Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Landbouw-beleid. Uit den Raad van Breskens. ISo. 337Ö Woensdag 13 December 1917 37e Jaargang OURANT. .AAxMinementspri j s per 3 maanden 0,80, franco per post 0,85 Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Advertentiën van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag, 's voorm. 9 uur te Groede en 's nam. 2 uur te Breskens Dit blad versohijnt slken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitgever G. BOOM-BLIEK, Groede - Breskens, Telefoon no. 5 Kantoor Groede. li. Slot. Voor een goede werking der brand- stoffencommissies was het noodzake lijk ter zake kundigen, welke meestal brandstoffenhandelaren waren, in de commissies op te nemen. Waar deze echter een te groote invloed uitoefen den, is onmiddellijk hieraan een einde gemaakt. Door de rijkskolendistributie is bij algemeene circulaire medegedeeld, dat voor studeer- en werkkamers geen extra brandstoffen konden ter be schikking worden gesteld. Het is onjuist, dat de rechters in Breda een extra rantsoen voor hunne studeerka mers hebben ontvangen. Ten opzichte van geneeskundigen is door den directeur van de rijks kolendistributie machtiging verleend om hen voor hunne spreek- en be handelingskamers 5 brandstofeenhe den te verschaffen. Wat ambtenaren betreft, die thuis moeten werken zoo als advocaten, zullen 3 brandstoffen- eenheden worden verstrekt. Voorts heeft de minister gemeend, hoewel de aardappeloogst zeer ruim was, tot inbezitneming van alle com missie-aardappelen te moeten over gaan, daar anders op groote schaal in aardappelen zou zijn gespeculeerd en vele aardappelen als veevoeder zouden worden gebruikt. Hij vertrouwt met de medewerking der gemeentebesturen, te kunnen voor komen, dat er geen tekort zal ont staan. Dat het beleid van den minister te dezer zake blijk heeft gegeven van onzekerheid moet hij tegenspreken. De bewering, dat de minister in zijn circulaires hieromtrent in een dag af tien vijfmaal van meening is verandert, vereischt mededeeling van nummers en data, zal hij daarop in kunnen gaan. De opmerking, dat eerder tot dis tributie had moeten worden overge gaan, komt de minister onjuist voor. Indien velen tegen te hoogen prijs aardappelen hebben ingeslagen, heb ben zij dit aan zich zelf te wijten. De minister wil gaarne toezeggen te zorgen, dat in alle gemeenten steeds tijdig de noodige aardappelen aanwezig zijn. Naar aanleiding van de opmerking dat een rantsoen van 4 K.G. per week onvoldoende is, wijst de minister er op, dat dit niet eenhoofdelijk doch een gemeente-rantsoen is. Er zijn tal van personen, die dit rantsoen niet zullen gebruiken, zoodat het overblij vende gedeelte den gemeentebesturen de gelegenheid geeft het rantsoen te verhoogen. Zoolang niet nauwkeurig de opbrengst van den aardappeloogst bekend is, kan niet tot verhooging van het gemeente-rantsoen worden overgegaan. Varkenszouterij. De minister kan niet toegeven, dat hij zou hebben verzuimd ten aanzien van deze zouterij deskundige raadslieden te raadplegen; herhaaldelijk heeft hij van gedachten gewisseld over de wijze waarop het vleesch zou moeten worden gecon serveerd. Op 26 April 1917 werd door de Rijks-commissie van Toezicht een vergadering belegd welke door verschillende deskundigen werd bij gewoond, welke zich eenparig ver klaarden voor het thans gekozen plan. Het risico voor de deugdelijke afleve ring werd geheel door de zouters ge dragen. In het geheel werd met on geveer 80 inzouters gecontracteerd voor een hoeveelheid van ruim 6' s millioen K.G. Voor binnenlandsche consumtie werd aan de gemeentebesturen 3,337,041 K.G. afgeleverd; terwijl het restant werd uitgevoerd. Turf Alle hoeveelheden welke droog waren zijn tijdig verscheept, zoodat de verscheping vlotter ging dan vorige jaren. Een uitzondering maakt het district Klazienaveen, al waar de moeilijkheden met de schip perij bij voortduring bezwaarlijk tot oplossing te brengen waren. Het aan de afdeeling crisiszaken in het leven geroepen Bureau van Vervoer heeft verschillende maatregelen getroffen, welke beoogen de bestaande misstan den zooveel mogelijk tegen te gaan. Achterstelling van vrije schippers komt niet voor, terwijl de bevrachting vol gens de tarieven van den Schippers- bond plaats vind. De turf is voor een gedeelte nog niet droog, terwijl het ook niet mogelijk zal zijn de bolsterturf geheel in de huisbrand distributie te brengen. Niettegenstaande de staking en den veenbrand is er dit jaar meer turf gemaakt dan andere jaren. Thee- en koffie. Dat het publiek niet op eene regeling van den ver koop van thee- en koffie was voor bereid, wordt weersproken door de ervaring opgedaan in de laatste da gen van Augustus. Om te waarborgén dat de nog beschikbare voorraden zoo gelijkmatig mogelijk zouden worden verdeeld, was het wenschelijk onver wijld in te grijpen. De minister was daardoor tevens verplicht gebruik te maken van een op datzelfde oogen- blik reeds in ieders bezit zijnden bon. In deze omstandigheden bleef geen andere keus over dan daarvoor het lichaam der broodkaart, welke in die dagen geldig was, aan te wijzen. Een in dezen geest ontworpen distributie regeling werd op 30 Augustus afge kondigd; de toen geldige broodkaart liep tot 3 September. De minister heeft niet uit het oog verloren dat een aantal dier brood kaarten reeds zouden zijn weggewor pen; aangenomen mocht nochthans worden, dat in elk gezin ten minste nog een kaart behouden zou zijn, n.l. de kaart, waarvan de bons zouden dienen voor het koopen van brood op 31 Augustus en volgende dagen. Met het oog op de waarschijnlijkheid overigens dat niet alle broodkaarten zouden kunnen worden aangeboden, is het rantsoen voor de eerste periode op 2 ons koffie gesteld, terwijl het anders op dat oogenblik, toen een geheel juist overzicht van de beschik bare voorraden nog niet was ver kregen, zeker niet hooger dan op één ons zou zijn bepaald. De minister betoogt voorts de nood zakelijkheid der onderwerpelijke dis tribute. Voor zoover betreft de bekende voorraden met inbegrip van de voorraden, die zonder beperkende bepalingen, wat den uitvoer aangaat, hier te lande zijn aangevoerd was er op 1 September 1917 in ons land aanwezig 8 millioen K.G. ge brande koffie aan thee was op dien datum 1.9 millioen K.G. aanwezig. Uitgereikt zijn ruim vier-en-een-half millioen koffie- en theekaarten, zoodat derhalve bij het thans geldende ge middelde rantsoen van een half ons thee en één ons koffie per twee we ken een kleiner rantsoen is wel niet mogelijk de thee-voorraad maandelijks met 450.000 K.G., de koffievoorraad met maandelijks 900.000 K.G. afneemt, uitsluitend door den verkoop op bons. Neemt men daar bij in aanmerking, de verstrekking van thee en koffie aan hotels, café's, ziekenhuizen en dergelijke, dan zal op den huidigen voet voortgaande, de thee-voorraad in drie, de koffie-voor- raad in ongeveer zes maanden te re kenen van 1 September 1917 af, ge heel zijn verbruikt. In deze zoo on gunstige vooruitzichten hebben de jongste aanvoeren geen verbetering van eenige beteekenis kunnen aan brengen. Dat groote voorraden thee en kof fie in de veemen aanwezig zijn, die door de Ned. Overzee-Trust uit vrees voor smokkelarij worden vastgehouden, is in geen enkel opzicht juistde door de N. O. T. vastgehouden partijen bedragen te zamen niet meer clan ruim 8000 balen koffie, .van welke door de Engelsche regeering wordt geëischt dat zij naar Engeland zullen worden teruggezonden ten einde aldaar voor het Prijzenhof te worden gebracht. Hieromtrent wordt door de N. O. T. overleg gepleegdvast staat in elk geval, dat de vasthouding van deze partij in geen enkel opzicht ver band houdt met vrees voor smokke larij. Het doet den minister leed dat men vrijheid heeft kunnen vinden der gelijke geheel ongegronde geruchten in een Staatsstuk op te nemen. In verband met de onjuiste gevolgtrek kingen van verschillenden aard, die daaruit worden gemaakt en waarte gen naar de praktijk leert, zelfs ge documenteerde tegenspraak niet is opgewassen. Benzine. Aau particulieren is geen benzine verstrekt ten behoeve van hun automobiel of motorrijwiel. Alleen wanneer toewijzing aan zeer belang rijke bedrijven ten goede kwam, of officieele personen voor de uitoefening van hun ambt of functie benzine niet konden missen, zijn bij uitzondering hoeveelheden verstrekt, hetzelfde ge schiedt om zeer kleine zakenmenschen, wier bedrijf geheel van hun motor afhankelijk was, voor broodeloosheid te bewaren. Voor de genoemde cate gorieën wordt alleen nog in hooge uitzonderingsgevallen toewijzing in overweging genomen. Omtrent den aanvoer van rijwiel banden uit Engeland kap worden medegedeeld dat hierover reeds ge- ruimen tijd onderhandelingen gevoerd worden, die echter door de bezwarende voorwaarden aan de levering gesteld tot heden niet tot een resultaat heb ben geleid. Inmiddels verkeeren deze onderhandelingen in een beter stadium. <H=J>- Vrijdagavond kwam onze gemeente raad in voltallige zitting bijeen, voor een niet te uitgebreide maar niet on geanimeerde agenda. Nadat de potuien gelezen en on veranderd goedgekeurd waren, werd mededeeling gedaan van eenige in gekomen stukken. Eerstens een missive van Ged. Sta ten tot goedkeuring der laatst vast gestelde verordening op het herha- lings-onderwijs verder een verzoek van den onder wijzer J. de Groote onder bijvoeging van een attest van den behandelen- den geneesheer in het sanatorium te Hoog Laren, tot verlenging van zijn zieken-verlof tot 15 Jan. a.s. Bereids hadden Burg. en Weth. hierin toegestemd en de Raad keurde dat stilzwijgend goed. In dezelfde inrichting wordt ook verpleegd een zoon van Ph. Keijmel van welke verplegingskosten een ge deelte tot een bedrag van f87.50 's jaars voor rekening der gemeente komt. Ook hierover niets dan een berus tend zwijgen. Men. kan weten dat bij Ged. Sta ten een plan aanhangig is tot een algeheele provinciale electriciteits- voorziening. Uit de stukken der vergadering van de Provinciale Staten hebben we reeds een enkel woord opgenomen ontleend aan het deswege opgesteld rapport van prof. Feldman te Delft. Dat rapport zenden Ged. Staten nu aan alle gemeentebesturen, doch de lijvigheid er van maakte voorle zing schier onmogelijkdaarom zal het bij de leden worden rondgezon den ter lezingeen gezellig winter avond passeering voor zoover petro leum- of kaarslicht zulks toelaten. Mochten we uit dat rapport iets belangwekkends voor onze gemeente of omgeving kunnen opdiepen, dan beloven we dit onzen lezers niet te zullen onthouden. Een andere niet onbelangrijke zaak

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1