Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Burgerl. stand. getroffen, waardoor aan gezinnen, die meer dan 4 K.G. aardappelen per hoofd en per week kunnen gebruiken, ook meer wordt verstrekt. Het le- vensmiddelenbedrijf neemt dan bijv. van hen, die hun aardappelenrantsoen niet of slechts gedeeltelijk gebruiken de resteerende bons terug. Hetgeen op die wijze overblijft van het ge meenschappelijk rantsoen, zijnde even- zooveel malen 4 K.G. als de gemeen te inwoners telt, wordt dan verdeeld onder hen, die meer dan 4 K.G. kun nen gebruiken. Op die wijze slaagt men er in, zonder het gemeentelijk rantsoen te overschrijden, tegemoet te komen aan de minst gegoeden, die doorgaans de grootste consumenten van aardappelen zijn. Waar in een der dagbladen twijfel is uitgesproken, of deze regeling wel 'overeenstemt met de bedoelingen van den minister van landbouw, nijver heid en handel, is het wellicht nuttig mede te deelen, dat dit wél degelijk het geval is. Het hierboven omschre ven gemeentelijk rantsoen mag niet worden overschreden. Een regeling, als nu reeds in sommige gemeenten wordt getroffen en waardoor de min- gegoeden gebaat worden, is echter vooralsnog toegelaten. Srsskens, 23 November 1017. Breskens. Van wege het Groe ne Kruis is thans voor herstellende zieken een tochtscherm aangeschaft dat in noodzakelijke gevallen door de leden in bruikleen kan worden aan gevraagd. Door Ged. Staten is Woensdag aanbesteed het onderhoud en de ver nieuwing van de provinciale wegen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in 4 perceelen waarvoor werd ingeschre ven dóór P. J. van de Sande, Breskens f27.980 J. M. H. v. d. Sande, te id. f27.777 Th. en A. j. CambierTz., te id. f19.880 zonder bijlevering van nieuwe klin kers. En voor het 14e perceel straatweg vvederzijdsch Sluis eenige inschrijvers' Th. en A. J. Cambier Tz. Breskens, f5889.— DRIE KINDEREN VBRBRAND. Zaterdagavond omstreeks 11 uur brak een geweldige brand uit in een gebouw op de Wijksche steenfabriek te Wijk bij Duurstede, die vroeger dienst had gedaan als machinekamer, doch nu gebruikt werd als noodwo ning voor de familie Van den Heu vel, bestaande uit ouders met drie kinderen, waarvan het oudste nauwe lijks 6 jaar telt. Aan den bouw van een betere woning was reeds de eer ste hand gelegd. Het gebouwtje dien de evenwel ook tot bergplaats van hooi, rietmatten en getraande touw werken, terwijl het achterste gedeelte de stalling uitmaakte voor een koe en een varken. De ouders waren even afwezig, toen door onbekende oorzaak de rietmatten vlam vatten. Een paar minuten later was alles éen vuurzee. De noodkreten van drie kinderen drongen hartver scheurend naar buiten. Zonder zich te bedenken, begaven de ouders, die enkele meters verder met een kennis hadden staan praten, zich in den vuur poel om hun kroost te redden. Het was evenwel te laat, de moeder kwam naar buiten met een der kinderen, dat gestikt was. De vader, meenende de twee anderen te hebben, bracht slechts zijn oudste, ook dood; in plaats van zijn derde had hij een kussen gegrepen. Later werd het verkoolde lijkje gevonden. De vader liep bij zijn reddingspogingen ernstige brand wonden op aan gelaat en armen. Zijn toestand is niet geheel buiten gevaar. Intusschen was een brandspuit aan gekomen. Eerst né elf uur kon een straal op de vlammen worden gericht. Er was derhalve niets meer aan te redden. Ook het vee was gestikt. De familie woonde pas enkele dagen in die gemeente. NOODLOTTIGE VERGISSING. Een 79-jarige weduwe te Alphen aan den Rijn, vergiste zich ten haren huize met een deur en stortte in den kelder. Het gouden hoofdijzer met versierselen, hetwelk zij droeg, drong haar in 't hoofd, zoodat zij kort daar op aan de gevolgen overleed. SMOKKELEN ONDER WATER. De politie te Rotterdam heeft beslag gelegd op 2 ijzeren vaten, 2 zakken van bruin zeildoek en een grooten, dichtgesoldeerden ijzeren bak, welke met behulp van 2 staaldraden bleken bevestigd onder de kiel aan den boeg van het Rijnschip „Gelria", liggende aan de Feijenoordkade. De schipper van de „Gelria" had zich bij de politie gemeld voor het ondergaan van eqn paar weken hech tenis en hij had de zorgen over zijn schip toevertrouwd aan H. W. en W. W., die verdacht worden van poging tot verboden uitvoer naar Duitsch- land. De twee vaten bleken namelijk te zijn gevuld met 4600 stukken zeep en de zakken en de bak waren vol gepropt met ham, spek, meel, choco lade in allerlei vorm, rijst, griesmeel, puddingpoeder, pijpkaneel, groene erwten enz. De geheele partij is door de politie boven water geheschen en in beslag genomen, terwijl de beide W's in verhoor zijn genomen. Voor de bevestiging van deze smokkeima- gazijnen was bovendien het schip be schadigd, door het wegnemen van een paar bouten uit de kiel. SPIONNAGE. Vrijdagmiddag ontdekte de com missaris van politie te Dordrecht, dat bij een winkelier aan de Voorstraat aldaar brieven werden bezorgd, be stemd voor den fourier L. de J,, van de vesting-artillerie, in de Kromme- houtkazerne te Dordrecht. Een paar brieven, die aangeteekend waren, zijn, daar zij aan den winkelier geadres seerd waren, door dezen geopend, en uit de onvoorzichtig gestelde brieven is gobleken, dat men te doen had met een geval van spionnage. Op telegrafisch verzoek van den com missaris van politie is terstond daar op de fourier, die gedetacheerd was in de legerplaats Oldebroek, aldaar gearresteerd en Zaterdag naar Dor drecht overgebracht, waar hij aan het hoofdbureau van politie in bewaring werd gesteld. Na aanvankelijk hals starrig ontkend te hebben, is hij na een urenlang verhoor door de mand gevallen en heeft hij het volgende bekend: Ongeveer twee maanden ge leden werd hij in een café Auto No vum, aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam, per telefoon door een Duitsch sprekend persoon uitgenoo- digd, in het café Bordelaise, aan den Coolsingel, te komen. Hij trof daar een heer aan, die zich later B. noem de, in gezelschap van twee dames. Deze man heeft hem gevraagd, tegen belooning en een direct voorschot van f 40, teekeningen te verschaffen van de positie Hoek van Holland, waar De J. kort te voren gedetacheerd was geweest. Het is gebleken dat in deze zaak ook weer een vrouw een belangrijke tusschenkomst heeft verleend. Op de kamer van het meisje van De in de Aert van Nesstraat te Rotterdam, heeft de fourier een tee- kening van de positie van Hoek van Holland gemaakt, met water op lin nen, afschriften gemaakt van militaire documenten, en deze heeft hij doen toekomen aan het adres van den Duitscher in het café Olympia, Halve Maansteeg te Amsterdam. De fourier heeft thans een volledi ge bekentenis afgelegd en wordt ter beschikking van den garnizoens-com- mandant gesteld. De Dordtsche inspecteur van poli tie leidt in Amsterdam het verdere onderzoek. De fourier is vroeger kellner ge weest en heeft daardoor te Rotterdam vele relaties. DE TOT ZINKEN GEBRACHTE VISSCHERSVAARTUIGEN. Dinsdagavond zijn te IJmuiden aan gekomen zes zeelieden van de 48, die te Willemshaven waren aangebracht, onder wie één doode en herkomstig waren van de 5 tot zinken gebrachte Nederlandsche visschersvaartuigen, n.l. de SCH 357, SCH 62, KW 85, IJM 173 en IJM 205. Van deze 6 aan gekomen zeelieden vernam de N. R. Ct., dat de overige gedeeltelijk naar Scheveningen en gedeeltelijk naar Katwijk waren doorgereisd. Omtrent het tot zinken brengen dezer schepen werd medegedeeld, dat ze niet getorpedeerd ïïjn, noch met duikbooten in aanraking zijn ge weest en ook niet door mijnen zijn getroffen. Zij zijn allen door Duitsche torpedobooten in den avond van den 12den November door middel van brandbommen tot zinken gebracht, toen zij kort bij elkander visschende waren Z.-Q. ten O. van IJmuiden, ter hoogte van Zandvoort, op 20 tot 30 mijl uit de kust. De flotille van Duit sche torpedobooten, waarvan er zich 5 hebben afgezonderd om deze vis- schersschepën tot zinken te brengen, bestond in het geheel uit 18 torpe- dc-booten, waaronder o. m. ook werd gezien de V 69, de bekende torpedo boot, die na een treffen op zee te IJmuiden gedeeltelijk werd gerepa reerd. Alle schepen behoorden tot de zoogenaamde V-klasse. Van het meerendeel der visschersvaartuigen werden, alvorens ze tot zinken wer den gebracht, de kompassen, de oc tanten en barometers medegenomen, waarmede tevens verklaard wordt het vinden van een barometer in de scheepsboor van de logger IJM 173. De bemanningen van de 5 visschers- schepen, verdeeld over 5 torpedoboo ten, maakten met de heele flotille eerst een tocht naar den Nordhinder en vandaar naar Willemshaven. Na dat zij daar 5 dagen in een kazerne waren opgesloten geweest, werden ze vervoerd naar Bremen, waar ze in 4 hotels werden ondergebracht en voor het eerst een goede behandeling ge noten. Door tusschenkomst van den Neder- landschen consul aldaar werd zorg gedragen, dat zij de reis over Olden burg en Weener naar Nieuweschans konden vervolgen, waar zij een zeer hartelijke en vriendelijke ontvangst genoten van de burgemeester aldaar, die hen deed voorzien van voedsel, kleeren en het benoodigde reisgeld. BRUTAAL. Aan het postkantoor aan de Char lotte de Bourbonstraat te 's Graven- hage kwam Dinsdag een jongetje een aangeteekenden brief halen. Bij het overreiken van den brief werd de knaap weggeduwd door een tot dusver onbekenden man, die den aangeteekenden brief in ontvangst nam en er mede vluchtte. De politie heeft de zaak in onder zoek. Ingozoiiden. Mijnheer de Redacteur, Inderdaad met zeer veel instem ming is het ingezonden stukje gele zen van een der bewoners van den donkeren Boulevard. Nu zou ik u willen vragen, terwijl het -steentje aan het rollen is, of het politie-toezicht zich niet zou kunnen uitstrekken tot over de balddadigheid die des avonds hand over hand toe neemt en zich nu aan deze, dan aan gene deur openbaart door heele krooien kleine jongens. Dankzeggend voor de opname. Y, Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 25 Nov. Breskens v 9!/j u ds J. A. Raams, H. Avondmaal. n 2 u Geen dienst. Groede v. 9'/2 u ds de Zwaan. IJzendijke n. 2 u ds Krul. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9 u ds Zwahler, van 's Gravenhage, Bediening H. Avondmaal. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. voorm. nam. Zaterdag 24 Nov. 8.57 9.21 Zondag 25 9.56 10.20 Maandag 26 11.02 12.26 Dinsdag 27 12.03 12.27 Volle Maan Woensdag 28 November nm. 7-01. Arrond.-Rechtbank Middelburg. Zitting van 23 November. Veroordeeld wegens: poging tot uitvoer: J. K., 23 j., Biervliet, gedetineerd, 2 maanden ge vangenisstraf, met aftrek preventieve hechtenis. Naar het Huis van Bewaring te Middelburg is overgebracht C T., 28 j., koopman te Schoondijke, tegen wien gevangenneming was bevo en en rechtsingang met instructie, ter zake van poging tot uitvoer. Rechtsingang met gevangenhou ding en verwijzing naar de terecht zitting tegen C. C., 23 j., werk man te Eede, gedetineerd, beklaagd van poging tot uitvoer en tegen C. v. H., 19 j., arbeider, IJzendijke, gedeteneerd, beklaagd van poging tot uitvoer. BRESKENS. Geboorten. 2 October. Adriana Cornelia, d. van Iz. van Melle en A. C. Kousmaker. 5, Ma- rinus Jan, z. van M. I. Verschelling en J. W. van Leuven. 24, Bastiaan, z. van M. A. Di]ke en L. M. Faasse. Overlijden. 4 October. P. J. Lants- heer, 21/2 mnd., z. van P. F. Lants- heer en M. van Alten. 5, Abraham Daniël Snoodijk, 28 j., z. van Joh. Snoodijk en C. de Dreu. Met verwijzing naar do gedane openbare ke'nniagoving VARKENSVLEESCH. 1. De aflevering en het ver voer van geslaehte varkens of gedeelten hiervan is verboden. 2. Het onder 1 gestelde ver bod is niet van toepassing a. voor zoover het betreft de aflevering van varkensvleesch van zoogenaamde regeeringsvar- kens aan consumenten in over eenstemming met de in eene gemeente bestaande distributie bepalingen b. ingeval van noodslachting kan van het verbod onder 1 ge steld door den Burgemeester ontheffing worden verleend.

Breskensche Courant | 1917 | | pagina 2