Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Binnenland. TVo. 2281 Woensdag 19 1 )(^oember 1917 27e Jaargang BRESKEN Abonnementsprijs per 3 maanden 0,80, franco per post 0,85 Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advei'ttuitiëii van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag, 's voorm. 9 uur te Groede en 's nam. 2 uur te Breskens Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever E. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens, Telefoon no. 5 Kantoor Groede. AARDAPPELEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt dat het vanzelf spreekt, dat het van groot gewicht is eenigermate nauw keurig te weten, niet alleen hoeveel aardappelen er beschikbaar zijn, maar ook hoeveel er is van de verschillen de soorten. Veen- en zandaardap- pelen toch kunnen in het algemeen niet zoolang bewaard worden als kleiaardappelen, en met dezen factor behoort dus ernstig rekening te wor den gehouden bij de verdeeling der aardappelen over de komende maan den en het maken van reserves. Nu de door den minister van land bouw reeds op 24 September j.l. aan de burgemeestere gevraagde opga ven, welke op 1 November bij de burgemeesters ingeleverd moesten zijn, nog slechts onvolledig zijn binnenge komen, kan op dit oogenblik alleen een door aardappeldeskundigen ge maakte raming dienst doen voor het verkrijgen van een ovenicht en het Vaststellen van een plan. Uit die ra- miag nu schijnt te volgen, dat, al moge er voorloopig nog geen reden zijn aan te nemen, dat wij er niet zullen komen, toch een voorzichtige aardappelpolitiek gewenscht is. De consumptie toch is dit jaar grooter dan in andere jaren, omdat het brood rantsoen kleiner is. Ook is bij het groote g«brek aan veevoeder, zelfs bij strenge controle, niet geheel te voorkomen, dat, in strijd met het ver bod, toch aardappelen aan het vee worden vervoederd. Bovendien is het niet te vermijden, dat op den duur een deel der aardappelen voor men- schelijke consumptie ongeschikt wordt. De gemaakte raming wijst uit, dat er vermoedelijk niet genoeg klei- en zandaardappejen zijn van de voor de gemeentelijke reserves bestemde soor ten. (Roode Star van het zand, In dustries en Eigenheimers van zand en klei en daarmede gelijk te stellen soorten. Daarom zal voor die reserves ook gebruikt moeten worden een deel der Bravo's, bonte en blauwe Frisia's en de Wetten, die, omdat ze nog langer goedblijven dan de bovengenoemde soorten, aanvankelijk alleen bestemd waren voor de laatste maanden. Aan het maken der gemeentelijke reserves wordt voortdurend gewerkt. Op dit oogenblik zijn ongeveer twee derde der reserves ter plaatse afge leverd. Voor den eerstkomenden tijd zijn aldus beschikbaar geelvleezige zand- aardappelen, maar niet in zóo vol doende mate, of er zullen te zijner tijd hoogstwaarschijnlijk ook wit-vlee- zige voor de consumptie moeten wor den bestemd. Een Gravin-Smokkelaarster. Op den 13den October j.l. kregen de kommiezen te Zevenaar van het departement van buitenlandsche za ken, althans van een ambtenaar van dat departement, telefonische mede- deeling, dat spoedig te Zevenaar op haar reis naar Duitschland zou aan komen gravin E. C. F. von P. ge boren baronesse van A., die met eenig respect moest worden behandeld en niet aan den lijve mocht worden ge visiteerd. Spoedig daarop kwam reeds de bagagéGvan de barones, bestaande uit niet minder dan elf colli. In afwach ting van de komst van de eigenaresse werden deze zoolang in het visitatie lokaal opgeborgen. Geheel in strijd met de aan de kommiezen gegeven instructies kwam even later te Zevenaar aan de opper wachtmeester der marechaussee J. van Wijk, uit Arnhem, die aan de kom miezen mededeelde, dat hij op last van zijn superieuren een zeer nauw keurig onderzoek moest instellen naar de bagage van de gravin von P. De kommiezen deelden mede, dat zij ingevolge hun opdracht geen mede werking konden verleenen, waarop de wachtmeester verklaarde slechts te handelen ingevolge zijn instructies en dus de verantwoording op zich te zullen nemen. Eerst den volgenden dag kwam de gravin, vergezeld van haar dochtertje en de gouvernante van het meisje, terwijl ze als bagage nog 5 colli mee bracht. Toen de wachtmeester haar ver zocht hem te volgen, om hem in staat te stellen de bagage te onderzoeken, vroeg de gravin hoogst verbaasd, of hij dan geen order uit Den Haag had gekregen. De wachtmeester deelde haar mede, dft hij slechts zijn instructies volgde en dientengevolge genoodzaakt was een nauwkeurig onderzoek in te stel len. Onder protest was de gravin genoodzaakt hem te volgen. Toen de koffers geopend werden, bleek, dat deze oogenschijnlijk slechts de gewone reisbenoodigdheden als gebruikte ondergoederen, toiletartike len enz. bevatten, maar bij nader on derzoek bleek, dat onder in de kof fers een groote hoeveelheid smokkel waar was verborgen, zoodanig ver pakt, dat dit bij een vluchtig onder zoek niet ontdekt zou zijn. De ver boden waar bestond uit een groote voorraad nieuwe manufacturen, onge veer 25 paar nieuwe schoenen, plm. 100 K.G. levensmiddelen, koffie, thee enz., ja zelfs 100 nieuwe spenen voor zuigflesschen. De geheele voorraad, die een waarde van eenige duizenden guldens vertegenwoordigende, werd in beslag genomen. Zoozeer was de gravin overtuigd, dat de geheels zaak op een misverstand berustte, dat ze de kommiezen verzocht haar zoo spoe dig mogelijk de goederen na te zen den aan haar tijdelijk domicili bij den onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken von Stuart te Berlijn. In afwachting van nadere bevelen werd de gravin niet aangehouden, maar werd haar toegestaan den nacht in een hotel door te brengen. Zondagsmiddags mocht ze met ach terlating van haar bagage doorreizen. Met den trein, die te Zevenaar aan kwam, stapte toen een andere dame, die zich hield of zij gravin von P. niet kende, doch die, zich voorstel lende als gravin von P. uit Berlijn verzocht, spoedig haar bagage te on derzoeken, omdat ze met denzelfden trein wilde doorreizen. Spoedig bleek, dat ook deze dame een zeer groote bagage bij zich had, die maar weinig verschilde met die van gravin von P. geboren van A., die haar zuster bleek te zijn. Ook deze bagage werd in beslag genomen. Eerstgenoemde dame, wier zaak voor de rechtbank te Arnhem behan deld werd, was niet verschenen. De chef-verificateur Kroezen verklaarde nog, dat de mededeeling uit Den Haag hem niet bevreemd had, daar hij wel meer zulke mededeelingen van het ministerie van buitenlandsche za ken ontving. Met wien hij had ge sproken wist getuige niet. Het Openbaar Ministerie wees er op, dat het optreden van beklaagde getuigde van een buitengewone bru taliteit. Misbruik makende van haar positie had ze gepoogd een groote hoeveelheid artikelen uit te voeren. Een strenge straf achtte spreker dan ook gemotiveerd. Eisch2 maanden gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangen neming en verbeurdverklaring der goederen. Een luchtschip te Baarn gedaald. Het luchtschip, dat blijkens de in de gondel gevonden stukken van En- gelschen oorsprong en met eenige Engelsche luchtvaarders bemand is geweest, is naar aan de „Maasbo de" wordt gemeld Donderdagmor gen te half zeven uur neergekomen en vast blijven zitten tegen het huis van den bakker Heek aan den Eemnes- serweg nabij de kerk. Het luchtschip, dat omstreeks 40 bij 50 Meter heeft, was toen geheel verlaten. Vóór Eemnes was het reeds gesignaleerd nabij de Hooge Vuur- sche, waar het blijkbaar in de hoo rnen heeft vastgezeten en waar, naar men vermoedt, de bemanning onge deerd het schip heeft kunnen verla ten, waartoe zij genoodzaakt was, omdat het niet verder bestuurbaar bleek. Het is toen dicht langs den grond voortgesleept naar Eemnes, buiten langs den Eemnesserweg, de telefoon, telegraaf- en verlichtingsdraden ver nielend. Het is betrekkelijk gelukkig neer gekomen. De zware motoren en gondel vie len tusschen het huis van den bakker en een schuurtje, terwijl het ballon omhulsel op het erf achter het huis neerviel, na den schoorsteen omver te hebben getrokken en een groot aan tal pannen te hebben£meegesleept. Natuurlijk verwekte het neerkomen van het luchtgevaarte in den vroe gen morgen groote ontstentenis bij de bewoners, die echter met den schrik zijn vrijgekomen. Naar uit een onderzoek van den inhoud van den inhoud van de gondel bleek, zijn de luchtschippers, die alieen zeekaar ten bijzich hadden, boven het land blijkbaar den weg bijster geworden. Aan de gondel waren 2 Lewes- mitrailleur8 gemonteerd, terwijl men verder nog 2 brandbommen en een tweetal mandjes met postduiven in de gondel vond, die ook van een inrichting voor draadlooze telegrafie voorzien was. Het luchtschip, dat gedreven werd door 2 Engelsche Diamler-motoren van twaalf cylinders, is een ontzag lijk gevaarte, 40 a 50 lang. Het ligt nu ineengezakt tegen het boerenhuis, zacht heen- en weer schommelend in den wind, glimmend van den regen. De motoren met de versplinterde schroef en de verbrijzelde bomhou- ders hangen aan een enkele staal draad aan een der uitstekende bal ken die het dak dragen. Deskundigen schatten de waarde van het. luchtschip op 2 ton. Op merkelijk zijn de prachtige allumini- um-tanks voor de bewaring van ben zine en smeerolie, waarvan de waar de geschat wordt op f 10.000. Provinciale Staten. In de Vrijdag voortgezette verga dering van de Prov. Staten is o. a. zeer langdurig gediscussieerd over een voorstel van Ged. Staten om af wijzend te beschikken op een verzoek van de Ambachtsschool te Goes om verhooging van de subsidie en over een voorstel van den heer De Veer c. s. om voor alle ambachtsscholen de subsidie te verhoogen tot f 35 per leerling met maxima als volgtMid delburg f8400, Goes f4200, Zierik- zee, Hulst, Oostburg en Terneuzen f2800. Dit laatste voorstel werd ten slotte met 30 tegen 8 stemmen aangenomen. Inzake het voorstel tot aanleg van een verbindingsweg tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen, hebben Ged. Staten overgenomen een idee van den heer De Veer, om te bepalen, dat de belanghebbenden, die er de voorkeur aan geven in 30 jaar, in plaats van ineens hun bijdrage te betalen, ook de rente zal worden be rekend. Het voorstel van Ged. Staten werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van het aange nomen voorstel om in beginsel te besluiten, de electriciteitsvoorziening vanwege de provincie ter hand te nemen, heeft de heer Dieleman toe gezegd, dat Ged. Staten alles zullen aoen om de verdere plannen ten spoe digste gereed te doen zijn en zoo mogelijk, al is het ten deele, ze in 1919 te doen verwezenlijken.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1