Plaatselijk Nieuws. Staal slotery. werd na de inleiding in comité-gene raal behandeld. Er was namelijk van de Directie van den Rijks-Waterstaat over het arrondissement waaronder onze ge- meente ressorteert een schrijven inge komen, waarbij onder verwijzing naar het ontwerp der Staatsbegrooting, volgens welke in 1918 de Weet-Spui- boezem zal worden gedempt, werd gewezen op de water-uitloozing in dien boezem, en waarin door de ge meente zal moeten worden voorzien. Nu wordt geloosd tegen betaling van een kleine recognito en, volgens contract tot weder-opzegging. Die opzegging geschiedt thans tegen den tijd dat de kom zal gedempt zijn. Over de bijzonderheden werd even in besloten zitting gediscusieerd, met het resultaat dat aan Burg. en Weth. werd opgedragen den voor de ge meente voordeeligsten weg te zoeken. Een tweede schrijven van Ged. Sta ten, eveneens over de onderwijs-ver- ordening, was minder bevredigend, hoewel niet onverwacht. Niet minder dan een zestal be denkingen werden tegen die veror dening aangevoerd. In de eerste plaats vonden ze de minimum-wedde voor de hoofden der school op f1150 te laag en diende f1200 te wezen; in het maximum van f1500 zouden ze berusten. Theoretisch was voor die meening iets te zeggen, maar in de practijk tenzij men een hoofd zou benoe men die slechts in het geheel van 4 6 dienstjaren had is de toepassing van dat minimum zoo goed als uit gesloten. Tweedens wenschten zij de perio dieke verhoogingen om de 2 jaar met f 100 te zien toegepast, zoodat het maximum na 10 jaren wordt bereikt. Volgens de door den Raad vast gestelde verordening wordt het pas nk 20 jaren behaald, hoewel het aan- vangsalaris f 100 en dus ook het maxi mum f 100 hooger is dan volgens het plan van Ged. Staten. Verder acht het college beter de belooning voor het geven van hand- werksonderwijs^buiten de gewone uren te regelen per lesuur in plaats van daarvoor een vaste som te bepalen. Voorts zagen zij gaarne de ver goeding voor het gemis van vrije woning verhoogd voor school I van f 200 op f 250 en voor school II van f150 op f200. Terwijl zij eindelijk de bepaling omtrent de gehuwde onderwijzeres, die eene zekere gebeurtenis tegemoet ziet en daartoe een verlof krijgt zoo wel een maand daarvóór als zes we ken daarna mits zij voor die tijdelijke vacature hare vervangster betaalt, liever aldus zagen gelezen dat haar gedurende dat verlof enkel de helft der jaarwedde wordt toegekend. De lange besprekingen in de ver gadering van Burg. en Weth. had er dit college toegeleid voor te stellen om het desbetreffend raadsbesluit te handhaven. De heer Dieleman kon zich daarmee aanstonds vereenigen; aan het des tijds genomen besluit gingen breed voerige overwegingen vooraf getoetst ook aan de door Ged. Staten gegeven wenken, dat men daarvan nu niet op eens moet afwijken. Indien nu de gegeven wenken moeten dienen niet als leiddraad maar als vaste basis, wat blijft dan van de zelfstandigheid der gemeentebesturen over? Niets! Gaarne sloot de heer Salomé hierbij aan; men had bij de behandeling zoo wel het belang der gemeente als dat van het personeel gezocht en gemeend te vinden, dat men 't daarbij nu wel laten kon. De overige leden bleken met het voorstel en de daarop geleverde be schouwingen roerend eens te zijn, want zonder verdere deliberatie of hoofdelijke stemming werd het voor stel aangenomen. Met dezelfde eenstemmigheid en overeenstemming werd een voorstel van Burg. en Weth. bejegend om aan het hoofd van school I, die in een destijds aan den Raad gericht schrij ven had gewezen op de minder juiste verhouding van zijne jaarwedde in verband met die van zijn collega van school II, waarop men belootd had nader te zullen terugkomen doch bij de jongste wijziging niet van toe passing kan zijn dan met 1918 en waaraan dan terugwerkende kracht zou worde» toegekend, alsnu eene gratificatie voor dit jaar toe te kennen van f 50, Ter behandeling van de aangehou den reclames op de aanslagen in den hootd. omslag van N. Weeda en T. Tol, ging de vergadering opnieuw in comité-generaal, na heropening waar van op die van eerstgenoemde afwij zend werd beschikt en zijn oorspron kelijke' aanslag gehandhaafd, terwijl die van den laatstbedoelde alsnog werd aangehouden. Hiermee was de agenda ten einde, en van de geboden gelegenheid om bij de rondvraag nog een en ander ter tafel te brengen, maakte allereerst de heer Dieleman gebruik, om, onder verwijzing naar de circulaire van den minister van landbouw, waarbij aan de dagelijksche besturen de bevoegd heid tot controle is verleend over de financiën der brandstoffen-commissies, te vragen of deze controle hier van wege Burg. en Weth. reeds is uit geoefend. Op het bevestigend antwoord van j den voorzitter, vroeg hij verder, meer speciaal aan de wethouders, omdat de burgemeester uit hoofde van zijn voorzitterschap der brandstoffen-com missie wel beter weet, of zij bij die controle ook iets hebben kunnen be speuren van de verkeerdelijk versprei de en gretig aanvaarde praatjes dat de commissie de prijzen maar hoog zou opvoeren ten bate der handela ren. Neen, daar was hun niets van ge bleken en dat was ook zoo niet, want de kolen zijn, gelijk alles, duur. De heer Dieleman vernam die ver klaring met genoegen al deed da ontkenning niets af aan het feit dat dergelijke verzinsels niettemin hun weg onder het publiek hadden ge- i vonden en natuurlijk niet hadden na gelaten een zekeren indruk te vesti gen. Hij wist wel dat de wethouders niets anders konden antwoorden dan ze deden, omdat van die vermeende prijsopdrijving van wege de brand stoffen-commissie absoluut niets waar kon zijn. En aangezien die commise feitelijk zelve zich niet verdedigen kon, greep hij deze gelegenheid aan om van deze plaats en door de wethou ders de verklaring te doen afleggen, dat de brandstoffen-commissie in elk geval staat buiten de hooge kolen- prijzen. Nog een ander punt bracht het zelfde lid ter sprake. Onmiskenbaar ontwikkelen zich in onze gemeente tal van industrieën en wordt de zich uitbreidende handel en het grooter wordende verkeer tegemoet gekomen door de zeer te waardeeren vergroo ting van de haven. Als de vrede zal zijn weêrgekeerd ligt ongetwijfeld voor onze gemeente een mooie toe komst open. Dit bracht hem op het denkbeeld om de vraag in overwe ging te nemen of die omstandigheden onze gemeente niet rijp beginnen te maken voor de oprichting van een Kamer van Koophandel en fabrieken. Men zal wellicht dit denkbeeld voor barig vinden, maar het is geenszins de bedoeling daartoe nu reeds defi nitieve stappen te doen. Alleen zou men bij gunstige overweging gereed kunnen zijn tegen een tijd aat zoo'n instelling haar nut zou kunnen afwer pen. Er zijn in deze gemeente verschil lende vereenigingen waarvan de een dit, de ander dat handelsbelang be doelt, doch alle hebben een beperkt terrein, terwijl een Kamer als door hem bedoeld alles zou omvatten en bovendien een wettelijk karakter draagt. De voorzitter juichte dit denkbeeld ten zeerste toe en dankte den spre ker zelfs voor de attentie aan deze zaak gewijd, die zeker overweging waard is. Niettemin zou hij toch wil len wachten om er nader op in te gaan tot dat het resultaat bekend zal zijn van een poging van de zijde der regeering die een dergelijke oprich ting districts-gewijs heeft belichaamd in een ontwerp in den geest zooals de gezondheids-commissies werkzaam zijn. Verder kweet de heer de Hullu zich van de opdracht hem gegeven door het Bestuur der Ambachtsschool om aan den Raad te vrage» waartoe hij zich had willen bepalen bij de aanvaarding van een door de leer lingen te vervaardigen geschenk, dat in volgorde.aan die gemeenten wordt geschonken welke die inrichting fi nancieel steunen. Algemeen bepaalde men zich tot een verplaatsbare kleerenhaager, als het meest practische meubel in de raadzaal, daar nu hoeden en jassen tamelijk verspreid liggen. Verder bracht hetzelfde lid met een enkel woord de ingezonden stukjes ter sprake aangaande de donkere Boulevard en de versperring van het voetpad. Algemeen was me» van meening dat de heer van de Sande de aaaleiding tot dergelijk geschrijf moest wegnemen. De heer van de Sande kon thans niet verder gaan dan hij gedaan haé door de palen op zijn erf vóór de aekuur te leggen en verklaarde zich van het geschrijf zonder naam niets aan te trekken. Daarna word de zitting gesloten. St-Mkeos, II December 1917. Breskens. Toen Vrijdagavond een schippersknecht alhier zijn ka meraad behulpzaam was bij het ver richten van werkzaamheden had hij het ongeluk in het ruim ts vallen met het treurig gevolg, dat hij Zaterdag morgen naar het Ziekenhuis te Vlis- singen moest worden overgebracht. Breskens. De heer de Muralt is verhinderd zijne lezing voor de liberale kiesvereeniging alhier te hou den op den eerst aangekondigden da tum en zal alsnu alhier optreden op Zaterdag 5 Januari e.k. Sluis. Donderdag gelukte het den ijverigen rijksambtenaren bij Sint Anna ter Muiden een goede vangst te slaan. Bij het afladen van man den garnalen kwamen eenigen daar van den dienstdoenden ambtenaar verdacht voor. Bij nader onderzoek bleken ze dubbele bodems te hebben en werden daaronder vandaan ge haald 17 kistjes kwatta, een groot aantal stukken zeep en busjes gecon denseerde melk. De goederen wer den te Sluis opgeborgen, evenals ook paard en wagen, terwijl de Belg die de zaak wilde uitvoeren in bewaring werd gesteld vanwaar hij Zaterdag morgen door de politie werd weg gebracht. Waterlandkerkje. Benoemd tot ontvanger bij de diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier de heer A. C. Versprille. Voor deze betrekking hadden zich 4 sollicitanten aangemeld. Aan het comité voor den aan leg en het in exploitatie brengen van een Zeeuwsch-Vlaamsch» Waterlei ding (voorzitter de heer Hombach, Secretaris Mr Dieleman) is vanwege den Minister van Binnenlandsche Za ken bericht dat de Minister zich be reid verklaart, wegens de bijzondere I omstandigheden waaronder Zeeuwsch- I Vlaanderen verkeert met afwijking I van de gebruikelijke regeling te bevorderen dat van rijkswege een I bijdrage van f 27.000 zal worden beschikbaar gesteld voor'^het opma ken der plannen, onder voorwaarde dat als de plannen tot stand komen, het geld worde terugbetaald en dat de onderzoekingen worden opgedra gen aan het rijksbureau voor Drink watervoorziening. Het comité heeft niets liever dan het laatste begeerd. Het besluit van den Minister ia zeer gunstig, te meer waar de Provinciale Staten in die bijzondere moeilijkheden voor Z.- Viaanderen geen termen vonden om af te wijken van het systeem dat evenveel door de provincie zou ge geven worden als door de gemeenten. Langs dezen weg zal dan tot het noodige bedrag zonder al te gronte financiëele opofferingen v*n hen, die hun werkzaamheid bovendien aan deze zaak geven, v»ertga«g kunnen hebben tot heil van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Vrijdag ia weer earn kabelhalon gedaald te IJzendijke. De inzittende officier is Zaterdag ter iater»eeri«g ter beschikking van de militaire »var- heid gesteld. In de Paulus Brugstraat te 's Gra- venhage is een muur omgevallen. Twee werklieden geraakten er an der, met het noodlottig gevolg, dat een van hen, een 28-jarig»n timmer man, de borst werd ingedrukt. Bij aankomst van de» Eerste-Hulpdienst was hij raad» overleden. Op de voordracht voor hoofd der school alhier zijn ge plaatst de heeren H. J. Tromp te Nijmegen, Th. M. Overmaat te En schede, A. A. Boudens te Rotterdam en S. A. M. de Bunt te Enschedé. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Woensdag 12 Dec. Donderdag 13 Vrijdag 14 11.51 12.10 12.49 12.15 12.34 1.13 Nieuwe Maan Vrijdag 14 Decem ber vm. 9.37. Gevallen prijzen. f 20.000 8690 f 5.000 8731 f 1.500 12222 Het verwU*'t)H n»»r geSmv kinilwe.K BRANDSPIRITUS. Maximum-kleinhandelprijs vast gesteld voor brandspiritus ad 85 pet. per flesch van 7 d.L. f0,90 exclusief fiesch afgehaald in den winkel, flesschen door afnemers te stellen of door den winkelier tegen berekenden prijs terug te nemen. KAARSEN. Donderdag 13 Dec. 's m»r- gens van 10 tot 12 uur, bestaat felegenheid tot aanvragen van aarsan voor winkels, stallen, werkplaatsen en dergelijke, waar geen andere kunstverlicn- ting aanwezig is. Opgegeven

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2