Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Een oproep. OEEiO De Russische Effecten. IVo. 3280 Zaterdag 15 December 1917 27e Jaargang Abonnementsprijs per 3 maanden 0,80, franco per post 0,85 Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag, 's voorn. 9 uur >6 Grobde en 's nam. 2 uur te Breskens Dit Mc4 v*ra«hijnt eiken Dfonfftf- ei Vrijdagavond bij den uitgever E. BOOM-BLIEK, Breed* - Breekene. Telefoon no. 5 Kantoor Groede. De Nationale Commissie van den Volksbond tegen Drankmisbruik wendt zich tot ,het Nederlandsche volk met deze oproep Buiten onze grenzen woedt de oor log en binnen onze landspalen nemen «org en nood hand over hand toe. Er is gebrek aan graan. Er is gebrek aan kolen. Ons broodrantsoen is reeds minder dan in sommige oorlogvoerende plan den zelve. Ouders moeten het vragen om brood hunner kinderen onbeantwoord laten. En de arbeider kan zich voor zijn arbeid niet voldoende voeden. Straks moet het vee in de stallen worden afgemaakt, omdat het voeder op is. De mensch heeft nauwelijks genoeg en het vee lijdt gebrek. De voorraden nemen af rijst is er bijna niet meer en de aanvoer staat stil. Amerika houdt onze graan schepen reeds maandenlang vast. De honger klopt aan menige deur Zóo gaan we den winter in. En als de koude nijpt, zal in me- nigen haard geen vuur zijn en in menig huis zal geen warmte zijn. Want de kolen zijn duur. En de kolen zijn schaarsch. Fabrieken, die onmisbare producten voortbrengen, zetten reeds hier en daar stop wegens gebrek aan grond stoffen of kolen het verkeer is tot het uiterste beperkt. En ook de ko len-aanvoer is gering, onzeker en on geregeld. De werkeloosheid neemt daardoor hand over hand toe. Zóo gaan we den winter in Een winter van zorg en een winter van leed. Medeburgers Nu ia zuinigheid geboden. Nu is het noodig ons graan en onze kolen op de zuinigste wijze aan te wenden, opdat we zoo lang mogelijk voedsel, opdat we zoo lang mogelijk warmte, opdat we zoo lang mogelijk werk hebben. En ondanks dit alles, worden er nog steeds, week in week uit, groote hoeveelheden voedingsstoffen voor menach en dieren, groote hoeveelheden kolen, vernietigd en nutteloos verspild, ja erger, ten verderve van gezond heid en welvaart gebruikt. Want in Schiedam branden nog steeds de vuren onder de ketels der jeneverstokerijen en elders werken de bierbrouwerijen nog steeds door. Zij verwerken graan tot alcohol, zij geven u drank voor brood. Nog pas verklaarde de Regeering, dat ae branderijen 41 pCt. graan ontvangen van hun normaal gebruik. Weet ge, wat dit zegt? In 1913 verbruikten de branderijen 1 millioen H.L. graan. Thans ont vangen zij dus nog 8000 H.L. per week. Dat staat gelijk met het brood rantsoen van 4 a 500,000 menschen, dat is 71/* pCt. van ons dagelijksch broodgebruik, dat is ons rantsoen van een halven dag per week. Moet dat nog langer zoo doorgaan? Thans stroomen reusachtige hoe veelheden jenever vanuit de brande rijen over onze steden en dorpen, waar gebrek is aan brood en aan kleeren en aan schoeisel, maar niet aan jenever, waar van alles is ge rantsoeneerd, behalve de jenever. In onbeperkte hoeveelheden kan er gedronken worden. En er wordt ge dronken! Ondanks den ernst der tij den, neemt het drankgebruik schrik wekkend toe. De accijns bracht van 1 Januari tot 1 October ruim 3,milli- oen meer op dan het vorige jaar en was hooger dan ooit te voren. De kroegen zitten vol en Schiedam vult de leege glazen. Medeburgers Daar moet een ein de aan komen. Thans doen wij een beroep op U. In ons aller belang Helpt ons de alcoholindustrie be perken. Wij roepen U op tot den strijd te gen de graan- en kolenverspilling. Wij roepen U op tot den strijd te gen het drankmisbruik. Toont, dat het U ernst is daarme de, door in dézen geweldigen tijd van jammer en van wee, van nu af, metterdaad te breken met de drink gewoonten en het voorbeeld der ont houding te geven. Ook gij, die U onder gewone om standigheden niet tegen een matig gebruik van alcohol verzet, beseft dat het thans niet slechts misdadig is on matig te zijn, maar evenzeer, dat het onverantwoordelijk is geld te beste den aan een prikkel, die slechts kan worden verkregen ten koste van het S voedsel, waaraan het Vaderland ge- j brek heeft. Er is ongetwijfeld eene siddering door ons land gegaan bij het verne men van het opzienbarende bericht dat door de Russische regeering de Staatsschuld niet meer zou erkend worden en dus noch rentebetaling, noch aflos meer zou plaats hebben. Het was dan ook bevreemdend dat de beurs te Amsterdam, ofschoon sterk onder den invloed van die tijding, niet verder terug is geloopen dan zes tot acht procent. Men is weliswaar eenigszins voor bereid geweest op een financiêele ca tastrophe van de zijde van Rusland, alwaar toch de gebeurtenissen zich in zoo'n wonderbaarlijke snelheid en zonderlingheid opvolgen. Daarnaast deden natuurlijk ter beurze de wildste geruchten de ronde, of liever werden allerlei veronderstel lingen geuit. De een meende, dat het bericht verzonnen is in het kamp der geallieerden, om stemming te ma ken tegen het thans boven drijvende Russische bewind, de ander verzekerde dat het een truc van Duitschland is, om de geallieerden te treffen. Onder deze indrukken en vermoedens ver toonde de Zaterdagochtendbeurs een beeld van groote gejaagdheid, van angstige spanning, van zenuwachtige afwachting en dit is ten slotte wel de eindindruk dien men krijgt: de beurs wacht af; de dreunende slag is nog niet neergekomen en het „Redt zich wie kan" heeft ter beurze nog niet geklonken. Indien het bericht echter bewaar heid zou worden dan zullen zeker ernstig getroffen worden honderden kleine renteniers, die hun geheele ka pitaal in Russen belegd hebbenmen schat het bedrag, hetwelk uit dien hoofde in ons land aan rente oatvan- gen moet worden, op ongeveer J0 millioen gulden per jaar. Men ver wacht echter geen val van groote firma's, omdat de handel in Russen toch feitelijk stil stond. Er werd ei genlijk niet anders verwacht dan dat de coupons van Russische leeningen en spoorwegwaarden vandaag of mor- gen niet meer zouden worden betaald. laarbij komt nog, dat men zich toch altijd rekenschap geeft van hst wis selvallige bestaan der huidige Russi sche regeering, en dat men eveneens twijfelt aan de mogelijkheid om de door haar in dezen genomen maatre gelen ten uitvoer te brengen. Verschillende vooraanstaande man nen op financiëel gebied waren van oordeel, dat men zich over de blij vende gevolgen van een dergslijken maatregel niet al te ongerust moet maken. Rusland kan nooit op den duur het standpunt der huidige re geering innemen. Zoodra er daar te lande weer een geregelde toestand weerkeert, zal ongetwijfeld de schuld weer worden gehonoreerd. Rusland kan niet buiten de finan ciêele hulp van het buitenland ook in de toekomst zal het die hulp drin gend noodig hebben voor zijn ont wikkeling en ten slotte zal het dus neerkomen op het niet betalen van de rente gedurende eenigen tijd. Intus- schen zal dit dat erkende men volmondig vooral voor de kleine bezitters een slag zijn. Velen Van dezen hebben een groot deel, vaak het grootste deel van hun bezit in de oude Russische staatsfondsen belegd, omdat deze altijd golden als zeer so lide buitenlandsche papieren. Deze deskundigen meenden echter, op grond van bovenstaande overweging, aan de kleine bezitters te moeten aanraden, zich vooral niet hals over kop van bezit te ontdoen. Wie het eenigszins kan, wachte een beteren tijd af, die zeker zal komen Rusland, het was bekend, ging nog vóór den oorlog gebukt onder een schuldenlast, die te zwaar was voor de nog onontwikkelde oeconomische grondslagen van het rijk, zoodat de rentebetaling uit nieuwe leeningen moest worden bestreden. De oorlog heeft niet alleen de schuld van het rijk enorm verzwaard, maar ook de oeconomische grondslagen deerlijk ge schokt. Wij lazen onlangs, dat de staatsschuld, die in de laatste vredes jaren circa 450 millioen roebel voor rentebetaling eischte, door den oorlog zoo sterk was gestegen, dat het be drag der voor de rente benoodigde gelden tot circa 1900 millioen roebel was geklommen. Een dergelijke last voor een land als Rusland is zwaar te dragen en het is geen wonder, dat het probleem om nieuwe leeningen op te nemen en geld te vinden voor de interestbetaling hoe langer hoe moeilijker was op te lossen. Men weet, dat dan ook de bankbi^jettenpers danig aan den arbeid is gezet, hetgeen de oeconomische desorgani satie slechts verergerde. Er is echter een lichtpunt, dat in deze beschouwing niet onvermeld mag blijven. Rusland is een in hoofdzaak agrarisch land, een land van graan en grondstoffen. Dat wil zeggen, dat het producten heeft aan te bieden, die na het sluiten van den vrede door alle landen zeer zullen worden gezocht, zoodat de mogelijkheid van eene gunstige handelsbalans binnen niet al te langen tijd voor Rusland geenszins tot de onmogelijkheden behoort. Hierin dusdat het vlugger dan industriêele landen zich van de oor logsschade kan herstellen, ligt een be langrijk en juist motief voor de in het algemeen optimistische stemming omtrent de soliditeit der Russische fondsen. In de ontwikkeling van deze fac toren nu heeft de daad der Russische revolutionaire regeering een plotse linge schok gebracht. En de vraag is slechts, of de radicale maatregel op de een' of andere wijze ongedaan kan worden gemaakt. Men kan van mee- cïng verschillen over de vraag, of de oorlogvoerende landen na het sluiten van den vrede direct de milliarden beschikbaar hebben om Rusland fi nancieel te steunen, en of ze zoo zij deze milliarden hebben Rus land kunnen dwingen de thans gean nuleerde schuld te erkennen. Maar indien dit werkelijk gelukt, dan zal alles wel terecht komen, zij het dan wellicht na een uitstel van betaling van rente en aflosstng gedurende et telijke jaren. Er is echter iets, dat in deze be schouwing niet mag worden vergeten, namelijk de vraag, of Rusland wel als staatsgeheel zal blijven bestaan. Rusland is een nationaliteiten-staat, er is, door zijn oeconomische achter lijkheid, geen oeconomische en ook geen geestelijke eenheid. De teeke nen van verbrokkeling zijn thans reeds sterk aanwijsbaar, en het is niet uit gesloten, dat het rijk in zijn nationale deelen uiteenvalt. Dan wordt Rus land een historisch begrip, zooals het Oost- of West-Romijnsche Rijk of het Heilige Roomsche Rijk van Duitsche natie. Wat er dan van de „Russische" schuld zal terecht komen is moeilijk

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1