Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De oorlog. In verband daarmede wordt den veehouders ernstig in overweging ge geven hun veestapel zooveel doenlijk in te krimpen en zooveel mogelijk wintervoeder in eigen bedrijf te pro- duceeren, hetgeen het best zal kun nen geschieden door één of meer per- ceelen grasland të scheuren en (laar- op voedergewassen, met name voe derbieten en mangelwortelen te ver bouwen. Deze gewassen gedijen op het ge scheurde grasland uitstekend en le veren een belangrijke hoeveelheid veevoeder voor den winter op, waar door men minder afhankelijk wordt van den hooioogst. Op 8 November j.l. te ongeveer 3,15 uur 's morgens heeft een vlieg tuig van onbekend gebleven nationa liteit twee bommen geworpen bij Sas „van Gent, waardoor drie arbeiders licht gewond werden, terwijl verder materieele schade, in het bijzonder aan eenige in het kanaal liggende schepen, werd toegebracht. Op dienzelfden datum te ongeveer 3,45 uur 's morgens heeft een onbe kend vliegtuig een bom laten vallen op Axel, tengevolge waarvan twee vrouwen verwond werden en ernstige schade aan de gasfabriek en aan eenige huizen in de omgeving ver oorzaakt werd. Het onderzoek der scherven heeft aangetoond, dat deze bommen even als die, welke in den avond van 1 October j.l. op Sluis geworpen werden, waarbij eveneens aanmerkelijke ma terieele schade werd aangericht, van Britsch maaksel geweest moeten zijn. De Nederlandsche regeering heeft den gezant te Londen opgedragen aan de Britsche regeering de vraag voor te leggen, of Britsche luchtstrijd krachten zich aan deze ernstige schen ding van Nederlandsch gebied en het werpen der bommen hebben schul dig gemaakt. Breskens, 30 November 1917. Breskens. De geweldige slag die hier gisternacht menigeen uit zijn slaap deed opschrikken, is nader ge bleken te zijn veroorzaakt door het springen van een mijn te Zoutelande, die intusschen aldaar heel wat schade heeft teweeg gebracht. Sluis. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor Notabel der Ned. Herv. Gem. alhier werden herkozen de aftredende heeren J. H. de Meers- seman, I. C. Leenhouts en A. Beun Pz. Groede. Donderdagavond trad voor het Departement Groede van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen op de heer Broedelet van 's Gravenhage. De opkomst was tamelijk; behalve de leden waren ook enkele niet-leden tegenwoordig. De voordrachten en monologen, door den heer Broedelet ten beste gegeven, vulde den avond, die spoe dig ten einde was, daar het wegens lichtbesparing, om 10 uur sluiten was. PEPERDIEFSTAL. Begin September is eene lading pe per van 7000 K.G. vertrokken van Amsterdam, bestemd voor Warschau, te Bremen aangekomen. Daar is zij verdonkeremaand door een vertrouw de van den Amsterdamschen trans porteur, destijds woonachtig te Mun ster. Een handelaar te Bocholt had de peper voor Warschau aangekocht. Groote hoeveelheden van dit artikel zijn den laatsten tijd onder anderen te Osnabruck te koop aangeboden. Op de aanhouding der peper is eene belooning van 20.000 Mark ge steld. STORM. De hevige wind welke Zaterdag den ganschen dag en ook den gehee- len nacht aanhield groeide Zondag morgen aan tot een storm uit het Noord-Westen, wat tengevolge had dat hfet water te Rotterdam met groo te snelheid steeg en een overstrooming deed vreezen, zoodat vele havenbe woners personeel aan het werk stelden om de vloedplanken aan te brengen. Te ruim 1 uur zou het hoog water zijn en reeds te 12 uur stond het water op verschillende plaatsen op den kant. Gelukkig ging tegen half een de wind wat liggen, zoodat het wat langzamer wies en bijgevolg niet verder kwam dan een meter op den kant. Toch zijn hier en daar nog verschillende kelders volgeloopen, zoodat men Maandag weer aan het uitpompen kon gaan. Daar het Maasstation door het hoo- ge water aan de zijde der Ooster kade niet bereikbaar was, moest aan de andere zijde een noodtoegang ge maakt worden. Enkele boomen en ruiten werden het elachtoffer van den wind en wer den ontworteld of ingedrukt. De schepen op de rivier hadden ook vrij wat te verduren. Zaterdagmiddag werd nog een lichter losgeslagen en dreef onder den spoorbrug door. Toen een sleepboot haar wilde op vangen, braken de lijnen. Een tweede sleepboot kwam mede te hulp en toen brachten z(j te zamen het schip in veiligheid. Ook Zondag werden nog verschillende schepen van hun touwen geslagen doch ongelukken hadden niet plaats. Het dijkleger van Schieland was ook opgeroepen, doch er viel gelukkig niets bijzonders voor. Te Katwijk heeft eene zware storm gewoed, die op een orkaan geleek en gepaard ging met hevige hagelbuien. Telefoondraden zijn op verschillende plaatsen gebroken. De pannen wer den van de daken geslingerd, glas ruiten werden ingedrukt, schuttingen en houten getimmerten zijn omver- gewaaid. Daar de wind pal op de kust stond, was de zee zeer hoog. Op vele plaatsen zijn gedeelten van den duinreep weggespoeld. Ameland is door den storm geïso leerd. De postboot vaart niet. Het zeewater steeg tot 1.35 boven A. P. De sleepboot „Actief II", die tijdens den storm was gestrand, is thans vlot gekomen en ligt nu met de noodvlag in top De reddingsboot van Hollum is op weg om de bemanning te halen. Door den Noorderstorm is de Eem bij Amersfoort zoo gestegen, dat de toestand bijna gelijk is als die van twee jaar geleden. De haven en de laag gelegen landen staan blank. Het water is gestegen tot 3 d.M. beneden de spoorbrug en is nog steeds stij gende. Tot 2 uur des middags was nog was te verwachten. Volgens ge nomen inlichtingen vloeide het Eem- water over den Eemdijk. Van uit spoeling is niets gemerkt. Te Spakenburg schijnt de verster king van den zeedijk, vorig jaar aan gebracht, zich goed te houden. Zwolle heeft een onrustigen Zon dag beleefd. De Westenwind joeg het water snel op. 's Middags liepen de buitenkant, Thorbeckegracht en Weezenlanden al onder en'"de lucht bleef dreigen. In tal van straten is men den geheelen middag met dam men bezig geweest. Toch stroomde nog Maandag in zeer vele woningen bet water van voor- tot achterdeur. Het eiland Marken is Zondag over stroomd. Van 's middags 1 uur af bleven de Oranjesluizen gesloten en was de scheepvaart naar de Zuider zee gestremd. Het water steeg tot 1.80 cM. boven A.P. Te Alphen a. d. Rijn werd Zon dagmiddag 12 uur door een wind hoos de 30 meter lange voetbaltribu ne met kleedkamers der vereeniging „Alphen" opgenomen en aan den overkant der sloot onderstboven neer gezet. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De storm heeft ditmaal weder even als eenige weken geleden, ontzetten de schade aangericht aan de dijken te Den Helder. Ook de steigers aan de ha^en hebben het weer moeten ontgelden. De zee was verbazend hoog. Het water sloeg hier en daar over de kruin heen. Van ongelukken was niets bekend. De verbinding met Texel kon wegens het stormweer niet plaats hebben. RIJWIELDIEF. Zaterdagmorgen sloop een zwerver, v. d. B. genaamd, uit St-Jansteen geruimen tijd rond het postkantoor te IJmuiden, het geen de aandacht van enkele burgers had getrokken, die den persoon dan ook goed in het oog hielden. Op een zeker mo ment zag hij de kans schoon een voor dit gebouw staand rij wiel weg te nemen ën daarmede als een dolle in de richting Vel- sen er van door te gaan. De burgers, het geval ziende, volg den den dief onmiddellijk, terwijl anderen de politie waarschuwden. Reeds was hij bijna Velsen ge naderd, toen de politie uit deze plaats, bijtijds uit IJmuiden tele- lonisch gewaarschuwd, hem te gemoet kwam, zoodat de rij- wieldief niet meer voor- of achter uit kon. Na zijn arrestatie kon de eigenaar, die eveneens aan de jacht had deelgenomen, zijn rijwiel terugkrijgen, terwijl de dief triomfankelijk naar het po litiebureau te IJmuiden werd overgebracht. Het geval had heel wat menschen op de been gebracht. VERDRONKEN. Door het omslaan van een melk- boot in „De Linde", zijn een vader en zoon uit Ossenzeil, om het leven gekomen. Het lijk van den zoon is reeds gevonden. De derde inzittende, de heer Pauw van Oldemark, direc teur der Zuivelfabriek, wist zich zwem mende te redden. DIEFSTAL. Te Utrecht is aangehouden een sergeant, die van verscheidene min deren dekens heeft gestolen. De Utrechtsche politie ontving on langs van den commandant van het regiment genietroepen een schrijven, waarin tal van ongunstige feiten wer den gememoreerd ten laste van den milicien-sergeant Th. te Utrecht en diens vrouw, een Belgische. Een re chercheur toog er op uit en dezen bleek spoedig, dat genoemde sergeant zich had schuldig gemaakt aan ver duistering van 2 dekens, 5 hemden en 2 onderbroeken, ten nadeele van minderen in rang, welke kleeding- stukken werden in beslag genomen bij een zuster van Th. te Amsterdam woonachtig. De sergeant is aan de militaire autoriteiten overgeleverd. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 1 Dec. 2.16 2.40 Zondag 2 2.47 3.11 Maandag 3 3.20 3.44 Dinsdag 4 3.55 4.19 Laatste Kwartier Donderdag 6 De cember nm. 2.33. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 2 Dec. Breskens v 91 /2 u ds J. A. Raams, j n 2 u Geen dienst. Groede v. 9 u ds de Zwaan. IJzendijke v. 9i/2 u ds Hofker. De nieuwe Russische opperbevel hebber deelt in een dagorder aan le ger en vloot mede, dat ingevolge de hem door de thans machthebbende regeering verstrekte instructies, naar de Duitsche linies heeft gezonden een huzaren-luitenant, een officier van gezondheid en een vrijwilliger om zich te vergewissen of de Duitsche opperbevelhebber bereid is te onder handelen over een wapenstilstand. Na terugkeer der afgezanten met het officiêele antwoord dat de Duit sche opperbevelhebber tot het aan- knoopen dezer onderhandelingen be reid is, heeft de Russische opperbe velhebber onmiddellijk een bevel uit gevaardigd om het schieten op het geheele Russische Iront te staken. Aanstaande Zondag zullen de ge volmachtigden van beide zijden bij eenkomen. Ongetwijfeld is deze tijding, indien ze althans niet weder weersproken wordt, van groot belang, ook voor de entente-mogendheden, want indien de ze onderhandelingen zouden leiden tot een afzonderlijken vrede tusschen Duitschland en Rusland, dan worden daaruit inderdaad zonderlinge com binaties geboren. Doelt daarop Lord Lansdowne reeds in zijn belangwekkende brief, waarin hij aandringt dat de geallieerden in hunne conferentie te Parijs niet alleen zullen beraadslagen over een eens gezinde oorlogsvoering, maar hoog- noodig ook over eensgezinde oorlogs doeleinden? Over deszelfs uitlatingen geeft hij een merkwaardig overzicht. Herstel en veiligheid zijn, volgens de uitdrukkingen die Asquith gebruikt heeft, er het wezen van. Hij haalt uitlatingen van Bethmann, Hillweg en Czernin aan, om aan te toonen dat vijandelijke staatslieden eveneens het verhinderen van toekomstige oorlogen als een groote noodzakelijkheid be schouwen. De^Parijsche besluiten zijn, volgens hem, een bewijs, dat de geallieerden aan de vijandelijke mo gendheden commercieelen toegang en faciliteiten willen ontzeggen, als zij daartoe uit zelfverdediging gedwon gen werden. Maar terwijl een com- mercieele boycott als oorlogsmaatre gel te rechtvaardigen zou zijn en ter wijl de bedreiging met een boycot, ingeval Duitschland zich volkomen onredelijk toonde, gewettigd zou zijn, zou stellig geen verstandig man wen- schen den handel van de centralen te vernietigen, als zij de geloften om den vrede te bewaren willen aanvaaiden en ons niet door een vijandige com binatie in een oorlog willen drijven. Blijft de kwestie van de territori ale aanspraken. De meest gezag hebbende mededeeling daarover is te vinden in de nota van de geallieerden van 10 Januari 1917. Maar wil iemand volhouden dat die schets volledig is of dat het niet noodig kan worden, ze opnieuw te overwegen? Asquith heeft gezegd, dat er in zulk een wereldconflict vele dingen zijn, die hoofdzakelijk aan beraadslagingen en onderhandelingen moeten overgelaten worden, om ze in een later stadium te regelen. Het is stellig van het grootste belang, dat men dien wijzen raad in gedachten houdt. Enkele van onze oorspronkelijke desiderata zijn waarschijnlijk onbereikbaar geworden,

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2