berlijn heerscht, moet eindelijk ophouden; het gaat niet aan, dat een minderheid aan een meerder heid haar wil opdringt. Hij bedankte de menigte en spoorde haar aan ge duld te oefenen. De regeering staat voor ernstige besluiten. Hij kon daar- om niet lang spreken, doch gaf de verzekering dat de regeering met alle energie tegen de minderheid zal op treden. Zij moet onderdrukt worden, zoo noodig, met geweld. Toen er kreten klonken van wa penen 1 antwoordde hij met verhef fing van stem ja, wij zullen de sol daten wapenen, niet met een knuppel in de hand, doch met wapenen. En met deze wapenen op te nemen begint de burgeroorlog zich in ernst te ontwikkelen. De opwinding neemt in de geheele stad toe. De straat gevechten worden levendiger en menig- vuldiger. De regeering zet haar pogingen, om de ordelievende bevolking te or- ganiseeren en te bewapenen, voort, teneinde de hoofdstad systematisch van de spartacusnesten te zuiveren. Het bedrijfsleven is ernstig gestoord. Het aantal dooden en gewonden bij de straatgevechten moet reeds groot zijn. Men moet evenwel met de over dreven berichten de grootste voor zichtigheid in acht nemen. Hoe zal deze burgeroorlog eindigen? Hoeveel slachtoffers zullen er nog moeten vallen? Zijn de twee millioen dooden, die Duitschland in den oor log verloren heeft, nog niet voldoende en moeten daar nu nog de noodige dooden door een burgeroorlog bij komen? Duitschland boet wel zwaar. Maandagmorgen is de oud-presi dent der Vereenigde Staten, Theodore Rosevelt, overleden. Alleen de naaste familieleden waren tegenwoordig. Rosevelt werd den 27 October 1854 te New-York geboren. Zijn stamvader was Klaas Maar- tenszen van Rosevelt, af komstig uit Zeeland, die in 1649 met zijn vrouw naar de Nieuwe Wereld overstak. Rosevelts vader behoorde tot de Dat was natuurlijk een gebeurtenis van het allergrootste gewicht, die formeel een storm te weeg bracht in de gezellige, vriendelijke woning van den opperhoutvester, waar een familie leven werd geleid waarop niets viel aan te merken dan misschien, dat het er wat te eentonig was. Met uitzondering van plechtige da gen als Kerstfeest, Paschen enz., of papa's en mama's verjaardag, leek de eene werkdag precies op den ande ren, de Zondag was volkomen gelijk aan zijn voorganger of zijn opvolger. Maar die belofte 1 De opperhoutvester mijn oom schold ons uit voor domme kinderen, die niet verder zien dan hun neusje lang is en het wipneusje van Frida was zoo snoeperig klein 1 Neen, hij wilde niets weten van een „studentenverloving". En tante, goed en vriendelijk als zij was, stond officieel aan de zijde van haar man, maar in stilte troostte zij ons beidjes en schilderde ons in de fraaiste kleuren het tafereel der aanzienlijkste ingezetenen van New- York. Zijn moeder, Martha Bulloch, was een atstammeling van Archibald Bulloch, den eersten revolutionairen gouverneur van Georgia. Hij was tweemaal gehuwd. De bekende Alice Rosevelt was een dochter uit zijn eerste huwelijk. Rosevelt studeerde aan de Har- vard-Universiteit, waar hij in 1880 promoveerde en bekleedde verschil lende ambtelijke functies. Zoo stond hij van 18951897 aan het hoofd der politie van New-York. In April 1897 werd hij benoemd tot onder-staats secretaris voor de marine. Het vol gende jaar het was tijdens den Spaansch-Amerikaanschen oorlog organiseerde hij een vrijwillig cavalari- corps, de Rough Riders, aan het hoofd waarvan hij op Cuba aan den oorlog deelnam. Van 18981900was hij gouverneur van den Staat New- York. Den 4 Maart 1901 werd hij als candidaat der republikeinsche par tij gekozen tot vice-president der Vereenigde Staten. Door den moord op president Mac Kinley werd hij, op 14 September van hetzelfde jaar president der Ver. Staten, welke functie hij na in 1904 opnieuw gekozen te zijn, tot 1908 •vervulde. Een jaar later ging hij zich in Britsch-Oost Afrika wijden nan zijn groote liefhebberij, de jacht. Kort na zijn optreden als president brak hij met het vooroordeel tegen de negers door den neger-professor Booker aan zijn tafel te doen aan zitten. Dank zij zijn hulp kwam na den Russisch-Japanschen oorlog de vrede van Portshmouth tot stand. Hij ont ving den Nobelprijs voor den vrede. In April 1910 bracht de ex-presi dent een bezoek aan ons land. Rosevelt heeft veel geschreven met name over zijn jachtavonturen in de Rocky Mountains en elders. In de laatste jaren deed hij van zich spreken door zijn oppositie tegen de herkiezing van Wodroow Wilson, wiens tegencandidaat hij bij de eerste verkiezing was geweest. Hij zou naar Europa gaan om een bezoek te brengen aah het graf van zijn zoon, die in Noord-Frankrijk ge sneuveld was. toekomst, en vertelde ons, hoe veel schooner het geluk der minne was na een korten proeftijd een proeftijd die maar driehonderdvijfenzestig da gen zou duren. Wat een zegen des hemels, dat 't geen schrikkeljaar was. Want, zoo was 't afgesproken, na verloop van een jaar mocht ik, als mijn gedachten althans nog precies zoo waren als nu, en ik in dien tijd werkelijk den doctorstitel had behaald en met goed gevolg het practisch examen had doorstaan, met dezelfde vraag bij oom en tante aan de opper- houtvesterij aankloppen. Zoo luidde het strenge ultimatum van mijn oom. Maar hij liet het niet bij de enkele uitspraak, doch achtte zich verplicht aan zijn vonnis een kleine toelichting te voegen. Hij nam de pijp, waaruit hij met zoo veel spoed en gejaagdheid ge rookt had, dat er in het vertrek een met wolken bezwangerde dampkring heerschte alsof er een locomobiel DE STAATSLEENING RUIM VOLTEEKEND. Omtrent de inschrijvingen op de Staatsleening van 350 millioen wordt gemeld, dat deze ruim volteekend is. In totaal is voor een bedrag van ruim f 385 millioen ingeschreven, waarvan uit Amsterdam f 175,000,000, uit Rotterdam f 62,000,000, uit 's Gra- venhage 41,900,000, uit Utrecht meer dan f 10,000,000, terwijl een aantal plaatsen in de provincies als Tilburg, Haarlem, Arnhem, Enschedé, en Dordrecht bedragen van 2 tot 5 millioen hebben opgeleverd. DE KOMENDE ARBEIDSWET. Naar aanleiding van verschillende klachten, dat minister Aalberse „blijk baar niets voelde voor de belangen van de handels en kantoorbedienden en het winkelpersoneel", heeft het „Centrum" zich tot den minister ge wend, die hem machtigde mee te deelen, dat deze beschouwingen op een misverstand berusten. Door den tijdelijken voorzitter van den ministerraad was medegedeeld, dat er een nieuwe Arbeidswet zou komen op de basis van den achturen- dag in fabrieken en werkplaatsen. Hieruit schijnen velen te hebben afgeleid dat dus kantoren en winkels daar buiten zouden vallen. Dit was geenszins de bedoeling. De nieuwe Arbeidswet zal inderdaad ook betrekking hebben op winkels, kantoren, apotheken, hotels, koffie huizen en waarschijnlijk ook zieken huizen. Natuurlijk zal met de eigen aardigheden van ieder dezer inrich tingen rekening worden gehouden. Dienstboden en landarbeiders zullen niet onder de wet vallen. Voor de laatstgenoemden zal een speciale land- arbeiderswet moeten zorgen, die vol doende rekening houdt met de zeer bijzondere omstandigheden in dit bedrijf. NEDERLAND EN BELGIË. De annexionistische beweging in Belgie schijnt meer en meer terrein te verliezen. Ook zou van de zijde der vreemde regeeringen géén steun meer in deze te verwachten zijn. stond te werken, uit den mond en verklaarde op gewichtigen toon En nu, m'n beste jongen, nu Ver wacht ik van jou, dat je het meisje, mijn Frida, niet met flauwe compli mentjes het hoofd op hol brengt, en geen riemen papier vermorst met minnebrieven en meer dergelijken non sens. Als meisjes zoo'n kattebelletje hebben ontvangen, dan zijn ze in de eerste dagen eenvoudig ontoereken baar. Totdat ze geantwoord hebben verliezen ze de sleutels, laten de soep aanbranden, vergeten zout bij de aard appels te doen, loopen met ongekap- te haren door het huis enz. En wan neer haar eigen geschrijf dan eenmaal naar de post is, kijken ze met smach tend verlangen, met oogen die er uitzien als die van schelvisschen, van wege de sentimentaliteit, uit naar een antwoord. Ze loopen den postbode mijlenver tegemoet en huilen zich de oogen rood, als haar niet op den bestemden tijd een rose brief je wordt overhandigd. Wordt vervolgd.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 1