Algemeen Nieuws- en Advertentieblad veer Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Landbouw-beleid. Binnenland. IVo. 337S Zaterdag 8 Decembèr 1917 27e «Jaargang Abonnementsprijs per 3 maanden 0,80, franco per post 0,85 Abonnementen worden mede aangenomen bij boekhandelaren en brievengaarders. Adrerte»tiën van 15 regels 30 cent, elke regel meer 6 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement lager tarief. Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag en Vrijdag, 'z voorm. 9 uur te Gkoede en 's nam. 2 uur te Breskens Dit blad verschijnt olkcn iintdcg- Vrijdas*vc»d bij den uitcavcr E. Bt I4H.ICK, eroMl« Telefoon no. 5 Kantoor Groede. i. Het is te begrijpen dat in de Ka mer de door den minister van land bouw genomen maatregelen op veler lei gebied niet alleen ter sprake zijn gekomen, maar ook ernstig becriti- seerd zijn. Het leek ons goed van vrat de mi nister daartegen aanvoert, ook onzen lezers een overzicht aan te bieden. In hoofdzaak bepalen we ons tot de levensmiddelen-voorziening waar omtrent de minister net zijn plicht acht bij de voorbereiding van de te treffen maatregelen eene zoo veelzij dige mogelijke voorlichting in te win nen. Uiteraard kunnen dan ook niet gemist worden de adviezen van die deskundigen, welke belang bij de te nemen beslissingen hebben. Er wordt echter steeds voor gewaakt dat de adviezen niet worden ingewonnen bij één groep, doch bij onderscheidene groepen van belanghebbenden, die doorgaans de meest verschillende be langen hebben. Dat door de instelling van een cri- sis-afdeeling aan de belangen van den landbouw onvoldoende aandacht wordt geschonken, ontkent de minister ten eenen male, te meer, wijl de afdee- ling crisiszaken omtrent maatregelen, voor den landbouw van ingrijpend belang, steeds overleg pleegt met de directie van den landbouw. Wat de samenstelling der commis sie betreft, het komt den minister on- gewenscht voor eenig persoon uit te sluiten, alleen omdat hij groothande laar is. Overigens bevreemdt het hem, dat de samenstelling der com missie, nu eerst, meer dan een jaar na de benoeming, aanleiding tot cri- tiek geeft. Wat den brand te Biervliet betreft merkt de minister op, dat het ten zeerste betwijfeld mag worden of de houding van den betrokken landbou wer het gevolg is van de regeerings- maatregelen. De risico voor het stroo en den verderen inventaris der boer derij is niet op de regeering overge bracht, zoodat genoemde persoon er wel degelijk belang bij had, dat niet alleo in de vlammen op ging. De gedragslijn van den minister, gevolgd ten aanzien van het in uit zicht stellen van prijzen voor de zoogenaamde voedingsgewassen be doelde den verbouw van genoemde gewassen loonend te maken en daar door aan te moedigen. Aan de rechtmatige grief der land bouwers, dat de prijzen der van hen gevorderde producten en die van het geleverde veevoeder in verkeerde verhouding tot elkaar stonden, is de minister mede tegemoet gekomen. Maatregelen om den zandboeren meer krachtvoeder te verstrekken dan aan de kleiboeren, zijn in voorberei ding. Bijzondere omstandigheden voor- beheuden en de beperkte voorraden in aanmerking genomen, zuilen deze met ingang van de December-distri- butie kunnen worden uitgevoerd. Aan den wensch van sommige le den om den prijs der tarwe en rogge nogmaals te verhoogen, thans tot f25 per 100 K.G. kan geen gevolg wor den gegeven. Voor het vaststellen van prijzen voor een reeks van jaren verwacht de minister weinig resultaat. Aan het scheuren van grasland wijdt de mi nister voortdurend zijn aandacht. Wat de betaling van de door de regeering gevorderde granen, zaden en peulvruchten betreft, zij medege deeld, dat de regeeringscommissaris- sen voor de Rijksgraanverzameling de opdracht hebben zonder verwijl te betalen, zoodra de schatting der par tijen is geschied. Voorzoover den minister bekend is, wordt aan die op dracht ook voldaan. Het kan niet worden ontkend, dat voor paarden, welke hard moeten werken, het rant soen haver schraal is, maar de be schikbare voorraad laat een grooter rantsoen niet toe. Om dezelfde reden kan geen kip penvoer beschikbaar worden gesteld. Voor den uitvoer van kaas worden thans weder consenten verleend, om trent den uitvoer van paarden kan nog geen beslissing worden genomen. Tegen de ergerlijke vervalschingen van veevoeder wordt met kracht op getreden en de genomen maatregelen hebben reeds gunstige resultaten af geworpen. De voorstelling, als zou het vee voeder den verbouwers eerst ontno men en daarna teruggegeven worden, is onjuist. De landbouwers behouden uit hun eigen oogst hun veevoeder, echter in de hoeveelheden, die hun door de betrokken veevoederbureaux zijn medegedeeld. Van bubbel ver voer is dus geen sprake. Een afwijking van dit systeem is den minister niet bekend. Mocht dit het geval zijn, dan zal hij alsnog gaarne nadere aanduiding vernemen. Omtrent de onregelmatigheden, welke volgens de in de pers geuite beschuldigingen zouden zijn gepleegd door personen werkzaam bij de Pluim- veevereenrging en bij de Rijkscom missie van Toezicht op die vereeni- ging, wordt thans een ernstig onder zoek ingesteld waarvan de leiding berust bij een onpartijdig hoog staand persoon. Het komt den minister niet gewenscht voor op het resultaat van dit onderzoek vooruit te loopen. Geenszins heeft de minister de illusie, dat de maatregelen, tot beperking van den verbouw van bepaalde gewassen, volmaakt zouden zijn. In groote lijn heeft de maatregel zijn doel echter niet gemist. De controle levert echter groote moeilijkheden op. Een beter eteleel ie den minister tot nu toe niet aan de hand gedaan. De maatregel om den landbouwer een zeker per centage van zijn land vrij te laten lijkt hem geen verbetering. Naar aanleiding van de opmerking, dat ook de beste regeling van prijzen en premiën voor graanbouw geen uit werking zal hebben, zoolang niet vast staat, dat gedurende de crisis geen uitvoerconsenten voor voortbrengselen van onzen bodem meer zullen worden verstrekt, wordt opgemerkt, dat van de akkerbouwgewassen zoo goed als geen uitvoer meer plaats heelt. Uitgevoerd worden thans alleen vee, vleesch, zuivelproducten, eieren en voorts tuinbouwproducten. Wat het laatste betreft, het is inderdaad noodig tegen de uitbreiding van bepaalde teelten maatregelen te namen en zelfs zal tot inkrimping moeten worden overgegaan. De minister deinst er echter voor terug, het bestaan van tallooze tuinders te vernietigen en wenscht daarom voorloopig niet verder te gaan. Toegegeven moet worden dat enkele kunstmestfabrieken groote winsten heb ben gemaakt, maar deze hadden uit den aard der zaak niets met oorlogs omstandigheden te maken. Grondstof fen voor de kunstfheststoffabricage werden eerst sedert medio van dit jaar met door de regeering gevorderde schepen aangevoerd, waardoor onge twijfeld de winstcijfers dezer fabrie ken aanmerkelijk lager zullen zijn. Het vaststellen van maximum-prij zen voor comport zal worden over wogen, alhoewel deze vaststelling tot groote bezwaren aanleiding zal geven. Met Duitschland is op dë hoofd punten aangaande voorziening van brandstoffen overeenstemming verkre gen omtrent een maandelijksche le vering uit Duitschland van 200.000 ton kolen en uit België van 50.000 ton kolen, tegen een basisprijs van f 45 per ton en ten bate van de ko- len-leverfng komend crediet van 5t/2 millioen gulden per maand. Deze regeling loopt tot 1 April 1918 met bevoegdheid der beide par tijen om ook binnen dezen tijd de overeenkomst op te zeggen. Inzake den aanvoer van kolen uit Engeland deelt de minister mede, dat Engeland aan het einde van de maand September zich bereid heeft verklaard, een hoeveelheid van 100.000 ton ko len in totaal aan Nederland te ver strekken, mits Nederland daarvoor de scheepsruimte disponibel stelde. Over een geregelde verdere aanvoer zijn de onderhandelingen nog gaande. Met Engeland is bij voortduring over den aanvoer van kolen onder handeld. Deze aanvoer is echter sinds den lsten Februari bijkans ge heel tot stilstand gekomen. Scheep- raartmoeilijkheden hebben een gere- gelden invoer in den weg gestaan, de onderhandelingen over den invoer van kolen zijn echter aan de zijde van dsn minister bij voortduring voort gezet. De 100,000 ton kolen, waarvan thans een gedeelte ie aangevoerd zullen niet duurder zijn dan de Duitsche. Het lag uit deu aard der zaak niet in de bedoeling deze kolen en de Duitsche in het algemeen tegen een goedkooper prijs beschikbaar te stel len. Wel is, gelijk bekend mag wor den geacht, een centraal verreken- kantoor voor brandstoffen opgericht om de prijzen van de dure buiten- landsche kolen en de veel tedkoo- pere Limburf>:he kolen te iseeren. Een regeling is ge troll oir, een uniforme en i. t te ho j i vracht prijs voor den voer van I nge'ische kolen te v<. 1 Verder de minister de te her. n en de l.i tg van rij! h vi naar het n rp inzake beschikbaar stelling van h mi 1 leien. 'oor de rif- er voor ge waakt, dat de eenmaal door de brand stol. s ie prijzen niet wden' ohi ede Winst maken door de brandstofTen- coiniiii- :es is niet wel mogelijk en ook óngeoorlu"! 1, mocht het toch geschie den, dan zal dw .toer e kolen- verbruikers worden verdeeld. Slot volgt. Na eenigen tijd van spanning in den lande is dan eindelijk Zondag morgen 4 uur H. Ms. „Tromp" na een reis van ongeveer 4 maanden van Oost-Indië op de reede van Nieuwe- diep aangekomen. Niet alleen zal er door officieren en bemanning een zucht van verlichting geslaakt zijn, dat ze eindelijk na zoo'n lange en gevaarlijke reis behouden in het va derland zijn aangekomen, maar ook voor de vele betrekkingen van de equipage zal de binnenkomst van het schip een groote geruststelling zijn, want dat er de vorige week, vooral de laatste dagen, ongerustheid ge- heerscht heeft over schip en beman ning, befyaeft geen betoog. Ook H. M. gaf in deze alweer blijken van belangstelling. Sinds eenige dagen was het gerucht loopende, dat H.M. bij de binnenkomst van het schip zou tegenwoordig zijn. Zaterdagavond was H. M. met den sneltrein van 11.41 in den Helder gearriveerd, vergezeld van een harer hofdames. Een verslaggever van de Maasbode deelt nog het volgende mede Toen ïvij ons Zondagmorgen om 8 uur opmaakten, Om naar het haven hoofd te gaan om de binnenkomst van de Tromp" om 9 uur bij te wo nen, zagen wij een groote menigte, die zich aldaar had verzameld, on danks het ontzettend zware weer. Evenals den vorigen Zondag sloeg het zeewater ook nu weer overal overheen. Maar toch bleef men wach ten «n groeide de menigte steeds aan. Eindelijk om 9 uur kwamen de au to's, in een waarvan H. M. met een hofdame en de stelling-commandant fezeten waren, bij de haven. Te voet egaf H.M. zich naar de batterij Wierhoofd, aan den kop van de ha-

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 1