Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. voorstel deden kelderen met 5 stem men tegen 1, enkel die van den heer Salomé, hoewel we aanvankelijk dach ten dat de heer Luteijn zich bij hem zou hebben gevoegd omdat hij wat toeschietelijker leek, blijkens zijne opmerking dat de verlengde talud waar het dan uitsluitend over ging, wel goed was voor het verkeer en dus feitelijk een meer publiek belang diende. Als lid van het Burg. Armbestuur werd herbenoemd het aftredend lid de heer J. L. Boone met 4 stemmen; 2 briefjes werden van onwaarde ver klaard doordat zij twee namen be- vat'ten, met dien van den attredenden ook die van den met hem voorgedra- gene F. van der Meulen. De post „schrijfbehoeften" op de begrooting van 1917 is niet meer toe reikend om een notatje a f6.25 van de firma Samsom te kunnen voldoen, anders dan door overschrijving uit de onvoorziene uitgaven. Zonder hoofdelijke stemming wer den Burg. en Weth. daartoe gemach tigd. Het slot der agenda leverde ook nog eenig debat op. Ofschoon de werkzaamheden ter secretarie zich ontzaglijk uitbreiden •n in andere gemeenten van ietwat gtrooter omvang zeker, maar ook van gelijke grootte als deze, zich van ambtenaren ter secretarie voorzien, doet men 't hier nog steeds met een volontair, een aangekweekte leerling van den secretaris, die enkel een ver goeding krijgt in den vorm van schrijf- loonen, doch overigens geen rechts positie heeft. Als dit jongmensch bin- aan afzienbaren tijd naar elders zou mededingen, dan moet hij steeds het ▼•orrecbt missen van pensioen omdat niet hst erkend predicaat heeft v«a ambtenaar ter secretarie, waarvan 4* dienstjaren voor dat pensioen mee- ttilso v«n af het oogenblik der aan stelling en blijkens de talrijke oproe pingen, onverschillig in welke gemeente doorgebracht. Behalve uit hoofde van het belang van§Romon Quekelberghe, die veel diensten presteert, wenschen Burg. en Weth. in elk geval het instituut van ambtenaar ter secretarie ook in deze gemeente in te stellen en de jaar wedde daarvan te bepalen op f200. De heer Lombaard merkte aan stonds op, dat hij in de vergadering van Burg. en Weth. geenszins zoo ver is gegaan om zich te verbinden, ook voor het vervolg, aan dit instituut integendeel heelt hij er op gewezen vrij te willen blijven en kon zich dan ook beter vereenigen met een ver hooging van het traktement dan met de aanstelling van een vast ambte naar. Doen we dat nu, dan zitten we daaraan vaat en het is te voor zien dat een misschien later te be noemen ambtenaar zeker veel hooger zal moeten bezoldigd worden. Zeker zal dat, stemde de voorzitter toe, want het is op de vingers na te rekenen dat men toch voor f 200 geen ambtenaar van elders kan krijgen. Niettemin moet hier een klein mis verstand in het spel zijn, want uit de besprekingen en uit de overeenstem ming in zake de dienstjaren van een ambtenaar en ook van dit jongmensch wanneer hij hier als zoodanig zou zijn aangesteld, kon toch niet anders wor den opgemaakt dan dat ook de heer Lombaard met het instituut instemde. Nu leek ons deze redeneering wel eenigszins parodoxaal. Niet waar, de voorzitter zegt zelve dat men voor f200 geen ambtenaar kan krijgen, en dat is zoo logisch als maar denkbaar is, maar, laat hij er op volgen later, als het meer zou moeten zijn en de Raad zou het hoo- gere bedrag niet willen toestaan dan schafie men eenvoudig het instituut af. Dat zal echter vrijwel tot de on mogelijkheden behooren, want, en de voorzitter legde daarop de nadruk, ook nog jaren na de demobilisatie zal men het abnormale van de omstan digheden voelen ook op economisch gebied en kan men 't als zeker aan nemen, dat de inmenging van de overheid in het economische leven zal blijven bestaan en enorm veel werk van de gemeente-administratie zal eischen, dat, als de tegenwoordi ge mocht weggaan, er stellig een an der noodig zal zijn. Van afschaffing zal dus wel zoo goed als geen sprake kunnen zijn, en kan men het instituut niet meer af schaffen, dan moet men later wel verhoogen. Dan zal de vrees van den heer Lombaard wel niet onge grond of denkbeeldig gebleken zijn, al staat het onomstootelijk vast, dat men belangrijk beter uit den hoek zal moeten komen. De voorz. rekende de heeren nog voor, dat evenzeer na demobilisatie zich voor deze gemeente een tijdperk van vooruitgang kan ontwikkelen door aansluiting aan het tramnet, waardoor ongetwijfeld nieuwe takken van nij verheid en industrie zullen ontstaan en ook weer hun invloed zullen laten gevoelen op de werkzaamheden ter secretarie. Het zal dus wel wat illusoir zijn om te verwachten dat na deze tijden de administratieve werkzaamheden zullen verminderen in die mate dat dan geen hulp meer noodig zou zijn. Neen, dat begreep de heer van de Plassche ook wel, of liever, hij be greep wel, dat als eenmaal besloten is een ambtenaar ter secretarie aan te stellen en een desbetreffende post op de begrooting zal voorkomen, deze er niet meer afgaat. Eerst stond voor schrijfloonen f50, daarna hebben we 't verhoogd tot f 100 en er nu weer f 100 bij, dat is binnen korten tijd eene verhooging van f150; dat is wat kras. De voorz. meende dat toch geens zins het vele werk van Quekelberghe kon worden betwist. Dat was dan ook de reden waarom de heer Lombaard liever wel ver hooging van tractement wilde geven maar geen vast ambtenaarschap in stellen. Nog eens herhaalde de voorzitter de door hem aangevoerde argumenten. Als de Raad het nu gedane voorstel aanneemt en er zou later een ander ambtenaar worden aangesteld waar voor de eischen hooger zouden zijn dan f 200,dan kan dit bedrag nimmer verhoogd worden alvorens de Raad daaraan zijne goedkeuring hecht. Wil men absoluut niet verhoogen, dan heeft men 't toch altijd in zijn hand om het instituut af te schaffen. Alleen op dien grond en met die omlijnde toezegging, welke dan ook klaar en duidelijk in de notulen moet worden vastgelegd, zóó, dat ze niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is, kon de heer Lombaard zich er bij neer leggen. De voorzitter voegde er nog aan toe dat men ook dit in zijn hand heeft, daar ook de notulen weer de goedkeuring van den Raad behoeven. Voldoende toegelicht achtende nam de vergadering het voorstel aan met 4 tegen 2 stemmen, die der heeren J. van de Plassche en P. Luteijn. Hiermede was de agenda, die we aanvankelijk weinig belangrijk noem den, doorworsteld. Bij de rondvraag kwam de heer de Vlieger op voor de brandweer mannen die bij den brand bij Tol te Breskens nog steeds niet hunne ver goeding hadden ontvangen en waar toe hij 't nu toch meer dan tijd achtte. De voorzitter had de afrekening van de gemeente Breskens ontvangen en zal de manschappen er van uit betalen. Daarna ging de openbare zitting in eene geheime over, ter behande ling van enkele reclames op aan slagen in den hoofdelijken omslag. Srttskons, 27 November 1317. Schoondijke. Aan J. den Hol lander werd op zijn verzoek ontslag verleend met 15 Januari a.s. als lei der in de gemeentelijke centrale. Schoondijke. Ged. Staten had den niet goedgekeurd de regeling der onderwijzersjaarwedden, dat de ver hoogingen om de 3 jaar zouden plaats hebben. Zij wenschten om de 2 jaar. De raad handhaafde zijn genomen besluit, doch voldeed wel aan den wensch van Ged. Staten om de bij drage voor woninghuur te brengen van (75 op f100. In verband dat geen kaarsen wor den verstrekt aan verbruikers van electrisch licht, wordt de behoefte aan stroom in den vroegen morgen steeds meer gevoeld. Maatregelen zullen genomen worden om aan dit uitgesproken verlangen te voldoen maar met den toestand der machines moet rekening worden gehouden. Schoondijke, 20 Nov. Heden was het 50 jaar geleden, dat C. Moe- laart zijne werkzaamheden aanving in de nog bestaande pottenbakkerij al hier. Het is wel een aardige staat van dienst: 20 November 1867 tot 17 Juni 1898 bij W. J. Leenhouts5t/2 jaar bij diens opvolger Iz. Cransberg; daarop 3 jaar bij J. Haartsen, die toen de fabriek had overgenomen en nu reeds 11 jaar bij den tegenwoor- digen eigenaar Iz. Steenhart. Waar de fabrieken in deze streek zeldzaam zijn is het wellicht nog zeld zamer te noemen, dat zoo'n lang tijds verloop in ééne zaak werd gewerkt. En daar „Kees" nog zeer kras is, is het wel mogelijk, dat hij 60 haalt. Aardenburg, 24 Nov. In da heden gehouden zitting van den Raad waren alle leden tegenwoordig. Voorzitter de heer J, C. Reepma ker van Belle. De notulen der vergaderingen van 27 October en 12 November worden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van den verkoop van boomen. terwijl ook machtiging van den Commandant van Zeeland verkregen is de opgegeven boomen te rooien. Van de gemeente Kruiningen is bericht ontvangen op welke voorwaar den de gemeente een geldleening heeft aangegaan met de Mij tot ex ploitatie van gemeente-bedrijven. Naar aanleiding daarvan stellen Burg. en Weth. voor aan dezelfde Mij f 10,000 te leenen, onder voor waarde, dat zij aan de gemeente de rente vergoedt voor het geleende ka pitaal en het geld terug betaalt vóór 1920 of zooveel vroeger, als de kolen voor de gasfabriek goedkooper ge worden zijn. Het geld zal geleend worden bij de Maatschappij voor Ge- meente-crediet. Dit voorstel wordt goedgekeurd. De zaak van de ontslagname van den leider der distributie en de aan stelling van een gediplomeerd amb tenaar ter secretarie, in een voor vergadering wijd en breed bespro ken, komt nu aan de orde. De secretaris, leider der distributie, verlaat de vergadering. Burg. en Weth. stellen voor den leider der distributie een bezoldiging te geven van f 1000 per jaar, waar van hij dan zijn hulppersoneel kan betalen, welk voorstel met algemeene stemmen goedgekeurd wordt. Op de vraag van den heer Roersch, of de tegenwoordige leider hiermede genoegen zal nemen, wordt van de zijde van het Dagelijksch Bestuur een eenigszins bevestigend antwoord ge geven. De voorz. stelt voor de verhooging van bezoldiging te doen ingaan me 1 November j.l. De Raad besluit dien datum vas te stellen op 1 December e.k. Daarna wordt de vergadering dooj den voorzitter gesloten. School- en kerknieuws. Aardenburg. Voor de betrek king van onderwijzer met akte Franse" heeft zich geen enkele sollicitant oj gedaan. Voor de tijdelijke betrel king bij 't gewoon onderwijs zijn gegadigden. Benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte te Hoek, de heer J. J. Bliek te Bolnes, vroeger te Zuid- zande. Ned. Herv. Kerk. Bij de verkiezing van notabelen bij de Ned. Herv. Gem. te Cadzand is gekozen de heer Jac. Brevet Jzn.,| terwijl de aftredende heeren Jac. Ris- seeuw Zzn. en D. W. la Roij Dzn. werden herkozen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorin, nam. Woensdag 28 Nov. 12.33 12.57 Donderdag 29 1.13 1.37 Vrijdag 30 1.46 2.10 Volle Maan Woensdag 28 November mn. 7-01. IN DUISTERNIS. Om ruim vijf uur Zaterdagmiddag gingen plotseling alle electrische lich ten te Amsterdam op straat, in de huizen en winkels uit. Ook de trams moesten midden in de baan blijven stilstaan. In verschillende groote za ken, in lunchrooms," in de Bijenkorf, op het hoofdpostkantoor en in de ca fe's heerschte onverwachts een ware Egyptische duisternis. Vooral de donkere straten boden een vreemdsoortigen aanblik, daar er met het oog op de St. Nicolaasdruk- te vele menschen aan het wandelen waren, die door het plotseling uitgaan van het licht haast tegen elkaar bot sten. Enkele menschen, die met een electrische zaklantaarn gewapend wa ren, hadden d^rvan veel nut. Als lichtende „gloeiwormpjes" bewogen zij zich door de Kalverstraat. Tusschen vijf uur en half zes gin gen zoo nu en dan nog even de gloei lampjes aan, doch zij brandden nog zwakjes. De duisternis veroorzaakte heel wat ongerief. In de winkels doch vooral in de grootste woonhuizen ver oorzaakte zij niet geringe consterna tie. Het behoeft wel niet gezegd, dat in de warenhuizen en bazaars al spoe- dig ongure elementen in het duister en de emotie van het oogenblik hun slag trachtten te slaan, zoodat men zich dan ook genoodzaakt zag de deuren te sluiten, waarna men den bezoekers telkens bij groepjes uitliet en daarbij goed toezag, dat niets on betaald werd medegenomen. Het duurde niet lang of de oude kaarsverlichting was weer in eere hersteld en het moet gezegd, dat de gulden vlammetjes aan tal van etala ges ongewone bekoring gaven. In de bloemenwinkels zag het er bepaald feeëriek uit. In de koestering van het gouden licht gloeiden de kleuren van chrysanten en asters feller op. De bezoekers der café's genoten een niet alledaagsche sensatie. De intimiteit van het half duister was den meesten niet onaangenaam en het volslagen uitgaan van het licht werd overal met een hoeratje begroet. Sommige inrichtingen herstelden 't gaslicht weder in eere, andere, welke

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2