Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Dagboek van Gemengd Nieuws N eef Snuffel. VERKORTE BERICHTEN. ercommando der geallieerden is het andelsverkeer tusschen Nederland en het bezette Rijnland vrij, onder voorbehoud van toepassing van het toltarief. De Duitsch-Nederlandsche grens is open. Belgische autoriteiten zullen echter toezicht op het verkeer houden. Breskens. Zaterdagavond had alhier de aangekondigde samenkomst plaats, uitgaande van het anti-annexa tie comité. De opkomst was schit terend. Beide zalen waren vol, wat dan ook wel te voorzien is geweest. Als sprekers traden op de heeren mr van Bortel, mr Dieleman, Jhr de Muralt en Ds Pattist, welke de an- nexioneele beweging becretiseerde. De loop der gebeurtenissen van jaren herwaarts nagaande, werd op duide lijke wijze uiteengezet dat Zeeuwsch- Vlaanderen bij Holland behoort en daar ook bij blijven moet. De reden der verschillende sprekers vielen bij het publiek in goede smaak, getuige het aplaudiseeren. De muziekvereeniging had hare medewerking verleend en gaf eenige Vaderlandsche liederen ten beste. Besloten werd aan H. M. de Ko ningin een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zenden namens de ingezetenen. De heeren du Burck, de Hullu en van Noppen dankten de sprekers na mens de aanwezigen. Breskens. Zaterdag j.l. werd door Ds. Raams namens den Kerke- raad der Ned. Herv. Gem. en namens de Besturen v. d. Chr. Nat. Werk mansbond, Chr. Jongel. Vereen., Chr. Meisjesver. en Chr. Gemengd Zang koor, een telegram gezonden aan H. M. de Koningin, waarin trouw en aanhankelijkheid betuigd werd aan Vaderland en Vorstin; waarin geprote steerd werd tegen annexionistische pogingen en waarin aan H. M. de Koningin en de Regeering Gods wijs heid en voorlichting werd toegebeden. Zondagmorgen werd als antwoord een telegram terug ontvangen van den volgenden inhoud: „De Koningin is den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Breskens, zoomede de verschillende Besturen: van den Chr. Nat. Werkmansbond, van de Chr. Jongel. Vereeniging, van de Chr. Meisjesvereeniging en van het Chr. Gem. Zangkoor aldaar, zéér erkcnteliik voor de in deze dapen Adjudant van d RUYS. Nieuwvliet. De loop der volking over 1918 was in deze ge meente als volgt Op 31 Dec. bestond zij uit 230 m. en 240 vr., samen 470 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 4 m. en 4 vr., samen 8 en door vestiging met 20 m. en 12 vr., samen 32, totale vermeerdering 40. Daarentegen verminderde zij door overlijden met 3 m. en 3 vr., samen 6 en door vertrek met 19 m. en 15 vr., samen 34, totale vermindering 40. Alzoo bestond de bevolking op 31 Dec. 1918 uit 232 m. en 238 vr., samen 470, dus 2 m. meer en 2 vr. minder, blijft dezelfde hoeveelheid inwoners. Er werden geen huwelijken gesloten. IJzendijke. Vergadering van het Algemeen Protest-Comité gehou den alhier op 3 Januari 1919. Aan wezig alle leden. De Voorzitter heet alle leden wel kom en spreekt den wensch uit, dat in dit jaar onze actie met succes be kroond zal worden. Als leden van het Eere-comité zijn alsnog toegetreden de leden der Tweede Kaïner der Staten-Generaal Fruijtier en Van d> r Bilt en de Staten leden Hombach, Dumoleijn, Van Romou en Puijlaertterwijl het lid der Staten-Generaal Oudegeest, die mede zitting voor den kieskring Zee land heeft, alsnog uitgenoodigd zal worden als lid van het eere-comité toe te treden. De heeren Jhr. R. de Muralt, Van Zeijl, Deibei, Vienings, Mr. Dieleman, Dr. Rutten en van der Bilt zijn be reid voor de plaatselijke Comité's spreekbeurten te* vervullen. Aan de plaatselijke Comité's zal overgelaten worden de spreekbeurten te regelen. De Secretaris brengt verslag uit van de actie door verschillende com- mitè's gevoerd. Van de gemeenten Boschkapelle, Overslag en Hengstdijk zijn de adressen reeds binnengekomen. Bij de plaatselijke comité's zal op eenigen spoed aangedrongen worden. Met vreugde kan geconstateerd wor den, dat op 1 Januari 1919 in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen algemeen is ge vlagd. Oostburg 6 Januari 1919. Namens het Comité, Ds. J. N. Pattist, Voorzitter. Mr. P. J. van Bortel, Secretaris. PROV. STATENVERKIEZINGEN. Door de federatie der S. D. A. P. zijn voor de Zeeuwsche kieskringen tot candidaat geproclameerd G. F. Lindeijer, VlissingenL. Onderdijk. Middelburg Dien Duiker, Terneuzen P. A. Perrels, Zierikzee A. M. Over- hoff, Goes"; W. Cornelisse, Middelburg; J. de Meij, Vlissingen M. Pols, Goes en C. L. Verbeek, Zierikzee. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 3 Jan. Veroordeeld wegens: wederrechtelijk dooden van een dier: W. A. V., 19 j., landbouwer, Zuidzande, 50 of 50 d. hecht. Vrijgesproken: V. L. G., 41 j., ar beider, Sluis, beklaagd van heling. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 8 Jan. 4 54 5.18 Donderdag 9 5 43 6.07 Vrijdag 10 6 47 7-1' Eerste Kwartier Donderdag 9 Ja nuari voorm. II 15 Muziek en Letteren. Binnenkort verschijnt bij Js Boots- ma te 's Gravenhage een Adresboek voor den Nederlandschen Tuinbouw, waarin zal worden opgenomen: le Veilingsvereenigingen m»* bestuur 2e een!"1 ^..autelers aviressen van Groen- .ruit- en Zaadexporteurs; 5e van Commissionairs in Groenten en Fruit; 6e de namen van fabrikanten van Conserven, gezouten en gedroog de Groenten; 7e de Consulaatschap-, pen; en de Vereenigingen die met den tuinbouw in relatie staan Het Adresboek zal door geheel Europa en daar buiten verspreid wor den, en op best papier gedrukt for maat 195 X 265 zal het alleen gebon den verkrijgbaar zijn. Belangrijke statistische uitgave. Dit werk is in den Boekhandel van Boom-Bliek direct bij verschijning voorhanden. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur In antwoord op het ingezonden stuk „Kalmte en Propaganda" voor komende in het blad van 4 dezer wil ik gaarne van de mij verleende plaats ruimte gebruik maken om den inzen der „Volbloed Nederlander" even 't volgende op te merken. Uwe woorden treffen mij en vele anderen zeer onaangenaam. Dat door U een boog wordt gespannen tegen de dure en onpractisch geëxploiteer de verkeersmiddelen is me wel sym pathiek, maar dat u deze opmerking te pas brengt bij de protest-beweging is zeer onkiesch. De door u gebruik te grove woorden zeggen mij vol doende waar bij u de schoen wringt, terwijl uwe bedoeling wel tusschen de 6 Januari 1919. Eiken keer dat ik een sigaar rook, denk ik on willekeurig terug aan een verslag van eene te Utrecht gehouden vergade ring van confectiefabrikanten. Daar is uitgekomen hoe onze bevolkingvoor al gedurende de laatste ^aren voor 't lapje werd gehouden. Geen voor raad van manufacturen meer! Dat was 't wat je maar voortdurend te hooren kreeg. Er komt een vreese- lijke schaarste aan kleederen, werd voorspeld. De prijzen stegen reus achtig. Wat is nu gebleken. Voorraad ge noeg, zelfs aanvoer uit Engeland, maar alles werd verzwegen en 't volk wijs gemaakt, dat de nood ten top steeg. Zóó werd er gehandeld om de prij zen der manufacturen op te drijven. Zou er zoo ook niet gehandeld wor den met de sigaren en tabak. De prijzen daarvan zijn toch zoo ellendig hoog, dat velen thans op een houtje zuigen. Maar er zijn er ook velen, die voorraad achterhouden en de prijzen opdrijven. regels dóór te lezen is. Zeker er mag wel eens gewezen worden op de manier waarop wij worden geëxploiteerd en de wijze waarop wij ons laten exploiteeren, maar is de tijd daarvan nu wel rijp. Men moet een tegenstander treffen als hij 't zwakst is. Nó gooit men u dadelijk de kolennood, de beperken de bepaling omtrent verkeer enz. enz. voor de voeten. Als daadwerkelijke appreciatie van Nederland voor onze streek wil ik even memoreeren de verbetering der haven te Breskens, de a.s. R. H.B. S. Is het tram- en bootverkeer te duur, te onpractisch Grijpen ze daarvoor onnoodig te diep in onze beurs Laat ons dit dan in herinneiing houden voor de verkiezing der Gedeputeer de Staten, zelfs voor de Gemeente raden. In elk geval is het stuitend èn de slechte en dure verkeersmiddelen èn de anti-annexionistische beweging in één adem te noemen. Blijkbaar maakt u een balans op en behandelt u het pro- en contra van eventueele annexa tie. Menige van uwe uitdrukkingen zou den te ggen zijn, doch zulks ine bedoeling. Wel wil merken dat uwe ano- ening dwars indruischt d van uw stuk. Beter .„■staan rqet de ondertee- xening „een handelsman". U Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte tee- ken ik hoogachtend, EEN BUITENSTAANDER. De provinciale stoombootdienst op de Oosterschelde, welke lijn Zierikzee verbindt met het overige deel van Zeeland, is wegens kolengebrek stop gezet. Uit Zierikzee moet men nu de omslachtige, dure reis over Steen bergen en Bergen-op-Zoom maken, om Zuid-Beveland, Noord-Beveland of Walcheren te bereiken. EEN DIEVENBENDE GEARRES TEERD. In den nacht van 31 December op 1 Januari was ingebroken in de her berg van den heer v. d. H., te Ouder kerk aan den Amstel, waar werden gestolen ee.n mand met flesschen port, kruiken jenever, limonades en een fiets, te samen een waarde vertegen woordigende van ongeveer f 400. Donderdagmorgen, toen de trein van half negen te Amstelveen op het punt van vertrekken stond, kwamen op de Ouderkerkerlaan in draf aan- geloopen de familie v. G., moeder, zoon met vrouw en een dochter. Zij moesten nog met den trein mede, en om dit gedaan te krijgen, sprongen zij over de gesloten spoorboomen, maar met het noodlottig gevolg, dat moeder een flesch met sterken drank liet vallen van onder hare rokken vandaan. Tijd om deze op te rapen 7 Januari 1919. In Oostburg 's avonds schitterende verlichting. Dit is evenwel niet te verhelpen vanwege de kolennood. 't Zou toch wel goed zijn, om ongelukken te voorkomen, dat er eens gedacht werd aan on- noodige hindernissen voor 't voetver- keer. Daar staat me daar in de Nieuw- straat een paal met een plank er aan. Waarvoor dat prulding moet dienen is niemand bekend. Ik vroeg het een Oostburger en die antwoordde mij, dat hij 't ook niet wist. Ik informeerde of die paal er altijd stond. Ja, zegt hij lachend, die paal wordt zoo nu en dan eens uitgetrokken en in de sloot gegooid of de plank wordt er afgeslagen. Maar, voegde hij er bij, wat er ook gebeurd, 's anderdaags komt de kantonier en zet 't heele stelletje weer op zijn vorige plaats. Naar 't schijnt wordt daarover nooit openlijk gemopperd, zelfs niet door den bewoner van het huis waarvoor die paal geplaatst is, ofschoon die plank 't uitzicht van 't raam grooten- deels beneemt. Eigenaardig! was er niet meer en het gezelschap verdween per spoor naar Amsterdam. Het vallen der flesch trok de aan dacht en werd in verband gebracht met den diefstal. Onmiddelijk stelde de brigadier-rijksveldwachter een on derzoek in en haalde de politie van Ouder-Amstel. De bestolene herkende onmiddellijk de flesch als zijn eigendom aan etiquet capsuleering en aan den naam van den leverancier. Per fiets trok het gezelschap naar Amstelveen en deed een onderzoek in de ark, waar de familie v. G. huisvest. Daar werden gevonden een groote mand, waar de boel in vervoerd was, kruiken met jenever, glaasjes enz., terwijl in het water onder de ark, aan een touw vastgebonden, nog een groote om- huisde buikkruik met sterken drank werd gevonden. Aanwijzing was er genoeg om het gezelschap te arresteeren. De politie stelde zich op aan het station te Amstelveen in de hoop, dat het gezelschap tegen den middag te>ug zou komen; met den trein van 1 15 arriveerden allen. Ze werden onmiddellijk in arrest genomen en geleid naar het Raadhuis. Dit ge schiedde evenwel onder groot verzet, want de zoon wilde de politie te lijf Met drie man moest de woesteling in het cachot worden geborgen. Het geheele gezelschap werd verhoord, doch niemand wist er iets van. Be sloten werd, de moeder en de zoon naar Ouder-Amstel te vervoeren per rijtuig, om daar verder te worden gehoord en opgeborgen. De zoon nauwlijks buiten gekomen, wist ge boeid en wel het hazenpad tè nemen en vluchtte de Ouderkerklaan op naar de werf van den schipper v. Wier, waar hij probeerde de sloot over te springen. De politie, die hem per rij wiel achterhaalde, bracht hem, danig bloedende door een val, dien hij ge daan had, weer naar het rijtdig, om vervolgens, met touwen vastgebonden, te worden vervoerd. Met het arresteeren van dit gezel schap heeft de politie een goede vangst gedaan. NIEUWE REVOLUTIE TE BERLIJN. De toestand te Berlijn is op het oogenblik zoo kritiek als hij nog niet geweest is sedert de revolutie. Maandagochtend zijn slechts wei nige bladen verschenen, Berliner Ta- geblatt, Vossische Zeitung, Lokal An- zeiger en bovenal de Vorwarts zijn Zondagavond door de revolutionaire oppositie bezet. Ook het bureau van Wolff is in beslag genomen, zoodat het Zondagnacht geen berichten heeft kunnen afzenden. Bij de Vorwarts zijn ook de ruiten ingeslagen en groo te voorraden brochures enz. verbrand. Ook moeten bij verschillende cou ranten de papiervoorraden vernietigd zijn. Het telegraafkantoor is door de Sparcaciërs bezet.

Breskensche Courant | 1919 | | pagina 2