Plaatselijk Nieuws. ma i 1 1 Rechtzaken. BnrprerL stand. Gemengd Nieuws Bmkons, 18 Daoembar 1917. Breskens. Op zijn daartoe ge daan verzoek is de aanwijzing van den heer C. E. A. Niermans alhier als tusschenperaoon voor de Invalidi teitswet (inzake ouderdomsrente) in getrokken. Breskens. Tot leden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. al- W«r zijn benoemd de heeren P.' D. J. de Smit, aftr. en J. A. Viënne tot •uderlitigen en P. J. Lako tot diaken, 4» beide laatsten in de plaats van de kaerea P. J. Cruson en J. A. Manne ke (fis niet meer in aanmerking wensch- ten te komen. Van 25 Februari tot 9 Maart des volgende jaars zal te Utrecht andermaal een Nederlandsche jaar beurs worden gehouden in navolging van de eerste, die dit jaar is gehouden en zulk een succes is geweest. Zoo'n jaarbeurs is niet een ten toonstelling, waaronder men dit in d«n regel pleegt te verstaan, maar voornamelijk voor de handeldrijvenden om in aanraking te komen met de Nederlandsche Industrie, om kennis te maken met nieuwe artikelen en connectiën aan te knoopen. Die tweede jaarbeurs zal een veel grooteren omvang hebben dan dé eerste en voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de secre tarie onzer gemeente en ook ten onzen bureele. Groede. De vanwege het Be stuur van het Waterschap Groot en Klein Baarzande gehouden verpach ting van grasetting, bouwland, jacht en visscherij heeft een verrassenden uitslag gehad. Naar luid der verschillende stem men was van de zijde van kleinere verbruikers den wensch te kennen gegeven ook een enkel perceeltje in gebruik te willen hebben. Gehoor gevende aan die verlangens, besloot het bestuur de oppervlakkig waardelooze stukjes wei- en bouwland, die uit dien hoofde waren gevoegd bij de grootere perceelen, thans af- z®n4«rlijk te presenteeren met het resultaat dat thans de perceelen wei en bouwland werden toegewezen voor •iet minder dan f736 's jaars, tegen over f 246 in de voorgaande pacht- periode Het viascherij-recht op de Nieu- wandamsche Kreek dat voorheen f 0.25 daarna f2J.opbracht, werd nu varpacht voor f 101 aan J. J. Rofak Jr en het jachtrecht gold f 10 waarvan pachter werd Iz. van de Sande te Breskens. De zeedijk werd in drie perceelen verpacht aan C. du Bois voor f 125, L. de Wilde f 120, J. J. Lako f225, een stukje bouwland aan Jac. Quaars f 17, twee perceeltjes weiland Abr. Cruson f20 en P. J. Collemeijer f21, twee perceeltjes bouwland aan A. Cruson voor f31 en f35, weiland aan K.. I. Heijboer voor f 15, bouwland aen Iz. Buijze voor f27, id. aan L. de Wilde voor f 30 en weiland aan J. J. Lako voor f70. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 18 December. Veroordeeld wegens: poging tot uitvoer, vervoer of ne- derlage F. M. G., 42 j., Waterland- Oudeman, f5 of 5 d., C. L., 37 j., te Sluis, H. F., 40 j., Maldeghem, E. J. 22 j., Eede, R. d. S., 19 j., St. Lau- reijns, E. M. S. d. K., 33 j., Sluis, A. d. V., 33 j. en C. M. d. D., beiden Eede, allen f 10 of 10 d., V. M. V., 27 j., Eede, f5 of 5 d. BRESKENS. Huwelijks-Voltrekking. 15 Novem ber. Cornelia Johannes Neele, 30 j., wedn. en Catharina Maria Ghijsels, 23 j., jd. Geboorten. 1 November. Izaak Ja cobus, z. van A. de Jonge en Jozina van de Velde. 2, Jacobus Jannis, z. van C. de Wit èn P. J. van den Broecke. Overlijden. 3 November. Pieter Huijsheere, 77 j-> weduwn. van Cor nelia Wisse. 5, Adriana van de Vij ver, 86 j., wed. van Hendrik Klaaij- sen. 7, Maria Suzanna du Bois, 6 mnd., d. van Izaak Cornelis du Bois en S. J. Wisse. 25, Cornelis Johan- nis de Smit, 52 jechtg. van E. C. de Bath. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 19 Dec. 4.04 4.28 Donderdag 20 4.47 5.11 Vrijdag 21 5.35 5.59 E. Kwartier Vrijdag 21 Decem ber vm. 6.27. MISHANDELING. Zaterdagavond te kwart voor ze ven heeft in een perceel in de Spaarn- dammerstraat te Amsterdam, de 24- jarige kok W. Smit na een woorden wisseling de 36-jarige Feitje de Haan met een mes een groot aantal won den toegebracht over het geheele li chaam, met het gevolg, dat de vrouw enkele uren later in het Binnengast huis is overleden. Het slachtoffer, een gescheiden vrouw, woonde sedert kort met haar moeder in de Spaarndammerstraat samen. Zij had den kok in 1914 lee- ren kenhen en deze moet toen al eens, in Watergraafsmeer, op haar gescho ten hebben en daarvoor gevangenis straf hebben ondergaan. Hij trachtte nadien de kennismaking met haar te hernieuwenzij van haar kant wilde niets meer van hem weten. De vorige week Maandag was Smit bij haar aan huis gekomen in de Spaarndammerstraat en wilde niet weggaan.Hij bleef er, doch Zater dag in den vooravond ontstond er twist tusschen beiden over het feit, dat hij o.a. een juweelen broche van de vrouw gestolen had. De man ging daarop de vrouw met een mes te lijf en takelde haar daarmede geduchtig toe, overal waar hij maar raken kon in het hoofd, in den hals, in de ar men en den rug. Tevergeefs tracht ten de moeder en enkele andere per sonen tusschenbeide te komen. Met wonden overdekt en hevig bloedend liep de deerlijk gekwetste vrouw de kamer uit, de trap af en de straat op, waar zij door omstanders een naburigen slagerswinkel werd binnengedragen. Vandaar bracht men haar in het politiebureau binnen. Per auto-ziekenwagen werd zij naar het Gasthuis vervoerd, waar zij enkele uren later overleed. De dader had de vlucht genomen, op de trap dar wo ning vond men een bebloed klein mo del slagersmes. Uit het verhoor op het politiebureau bleek, dat de man en de vrouw herhaaldelijk ruzie had den dat zij hem telkens weer de deur wees, doch dat hij dan steeds er weer in slaagde toegelaten te worden. DOOD GEVONDEN. Donderdagmorgen is een 81-jarig emeritus-predikant in zijn woning in den Hang te Rotterdam dood op zijn bed liggende gevonden, tengevolge van gasver8tikklng. De kamer was met gas gevuld en de kraan van een gaslamp open. Men vermoedt dat de overledene, na de gaskraan geopend te hebben, tevergeefs beproefd heeft het licht aan te steken. SMOKKELEN. Aan de Oostgrens heeft de smok kelarij sedert eenige weken een an deren vorm aangenomen, ze is een soort van ruilhandel geworden tus schen Ned. productie eenerzijds en Duitsche steenkool anderzijds. Aan gene zijde der grens hebben bewo ners aanzienlijke hoeveelheden steen kolen beschikbaar om in te ruilen te gen goederen uit Nederland. Ook graan is tegenwoordig een zeer gewild ruilartikel, daar de Duit- schers daarvan veel beter voorzien zijn dan hier bij ons te lande het geval is. Over het algemeen, in het bijzonder op het platteland, is de toe stand der Duitschers, vooral wat brood en meelspijzen betreft, veel be ter dan vaak gemeend wordt. Ge ruchten over gebrek en groote ellen de, die onze Oosterburen zou teiste ren, zijn ten zeerste overdreven. De smokkelhandel, die zoo goed als niet afneemt, is van hoogst onaan- genamen Invloed op de grootere ste den aan de Oostgrens. Het is een feit, dat zeer te denken geeft, dat nu en dan zser aanzienlijke smokkel- voorraden door de kommiezen in be- slag worden genomen edfe dat juist van artikelen, die in onz® grensstre ken zoo goed als niet te krijgen zijn. Een geduchte inspectie in verschillen de magazijnen, kelders en zolders zou de smokkelarij meer afdoende treffen dan een scherp toezicht op velden en wegen. DOODELIJK GETROFFEN. Een 47-jarige schipper te Overpelt aan de grens, is door een ongeluk kig schot van zijn medejager doode- lijk getroffen. Hij overleed spoedig. VERDRONKEN. Een arbeider uit IJselstein, die een vriend op de tram had gebracht ge raakte op den terugweg naar huis nabij den Doorslag te water, vermoe delijk door duisternis misleid. Den volgenden dag vond men zijn lijk. EEN KIND VERBRAND. Tijdens de afwezigheid van de moeder, zijn in de ouderlijke woning in de Johan Idastraat te Rotterdam, de kleertjes van de 5-iarige A. J. B. in brand geraakt. Overdekt met brandwonden is het kind naar het ziekenhuis overgebracht; bij aankomst aldaar was het reeds overleden. Een kind van een jaar, dat iff een kinderstoel zat, heeft van den rook te verduren gehad, veroorzaakt door een brandje, dat in een bed ontstond, waarin het 5-jarig meisje vermoedelijk uit angst gekropen is. MOEILIJKHEID IN DE HAVEN TE ROTTERDAM. Enkele dagen geleden hebben de bootwerkers, een zestig man, die be zig waren met de lossing van de re- lief boot Manitowoc, voor de firma Muller en Co., het werk neergelegd, omdat hun eisch, ieder 1 K.G. van de lading, spek enz. te mogen ont vangen, niet werd ingewilligd. Na overleg met de organisaties is het werk weer hervat, nadat ook de ver tegenwoordiger van de Relief-com- missie te Rotterdam in een onderhoud met twee van de betrokken arbeiders, dezen had uiteengezet, dat men om bijzondere redenen en in verband met de internationale verwikkelingen, die er het gevolg van zouden kunnen zijn, aan hun verlangen niet tegemoet kon komen. Vrijdagavond daaraanvolgende heeft de politie, die van een en ander op de hoogte was gesteld, zeventien van deze bootwerkers aangehouden, die spek in hun zakken hadden meege nomen, en tegen wieproces-verbaal is opgemaakt De commissie van toezicht op de havenreserve, waarin de arbeiders organisaties vertegenwoordigd zijn, heeft in het reglement op de haven reserve bepaald, dat in gevallen van diefstal, de leider van de haven-re serve, tevens directeur van de kanto ren van aanneming, beslist. Deze heeft gisterenmorgen besloten, de boekjes (bewijzen van inschrijving in de havenreserve) van dertien man in te houden, en hen dus gestraft met algeheele verwijdering uit de haven reserve. Voor de gestraften staat beroep open op de commissie van toezicht. Gisterenmorgen hebben de boot werkers nu geëischt, dat de gestraf ten weer gewoon te werk zouden worden gesteld en hun geen straf zou worden opgelegd. Men is in dezen eisch niet getreden en dit heeft ten gevolge gehad, dat de havenarbeiders zich niet meer voor afstempeling va» hun boekjes zijn komen aanmelden. In de haven liggen de volgende schepenGlasgow, Rotterdam, Sta- veley, Serula, Dean Swift, P«r»j|ri»e, St. rhilipsland, St. Annalamd, Fvn»- land, Anvers en de Manitowoc. De elevators staakten gisterenmid dag nog »iet. LUCIFERSNOOD. In Engeland moet lucifersnood heer- schen, maar het Britache volk deze beproeving met humcri*ti»ehe gelatenheid te dragen, zoo»!» Wijkt uit vele vermakelijk» verhalsh. Steed, is daarbij sprake van een kla*»i»ke vermaardheid verkrijgende „l«a.t«te drie lucifertjes". Punch" doet zijn verhaal op de volgende wijzeIn een deftig res taurant zegt een voornaam uitziend gast, innerlijk kokend van woede, maar met de meest mogelijke kalm te „Kellner, je hebt drie lucifers op geschreven en ik heb er maar twee gehad. De kellner werpt onverschil lig een blik op de rekening en ant woordt even gereserveerd„Goed, dan gaat er een halve shilling af! De Daily Chronicle vertelt van een paar heeren, die samen naar Londen reisden. Ieder had een gestopte maar niet aangestoken pijp in den mond. Zij wachtten echter tot een van beiden zijn lucifers uit den zak zou halen om mee van het vlamme tje te kunnen poflteeren ïn keken elkaar in afwachting nijdig aan. Maar niemand wilde de minste zijn. In Euston brandden de pijpen nog altijd niet. En toch had ieder van hen twee a drie lucifers in zijn zak Zelfs in christelijke gezinnen, ver volgt hetzelfde blad, waar men zijn naasten toch bijzonder liefheeft, ont steken de ontbrekende lucifers meer ruzie dan licht. Het is verschrikke lijk, voor welke ongehoorde dingen de huisvrouw lucifers verkwisten wil, terwijl de man ze toch voor allerlei noodig heeft. Dat leidt tot ontstem ming en vervreemding. Korten tijd geleden vertelde iemand in den trein met een bedroefd gezicht de volgende geschiedenis, nadat een ander hem uit medelijden een lucifertje geleend had: „Toen ik vanmorgen van huis ging, had ik nog drie lucifertjes bij me, maar nog voor ik het tuinhek ge sloten had, was mijn vrouw er al achter gekomen! Ik geloof dat ze lucifers ruikt. Ik heb ze al op alle mogelijke plaatsen verstopt, maar ze vindt ze overal. Alleen éen keer niet, maar toen heb ik er geen plezier van gehad". „Hoezoo dan"? vroeg de ander. „Ik had ze in een oude vaas gestopt", heelemaal boven het buffet. Ze haalde de vaas naar be neden en deed er eerst water in en toen bloemen in, maar de lucifers merkte zij niet op. Later heb ik ze eruit gehaald en getracht ze te drogen,

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2