Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Brandstoffen. TVo. 3283 Zaterdag- 22 December 1917 37e Jaargang _A_l>omiementsprijs per 3 maanden 0,80, franco per post 0,85 Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advert»;ntiën van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag, 's voor». 9 uur te Groede en 's nam. 2 uur te Breseens Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breakens, Telefoon no. 5 Kantoor Groede. BERICHT. Uit hoofde van het KERSTFEEST zal a.s. Dinsdag geen nummer van ons blad verschijnen. De Uitgever. Ongetwijfeld zijn dit schoone woor den met een idealistische beteekenis. En dan denken we in de eerste plaats aan de groote doeleinden waar voor de machtigen der aarde thans een ontzaglijke strijd heeten te voe ren. Niets is bij ons volk zoo diep in geworteld oui niet alleen buiten het alles verwoestende krijgsgewoel te blij ven, maar ook om straks als de strijd volstreden zal zijn, zelfstandig en on afhankelijk uit dien chaos te voor schijn te treden. Van zelfstandigheid heeft onze re geering al zoo vaak onomwonden blijk gegeven, dat we in de voor naamste plaats kunnen letten op de onaf hankelijkheid. Nu, onafhankelijk zijn we niet, voor wat een zeer belangrijk deel van obs werkelijk volksbestaan be treft; we bedoelen de voedselvoor ziening. Niet waar, we zijn voor een groot deel afhankelijk van Amerika en wie die dit niet weet. Het ligt vrijwel voor de hand ]dat een langdurige uitsluiting van den overzeeschen aanvoer te wachten is. Te gereeder, nu groote gebeurte nissen hebben plaats gegrepeq en staan plaats te grijpen. De centralen toch staan wellicht aan den vooravond van een afzon derlijken vrede met Rusland en Roe menie, tengevolge waarvan hun eco nomische toestand aanmerkelijk zal kunnen verbeteren, ongezwegen van deszelfs gevolgen der verovering van een deel der Italiaansche laagvlakte. Evenwel belooft de voorbereiding der voortzetting van den strijd door de Entente weinig goeds voor onze economische behoeften. Buitendien, betoogt de heer de Clercq van Bloemendaal, gebiedt de fierheid voor ons liever alles in het werk te stellen ons zelf, laat 't wat spaarzaam zijn, te voeden, dan ande ren te soebatten ons toch als 't je belieft iets af te staan. Vooral daarin ligt een zeker deel om onze onafhankelijkheid ts toonen. De opbrengst van eigen bodem moet worden verhoogd. Wat deed de Regeering sindsdien om deze onafhankelijkheid te bena deren De premies voor het scheuren van grasland werden verhoogd. Even wel verwacht geen enkel deskundige dat de verbouw op dit gescheurde grasland groote beteekenis zal heb- se« voor onze voedselvoorziening, Verder niets dat de graanbouw kan helpen uitbreiden. Wel het te gendeel de verbouw van kool enz. bij besluit van 30 September beperkt tot 50 pCt. van hst gemiddelde over 1913, 1914 en 1915 werd in Nov tot 70 pCt. vrijgelaten. Waar de ve le regens den najaarsuitzaai boven dien belemmerden, zal vermoedelijk wel blijken dat de met broodkoren bezaaide oppervlakte geen uitbrei ding van belang heeft ondergaan. En wat had kunnen geschieden In 1915 was de met granen bebouw de oppervlakte ruim 50.000 Hectaren grooter dan in 1917: in de jaren 1908 tot en met 1912 gemiddeld 4600 H.A. grooter dan in dit jaar. De met rog ge bezaaide oppervlakte daalde van gemiddeld 227.000 H.A. in 190812 tot 187-000 H.A. in 1917, eene ver mindering dus van 18 pCt. De cijfers over 1917 evenwel zijn hoogst onbetrouwbaar. Van 1908-1912 nam de oppervlakte beteeld bouwland toe van 856.000 tot 871.000 H.A., be droeg over dat tijdvak gemiddeld 863.000 H.A. en in 1916 861.000 H.A. Dat ondanks het ontginnen in de jaren 1908-1916 van ruim 34.000 H.A. tot bouwland de totale opper vlakte bouwland vrijwel is gelijk ge bleven, vindt zijn oorzaak in de om zetting van bouwland in grasland, tuingrond enz. In 1916-17 zal nu de ze omzetting van weinig beteekenis zijn geweestwel is daarentegen weer grasland gescheurd, terwijl de ont ginning hoewel zeer verminderd niet werd stopgezet. Een totale op pervlakte beteeld bouwland van ten minste 861.000 H.Ai mocht dus ver wacht worden. In plaats daarvan geeft de Staatscourant van 27 Juli slechts 839.000 H.A. op. Er schuilt in deze opgave van het bouwland dus een fout van ruim 20.000 H.A. En nu moge, vergeleken bij 1908- 12 de toeneming van den peulvruch- tenverbouw in 1917 met pl.m: 16000 H.A. en dien van aardappelen met 5000 H.A. zeer verblijdend zijn, daar tegenover staat met een zwarte kool geteekend de met 46,000 H.A. afge nomen graanbouw. Waarmede die zoek geraakte 20,000 H.A. bebouwd waren, zal wel nooit ontdekt worden. Niet onwaarschijnlijk is 't dat daarop de verboden (en de voor de volksvoeding van minder be teekenis zijnde) vruchten ateer plaats innamen dan de granen! Met behoud van de in 1917 met peulvruchten en aardappelen bebouw de oppervlakte (volgens officieële schatting zullen wij met den oogst daarvan dit jaar zoowat toekomen), met behoud tevens van dezelfde op pervlakte wortel- en groenvoeder-ge- wassen, doch met nog sterkere inkrim ping van den verbouw van handels gewassen en zaden, moet het moge lijk zijn weer evenveel H.A. graan te verbouwen als gemiddeld in 1908-12. Met een kleine oppervlakte gescheurd grasland erbij dus 50.000 H.A. gTaan meer in eigen land De prijzen verhoogen, dat is het wachtwoord. Het zal zooveel geld kosten, wer pen velen tegen. Ja, dat is zoo. Maar meent men dat Amerika gesteld dit geeft aan onze smeekgebeden ge hoor ons tarwe zal leveren voor lageren prijs, vracht enz. inbegrepen, dan waarvoor die hier geteeld zal worden Zouden wij politiek niet sterker staan, wanneer wij ons ecOBCinisch weerbaarder en onafhankelijker maak ten Intusschen, men weet het, is er in de landbouwkringen al heel wat ont stemming verwekt over de te lage prijzen. En daarvan maakt men de uitzaai van minder loonende produc ten af hankelijk, in weerwil dat die voor de voeding van mensch en dier hoogst noodzakelijk zijn. Den landbouwers te bewegen dat zij daaraan hunne volle aandacht Bchen- ken als een nationale plicht, zou ei genlijk overbodig moeten zijn en wan neer zij bedenken dat zij voor een groot deel de economische onafhan kelijkheid in hunne hand hebben door zich aan dien uitzaai meer te wijden, dan moet het hen een eere zijn daar aan te kunnen medewerken als plicht der dankbaarheid voor wat de Staat aan hun bedrijf ten koste heeft ge legd in tijden dat dit kwijnend was, en van welke steun het tegenwoordig landbouwbedrijf de vruchten plukt. Saamhoorigheid op dit gebied en in deze ernstige tijden is een dure plicht van elk die zich Nederlander voelt en die in deze moeilijke om standigheden zich verheugd mag hee ten Nederlander te zijn. <11=30 Woensdagmiddag werd onder leiding van den heer L. J. den Hollander, Burgemeester van Axel, te Schoon- dijke eene algemeene vergadering ge houden van afgevaardigden der brand stoffen-commissies in West.-Zeeuwsch- Vlaanderen, die in hoofdzaak was belegd inzake de voorziening van steenkolen voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Daaruit is gebleken dat de heer den Hollander in hoedanigheid van hoofd der brandstoffenvoorziening al het mogelijke in het werk heeft ge steld om, in aanmerking genomen de geïsoleerde ligging van Zeeuwsch- Vlaanderen, tijdige toezending van steenkolen te mogen ontvangen, ook met het oog op de mogelijk in te treden vorst, waardoor de toezending ouzekerder zou kunnen worden. De verschillende verzoeken deswege bij hem ingekomen en ook het num mer van ons blad waarin het be wuste artikel voorkwam dat een ge lijke geest beademde, waren ter versterking van zijn argument naar het rijks-kolen-distributiekantoor op gezonden, met het gevolg dat hem de mededeeling werd verstrekt dat 500 wagons kolen voor Zeeuwsch- Vlaanderen zijn toegewezen en dus gezonden moeten worden. Maar ondanks dit resultaat be reiken hem zooveel klachten en zoo veel critiek dat hij bssloten is zijne functie neder te leggen. Hij vroeg mitsdien aan de ver gadering of zij een persoon of eene commissie zouden willen aanwijzen e de distributieregeling voor dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen op zich wil nemen. Zoo'n vaart behoefde echter deze zaak niet te loopen, want de burge meester van Groede was, blijkens de instemming, stellig.de tolk der verga dering toen hij te kennen gaf, dat de ontevredenheid over de minder vlug ge toezending van kolen door de commissies niet wordt geweten aan den heer den Hollander, en dit dus voor hem geen aanleiding behoeft te zijn om zijn taak neer te leggen. Al was de heer den Hollander niet aanstonds bereid van plan te veran deren, omdat deze functie hem des ondanks veel hoofdbrekens en veel onverdiende onaangenaamheden be zorgde, toch aanvaardde hij dit blijk van vertrouwen der brandstofiencom- missies gaarne. Inmiddels bleef de kwestie der voor ziening een belangrijk punt van be spreking ze is dat ook ten volle waard. Ons schrijven heeft ook geen ander doel gehad en men heeft er dan ook niets in kunnen vinden om mogelijk gepikeerd te zijn dan dat wij advi seerden zich rechtstreeks tot den mi nister te wenden. Men had zelfs al een partij kolen willen hebben vóór den aanvang der bietencampagne, maar dat wae oa- mogelijk geweest, zoo door overstel pende drukte op het haventerrein te Breskens en bovendien door de trage verzending door de Breekens-M&lde- ghem, ook als er nog esn ladingje lag te lossen. Wel is waar was ook dit weer te wijten aan het vervoer van beetwor telen, die thans alle over Breskens moeten worden vervoerd, terwijl ze voorheen ook over Sluis en Aarden burg werden verzonden. Maar ook het vervoer van regee- ringsaardappelen nam een plaats in beslag die bij het veelzijdig verkeer op het te kleine terrein de verwar ring als 't waie nog vergrootte. Met dat alelk zocht een stok om

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1