-<E3> Een brugje. Binnenland. Nieuws. Rechtzaken. -irind- oei- 'n je- eskun- zoek in te ^rindquaestie. oorlogsomstan- commissie dit jaar ..egelaten, maar wellicht .d jaar. >r zoover de dienst zulks toe- zou op Maandag 24 Dec. aan .ersoneel van sommige departe- ten vrijaf worden gegeven. Men jmt dat in het Fransch le ponte a ire of de brug om van deu eenen ijen dag tot den anderen ook de erkdag vrij te hebben. Zoo doet zich ook hier in onze ge- leente hetzelfde geval, maar in gro- ere mate, voor. Woensdag 2 Januari wordt be- ruwd als een reisdag voor het bepaaldelijk in de gemeente «nonaehtige oaderwijzerspersoneel, en oapdal het nu slechts twee dagen, Dwéerdag t en Vrijdag 4 Januari, heeft men vae den burgemees ter, onder voorspiegeling van kolen- besparing, weten gedaan te krijgen, dat ook die twee dagen nog vrij zijn gekomen. Daar aan de openbare gebouwen het hun toegewezen kwantum beschik baar is gesteld, is dat beroep op die bezuiniging niets anders dan een ge schikt middeltje gebleken om een brug te slaan over die twee dagen heen van den eenen vrijen dag naar den anderen. Een Kerstvacantie van veertien dagen hebben we nog nooit jeleefd. UITVOER VAN PAARDEN. )e Nederlandsche Vereeniging van rijfspaardenhouders heeft een pro- gericht tot den minister van land- in verband met de berichten mt den voorgenomen uitvoer van paarden van 8 tot 12 jaar. Zij dat een dergelijke uitvoer in ïou zijn met het belang van de indsche bedrijfs-paardenhou- e toeh reeds een zeer moei- iode doormaken. Door uit- den de prijzen zóó opgezet, aarden buiten het bereik zul- van de gebruikers, zooals blijkt door de in enkele da gehad hebbende stijging irdenprijzen, cht zij het zoowel voor het he leger als voor de fok- gewenschte oplossing van aagstuk, daar er wel een anderhalf iarige paarden, oudere dieren. Voorts sa groote fout, dat ook ten uitvoer zouden wor- waaronder zeer zeker htige dieren zullen zijn. n strijd met haar be- :r eenige ruggespraak atie, dergelijke uit- den behandeld, ezwaren noodzaak- beroep te doen op imber 1917. an den Bond n is van den bericht van ontvangst van hun adres in zake kolenvoorziening ingekomen, terwijl van den Kamer-afgevaardigde voor het district Oostburg de mededeeling is ontvangen tot ondersteuuning van het desbetreffend verzoek zooveel in zijn vermogen is. Het schijnt dus, dat het idee om I zich rechtstreeks tot den minister te wenden lang niet zoo verwerpelijk was als 't is voorgesteld. Op het bovenstaande zeer welwil lende aanbod is thans door genoem den voorzitter alhier het navolgende telegram verzonden: „Jhr DE MURALT, lid 2e Kamer, 's Gravenhage. Zijn hier zonder brandstof Vrijdag 35 Kilo per gezin verdeeld en voor Nieuwjaar niets meer in uitzicht. Wat met dit weer een onhoudbare toestand is en wij weten dat b.v.b. in Arnhem verleden week 12 H.L. tegelijk is verdeeld. Verzoek ons te helpen. VERSCHELLING". Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur in Zeeland te Mid delburg werd gisteren aanbesteed het maken van een rijspakwerk met aan sluitende kade in de haven van Bres- kens. Raming f 20500. Ingeschreven werd door de heeren J. M. H. van de Sande, Breskens f 27880, A. Timmerman, Dordrecht, f27420, A. Dubbelman te Dordrecht, f27240, P. J. van de Sande, Breskens, f27000, N. V. Ned. Betonijzerbouw te Amsterdam, f26450, A. Kaan en H. J. van der Velde te Ter Neuzen f 25400. Cadzaud. Tot leden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. al hier zijn benoemd tot ouderling de heer Iz. van Gilst en tót diaken de heer Iz. de HulluBecu. Waterland kerkje, 22 Dec. De Gemeenteraad benoemde in zijne ver gadering van heden tot grafdelver de heer Iz. Geelhoed-van de Sande, in plaats van den heer M. Geelhoed, aan wien op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag is ver leend. De aanvang der jaarwedden voor de onderwijzers van bijstand aan de openbare school werd vastgesteld op f 700 met 5 twee-jaarlijksche verhoo gingen van f100. Schoonüijke. Tot machinist van de electrische centrale alhier is be noemd de heer D. Zuijderduin te Draaibrug (Aardenburg Oostburg, 27 Dec. De heden onder voorzitterschap van de heer A. I. Leenhouts gehouden vergadering van de afd. Oostburg der Zeeuwsche Landbouw-maatschappij, werd bijge woond door 5 bestuurs- en 35 gewone leden. Aan de mededeelingen is ontleend dat de veearts Impeta zich bereid verklaarde op te treden als leider van den cursus in paardenkennis waar voor zich 9 deelnemers aanmeldden. Langdurig werd stil gestaan bij de regeerings-maatregelen aangaande de peulvruchten en voornamelijk de taxa tie hiervan. Op de desbetreffende klachten bij den regeerings-cornmis- saris ingediend, was door den taxa teur Bosman geantwoord dat feitelijk over de waardebepaling geen inlich tingen kunnen worden verschaft. De secretaris voegde daar aan toe dat in een conferentie met den re- geerings-commissaris door deze de toezegging is gedaan dat het piksel, zoogenaamd minderwaardige erwten tot f 20,kan getaxeerd worden. Ook werd geklaagd over de om standigheid dat opgegeven koolzaad niet geleverd kan worden. Inmiddels bleek dat sommige land bouwers daarbij niet den goeden weg bewandelen, door niet de monsters op te zenden of ze aan de gemach tigde handelaren aan te bieden, waar op taxtatie volgt en daarna de leve ring. Klachten, klachten en nog eens klachten. Hoemeer, hoe liever, zei de voorzitter. Breng ze maar bij het bestuur in, maar vooral moeten de verstrekte inlichtingen zoo juist en betrouwbaar zijn dat het bestuur er ter bevoegder plaatse in elk geval sterk mee kan staan. Zoo rijzen in de afdeeling Zierikzee zeer veel klachten over de schatting der witte granen. In deze afdeeling is dit opgedragen aan de heeren A. 1. Leenhouts en Alph. Aaernouts. Eerstgenoemde heeft die functie aanvaard, niet in hoedanig heid van afd.-voorzitter der Z. L. M doch als landbouwer. Aanvankelijk ging dit geheel en al zonder eenige instructie en daarna zijn door den secretaris van den regeerings-commissaris aan de hand van de desbetreffende ministerieCle circulaire eenige wenken aan de hand gedaan die in de praktijk absoluut niet konden toegepast worden. Middelerwijl schatten zij de granen aan een billijke prijs. En al hebben ze tot nu toe geen klachten vernomen, dat wil niet zeggen dat er geene zul len kunnen komen, en als er komen dan kan men verzekert zijn dat het bestuur dezer afdeeling, in weerwil dat eerstgenoemde daarvan het voor zittersschap bekleedt, die klachten nogthans behoorlijk ter bestemder plaatse zal brengen. In dit verband kon hij nog mee- deelen dat de toeslag van f 18,op f 19,op den tarweprijs zal uitbe taald worden. Over de aardappelen-levering heerscht ook nog geen volkomen zekerheid, voor wat betreft het bewaarloon De destijds daarvoor versehenen circulaire luidde zóó, dat voor aard appelen na 15 Nov. geleverd, 70 ct. per 100 K.G. als bewaarloon zal worden uitgekeerd. Maar 't is nog een open vraag of dat ook niet zal betaald worden voor de vóór 15 Oct. opgevorderde aardappelen. De ge schiedenis nagaande van het bewaar loon, kan daaruit «iet anders gecon cludeerd worden dan dat het bewaar loon wordt gegeven als vergoeding der kosten voor het inkuilen. Welnu, als de aardappelen zijn opgevorderd, zonder bepaling van datum van op levering, dan kan men die opgevor derde aardappelen niet beter bewaren dan door inkuilen. Wat zou dan lo gischer zijn dan dat voor dit inkuilen in elk geval bewaarloon werd betaald. Van dit standpunt beschouwd, tot welks uitleg de circulaire aanleiding kan geven, achtte de voorzitter 't wel de moeite waard pogingen aan te wenden tot betaling ook van dit be waarloon te krijgen. Verder kwam ter sprake de vee- voederkaart, waaromtrent de voor zitter in alles en eigen belang opwekte bij de ontvangst van die kaart, - als zij tenminste ontvangen wordt - nauw keurig toe te zien of de kaart al of niet en behoorlijk is ingevuld. Het is wel te begrijpen dat, als er aan de kaart wat hapert, men niettemin met het voederen van zijn dieren voortgaat, maar een nauwlettend toe zicht is nogtans hoogst noodzakelijk, want men zou er toch moeielijkheden mee kunnen krijgen. Eindelijk bracht de voorzitter de verhooging van den prijs van het Zeeuwsch Landbouwblad ter tafel, eene verhooging waarvan ieder over tuigd zal zijn, nu de papierprijzen en werkloonen steeds stijgende zijn. In sommige afdeelingen waar de kas zulks toelaat, wordt eene bijdra ge van wege de afdeeling gegeven, maar daar hier zulks niet het geval is, stelde het bestuur voor, de con tributie van elk lid tijdelijk met 25 cent te verhoogen. De heer A. J. Lako had geen be zwaar tegen de uitvoering van dit voorstel, maar wel de zaak zelve. Op de hoofdbestuursvergadering is er kend dat de inhoud van het blad geenszins is gelijk het zou kunnen zijnhet is integendeel sopperig en er wordt geklaagd dat er wel betaal de medewerkers doch geen copie is. Hij gaf in overweging dat bij de eerst volgende vergadering van het hoofd bestuur met de afgevaardigden der afdeelingen zal worden medegedeeld, dat in deze afdeeling ter sprake is gekomen om het blad weder als voor heen eenmaal per week te laten ver schijnen, waardoor het aan inTioud kan winnen en de toeslag in geen geval noodig zal zijn. De voorzitter merkte allereerst op dat de betaalde medewerkers alleen een honorarium ontvangen als ze in derdaad stof leveren. Te begrijpen ia dat zoodanige medewerkers niet ge handhaafd zullen^blijven. De verschijning van tweemaal per week vindt zijn oorsprong in een overeenkomst met de veilingen, waar toe zich negen vereenigingen aanslo ten en een bijdrage verleenden elk van I 150. Zoodra de veilingen zijn afgeloopen zal de verschijning weer eenmaal 's weeks plaats vinden en over de al- of niet-vernieuwing van de overeenkomst zal onderhandeld moeten worden. De heer Lako bleef niettemin bij zijne meening. Inmiddels werd het voorstel aange nomen. Als leden van het bestuur werden herbenoemd de heeren J. B. Becu-de Hullu te Groede, Abr. Salomé te Zuidzande en C. B. Temmerman-Tho- maes te IJzendijke. Van de gelegenheid tot deelname in het renteloos voorschot tot stich ting van een Landbouwhuis der Maat schappij werd door enkele leden ge bruik gemaakt door het nemen van eenige aandeelen van f25. In eene binnenkort te houden bui tengewone algemeene vergadering der afdeeling die door den regeerings- commissaris zal worden bijgewoond, zal ruimschoots gelegenheid baataan tot het medewerken van diverse klach ten, die men heeft naar aanleiding der regeerings-maatregelen inzake de landbouw-aangelegenheden. De bij den bomaanval te Goes getroffene is aan zijn bekomen ver wondingen in het Gasthuis te Middel burg overleden. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 28 December. Veroordeeld wegens: poging tot uitvoer, vervoer of ne- derlage J. C. V., 15 j., St. Laureijns;. f 10 of 3 weken tuchtschool, P. F., 14 j., Sluis, f 10 of 3 weken tuchtsch. A. M. d. V., 25 j., Eede, f25 of 25 d., A. M. d. G., 25 j., Eede, f 15 ot d., P. d. C., 42 j., en L. V., 32 j., te St. Laureijns, ieder f10 of 10 d., C. C., 31 j., te id. en P. d. K., 18 j., te Eede, ieder 2 mnd. gev. straf, D. d. C., 38 j., Sluis, B. G., 31 j., Oostburg en E. C. M. Th., 20 j., IJzendijke, ieder f10 of 10 d L. Knocke, 6 weken gev. str., A. M. d. G., 25 j. en E. M. F., 29 j., beiden Eede, ieder f 15 of 15 d. Vrijgesproken L. A. d. T. 16 fr en Z. M. d. T. 16 j.; beiden te Bede. Door den advocaat-generaal bij; het Gerechtshof te 's Gravenhage is in hooger beroep tegen C. O. tijde lijk te Breskens wegens de bekende 10.000-gulden-postzaak bevestiging ge- eischt van het vonnis der arr.-recht- bank te Middelburg waarbij genoem de O. tot l1/j jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De verdediger vroeg vrijspraak en: onmiddellijk ontslag uit de voorloo- pige hechtenis, welk laatste verzoek, is geweigerd. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 Dec. Breskens v O1/} u ds J. A. Raams, n Öt/j u ds J. A. Raams. Groede v. 9 u ds de Zwaan. IJzendijke n. 2 u ds Posthumus. Nieuwvliet n. 2 u ds J. A. Raams.. Ev. Luth. Gem. Groede. v. 9 u ds Zwahler, van 's Gravenhage-.. Godsdienstig besluit van het jaar.. Maandag 31 December. Breskens n. 51/, u ds J. A. Raams. Groede n. 5 u ds de Zwaan. Nieuwvliet n. 7 u ds de Zwaan. Dinsdag 1 Januari. Breskens v. 91/,, u ds J. A. Raams. CORRESPONDENTIE. Een paar verslagen moesten blijven liggen tot een volgend nommer. Red.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2