Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Gemengd Nieuws Bekendmaking. den hond te slaan en we komen weer terug op het oorspronkelijke en kar dinale puntde kolenvoorziening voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Over de dringende noodzakelijkheid waren allen het eens, ook de leider dezer vergadering, ook de inspecteur over de brandstoffencommissies in Zee land, Het kwam alleen aan op de keuze van den te bewandelen weg. De heer den Hollander gafinover- wegiag zich telegrafisch in verbin ding te stellen met het Rijks-kolen- distributiebureau, en dit te doen ach tervolgen met een resumé dezer ver gadering. Niet tot den minister en er geen Kamerleden in mengen, doch naar het bureau. Nu was men met het idee in de vergadering niet in alle deelen eens. Men meende integendeel zich tot den minister te moeten wenden en de bei de Kamerleden voor Zeeuwsch-Vlaan deren om hun krachtige steun bij den minister te moeten verzoeken, en ook wij hebben dit advies gegeven omdat het een economisch onderdeel van een klein deel van Nederland be treft, dat in den knel kan komen uit hoofde van zijn geïsoleerde ligging, dia nog moeilijker zou zijn als strenge vorst zou intreden, maar ook storm kunnen toevoer beletten en mist is daarvoor een dienstig element. Nogtans legde de vergadering zich tea slotte bij het advies van den heer Den Hollander neer en besloot tot het verzenden van een bovenbedoeld telegram. Na enkele besprekingen van onder geschikt belang werd de vergadering gealoten en leeft thans in de stellige afwachting van kolen voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Da kolenvereenigingen in ons di strict hebben ook vergaderd en be- aloten zich rechtstreeks tot den mi aister en jhr de Muralt te wenden met het aavolgend telegram Geven met verschuldigden eerbied te kennen. De afgevaardigden der steenkolen- vereenigingen in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen (vertegenwoordigende het grootste deel der ingezetenen) te Oostburg vereenigd dat het beloofde kwantum steen kolen vóór 1 December voor de ver schillende gemeenten over het alge meen nog niet is ontvangen; dat, door de eigenaardige ligging van deze landstreek bij ijsgang de aanvoer van steenkolen totaal moet worden stopgezet; dat de inwoners daarom met be zorgdheid den winter tegemoet gaan. Redenen, waarom zij zich tot Uwe Excellentie wenden met het verzoek een betere regeling te treffen. 't Welk doende. Het hooldbestuur, (get.) J. VERSCHELLING, Voorz. A. I. TAVENIER, Secretaris. Irsskaus, 21 Deoember 1917. BPMkanS. In de Woensdag avond gehouden leden-vergadering van de Wilhelmina-Bewaarschool zijn in het bestuur herbenoemd de heeren Jac. H. Weijkman, A. du Burck en Jac. van Male Sr., waarvan de beide eerstgenoemden tevens als voorzitter en vice-voorzitter. Bij de Woensdag gehouden aan besteding van het onderhoud van den Rijks Grooten weg in West- Zeeuwsch- V laanderen gedurende 1918 is inge schreven door de heeren Th. Cam- bier voor f2389, A. du Burck f2378 en J. M. H van de Sande allen te Breskens voor f 2345. De raming was f1900. School- en kerknieuws. Ger. Kerk. Aangenomen het beroep naar Heem stede door ds H. Brauwer te Schoon- dijke. Predikbeurten. Nkd. Herv. Kerk. Zondag 23 Dec. Breskens v 9x/2 u ds J. A. Raams, n 5t/j u ds J. A. Raams. Groede v. 9 u ds de Zwaan. IJzendijke n. 2 u ds Krul. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds J. A. Raams, van Breskens. Eerste Kerstdag. Breskens n. 5x/2 u ds J. A. Raams. Groede v. 9 u ds de Zwaan. IJzendijke v. 9i/2 u ds J. A. Raams. Ev. Luth. Gem. Groede. nta. 2 u ds v. d. Vlugt, v. Zuidzande. Met muziek en zang. Tweede Kerstdag. Breskens v. 91/, u ds J. A. Raams. n. 5u Kerstfeestviering Groede v. 9 u Geen dienst. n. 3 u Kerstfeestviering voor de militairen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 22 Dec. 6.41 7.05 Zondag 23 8.02 8.26 Maandag 24 9.32 9.56 Dinsdag 25 10.35 10.59 Woensdag 26 Dec. 11.42 12.06 Donderdag 27 12.12 12.36 Vrijdag 28 12.59 1.23 Volle Maan Vrijdag 28 Decem ber vm. 10.11. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 21 December. Veroordeeld wegens; diefstal: A. J. S., 14 j., zonder beroep, IJzendijke, 3 maanden tucht school. mishandeling J. S. M. B., 18 j., veldarbeider, Biervliet, f5 of 5 d. huisvredebreuk en vernielingG. J. B., 32 j., herbergier, Eede, f 10 of 10 d. hechtenis. Vrijgesproken zijn J. B. d. B., 40 j., landbouwer, Sluis, beklaagd van mishandeling en J. J. B,, 52 j., her bergier Groede, beklaagd van heling. VERDRONKEN. Te Boskoop is de zeventienjarige De J. door het ijs gezakt en ver dronken. BOMMEN OP SAS VAN GENT. Ingevolge een circulaire van den militairen commandant in Zeeland aan de burgemeesters, heeft de gemeente raad van Sas van Gent Woensdag een buitengewone vergadering ge houden, waarin ook de directeuren van de fabrieken aldaar tegenwoor dig waren. Daar duidelijk is gebleken, dat de verlichting van de fabrieken het aan- trekkingspunt is voar vliegers, werd er besloten, de lichte» zooveel moge lijk te dooven, ook die in de nationa le kleuren. SPIONNAGE Het Handelsblad bevatte hst vol gende bericht Eenige dagen geleden ontving het Duitsche consultaat te Amsterdam een schrijven van zekeren J. Raan, wo nende in de Kinkerstraat, waarin de ze aanbood belangrijke mededeelin- gen te doen. Er werd iemand 'van het consulaat naar zijn woning ge zonden en dezen vertelde hij, dat de mededeelingen betroffen militaire wer ken in Zeeland. Het Duitsche consulaat stelde de politie van een en ander in kennis en een inspecteur der recherche ging naar het opgegeven adres in de Kin kerstraat. Daar deed de inspecteur zich voor als Duitsch officier, die van het schrijven, dat Van Raan gezon den had, op de hoogte was. Aan den pseudo-officier toonde de man daarop een drietal teekeningen, betrekking hebbend op verdedigings werken van Vlissingen en hij gaf er een uitvoerige toelichting bij. Voor een en ander vroeg hij een som van f 1200. Afgesproken werd, dat men elkaar zou cntmoeten aan de leestafel van een hotel-café-restaurant te Amster dam en jl. Vrijdagmiddag te 2 uur had de ontmoeting plaats. Een andere inspecteur der recherche en eenige rechercheurs hadden zich in de na bijheid opgesteld. De Duitsche pseudo-officier noodig- de den bewoner der Kinkerstraat uit mee naar zijn slaapkamer in hetzelf de hotel te gaan, waar men de zaak vertrouwelijker kon bespreken. Op de hotelkamer gekomen, herhaalde j Van Raan zijn aanbieding en toonde een cahier, waarin hij de toelichting der teekeningen op het schrift had gesteld. Plotseling trad de inspecteur van de recherche, die in de nabijheid de wacht had gehouden binnen, verklaar de dat zoowel Van Raan als de Duit sche officier" zijn arrestanten waren. Het tweetal werd meegenomen naar het hoofdbureau van politie. Van Raan is ter beschikking der justitie gesteld. Hij moet zich reeds meer malen aan oplichting schuldig hebben gemaakt. De teekeningen schijnt jiij te hebben gemaakt'toen hij, vele ja ren geleden hij is een man van in de vijftig in de straf klasse te Vlissingen was geplaatst. UITVOER VAN PAARDEN. De Paardenvereeniging heeft de paardenexporteurs uitgenoodigd tot een bespreking inzake een uitvoer van 5000 oudere paarden. Deze bij. i eenkomst heeft Maandag j.l. te 's Gra- venhage plaats gehad. Medegedeeld werd, dat de moge lijkheid bestaat, dat binnen vrij kor ten tijd (begin 1918) een uitvoer van 5000 oudere warmbloedpaarden, met een stokmaat van 1.52 M.1.64 M., naar Duitschland zal plaats hebben. De Paardenvereeniging zal de die ren exploiteeren en ze van de han delaars overnemen. De overneming zal waarschijnlijk geschieden op 4 dagen in de week, namelijk op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag. De afneming zal vijf weken duren, dus 1000 per week, of gemiddeld 250 per dag. Den leveranciers zijn de volgende verplichtingen opgelegd 1. Zij moeten f 100 voor ieder paard storten bij de Paardenvereeniging. 2. De leveranciers zullen moeten instaan voor de eventueele verborgen gebreken volgens de Duitsche wet. Wanneer een geleverd paard, bin nen den tijd van 8 weken na leve ring een verborgen gebrek openbaart, is de leverancier verplicht f 180 te rug te betalen. Wanneer eventueel van dezen uit voer, die niet over de Export-Cen trale loopt, z.g. distributiegeld zal worden geheven, zal de Deutsche Handelsstelle dat betalen. VERBRAND. Toen Maandagmiddag een vrouw thuiskwam in haar woning aan de Johan Idastraat te Rotterdam, vond zij de voorkamer vol met rook, terwijl een gedeelte van een bed in brand stond. Tusschen het raam en het lsdikant werd het 5jarig dochtertje gevonden met brandwonden overdekt. Bij de overbrenging naar het zie kenhuis is het kind overleden. Een ander kind van 1 jaar, dat zich ook in de kamer bevond, heeft geen letsel bekomen. DOODELIJK GETROFFEN. Op het werk der Harderwijker Bouwmaatschappij aan deu Stations weg is de 16-jarige loodgietersleer- ling P. K. door het springen van een bus met carbid zoodanig aan het hoofd verwond, dat de dood •nmidde- lijk intrad. Woensdag zijn bij het vellen van een boem op de werf van den bouwman A. Poot te Delfgauw twee werklieden onder den vallenden boom geraakt. Zekere Roseboom werd op slag gedood, de andere werkman zwaar gewond. DOOD GEVONDEN: Zaterdag heeft men den ruim 60- jarigen provenier van het „Bronhof" een liefdadigheidsgesticht voor oude mannen en vrouwen te Zutphen op ds algemeene begraafplaats bij het graf van zijn vronw doodgevonden. IJS. De geheele Zuiderzee is vol drijf- ijs. Zeilvaart en visscherij ziju voor» loopig gestaakt. Te Harderwijk wordt op ae Zuiderzee reeds druk schaatsen ge reden. VERDRONKEN. Woensdag is onder Oldeboorn de 50-jarige gehuwde koopman on sla ger J. d. W. aldaar door het ijs ge zakt en verdronken. Mot verwijzing: naar de godane openbare kennlpgevlng Op 23 en 26 December zal het Distributiekantoor voor het publiek gesloten zijn. Broodkaarten voor verlofgan gers verkrijgbaar bij den veld wachter. WINKELSLUITING. Met het oog op de vele feest dagen mogen de winkels vanaf Zaterdag 22 Dec. tot en met Woensdag' 2 Januari - tot des avonds 9 uur geopend zijn. SAJET. Voor beianghebbenden is nog een 37-tal partijtjes grijze re- geeringssajet Seaehikbaar, die aan hen in de lagere klassen der gemeentelijke belasting zijn aan- eslagen, kan worden uitgereikt f 1.80 per 3 knotten op Maan dag 24 Dec. van 11 12 voorsn. op het Distributiekantoor. DRANKWET. Logements-vergunning aange vraagd door G. Pleijte voor per ceel K 285. Schriftelijke bezwaren kunnen worden iugediend tot en met 2 Januari a.s.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2