Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Rechtzaken. Gemengd Nieuws te zeggen. Maar dat voor die schuld in de verbrokkeling een gevaar ligt, behoeft wel geen nader betoog. Veel zal er van afhangen, of de vrede spoedig wordt gesloten, dan wel ot de Europeesche oorlog zal voortdu ren en het proces van ontbinding in Rusland zal bevorderen. In dit verband wordt gesproken van een „rancune-maatregel" tegen de geallieerden, en zelfs van een „truc", hetzij van den kant van de geallieerden, hetzij van dien der en tente. Indien dit zoo is, zal het spoe dig sluiten van den vrede den don keren toestand voor velen verhelde ren. Intu8schen willen wij er op wij- f zen, dat de maatregel door de boi- schewiki reeds lang in hun geschrif ten is gepropageerd. Zoo heeft on der anderen Trotzky, de tegenwoor dige volkscommissaris, in het begin van den oorlog een brochure over den oorlog doen verschijnen waarin als een der punten van het revolutio naire program wordt genoemdde annuleeing der staatsschulden. Het kan dus best zijn, dat de Russische regeering hier geen gelegenheidsmaat regel heeft genomen, voortspruitend uit een vijandelijke houding van de bondgenooten, maar dat de maatre gel niets anders is dan een welover wogen tactiek voortvloeiend uit re volutionaire opvattingen. MIJNEN. De minister van marine heeft, door tusschenkomst van de Commissarissen der Koningin, den burgemeesters strandvonders verzocht, de gemeente naren met nadruk te wijzen op de ernstige gevaren, waarmede het aan raken of vastleggen van mijnen door onbevoegden voor den dader zoowel als voor anderen gepaard gaat. Door het feit, dat er zoovele ver schillende constructies van mijnen be staan, is het niet mogelijk voor ie mand, die niet volkomen op de hoog te van alle mijnen is, te weten, op welke wijze hij een soortgelijk ver- nielingstuig moet verankeren. Wat bij de eene mijn niet gevaar lijk is, is het bij de andere wel. Bo vendien brengt het in de onmiddel lijke nabijheid komen van den mijn reeds zijn gevaren mede, daar een aanraking uit louter (opwaaien van jas, glijden van langs een glibberigen dijk) ernstige gevolgen kan hebben. Naar aanleiding van enkele vra gen door den heer de Muralf in zake het zooveel mogelijk bevorderen dat vliegers van vreemde nationaliteit zich kunnen vergewissen dat zij boven Ne- derlandsch grondgebied zijn en be treffende de vergoeding van de scha de veroorzaakt door het vallen van bommen heelt de minister van oorlog geantwoord dat sinds kort na de mo bilisatie op middelen is gezonnen om aan bestuurders van vliegtuigen ken baar te maken, dat zij zich boven Nederlandsch gebied bevinden. Als gevolg daarvan wappert de Neder- landsche vlag van de torens der ker ken in de grensgemeenten. Terwijl dat kenteeken uiteraard alleen over dag dienst doet, is een practisch al gemeen bruikbaar kenteeken voor den nacht niet gevonden kunnen worden. Tot nog toe hebben de betrokken buitenlandsche regeeringen niet ge weigerd de door bommenaanvallen van uit vreemde vliegtuigen hier te lande toegebrachte schade te vergoe den. Het is dus niet noodig thans reeds te beslissen, hoe gehandeld zal worden, wanneer dat anders mocht zijn. Naar het den minister reeds thans voorkomt, zal het aanbeveling ver dienen ieder zoodanig geval op zich zelf te beoordeelen, waarbij hij echter aanteekent, dat voorstellen naar aan leiding van een van buiten komend onheil niet in de eerste plaats van zijn departement behooren uit te gaan. Breskens, 14 December 1917. Breskens. In eene gisteren al hier gehouden vergadering is beslo ten tot oprichting van een Midden- stands-Credietbank voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Als commissarissen werden benoemd de heeren D. H. van Zuijen, burge meester en lid der Staten van Zee land alhier, A. H. J. Beuningh, nota ris te Groede, M. A. Bleiker, gem.- secr. en lid der Staten van Zeeland te Schoondijke, I. Erasmus burge meester van Cadzand, ds J. N. Pat- tist, predikant en arr. schoolopziener te Aardenburg en P. W. Maarleveld, burgemeester en lid d^r Staten van Zeeland te Biervliet. Breskens. Aanstaanden Zon dag zal een aanvang worden gemaakt met de winter-avond-godsdienstoefe- ningen in de Herv. Kerk, nu de elec- trische verlichting is aangelegd en den wensch daartoe door de groote belangstelling der gemeenteleden zoo spoedig in vervulling kon gaan. Cadzand. Maandagmorgen om 8 uur zijn alhier met een sloep drie Belgen Victor Vermael, Alexan der Aspére en Oscar Declerck aan gekomen. Ze zijn tusschen Zondag en Maandag om 1 uur uit Heijst ge komen en hebben een avontuurlijke reis gehad. Meermalen zaten ze onder het zoek licht ook kort bij de rondvarende Duitsche oorlogsschepen, zoodat ze om 7 uur nog maar voor Knocke waren en om 8 yur alhier. In de Zaterdag te Goes gehou den vergadering van het bestuur van den kieskring Zeeland der liberale Unie werd opgemaakt de lijst van 20 personen, die voor het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer moet worden ingezonden aan het hoofdbestuur. De in de afdeelingen gehouden stemmingen gaf tot uitslag, dat in volgorde van het aantal ver kregen stemmen op de lijst werden geplaatst de heeren jhr R. R. L. de Muralt, mr E. E. van Raalte, thans resp. Kamerlid voor Oostburg en Middelburg, voorts de heeren Th. Siemelink, Ph. J. van Oixhoorn te Axel, ds J. N. Pattist te Aardenburg, A. van der Weijde, jhr J. van Vre- deuburgh, te Tholen, J. N. Elenbaas, de Kamerleden mr P. Rink, prof. Eerdmans, mr H. Smeenge, J. W. de Jong, P. Otto, J. B. Ament, A. Rood- huijzen, K. Eeland, J. E. Heeres en de heeren mr J. Korthals Altes en J. W. van Oeveren. Uit 18 dergelijke lijsten (elke kies kring moet er een inzenden) worden later de definitieve candidaten aan gewezen. Men zal de Zeeuwsche lijst moeten nageven dat zij een opmerkelijk en navolgingswaardig voorbeeld van de evenredige vertegenwoordiging te zien geeft. Na df beide zittende Kamerleden de Murftlt en van Raalte volgen sy stematisch een candidaat uit Walche ren, Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, Westel. ZeeuwsclPVlaanderen, Schou wen, Tholen en Zuid-Beveland. School- en kerknieuws. Tot hoofd der school te Herwij nen is benoemd de heer D. W. The- ri, hoofd der school te Hoornaar, vroe ger onderwijzer te Groede, daarna te Biervliet. IJzendijke. Tot hoofd der school in de kom is benoemd de heer Th. M. Overmaat te Enschedé. Schoondijke. Benoemd tot ou derling bij de Ned. Herv. Kerk de heer A. Verhage-de Bruijne; tot di aken de heer Anth. Luteijn Jr., we gens periodieke aftreding van de hee ren Iz. Risseeuw en J. de Winde, die niet meer in aanmerking wenschten te komen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 16 Dec. Breskens v 9'/2 u ds J. A. Raams, n 51/.; u ds J. A. Raams. Groede v. 9 u ds de Zwaan. IJzendijke v. 9l/2 u ds Krul. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 2 u ds. de Puy, van Cadzand. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 15 Dec. 1.37 2.01 Zondag 16 2.14 2.38 Maandag 17 2.50 3.14 Dinsdag 18 3.28 3.52 E. Kwartier Vrijdag 21 Decem ber vm. 6.27. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 14 December. Veroordeeld wegens: poging tot uitvoerB. J. P., 23 j., en P. J. P., 18 j., beiden veldarbei- ders te Schoondijke, gedetineerd te Middelburg, ieder tot 6 weken gev. straf, met aftrek der preventieve hechtenis. uitlokking poging tot uitvoerC. T., 28 j., koopman, Schoondijke, ge detineerd te Middelburg, tot 3 maan den gev. straf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. OPLICHTERIJ. Een nieuwe truc van een rijwieldief is te Amsterdam toegepast. Een 14- jarige jongen, die op den Dam zon der licht op een fiets reed, werd door een persoon die voorgaf van de po litie te zijn, anngehouden. De man zeide hem, dat hij moest medegaan naar het hoofdbureau. Op het Rokin sprong die persoon op de fiets, zeg gende, „vast vooruit te zullen gaan". Daar echter aan het hoofdbureau van dat rijwiel niets bekend is, wordt op lichting vermoed. VERDRONKEN. Diaadagavond werd een boot met werkvolk, die van de fabriek der fir ma v. Capelle van den overkant der Maas naar Bolnes terugkeerde, in de Maas overvaren door een vrachtboot. Van de zeven inzittenden werden er vijf gered. Twee verdronken. BEWUSTELOOS GEVONDEN. Een 80-jarige bewoonster van de Koningslaan te Utrecht werd Woens dagmorgen bewusteloos te bed ge vonden vermoedelijk was den vori- gen avond bij het uitdraaien van de gaslamp, het kraantje onvoldoende gesloten. Onder toezicht van dir. van Lier werd den geheelen morgen met be hulp van zuurstofkoffers getracht bij de hoogbejaarde patiënte de levens geesten weder op te wekken. 's Middags was de patiënte weder ten deele bijgekomen. Een juffrouw te Wateringen, die eenige kunsttanden tijdens den slaap had ingeslikt, is overleden, na een operatie te hebben ondergaan in het Haagsche ziekenhuis. Bij het vertrek van een snel- trein uit Zwolle wilde een militair, woonachtig bij Heerenveen, nog in den trein springen, toen deze nog in beweging was. Hij geraakte onder de wielen, werd vreeselijk verminkt en is kort daarop aan de gevolgen overleden. 1 erwijl de moeder atwezig was en drie kinderen, van wie het oudste nog geen vijf jaar telt, alleen gela ten waren in de ouderlijke woning in de Tuinderstraat te Rotterdam, is een 3-jarig kind in een kuip met water gevallen. Het kind gaf nog teeken van leven, toen de moeder thuis kwam en het op aanwijzing van zijn oudste broertje uit de kuip haalde. Het werd naar het ziekenhuis gebracht en toen het daar aankwam was het reeds overleden. Met verwijzing naar de gedane openbare kennisgeving LICHTING 1919. Zij die geboren zijn in 1899 moeten in Januari a.s. aangifte doen voor de militie. MOTOR- EN RIJWIEL REGLEMENT. Met het oog op ds lichtbe- sparing is bepaald: le motors en rijwielen moe ten slechts voorzien zijn van een lichtgevende lantaarn van 1 uur na zonsondergang tot 1 uur voor zonsopgang. 2e auto's behoeven sleahts 1 licht (links) te voeren. 3e rijwielen, wagens en rij tuigen behoeven geen licht te voeren, bij lichte maan, dit is 1 uur na opkomst tot 1 uur vóór ondergang der maan. Bestuurders van rijwielen, au to's, motors, rij- en voertuigen onder le tot en met 3e bedoeld, zijn verplicht zooveel mogelijk «•echts te houden. De rij- of trekdieren voor niet verlichte voertuigen moeten voor zien zijn van geluid gevende bellen. SAJET. Op Dinsdag J8 Dec. zal des nam. van 25 uur op het dis tributiekantoor zitting worden ge houden tot het verstrekken van Regeerings-sajet voor den prijs van f 1,80 per .3 knotten aan allen die in den gemeentelijken hoofdelijken omslag zijn aange slagen van de le tot en met de 5e klasse. Belanghebbenden moeten hun aanslagbiljet en f 1,80 mede brengen. C. DIELEMAN, Secr.-Penningm. Steuncomité. LEDER. De maximum-inkoopsprijzen voor leder liggen voor belang hebbenden ter inzage op het distributiekantoor. ZANGZAAD. Maximum-verkoopsprijzen vast gesteld voor zaad voor zang en siervogels. a. Voor kleine vogels: 80 ct. per liter of 40 ct. per halve L. b. Voor groote vogels (als papegaaien en tortelduiven) 65 cent per L. of 321/2 cent per halve L. N.B. Hij, die als handelaar erkent wenscht te worden, moet hiervoor een verzoek indienen bij den Regeerings-Commissaris vóór 1 Januari 1918.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2